Polacy w Szwajcarii

(Forum of Polish Community in Switzerland)
Teraz jest Pn 22 gru 2014 17:16

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N 13 mar 2005 18:38 

W lipcu planuję slub z obywatelem Szwajcarii. W którym kraju- Polsce czy Szwajcarii jest lepiej wziąć ślub( tylko cywilny)? Jakie dokumenty należy przygotować? Kiedy będę mogła otrzymać obywatestwo szwajcarskie i pozwolenie na pracę, ubezpieczenie itd? Mój narzeczony mieszka w kantorze Zwig i jest kawalerem. Ja natomiast jestem rozwódką i mam 4- letnia córkę z nieformalnego związku. Czy jesli ojciec dziecka nie wyrazi zgodę na wyjazd dziecka, to czy może o tym zadecydować sąd? I co z ubezpieczeniem mojego dziecka w Szwajcarii?
Wszystkim, którzy mi pomogą- GORĄCO DZIĘKUJĘ, bo to dla mnie bardzo ważna sprawa., beata

Tytuł:
PostNapisane: N 13 mar 2005 18:59 
Rezydent
Rezydent

Gadu: 0
Pani Beato,
Zadała Pani wiele bardzo szczegółowych pytań.
Nie znam odpowiedzi na większość z nich, ale moge udzielić kilku wskazówek:
1. Ślub? Proszę pytać w Urzędzie Stanu Cywilnego - dostanie Pani szczegółową listę wymaganych dokumentów.
2. Pozwolenie na pracę w Szwajcarii uzyska Pani bezpośrednio po ślubie. 3. Obywatelstwo? Po 12 latach mieszkania w Szwajcarii.
4. Ubezpieczenie? Od momentu jak się Pani sama ubezpieczy :-)
5. Prawa rodzicielskie? Proszę zapytać prawnika.
6. Ubezpieczenie dziecka? Czy chodzi Pani o służbę zdrowia? Jeśli tak, to: w Szwajcarii rodzic płaci składkę w kasie chorych za swoje dzieci.

Tytuł:
PostNapisane: N 13 mar 2005 19:21 
Panie Bernardzie, bardzo dziekuje za te wstepne informacja. Mam jednak pytanie- ile rzeczywiście czeka sie na obywatelstwo- w innych odpowiedziach do Goski przeczytałam ze czeka się 5 lat a pewna Szwajcarka mówiła z kolei o 8 latach. Gdzie to sprawdzic ostatecznie? Na stronach ambasady tego nie ma, dziekuję za cierpliwość

Tytuł:
PostNapisane: N 13 mar 2005 21:18 
Rezydent
Rezydent

http://switzerland.isyours.com/e/immigration/marriage/your_rights.html
oraz:
http://switzerland.isyours.com/e/immigration/citizenship/index.html

PostNapisane: Pn 14 mar 2005 09:22 
Ponizej info po niemiecku o obywatelstwie w CH.
Te same i inne ciekawe informacje w jezykach FR, IT, EN, RM mozna znalezc na stronie:
http://www.ch.ch/urn:ch:de:ch:ch.01.01.08:01

Das Schweizer Bürgerrecht kann im ordentlichen Verfahren oder durch die erleichterte Einbürgerung erworben werden.

Ordentliches Einbürgerungsverfahren
Das Einbürgerungsverfahren ist dreistufig. Zuerst braucht es eine Einbürgerungsbewilligung des Bundes. Anschliessend kann man sich bei der Gemeinde und im Kanton um das Bürgerrecht bewerben. Diese haben eigene, zusätzliche Voraussetzungen für die Einbürgerung. Es besteht kein Anspruch auf Einbürgerung in der Gemeinde und im Kanton.

Voraussetzungen für die Einbürgerungsbewilligung
- 12 Jahre Wohnsitz in der Schweiz (zwischen dem 10. und 20. Lebensjahr in der Schweiz verbrachte Jahre werden doppelt gerechnet);
- Eingliederung in die schweizerischen Verhältnisse;
- Vertrautsein mit den schweizerischen Lebensgewohnheiten, Sitten und Gebräuchen;
- Beachten der schweizerischen Rechtsordnung;
- keine Gefährdung der inneren oder äusseren Sicherheit der Schweiz.

Erleichterte Einbürgerung
Von der erleichterten Einbürgerung profitieren können unter bestimmten gesetzlichen Voraussetzungen insbesondere ausländische Ehepartner von Schweizerinnen oder Schweizern sowie Kinder eines schweizerischen Elternteils, welche das Schweizer Bürgerrecht noch nicht besitzen.
Fristen für die erleichterte Einbürgerung
Ausländische Ehepartner bzw. Ehepartnerinnen von Schweizerinnen oder Schweizern, die seit einem Jahr in der Schweiz wohnen, können die erleichterte Einbürgerung nach einer dreijährigen Ehedauer beantragen, sofern sie insgesamt fünf Jahre in der Schweiz gewohnt haben. Wer eng mit der Schweiz verbunden ist, kann die erleichterte Einbürgerung selbst bei Wohnsitz im Ausland beantragen. Bedingung in diesen Fällen ist allerdings, dass die Ehe mit einer Schweizerin oder einem Schweizer seit mindestens sechs Jahren besteht.

