Paszport szwajcarski

Informacje o moderatorach, banery reklamowe i wszystko co dotyczy administrowania forum.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Paszport szwajcarski

Post autor: Pelagia » 01 gru 2016, 19:23

Kto ma wiedzę prawdziwą i zasadną > plis! niech zajmie głos.
Pytania:
*Jak uzyskać paszport szwajcarski???
*Co trzeba spełnić?
*A, w którym kantonie z tych trzech jest najłatwiej. AG,ZH,BL
Pozdrawiam.
Żądasz mądrej odpowiedzi, musisz mądrze pytać.

— Johann Wolfgang Goethe

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik
Gadu: 7316141

Re: Paszport szwajcarski

Post autor: wojtek/rheinfelden » 01 gru 2016, 22:32

Oto krótka droga do czerwonej książeczki
https://www.sem.admin.ch/sem/de/home/th ... erung.html

Czas zamieszkania w poszczególnych kantonach
https://www.sem.admin.ch/sem/de/home/th ... isten.html

Nie wiem, czy dobrze, zaczekajmy aż się Bogwar odezwie.
People for Process Automation

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 02 gru 2016, 10:17

:D ja czekam na experta B :D ..
Mam sprawę jak na rozdrożu...w lewo? czy w prawo? czy do tyłu?...jak iśś by dojść do "czerwonej książeczki" hihi
Tu w Ag mamy tylko 2 lata/ potrzebne jeszcze 3 dla AG.. :?
Poprzednie lata mieszkalismy w jednej i tej samej gminie w kantonie ZH.
Ciekawe ?> jak by policzyli we złożonym wniosku okres zamieszkiwania z przerwą 2 lata/r. 2015i 2016/ gdybym sie cofnęła i zamieszkała napowrót w kanton ZH i w tej samej gminie/ jest taka możliwość/,z której 2 lata temu "odeszliśmy" do AG../no bo męża interesy miały wtedy piorytet /.
Pytanie:
*czy ten okres wcześniejszego zamieszkiwania w ZH przepada,bo była przerwa obecna 2 lata?
Pozdrawiam i dzieki za info.

— Johann Wolfgang Goethe

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik
Gadu: 7316141

Post autor: wojtek/rheinfelden » 02 gru 2016, 11:43

Pelagia pisze::D ja czekam na experta B :D ..
Mam sprawę jak na rozdrożu...w lewo? czy w prawo? czy do tyłu?...jak iśś by dojść do "czerwonej książeczki" hihi
Tu w Ag mamy tylko 2 lata/ potrzebne jeszcze 3 dla AG.. :?
Poprzednie lata mieszkalismy w jednej i tej samej gminie w kantonie ZH.
Ciekawe ?> jak by policzyli we złożonym wniosku okres zamieszkiwania z przerwą 2 lata/r. 2015i 2016/ gdybym sie cofnęła i zamieszkała napowrót w kanton ZH i w tej samej gminie/ jest taka możliwość/,z której 2 lata temu "odeszliśmy" do AG../no bo męża interesy miały wtedy piorytet /.
Pytanie:
*czy ten okres wcześniejszego zamieszkiwania w ZH przepada,bo była przerwa obecna 2 lata?
Pozdrawiam i dzieki za info.

Czyli z tego co napisałaś mieszkacie w CH 4 lata > to gdzie jeszcze do 12 lat ?
People for Process Automation

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 02 gru 2016, 12:15

..hihi...
-Od 2004 w CH w ZH,w tej samej gminie nieprzerwanie do styczeń 2015.....
-tylko 2 lata / 2015,2016/ te ostatnie teraz jestesmy w AG. :)

— Johann Wolfgang Goethe

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak
Gadu: 0

Post autor: godzilla » 02 gru 2016, 12:50

— Johann Wolfgang Goethe

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 02 gru 2016, 13:10

Oooo :D witam łaskawce.
A nie pytam mądrze?...
Bądz ludzki i popraw to co niemądrym jest.
Pozdrawiam

