Dni wolne w Szwajcarii

Tutaj jest miejsce na wszelkie pytania i pogadanie na tematy ogólne - czyli Szwajcaria we wszystkich wymiarach!
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Awatar użytkownika
Malgosiek
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Dni wolne w Szwajcarii

Post autor: Malgosiek » 03 maja 2006, 12:00

Czy mnie sie tylko wydaje, czy tez roznie jest z tymi swietami i dniami wolnymi od pracy w CH ?
Czy ktos z was mial wolne 1 maja?
Dlaczego w kantonie VD drugi dzien Bozego Narodzenia (26 grudzien) nie jest wolne od pracy?
czy sa inne roznice swietowo-wolne?

M.

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 03 maja 2006, 12:06

W Genewie 1 maja był pracujący z wyjątkami. Urzędy, szkoły, uniwersytety miały wolne. Cała reszta - pracowała.
Na pewno jest wolny 1 sierpnia.

Awatar użytkownika
stubborn
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Re: Dni wolne w Szwajcarii

Post autor: stubborn » 03 maja 2006, 12:06

Malgosiek pisze: Czy ktos z was mial wolne 1 maja?
M.
tak ja mialem.
a z tego co mi sie wydaje to jak sie placi rozne podatki w roznych kantonach to ma sie mniej lub wiecej dni wolnych zalezy ile kto podatku placi :wink:

Arek Kasprowski

Wolne dni

Post autor: Arek Kasprowski » 03 maja 2006, 12:08

Wolne dni w Europie i w Szwajcarii:

:D http://www.feiertagskalender.ch/

:D Pozdrawiam

:D Arek Kasprowski
Ostatnio zmieniony 03 maja 2006, 12:21 przez Arek Kasprowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Spiggy
Swojak
Swojak
Gadu: 15653476

Re: Dni wolne w Szwajcarii

Post autor: Spiggy » 03 maja 2006, 12:20

stubborn pisze:
tak ja mialem.
a z tego co mi sie wydaje to jak sie placi rozne podatki w roznych kantonach to ma sie mniej lub wiecej dni wolnych zalezy ile kto podatku placi :wink:
ja też 1 maja miałem wolny. Jednak z tego co ja wiem, ilość wolnych dni w całej CH jest taka sama (11) jednak w kazdym kantonie święta wypadają w różne dni
Kosciesza

kontik

Post autor: kontik » 03 maja 2006, 12:23

Roche ma ciekawe rozwiazanie.. Bazylea ma wolne a takie Kaiseraugst juz nie.. I wychodzi na to, ze siedzimy jak ostatnie matoly bo nikogo sie nie da osiagnac bo maja wolne... Tak wiec dla mnie 1 maja jest dniem nudy :(

Spiggy
Swojak
Swojak

Post autor: Spiggy » 03 maja 2006, 12:24

kontik_71 pisze:Roche ma ciekawe rozwiazanie.. Bazylea ma wolne a takie Kaiseraugst juz nie..
demokracja bracie :wink:
Kosciesza

Awatar użytkownika
Malgosiek
Rezydent
Rezydent

Post autor: Malgosiek » 03 maja 2006, 12:34

kontik_71 pisze:Roche ma ciekawe rozwiazanie.. Bazylea ma wolne a takie Kaiseraugst juz nie.. I wychodzi na to, ze siedzimy jak ostatnie matoly bo nikogo sie nie da osiagnac bo maja wolne... Tak wiec dla mnie 1 maja jest dniem nudy :(
to podobnie u nas - my tu a druga czesc w Horw
choc 1 maja nie mialam wolnego, ale moje dziecie mialo wolne w szkole - bez sensu

btw, Arek - podany przez ciebie strona to wszystkie swieta, jak leci, bez wyszczegolnienia, ktore sa dniami wolnymi od pracy :cry:

M.

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 03 maja 2006, 12:48

Malgosiek pisze:btw, Arek - podany przez ciebie strona to wszystkie swieta, jak leci, bez wyszczegolnienia, ktore sa dniami wolnymi od pracy
Nie, nie. Jak klikniesz link to zobaczysz szczegoly:
Obrazek

Awatar użytkownika
Malgosiek
Rezydent
Rezydent

Post autor: Malgosiek » 03 maja 2006, 12:58

kliknelam na kanton VD i np. podane jest 1 listopad Swieto Zmarlych jak i 6 grudzien Sw. Mikolaja - niestety zaden z tych dni nie jest wolnym w VD.

M.

Ola
Rezydent
Rezydent

Post autor: Ola » 03 maja 2006, 13:31

A znacie te przysłowie: von Kanton zu Kanton verschieden, czytaj: co kanton to inny obyczaj? :-) Ale te dni wolne lub nie to bardzo zależy od tego czy kanton jest katolicki lub reformowany ( he? hmm...protestancki?) Wtedy przenoszą się święta "partyjne" na "kościelne" i odwrotnie. Ja mieszkam w Kt. ZH w którym na 1 maja jest wolne od pracy, ale pracuję w Kt. SG i muszę niestety śmigać do pracy. Na 1 listopada, w święto zmarłym mam wolne w pracy no więc lecę na duże zakupy do Zurychu. A do tego dochodzą regionalne święta np. Sächsilüte (pożegnanie zimy) w Zurychu-ale tylko w mieście. Moja córka mieszka w Lozannie, więc ciągle muszę się jej pytać, kiedy ma wolne od pracy a kiedy nie (na wypadek niespodziewanej wizyty), bo to dla mnie już prawie nie Szwajcaria:-). Trochę to pokręcone w tej Szwajcarii według mnie. Miłego i słonecznego popołudnia wszystkim forumowiczom.
Ola