Verfahren der erleichterten Einbürgerung
Bei der erleichterten Einbürgerung ist der Bund für den Entscheid allein zuständig. Der Kanton wird vorher angehört und hat, wie auch die Gemeinde, ein Beschwerderecht. Das Verfahren bei der erleichterten Einbürgerung ist im Normalfall einfacher als bei der ordentlichen. Zuständig für die erleichterte Einbürgerung ist das Bundesamt für Migration.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 29 mar 2005 21:48 
Rezydent
Rezydent

Monika
Gość
Wysłany: 29 Mar 2005 07:01 pm Temat postu: małżeństwo

--------------------------------------------------------------------------------

Od jakiegoś czasu spotykam się ze Szwajcarem, powiedzcie mi proszę czy ktoś z Was ma pojęcie jak to jest z obywatelstwem po ślubie?
Powiem szczerze, ze troszkę mnie przeraziły te wypowiedzi hahaha Pozdrowienia dla wszystkich kochanych Rodaków ---> CMOK

(powyższa widomość została wpisana jako osobny wątek - dołączyłem ją tutaj, aby nie duplikować tematów)

PostNapisane: Śr 20 kwi 2005 19:12 
Witam
Od 8 m- cy jestem zona Szwajcara. Bralismy oba sluby w tym kraju. Z tego, co wiem kazdy Kanton ma inne wymagania dotyczace dostarczenia odpowiednich dokumentow, wiec trzeba dowiedziec sie w Urzedzie Gminy z ktorej pochodzi malzonek. Ja potrzebowalam w Kantonie Aargau: swiadectwo urodzenia, orzeczenie prawnika z Urzedu Stanu Cywilnego o przeciwskazaniach do zawarcia malzenstwa i kopie polskiego paszportu. Wszystkie dokumenty nalezy wziac ze Urzedu St. Cywil. w miejscu swojego zamieszkania, a nastepnie je przetlumaczyc u tlumacza przysieglego. Potem dostarczyc wszystkie dokumenty wraz z dokumentami partnera i wypelnionymi formularzami do Urzedu Gminy w miejscu zamieszania partnera. Oni po jakims czasie wysylaja te dokumenty do Urzedu St. Cywil. w regionie zamieszkania partnera, a potem juz powiadomia, kiedy nalezy sie tam stawic w celu podpisania dokumentow i ustalenia daty slubu. Trwa to kilka m- cy. I musze dodac, ze jest straszna biurokracja, tak jak zreszta w Polsce. Jesli sie chce tu mieszkac, to slub, przynajmniej cywilny lepiej wziac w Szwajcarii.
Po slubie nalezy pojsc do Urzedu Gminy w celu zameldowania i wyrobienia dowodu osob., ktory trzeba co rok przedluzac. Powiedziano mi, ze przez 5 lat. Od tej pory mozna rozpoczac prace, ktora w tej chwili nie jest latwo obcokrajowcom znalezc ( zwlaszcza pierwsza ).
Co do praw, to z tego co slyszalam, jesli chodzi o rodzine prawo jest zazwyczaj po stronie kobiety i dzieci. Jesli mezczyzna chce sie rozwiesc musi placic kobiecie duza sume.
Ubezpieczenie, skladki na Kase Chorych placi sie w Szwajcarii samemu. Mozna to zrobic, np. zaraz po slubie. Po kazdej wizycie u lekarza przychodza slone rachunki.
Zycze powodzenia. Pozdrawiam.
K. M

PostNapisane: So 14 maja 2005 13:41 
Jestem zona obywatela Szwajcarii od 2 lat.moj maz otrzymal obywatelstwo po 5 latach malzenstwa ze szwajcarka...dla mnie powiedziano ze tez dostane po uplywie 5 lat.na razie mam permit B ktory upowaznia do pobytu i pracy legalnej..trzeba go przedluzac co rok.Najpierw jednak po slubie bedziesz musiala dostac wize z ambasady szwajcarskiej w Polsce na 6 miesiecy a potem juz jestes legalnie.