— Johann Wolfgang Goethe

TAW
Domownik
Domownik

Post autor: TAW » 02 gru 2016, 18:41

Pelagia pisze:Oooo :D witam łaskawce.
A nie pytam mądrze?...
Bądz ludzki i popraw to co niemądrym jest.
Pozdrawiam
Zdaje sie ze odpowiedzi moze Pani znalezc w tym watku a reszta nalezy do Pani.
Aby naturalizowac sie "zwyczajna droga" nelezy spelnic warunki federalne, kantonalne, i gminne:
Podsumowujac informacje z poprzednich postow:

a) wymagania federalne zdaje sie ze Pani spelnia (od roku 2004 do teraz minelo 12 lat czyli warunek spelniony)
pozostaja

b)wymagania kantonalne (a to juz ktos wyjasnil kilka postow wczesniej ze mozna sprawdzic pod:
- jak sie chce byc obywatelem kantonu to sie chyba wie gdzie zapytac o to )

c) wymagania gminne (a to trzeba sprawdzic samemu: jak sie chce miec obywatelstwo jakiejs gminy to sie chyba wie w tej gminie gdzie sie o to zapytac).

Dodam ze:
i) Istnieje tez droga uproszczona jak sie jest malzonkiem/malzonka obywatela CH. Wtedy procedura jest inna.

ii) Trzecia morliwosc to odzyskanie utaconego obywatelstwa. Wtedy tez procedura jest inna ale chyba o to Pani nie pyta.
Powodzenia,

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 02 gru 2016, 20:10

Serdecznie dziękuję za miłą odpowiedź na moje zapytania.
Zadając tu na forum pytania miałam na uwadze rady tych,którzy przeszli już w niedawnym czasie przeszlym>"drogę" by uzyskać paszport CH.
Oczekiwalam na tak zwane rady i porady.. i jakaś merytoryczna dyskusje typu:a czy Polakowi to potrzebny ten paszport?..czy komuś w życiu dał satysfakcję,że go już posiada..itp. i itd.
Przeczytałam przepisy na stronie np.kantonu ZH,te które będą nowe od 2018.. przeczytałam info zawarte w linkach ...i to na tyle.
Pozdrawiam.

— Johann Wolfgang Goethe

DoraZH
Domownik
Domownik

Post autor: DoraZH » 03 gru 2016, 10:56

Proponuje pisemnie zapytac sie w gmnie w ZH jak uwzglednia ta przewe 2 letnia i poprosic o pisemna odpowiedz.

W ZH gminy z reguly duzo liberalniej podchodza do tych spraw niz w AG. Sporo moich znajomych w roznych kantona i gminach przechodzilo ta procedure. W kantonie AG 2 z nich, osoby z bylej Jugoslawi, przy pierwszym podejsciu nie dostalo oboywatelstwa, mimo ze objektywnie spelniali wyszystkie kryterja i na poziomie Bund i Kanton dostali pozytywne odpowiedzi. Ale obywatele gmniy zamieszkania zaglosowali na "Nie" i tyle. Polacy jak do tej pory nie mieli tego problemu, ale biarac pod uwage co sie ostatnia dzieje na wyborach i glosowaniach to nie wiem jak wygladaja dzisiaj takie glosowania. Oczywiscie ze ma sie prawo odwolac i szanse ze gmina mimo wszystko bedzie musiala przyznac obywatelstwo sa prawie 100%, tylko ze bedzie to trwalao dodatkowe 2 lata.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 03 gru 2016, 14:28

"W niedawnym czasie" mnie nie dotyczy...
Kazdy kanton jest inny, a gminy tez sie roznia...
Chcac miec obywatelstwo wie sie jakie moga byc plusy i jakie minusy...
Dla mnie plusem jest to ze nie potrzebuje kupowac polskiego paszportu za 200 frankow, wystarczy mi dowod osobisty, a do podrozowania szwajcarski paszport tez sie nadaje...
Minusem byla cena obywatelstwa szwajcarskiego we frankach w tamtym czasie...

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 03 gru 2016, 14:47

Dziękuję bardzo za info.
Pozdrawiam

— Johann Wolfgang Goethe

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 04 gru 2016, 14:53

godzilla pisze:

— Johann Wolfgang Goethe
..i takie coś będzie. :roll:
https://www.stadt-zuerich.ch/portal/de/ ... sonen.html

— Johann Wolfgang Goethe

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 14 gru 2016, 21:31

DoraZH pisze:Proponuje pisemnie zapytac sie w gmnie w ZH jak uwzglednia ta przewe 2 letnia i poprosic o pisemna odpowiedz.