Spiggy
Swojak
Swojak

Post autor: Spiggy » 03 maja 2006, 14:11

Ola pisze:Moja córka mieszka w Lozannie, więc ciągle muszę się jej pytać, kiedy ma wolne od pracy a kiedy nie (na wypadek niespodziewanej wizyty), bo to dla mnie już prawie nie Szwajcaria:-).
to dość odważne stwierdzenie, ciekawe co na to mieszkańcy VD, GE.
a gdzie wg Ciebie jest prawdziwa Szwajcaria?
Kosciesza

Awatar użytkownika
Jutrzenka
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Re: Wolne dni

Post autor: Jutrzenka » 03 maja 2006, 14:18

Arek Kasprowski pisze:Wolne dni w Europie i w Szwajcarii (...)
Bardzo fajna ta strona Arku, faktycznie rozpisane szczegolowo :)

A jesli dzien wolny przypada we wtorek (1 sierpnia w tym roku), to co sie dzieje z poniedzialkiem? Czy normalnie pracujecie? czy tez zalezy to od kantonu?
Bo u nas to te dluuugie weekendy sie w ten sposob wlasnie robia... Teraz wyszlo 5 dni, szkoda tylko, ze przy nieciekawej pogodzie.

kontik

Post autor: kontik » 03 maja 2006, 14:21

Jutrzenka pisze:A jesli dzien wolny przypada we wtorek (1 sierpnia w tym roku), to co sie dzieje z poniedzialkiem? Czy normalnie pracujecie? czy tez zalezy to od kantonu?
W taki dzien albo pracujesz albo bierzesz urlop.. Tutaj nie ma takich "ustawowych" dlugich weekendow.. jesli ma sie szczescie to dni wolne laczy sie z weekndem a jesli nie to bierze sie urlop lub kompensuje nadgodziny

Awatar użytkownika
Jutrzenka
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: Jutrzenka » 03 maja 2006, 14:36

kontik_71 pisze:Tutaj nie ma takich "ustawowych" dlugich weekendow.. jesli ma sie szczescie to dni wolne laczy sie z weekndem a jesli nie to bierze sie urlop lub kompensuje nadgodziny
No to w tym przypadku podobnie, tak. My tez musielismy odpracowac 2 maja. Przewaznie jest to jakas sobota, tym razem (w moim przypadku) byl to 11 listopada, dzien ustawowo wolny, ale poniewaz specyfika pracy pozwolila mi na odpracowanie 2 maja wlasnie w tym dniu, wykorzystalam to z radoscia. Zdecydowanie wole dodatkowy wolny dzien w maju niz w listopadzie :)

Ola
Rezydent
Rezydent

Post autor: Ola » 03 maja 2006, 14:45

Spiggythecat pisze:to dość odważne stwierdzenie, ciekawe co na to mieszkańcy VD, GE.
...ach, to tylko takie moje gdaczenie, bo oni po tam francusku a ja nic:-)

Awatar użytkownika
Malgosiek
Rezydent
Rezydent

Post autor: Malgosiek » 04 maja 2006, 07:59

Ola pisze:
Spiggythecat pisze:to dość odważne stwierdzenie, ciekawe co na to mieszkańcy VD, GE.
...ach, to tylko takie moje gdaczenie, bo oni po tam francusku a ja nic:-)
Czy to znaczy, ze prawdziwa Szwajcaria, to tam, gdzie po niemiecku gadaja?
Ciekawe podejscie.

M.

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 04 maja 2006, 08:05

Ola pisze:..ach, to tylko takie moje gdaczenie, bo oni po tam francusku a ja nic:-)
To jam ogłabym stwierdzić, że dla mnie Szwajcaria kończy się tam, gdzie już nie gadają po francusku ;) Bo ja niemieckiego prawie w ząb :D I co z tym fantem zrobić? Hmm... Chyba tylko zaakceptować, że Szwajcaria taka dziwna jest :D Sympatyczna odmiana :)

Zawsze jak się znudzi jeden język, to mozna się przenieść w inny region bez konieczności zmiany kraju. Fajnie :D 3 w jednym :)

Ola
Rezydent
Rezydent

Post autor: Ola » 04 maja 2006, 09:27

Malgosiek pisze:Czy to znaczy, ze prawdziwa Szwajcaria, to tam, gdzie po niemiecku gadaja?
Ciekawe podejscie.
ajjaj...nie rozdzielam Szwajcarii na prawdziwą lub nie. W części francuskiej jest piękniej i styl życia nieco luźniejszy niż w niemieckiej...to moje osobiste wrażenie. Włoska część też mnie "zauroczyła" ciepłym i wilgotnym powietrzem. Ja przynajmniej odczuwam odrębność każdego regionu językowego...każdy na swój urokliwy sposób. Naturalnie całość tworzy tą Szwajcarię. Sorki jeśli poczułaś się urażona. Pozdrowionka.
Ola

Awatar użytkownika
Malgosiek
Rezydent
Rezydent

Post autor: Malgosiek » 04 maja 2006, 10:24

Ola,
Nie poczulam sie urazona. Za co? Ja jestem z przekonania Holenderka i Szwajcari nie cierpie, chce stad uciec jak najszybciej.

M.

Spiggy
Swojak
Swojak

Post autor: Spiggy » 04 maja 2006, 10:45

Malgosiek pisze: Czy to znaczy, ze prawdziwa Szwajcaria, to tam, gdzie po niemiecku gadaja?
Ciekawe podejscie.
M.
Gosia, żeby to był hohe deutsch to jeszcze można z tym żyć :wink:
Kosciesza

Ola
Rezydent
Rezydent

Post autor: Ola » 04 maja 2006, 10:52

Malgosiek

uff...no to kamień mi spadł z serca :lol: :lol: :lol:

Ola.