PostNapisane: So 14 maja 2005 13:49 
Nie ma znaczenia czy slub jest w polsce czy tu...my bralismy w polsce i obowiazuja te same zasady.Wcale nie jest latwiej jak sie bierze slub tu i tak trzeba zalatwiac tu i tu...a bieganiny jest nie malo.Jesli chodzi o ubezpieczenie to placisz sama ale oni placa za karzda wizyte lekarska (oprocz dentysty)

Tytuł:
PostNapisane: So 14 maja 2005 17:31 
Rezydent
Rezydent

Faktycznie znalazłem informację o tym, że w przpadku małżeństwa naturalizacja jest możliwa po 5 latach:
Cytuj:
Citizenship
You will not automatically obtain Swiss citizenship upon marriage. However, a simplified naturalization process may be possible if the following three conditions are met:

You have lived in Switzerland for a total of five years;
You have resided in Switzerland over the past year;
You have been living in common law marriage with a Swiss citizen for the past three years.
As part of Swiss citizenship, you will obtain “droit de cité” from your Swiss spouse, which means that you are established among the canton and the municipality.

http://switzerland.isyours.com/e/immigration/marriage/marrying_a_swiss_in_switzerland.html

Tytuł:
PostNapisane: So 14 maja 2005 23:10 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Pan Jan byl uprzejmy podac te informacje juz w piatym wpisie w tym watku, inkl. link.

guete morge

Tytuł:
PostNapisane: N 15 maja 2005 09:13 
Rezydent
Rezydent

zueri napisał(a):
Pan Jan byl uprzejmy podac te informacje juz w piatym wpisie w tym watku, inkl. link.

Co pawda to prawda - przegapiłem :?

Tytuł:
PostNapisane: Cz 19 maja 2005 13:35 
Droga Beato!

chcialabym dodac cos na temat Twojego pytania:" Czy jesli ojciec dziecka nie wyrazi zgodę na wyjazd dziecka, to czy może o tym zadecydować sąd? I co z ubezpieczeniem mojego dziecka w Szwajcarii?".
TAK, o pozwoleniu na wyjazd dziecka moze zdecydowac sad!!! I do niego TRZEBA sie zglosic, jezeli masz z pozwoleniem ojca problem!!!

powodzenia!!!

PostNapisane: Śr 05 kwi 2006 18:21 
czesc
chcialam sie zapytac jakie trzeba miec papiery zeby wziasc slub ze szwajcarem, nie bardzo moge znalezc w internecie
i ile by to kosztowalo
dzieki

Tytuł:
PostNapisane: Śr 05 kwi 2006 18:27 
Administrator
Administrator

Gadu: 5436677
Było o tym w tych wątkach:
http://forum.polacy.ch/viewtopic.php?t=57
http://forum.polacy.ch/viewtopic.php?t=318

Edit, czyli szukajcie, a znajdziecie: jeśli czytasz po francusku (zakładam, że chodzi o Genewę), to poczytaj tutaj: http://www.geneve.ch/etatcivil/mariage/ (informacje są po francusku).

Tytuł:
PostNapisane: Śr 05 kwi 2006 20:25 
wlasciwie to moze lepiej lausanne, tzn jeszcze nie wiem dokladnie
podobno inne papiery sie sklada w roznych kantonach, prawda to?

Tytuł:
PostNapisane: Śr 05 kwi 2006 21:03 
Administrator
Administrator

burza napisał(a):
wlasciwie to moze lepiej lausanne, tzn jeszcze nie wiem dokladnie
podobno inne papiery sie sklada w roznych kantonach, prawda to?

Podobno tak. Może po prostu przejdź się do urzędu, w którym będzie ceremonia i tam się bezpośrednio dowiedz wszystkiego. Nie jest to prostsze rozwiązanie?

Edit: A jeśli chodzi o Lozannę, to Google wyrzuciło mi taką stronę: http://www.vd.ch/index.php?id=56

Tytuł:
PostNapisane: Cz 06 kwi 2006 07:55 
Rezydent
Rezydent

Beato,
Pisalas, ze corka jest z nieformalnego zwiazku.
Czy ty posiadasz calkowite prawa rodzicielskie? Jesli tak, to nie potrzebujesz zgody ojca, tylko tlumaczone przez tlumacza przysieglego prawo rpdzicielskie wlacznie z corki metryka (tez tlumaczona lub wypisana na miedzynarodowym druku).

pozdrawiam,
M.

Tytuł:
PostNapisane: N 23 kwi 2006 23:38 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Czesc Kochani!
Ja rowniez mam kilka pytan co do tematu malzenstwa. 3 dni temu wyszlam za Szwajcara. Oj bylo zalatwiania papierkow :D
Teraz zastanawiam sie jakie dalsze ruchy musze wykonac.
Czy zeby zameldowac sie w Urzedzie Gminy, musze najpierw wymeldowac sie w Polsce?
Zmienialam nazwisko, wiec powinnam rowniez zmienic paszport- lepiej przed, czy po udaniu sie po wize?
Do Polski jade okolo polowy maja i nie wiem naprawde co moge zalatwic tu, a co w Polsce. HILFE!!

Tytuł:
PostNapisane: Pn 24 kwi 2006 07:16 
Gratuluje :)

alanka napisał(a):
Czy zeby zameldowac sie w Urzedzie Gminy, musze najpierw wymeldowac sie w Polsce?

Szwajcarow raczej nie interesuje gdzie jestes zameldowana w Polsce.

alanka napisał(a):
Zmienialam nazwisko, wiec powinnam rowniez zmienic paszport- lepiej przed, czy po udaniu sie po wize?