W ZH gminy z reguly duzo liberalniej podchodza do tych spraw niz w AG. Sporo moich znajomych w roznych kantona i gminach przechodzilo ta procedure. W kantonie AG 2 z nich, osoby z bylej Jugoslawi, przy pierwszym podejsciu nie dostalo oboywatelstwa, mimo ze objektywnie spelniali wyszystkie kryterja i na poziomie Bund i Kanton dostali pozytywne odpowiedzi. Ale obywatele gmniy zamieszkania zaglosowali na "Nie" i tyle. Polacy jak do tej pory nie mieli tego problemu, ale biarac pod uwage co sie ostatnia dzieje na wyborach i glosowaniach to nie wiem jak wygladaja dzisiaj takie glosowania. Oczywiscie ze ma sie prawo odwolac i szanse ze gmina mimo wszystko bedzie musiala przyznac obywatelstwo sa prawie 100%, tylko ze bedzie to trwalao dodatkowe 2 lata.
Nie sadze, zebys miala ogolnie racje. Gminy raczej nikt nie zmusi do zgody na przyznanie obywatelstwa. Tak przynajmniej jest napisane w linku ponizej w akapicie Irrtum 3.

http://www.beobachter.ch/justiz-behoerd ... oten-pass/

A na potwierdzenie tego czytalem calkiem niedawno w gazecie, ze gmina sie nie zgodzila na przyznanie obywatelstwa gosciowi z Balkanow, ktory mieszkal w CH ( o ile dobrze pamietam ) 50 lat ( w kazdym razie kilkadziesiat ), a ubiegal sie po raz kolejny.
Poza tym np. tak znana osoba jak Tina Turner dostala obywatelstwo w kantonie Zürich dopiero po 17 latach pobytu. Nie ma tu wiec do konca reguly. Obowiazujace przepisy to po prostu wymagane minimum, ktore jest sprawdzane na poziomie federalnym. Reszta procedur jest scedowana na kantony i gminy, ktore w wiekszosci kantonow sa instancja decydujaca. Przy ubieganiu sie o obywatelstwo, z tego co wiem, pod uwage brane sa rozne aspekty, jak np. niekaralnosc, ewentualne pobieranie w przeszlosci zasilku socjalnego, korzystanie w przeszlosci z zasilku dla bezrobotnych, podatki wplywajace do gminy z wynagrodzenia ubiegajacego sie o obywatelstwo ( to moje przypuszczenie, ale mysle, ze gmina ma takie dane ), posiadanie dlugow, dlugosc zamieszkania w danej gminie i Bog jeden wie co jeszcze. Bardzo wiele zalezy tu oczywiscie o przyjaznosci decydentow w gminie.
Trudno wiec powiedziec cos o pewnosci pozytywnego rozpatrzenia wniosku ( zakladajac oczywiscie spelnione warunki minimum zawarte w oficjalnych pzepisach ). Dlatego mozna uslyszec rozne glosy w tym temacie osob zamieszkalych w roznych kantonach, a przede wszystkim gminach. Z pewnoscia duzym atutem jest dlugotrwale zamieszkiwanie w jednej gminie, bo zmiana kantonu, to juz praktycznie jak rozpoczynanie biegu o obywatelstwo od nowa. Najlepiej sie zaprzyjaznic, a przynajmniej poznac, lokalnych politykow gminnych. :D W koncu to tez ludzie i zaglosuja wedle sumienia ze wskazaniem. :D :lol:

A to lektura do poduszki w temacie. Przyznaje, ze nie czytalem wszystkiego, bo po prostu nie mam czasu. :( :( :D :D

https://www.google.ch/webhp?sourceid=ch ... %BCrgerung

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 14 gru 2016, 22:29

Pelagia, zamiast domyślać się co i jak - idź do swojej gminy i się spytaj. Nawet nie trzeba na piśmie. Spytać się. Pisać wtedy, kiedy okaże się, że są niekomunikatywni.
Papierków trochę pewnie będzie do załatwiania, ale dasz na pewno radę :)
Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zdania. (Wolter)