Nie potrzebujesz wizy aby wjechac do CH tym bardziej , ze juz tu jestes...
:) Teraz zadzwon do ambasady i oni powiedzia Ci co nalezy zrobic aby wymienic paszport i zalegalizowac Wasz zwiazek takze w Polsce.

alanka napisał(a):
Do Polski jade okolo polowy maja i nie wiem naprawde co moge zalatwic tu, a co w Polsce. HILFE!!

Nie taki diabel straszny jak go maluja:) Ze strony szwajcarskiej sprawa jest raczej jasn.. wszelkie papiery juz zlozylas i tez tylko poczekasz na Twoje nowe pozwolenie B (przy mezu). W Polsce cala procedura w USC trwa pare minut.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 kwi 2006 22:21 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Kontik, bardzo dziekuje za rzeczowa odpowiedz!
Jakos do tej pory nikt nie potrafil mi dokladnie odpowiedziec, bo i tez nikt z mojego otoczenia nie byl w podobnej sytuacji:)
Jakos pojdzie...

Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 kwi 2006 22:38 
Zrob sobie kppie tutejszego aktu malzenstwa, na poczatku przydaja sie w roznych sytuacjach. To moga byc calkiem zwykle kopie,a nie jakies "oficjalne" z pieczatkami i podobnymi ozdobnikami :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 maja 2006 12:20 
Rezydent
Rezydent

kontik_71 napisał(a):
Zrob sobie kppie tutejszego aktu malzenstwa, na poczatku przydaja sie w roznych sytuacjach. To moga byc calkiem zwykle kopie,a nie jakies "oficjalne" z pieczatkami i podobnymi ozdobnikami :)

te z ozdobnikami beda potrzebne dopiero, gdy naiwnie bedzie sie chcialo szybko zarejestrowac rozwod w Polsce :twisted:

M.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 maja 2006 12:21 
Malgosiek napisał(a):
te z ozdobnikami beda potrzebne dopiero, gdy naiwnie bedzie sie chcialo szybko zarejestrowac rozwod w Polsce

To przewaznie jednak parelatek potrzebuje wiec narazie mozna sobie darowac mysli o rozwodach :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 maja 2006 12:26 
Rezydent
Rezydent

Na wszelki wypadek napisalam, kto wie, kto tu co czyta.

M.

Tytuł:
PostNapisane: N 07 maja 2006 00:00 
Czytam tu czesto, ze kobiety ktore wyszly za maz za obywatela CH dostaly permit B, ktory musza co roku odnawiac. Ja wyszlam za maz 3,5 roku temu, moj maz ma permit C, ja dostalam B wazny do konca 2007. Czyli odnowic go musze 5 lat po jego otrzymaniu. Czy wiecie z czym jest to zwiazane?

Tytuł:
PostNapisane: N 07 maja 2006 23:38 
Rezydent
Rezydent

Gadu: 2340744
Adrianna napisał(a):
Czyli odnowic go musze 5 lat po jego otrzymaniu. Czy wiecie z czym jest to zwiazane?

A jaki paszport im pokazalas? 5-letnie B (czy to na prace, czy przy mezu) dostawaly osoby z krajow z grupy EG/EFTA. Polacy dostawali na rok, nawet majac juz podpisany dwuletni kontrakt. Dokladnie :O

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 00:04 
Rezydent
Rezydent

alanka napisał(a):

W Szwajcarii pozalatwiasz wszystko szybko i bez problemow. Wszystkie dokumenty zwiazane z malzenstwem zalatwia sie same - ichnia biurokracja nie potrzebuje Twojego aktywnego udzialu. Jak jest z pobytem to nie wiem, bo ja mieszkalam tu juz jakis czas zanim wyszlam za maz. Najlepiej idz do swojego Gemeinde czy Kreisburo (do czego tam nalezysz) i zapytaj. Udziela Ci wszystkich informacji.
Za to badz przygotowana, ze w Polsce moze byc smiesznie. Oczywscie nie dla zalatwiajacego. Ja to zwalilam na moja rodzicielke, ale co mi potem opowiadala, to wlos sie jezyl. Np. w USC usilowali jej odebrac tzw. Familienbuch, ktora jest tu dokumentem wazniejszym niz paszport. Nic nie pomogly tlumaczenia. Poszla nastepnego dnia z kolorowa odbitka ksero i powiedziala, ze to oryginal. Wtedy przeszlo.
Wymiane paszportu latwiej i szybciej zalatwic w Polsce, ale trwa to min. ten miesiac czasu. I trzeba to w kraju odsiedziec. Wymiana przez konsulat moze trwac wieki. Bedac kiedys w konsulacie spotkalam goscia, ktory zlozyl podanie o nowy paszport, nie mogac sie go doczekac, pojechal do Polski, tam wymienil, wrocil tutaj a jego paszportu nadal nie zalatwili. Awanturowal sie potem w konsulacie, zeby sobie juz odpuscili i zwrocili mu wplate. Czemu sie trudno dziwic, bo ichnie uslugi posrednictwa sa jednak dosc kosztowne :/
Wiza nie jest Ci do niczego potrzebna.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 00:09 
Rezydent
Rezydent

Malgosiek napisał(a):
te z ozdobnikami beda potrzebne dopiero, gdy naiwnie bedzie sie chcialo szybko zarejestrowac rozwod w Polsce

Malgosiek, szybko i w Polsce :?: :!: Przeciez to dwie sprzecznosci! W ogole mozesz byc szczesliwa jak Ci ten rozwod kiedys w koncu dadza! Natomiast w Szwajcarii cala procedura - od klotni od papierka z orzeczeniam - moze potrwac tydzien. Znam osobiscie takiego rekordziste (a moze to tempo jest tu normalne?)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 10:19 
Jo napisał(a):
Adrianna napisał(a):
Czyli odnowic go musze 5 lat po jego otrzymaniu. Czy wiecie z czym jest to zwiazane?

A jaki paszport im pokazalas? 5-letnie B (czy to na prace, czy przy mezu) dostawaly osoby z krajow z grupy EG/EFTA. Polacy dostawali na rok, nawet majac juz podpisany dwuletni kontrakt. Dokladnie :O

Pokazalam im polski paszport, innym nie dysponuje. Dostalam 5-letni permit B. Wpisane jest Familiennachzug, i ze nie przybylam do CH w zwiazku z praca. To wszystko. Jak widac mialam szczescie, albo trafilam na milego urzednika :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 10:23 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
Malgosiek, szybko i w Polsce :?: :!: Przeciez to dwie sprzecznosci! W ogole mozesz byc szczesliwa jak Ci ten rozwod kiedys w koncu dadza!

Jo,
eee tam rekordzista....
Rozwod w Holandii dali mi w 6 miesiecy, ale od 1995 roku nie moge go w PL zarejestrowac. Musze od nowa przeprowadzac procedure sadowa, bo moze Sad w Honaldii cos przeoczyl i rozwod sie nie nalezy - pomijajac oczywiscie, ze uplynelo juz 11 lat :twisted:
Pomijam w tej chwili takie drobne niedogodnosci jak paszporty z dwoma roznymi nazwiskami itp.

M.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 11:43 
[quote="Bernard"]Monika
Gość
Wysłany: 29 Mar 2005 07:01 pm Temat postu: małżeństwo

--------------------------------------------------------------------------------

powiedzcie mi proszę czy ktoś z Was ma pojęcie jak to jest z obywatelstwem po ślubie?

mysle ze najbardziej wiarygodnumi URL sa:
http://www.bfm.admin.ch/index.php?id=140
http://www.bfm.admin.ch/index.php?id=141

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 11:48 
kasiunia napisał(a):
powiedzcie mi proszę czy ktoś z Was ma pojęcie jak to jest z obywatelstwem po ślubie?

Kiedys bylo tak, ze kobieta dostawala paszport razem z bukietem slubnym.. teraz przez 5 lat musisz zostac przy mezu i w razie rozwodu wedrujesz do Polski. przepisy zmieniono po tym jak handel malzenstwami przybral postac epidemii...

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 11:50 
Administrator
Administrator

kasiunia napisał(a):

Przypominam tylko delikatnie o punkcie 8 Regulaminu forum
Następnym razem proszę o podanie też linków w innych językach lub krótkie streszczenie. :)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 11:52 
Administrator
Administrator

kontik_71 napisał(a):
kasiunia napisał(a):

Kiedys bylo tak, ze kobieta dostawala paszport razem z bukietem slubnym.. teraz przez 5 lat musisz zostac przy mezu i w razie rozwodu wedrujesz do Polski. przepisy zmieniono po tym jak handel malzenstwami przybral postac epidemii...

Kasiuni trochę cytowanie się popsuło. To zdanie zostało napisane przez gościa Monikę :)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:04 
Rezydent
Rezydent

Adrianna napisał(a):
Jak widac mialam szczescie, albo trafilam na milego urzednika

W to nie wierze, bo oni nawet suuuper przemili wyegzekwuja przepisy co do literki :? Albo wpadlas im w jakis paragraf ktorego nie znam (i nigdy o nim nie slyszalam), albo ktos sie rabnal, co nawet w nieomylnej Szwajcarii sie zdarza :)
W kazdym razie sama jestem ciekawa JAK to bylo mozliwe.

Malgosiek napisał(a):
Rozwod w Holandii dali mi w 6 miesiecy, ale od 1995 roku nie moge go w PL zarejestrowac. Musze od nowa przeprowadzac procedure sadowa [...]