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 14 gru 2016, 22:51

lemina pisze:Pelagia, zamiast domyślać się co i jak - idź do swojej gminy i się spytaj. Nawet nie trzeba na piśmie. Spytać się. Pisać wtedy, kiedy okaże się, że są niekomunikatywni.
Ale o co mialaby sie spytac ? Czy dostanie paszport szwajcarski ? :shock: :shock: :shock: I myslisz, ze urzednik w gminie da jej wiazaca odpowiedz ? :lol: :lol: Lemina, jestes dluzej w Szwajcarii niz ja i jeszcze wierzysz w nieomylnosc i kompetencje urzednikow w gminie ? :lol:
Zwlaszcza w odpowiedzi na ustne zapytanie ?
Po prostu, jesli spelnia warunki minimum zapisane w przepisach, niech sklada wniosek pisemny i czeka na decyzje. I tu sie nie ma co doktoryzowac, bo uzyskanie szwajcarskiego paszportu, to, po spelnieniu warunkow zawartych w przepisach federalnych, w duzej mierze kwestia szczescia jak na loterii, choc w rzeczywistosci zalezy to od nastawienia lokalnych gminnych decydentow, czyli jakiejs rady gminnej czy czegos w tym rodzaju. Nie znam struktury administracyjnej gminy, ale jesli musialbym poznac, to wujek google pomoze. :D
Dlatego nie znajdziesz przepisu, ze po spelnieniu jakichs tam warunkow, dostaniesz bezapelacyjnie paszport. :( :(
A ubiegac sie o paszport mozna zawsze, nawet nie spelniajac warunkow. Nikt nie zabroni zlozenia wniosku. :D :D

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 15 gru 2016, 10:17

Kochani..odpowiem.
Lemina i Bogwar macie racje.
Byłam w gminie i żadnych rad nie było ,ani porad / 3 sec i finito / odp. pani złoży wniosek a my
wir lugen,wir schauen :lol: .amen

Bedzie dobrze ,a że moja nóżka tupie :lol: " ja chce" :D to spełni sie...na razie wniosek wypełnię i wezme to na luz.
Wam dziekuje tu wszystkim za odezwę i życzę Wesołych i rodzinnych tych nadchodzacych swiat.
Zdrowia i szczescia.
Pozdrawiam :D

— Johann Wolfgang Goethe

yacek
Rezydent
Rezydent

Post autor: yacek » 15 gru 2016, 10:51

Od 2018 czas pobytu ma być skrócony do 10 lat, ale trzeba będzie wpierw uzyskać pozwolenie C.
Z jakiegoś powodu władze kantonu Vaud uważają, że od 2018 wymagania będą bardziej restrykcyjne, i wydały kilka miesięcy temu komunikat zachęcający tych, którzy spełniają obecnie warunki do składania podań na obecnych zasadach.

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 15 gru 2016, 10:55

:D

— Johann Wolfgang Goethe

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 15 gru 2016, 11:21

— Johann Wolfgang Goethe

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 15 gru 2016, 16:58

bogwar pisze:
lemina pisze:Pelagia, zamiast domyślać się co i jak - idź do swojej gminy i się spytaj. Nawet nie trzeba na piśmie. Spytać się. Pisać wtedy, kiedy okaże się, że są niekomunikatywni.
Ale o co mialaby sie spytac ? Czy dostanie paszport szwajcarski ? :shock: :shock: :shock: I myslisz, ze urzednik w gminie da jej wiazaca odpowiedz ? :lol: :lol: Lemina, jestes dluzej w Szwajcarii niz ja i jeszcze wierzysz w nieomylnosc i kompetencje urzednikow w gminie ? :lol:
Zwlaszcza w odpowiedzi na ustne zapytanie ?
Po prostu, jesli spelnia warunki minimum zapisane w przepisach, niech sklada wniosek pisemny i czeka na decyzje. I tu sie nie ma co doktoryzowac, bo uzyskanie szwajcarskiego paszportu, to, po spelnieniu warunkow zawartych w przepisach federalnych, w duzej mierze kwestia szczescia jak na loterii, choc w rzeczywistosci zalezy to od nastawienia lokalnych gminnych decydentow, czyli jakiejs rady gminnej czy czegos w tym rodzaju. Nie znam struktury administracyjnej gminy, ale jesli musialbym poznac, to wujek google pomoze. :D
Dlatego nie znajdziesz przepisu, ze po spelnieniu jakichs tam warunkow, dostaniesz bezapelacyjnie paszport. :( :(
A ubiegac sie o paszport mozna zawsze, nawet nie spelniajac warunkow. Nikt nie zabroni zlozenia wniosku. :D :D
Bogwar. Chodziło mi o to, żeby poszła i spytała się o wymagania w swojej gminie. Ile lat trzeba mieszkać, co trzeba przygotować itd. Nie chodziło mi, żeby iśc i spytać "Docie mi obywatelstwo, bo mi się należy/bo chcę/bo fajny kolor ma/bo dzisiaj ładna pogoda" (niepotrzebne skreślić)
Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zdania. (Wolter)