Wlasnie dlatego ja sie zdecydowalam na slub wg szwajcarskiego prawa, wiec jakby kiedys cos (nie planuje, ale nigdy nie wiadomo co zycie przyniesie :( ) bede rozwodzic sie tutaj. Wtedy, niekoniecznie w tydzien, ale w pare miesiecy masz to z glowy. A nie bedziesz sie przez kolejne kilka(nascie) lat po sadach wloczyc i dowodzic swoich praw do ulozenia sobie normalnie zycia.
IMHO trzeba miec duzo odwagi zeby sie chajtac w Polsce :?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:05 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
IMHO trzeba miec duzo odwagi zeby sie chajtac w Polsce :?
Rozwiniesz?
Nie wszyscy biorac slub, chca sie od razu rozwodzic :-)
Lub tez w ogole rozwodzic... :-)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:17 
Rezydent
Rezydent

sal napisał(a):
Rozwiniesz?
Nie wszyscy biorac slub, chca sie od razu rozwodzic
Lub tez w ogole rozwodzic...

Hmmm... gdybys biorac slub myslal od razu o rozwodzie, to po co go brac :?: :!: :shock:
Rzecz jednak w tym, ze potem ze swoim partnerem bedziesz zyl 20, a moze i wiecej lat. A ludzie sie zmieniaja. Czy NAPRAWDE wierzysz, ze poznales swojego przyszlego/przyszla tak w 100% i NIC NIGDY Cie nie zaskoczy? Ze nie okaze sie, ze to sadysta co lubi rodzine maltertowac, albo pijak co wszystko z potem z domu na wodke wyniesie. Niby to sie daje przewidziec, ale ... nie zawsze. I potem zyjesz z takim garbem od ktorego sie nie mozna uwolnic, bo sad Ci udowadnia, ze jak bije to znaczy, ze mu zalezy, a jak mu zalezy to kocha.
Oczywiscie to skrajne przypadki, moze byc tez po prostu tak, ze po jakims czasie zwyczajnie masz juz dosc, to nie byla mimo wszytko ta odpowiednia osaoba. Wtedy tez by sie chcialo zaczac od nowa, normalne zycie. Po to wymyslono rozwody.
"A potem zyli dlugo i szczesliwie az do smierci" to tylko w bajkach ma miejsce. Co nie znaczy oczywsicie, ze po pierwszej klotni masz o rozwod wystepowac - zebym tu nie zostala opacznie zrozumiana :)
Niemniej nie chcialabym podpisywac cyrografu ze swiadomoscia, ze do konca mojego zycia nie mam prawa do zmiany zdania... brrrrrr....

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:19 
Rezydent
Rezydent

PS. Oczywisice tez bym chciala, zeby taka przykra koniecznosc jak rozwod nigdy sie nie pojawila na moim horyzoncie. Ale... life is brutal i wszystko sie moze wydarzyc :(

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:22 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
Wlasnie dlatego ja sie zdecydowalam na slub wg szwajcarskiego prawa,

Jo, slonko, to nie ma ZADNEGO znaczenia. Masz obywatelstwo polskie - musisz slub zarejestrowac w Polsce, tak samo rozwod.
Bez znaczenia, czy slub ten bralas w Swazilandzie czy na wyspach Fiji.
Ja bralam slub w Holandii, majac juz holenderskie obywatelstwo i nic to w prawie polskim nie zmienilo, bo nie zrzeklam sie polskiego obywatelstwa PRZED slubem.

M.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:26 
Rezydent
Rezydent

Malgosiek napisał(a):
Jo, slonko, to nie ma ZADNEGO znaczenia. Masz obywatelstwo polskie - musisz slub zarejestrowac w Polsce, tak samo rozwod.

Malgosiek, nie strasz mnie, to nie w porzadku! :shock: Tylko mi nie mow, ze moglabym sie rozwiesc tu, a w Polsce mi tego nie uznaja :?

To jesli np. chajtne sie po raz drugi, bylaby to bigamia :?:

Ostatnio edytowano Pn 08 maja 2006 13:29 przez Jo, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:28 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
Hmmm... gdybys biorac slub myslal od razu o rozwodzie, to po co go brac :?: :!: :shock:
Przypomne tylko, ze odnioslem sie do Twojej wypowiedzi:
Cytuj:
IMHO trzeba miec duzo odwagi zeby sie chajtac w Polsce

Liczylem na to, ze odniesiesz sie do TEJ wypowiedzi i wlasnie ja rozwiniesz.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:34 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
Malgosiek napisał(a):

Malgosiek, nie strasz mnie, to nie w porzadku! :shock: Tylko mi nie mow, ze moglabym sie rozwiesc tu, a w Polsce mi tego nie uznaja :?

To jesli np. chajtne sie po raz drugi, bylaby to bigamia :?:

Dokladnie, kochana pani, dokladnie. :D
Moj byly malzonek jest wlasnie bigamista i lepiej by sie w PL nie pokazywal, az ja pozalatwiam te wszystki rozprawy. :twisted:
A na powaznie to pamietaj, ze konsekwencje moga wyniknac w przypadku, gdy ty, np. dostaniesz spadek w PL. Nie masz rozwodu w PL, wiec twoj maz (choc pare lat juz EX), ma prawo do czesci tego spadku.
Inne - kupujesz w PL dom lub firme. Twoj ex jest jego wspolwlascicielem - czyli lepiej te papiery miec.
Moj adwokat w PL to mi takie cudne hisorie opowiadal, jak to ludzie w pupcie dostawali za nie zalatwienie "tych" spraw, ze mnie dokladnie wystraszyl i pociagne te sprawy.

M.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:35 
Rezydent
Rezydent

sal napisał(a):
Jo napisał(a):
IMHO trzeba miec duzo odwagi zeby sie chajtac w Polsce.

Liczylem na to, ze odniesiesz sie do TEJ wypowiedzi i wlasnie ja rozwiniesz.

Osobiscie nie lubie rzeczy nie odwracalnych. Jestem tylko czlowiekiem i mam swiadomosc tego, ze moge popelnic blad. Ale karanie mnie za ten blad do konca mojego zycia jakos mi sie nie usmiecha - wole poprawiac bledy, niz cierpiec jako ta meczennica. Ot i tyle :D

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 13:39 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
Osobiscie nie lubie rzeczy nie odwracalnych. Jestem tylko czlowiekiem i mam swiadomosc tego, ze moge popelnic blad. Ale karanie mnie za ten blad do konca mojego zycia jakos mi sie nie usmiecha - wole poprawiac bledy, niz cierpiec jako ta meczennica. Ot i tyle :D
Ok. Sprobuje jeszcze raz.
Moglabys napisac wprost (bez jakichs dziwnych metafor), dlaczego uwazasz branie slubu w Polsce, za jakas straszna rzecz?
I jakie to ma wedlug Ciebie znaczenie gdzie bierzesz slub, skoro nadal masz polskie obywatelstwo?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 14:53 
Rezydent
Rezydent

Malgosiek napisał(a):
Moj adwokat w PL to mi takie cudne hisorie opowiadal, jak to ludzie w pupcie dostawali za nie zalatwienie "tych" spraw, ze mnie dokladnie wystraszyl i pociagne te sprawy.

:lol: Ja tez rozne cuda slyszalam, ale dotyczyly tylko sytuacji ludzi w Polsce. Jak sie gosciu np. dowiadywal, ze zostal szczesliwym ojcem, a bylej juz kilka lat na oczy nie widzial. No ale sie nie rozwiedli :lol:

Z rejestracja nie bylo problemu, moze poza faktem, ze chcieli koniecznie Familienbuch zatrzymac. Rozwodu nie planuje, ale gdyby mi sie jednak kiedys trafilo, to moze bedzie trzeba zrzec sie obywatelstwa? :( To tez powinno rozwiazac problem, a wydaje sie prostrze niz wloczenie po naszych sadach :(
Chociaz jak przy wladzy utrzymaja sie obecnie milosciwie nam panujacy, to moze wystarczy powiedziec, ze sumienie mnie gryzlo i jak jakas swinia z cudzoziemcem zamiast ze wszechpolakiem sie chajtnelam. ;)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 14:57 
Rezydent
Rezydent

sal napisał(a):
Moglabys napisac wprost (bez jakichs dziwnych metafor), dlaczego uwazasz branie slubu w Polsce, za jakas straszna rzecz?
I jakie to ma wedlug Ciebie znaczenie gdzie bierzesz slub, skoro nadal masz polskie obywatelstwo?

Dlatego ze nie przepadam za ciaganiem sie po sadach latami, publicznym praniem malzenskich brudow, tylko po to, zeby mi ktos laskawie pozwolil sie rozstac z kims, z kim i tak juz dawno nie jestem. A w koncu mozna i tak nie dostac rozwodu, bo to nie dobro na zadanie, i powinnam iles tam sobie w separcaji pobyc i sprawe przemyslec.
Ma znaczenie, o tyle ze bralam slub tutaj, rozwodze sie tutaj, wg tego samego prawa. W Polsce - teoretycznie - potrzebuje tylko ten fakt zarejestrowac.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 14:59 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
W Polsce - teoretycznie - potrzebuje tylko ten fakt zarejestrowac.

Wlsnie dokladnie tak - TEORETYCZNIE, co nijak nie ma sie do rzeczywistosci.

M.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 15:22 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
Dlatego ze nie przepadam za ciaganiem sie po sadach latami, publicznym praniem malzenskich brudow, tylko po to, zeby mi ktos laskawie pozwolil sie rozstac z kims, z kim i tak juz dawno nie jestem. A w koncu mozna i tak nie dostac rozwodu, bo to nie dobro na zadanie, i powinnam iles tam sobie w separcaji pobyc i sprawe przemyslec.