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 15 gru 2016, 17:10

No ta.. :D

— Johann Wolfgang Goethe

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 17 gru 2016, 16:44

lemina pisze: Bogwar. Chodziło mi o to, żeby poszła i spytała się o wymagania w swojej gminie. Ile lat trzeba mieszkać, co trzeba przygotować itd. Nie chodziło mi, żeby iśc i spytać "Docie mi obywatelstwo, bo mi się należy/bo chcę/bo fajny kolor ma/bo dzisiaj ładna pogoda" (niepotrzebne skreślić)
Pelagia pisze: Byłam w gminie i żadnych rad nie było ,ani porad / 3 sec i finito / odp. pani złoży wniosek a my
wir lugen,wir schauen :lol: .amen
Jak widzisz, szkoda nawet czasu na wizyte w gminie w tak powaznym temacie. :( A odpowiedzi na sugerowane przez Ciebie pytania w przewidywalnym zakresie mozna znalezc bez problemu w internecie.

yacek
Rezydent
Rezydent

Post autor: yacek » 18 gru 2016, 15:20

Pelagia pisze:to tez trzeba brać pod uwagę..
Czy od 2018 planują ujednolicenie tych wymagań czasu pobytu w kantonie i gminie?

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 20 gru 2016, 12:11

Bogwar,
miałbyś rację, gdyby nie to, że relacje z gminą są szalenie ważne. W całej Szwajcarii.
Bo to gmina przyjmuje, póki co. Kontakt, przedstawienie się w gminie, pogadanie tam chwilkę pod pretekstem pytań.
ujawni znajomość języka i komunikatywność delikwenta.
To są niepisane nigdzie ani w "internecie" ani w przepisach, to są istotne szczegóły, gdyż gmina nawet jeśli by nie miała formalanie decydującego głosu, to opiniuje wniosek.
Trzeba dać się poznać w gminie.
-------
Każdy trud przynosi zysk, gadulstwo - jedynie straty. (Salomon 925 p.n.e ).... ;-)

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 20 gru 2016, 12:25

b-r-k pisze:Bogwar,
miałbyś rację, gdyby nie to, że relacje z gminą są szalenie ważne. W całej Szwajcarii.
Bo to gmina przyjmuje, póki co. Kontakt, przedstawienie się w gminie, pogadanie tam chwilkę pod pretekstem pytań.
ujawni znajomość języka i komunikatywność delikwenta.
To są niepisane nigdzie ani w "internecie" ani w przepisach, to są istotne szczegóły, gdyż gmina nawet jeśli by nie miała formalanie decydującego głosu, to opiniuje wniosek.
Trzeba dać się poznać w gminie.
bogwar pisze:. Najlepiej sie zaprzyjaznic, a przynajmniej poznac, lokalnych politykow gminnych. :D W koncu to tez ludzie i zaglosuja wedle sumienia ze wskazaniem. :D :lol:
Oczywiscie. Mi chodzilo jednak o uzyskanie informacji. Decyzji jednak nie podejmuja urzednicy w gminie, czyli panie i panowie w okienkach, tylko lokalni politycy z jakiegos rodzaju rady gminnej. Poza tym oni nawet nie tylko opiniuja wniosek, ale z tego co czytalem w internecie czy gazetach, ostatecznie decyduja o przyjeciu lub nie w poczet czlonkow gminy ubiegajacego sie o paszport. I tu sie jak najbardziej zgadzam, ze trzeba dac sie poznac w gminie z jak najlepszej strony, bo to wlasciwie instancja decydujaca o powodzeniu calego przedsiewziecia. :D

Odpowiedz