To nie sa Twoje (traumatyczne) przezycia, prawda? :-)
Z opowiesci to je rozne rzeczy slyszalem, takze odnosnie Szwajcarii.
Jo napisał(a):
Ma znaczenie, o tyle ze bralam slub tutaj, rozwodze sie tutaj, wg tego samego prawa. W Polsce - teoretycznie - potrzebuje tylko ten fakt zarejestrowac.
Obawiam sie, ze sie mylisz.
Nadal jestes Polka, prawda?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 08 maja 2006 18:10 
Rezydent
Rezydent

Malgosiek napisał(a):

No ale podejmujac jakas decyzje trzeba sie na czyms oprzec... :( opierasz sie na pewnych zalozeniach, teoretycznych bo niby jakich? Jak stana sie praktyka, przestana byc zalozeniami...

sal napisał(a):
To nie sa Twoje (traumatyczne) przezycia, prawda?

Nie. Czy uwazasz, ze uczyc sie wolno tylko na wlasnych bledach :?: Ja tam wole na cudzych, to mniej kosztuje :)

sal napisał(a):

Z opowiesci to je rozne rzeczy slyszalem, takze odnosnie Szwajcari

Wiesz, jak ktos sie uprze to moze sie w kazdym kraju po sadach ciagac.

sal napisał(a):
Jo napisał(a):

Obawiam sie, ze sie mylisz.
Nadal jestes Polka, prawda?

To mnie oswiec w czym sie myle. Jestem, no i?

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 maja 2006 17:46 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
Malgosiek napisał(a):

No ale podejmujac jakas decyzje trzeba sie na czyms oprzec... :( opierasz sie na pewnych zalozeniach, teoretycznych bo niby jakich? Jak stana sie praktyka, przestana byc zalozeniami...

Jo,
Czy ty czytasz, co sie tutaj do ciebie pisze?
To, co pisalam opieram na swych, wlasnych, prywatnych, aktualnych doswiadczeniach praktycznych.
Teorii tu ani procenta.

M.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 maja 2006 22:15 
Rezydent
Rezydent

Malgosiek napisał(a):
Jo,
Czy ty czytasz, co sie tutaj do ciebie pisze?
To, co pisalam opieram na swych, wlasnych, prywatnych, aktualnych doswiadczeniach praktycznych.
Teorii tu ani procenta.

Owszem, czytam. Raczej nie zrozumialas mojej odpowiedzi. Czy dlatego, ze kiedys jakis urzednik X-ski, uczynil komus zycie *wulgaryzm* to ja mam od razu zalozyc, ze mnie musi spotkac to samo? Jesli wezme tu rozwod, to moj maz bedzie rozwiedziony, niezaleznie od tego, co wymysla w Polsce. A ze rozne dziwologi moga sie w zyciu trafic, to nie watpie. Zwlaszcza jesli idzie o Polske :?

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 maja 2006 22:20 
Jo napisał(a):
, to moj maz bedzie rozwiedziony

Ty tez bedziesz rozwiedziona i bedziesz mogla poprzec to oficjalnym wyrokiem tutejszego sadu.. W Polsce nie bedzie potrzebna rozprawa rpzwodowa a jedynie wpis do akt.. tak samo jak m,alzenstwo jest jedynie rejestrowane i nie wymaga sie powtornego zawarcia zwiazku w polskim USC. W sumie mozna zadzwonic do konsulatu i dowiedziec sie co i jak.. jesli znajde jutro czas to to zrobie :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 maja 2006 22:23 
Jo napisał(a):
i powinnam iles tam sobie w separcaji pobyc i sprawe przemyslec.

Tutaj tez nie dostaje sie rozwodu od reki.. Najpierw jest separacja i ona moze trwac rok (informacje zaslyszane od kolegi, ktory sie rozwodzil i duuzo nam o tym mowil bo go gniotlo)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 maja 2006 22:34 
Rezydent
Rezydent

Jak Ci sie chce to bylabym dzwieczna - nie zamierzam sie wprawdzie rozwodzic, ale zamkneloby to dyskusje. Zanim sie chajtalam, to staralam sie zorientowac co i jak - tak na wszelki wypadek - bo wiem jakie numery moga sie w Polskich sadach dziac.
Nie wiem w czym lezy problem, ze Malgosiek ma takie przeboje, ale ja zalatwialam tutaj sprawy tak, ze wszystkie procedury sa objete prawem szwajcarskim, a Polske zobowiazana jestem informowac o ew. zmianie stanu cywilnego. Co jednak - mam nadzieje - szybko ponownie nie nastapi. A najlepiej wcale :D

PS. Oczywiscie, tu jednak Malgosiek ma racje, jest to teoretyczne. Bo w Polsce interpretacja prawa czesto zalezy od zlej (mowi sie dobrej, ale to mi przez klawiature nie przejdzie) woli urzednika.
PPS. Jakis czas temu chajtali sie nasi znajomi, Rosjanka z Amerykaninem, oboje z pozwoleniem na pobyt i prace, to mieli do wyboru, wg. prawa rosyjskiego, amerykanskiego lub szwajcarskiego.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1