DODATEK NA DZIECKO i DODATEK ZA ROZLAKE

Informacje o moderatorach, banery reklamowe i wszystko co dotyczy administrowania forum.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
scisq
Domownik
Domownik
Gadu: 0

DODATEK NA DZIECKO i DODATEK ZA ROZLAKE

Post autor: scisq » 03 lis 2013, 20:53

Cześć,

Wiem, że na forum pojawiło się kilka wątków nt zasiłku/dodatku na dziecko, ale chciałem przedstawic swoj przypadek :}
Z gory dziekuje za pomoc.

Ja pracuje i mieszkam w CH (umowa o prace u pracodawcy CH), żona z dzieckiem w drodze jest w PL i na razie przez pewien czas po urodzeniu pozostanie w PL. Moje pytania:
a) czy w CH należy mi się zasilek/dodatek na dziecko? (z wcześniejszych wątków zakładam, że tak)
b) jak i gdzie ubiegać się o zasiłek (czy w urzędzie czy bezpośrednio informuję pracodawcę i ten załatwia wszelkie formalności)
c) czy potrzebuję jakieś zaświadczenie z PL (jeśli tak to skąd, czy musi być przetłumaczone, etc)

Kolejna kwestia to watek - dodatku za rozłąkę? Czy ktoś z tego korzysta i może opisać kwestie proceduralne.

Jeszcze raz dziękuję.

pozdrawiam,
scisq

scisq
Domownik
Domownik

Re: DODATEK NA DZIECKO i DODATEK ZA ROZLAKE

Post autor: scisq » 03 lis 2013, 22:14

odnosze wrazenie, ze zalozylem watek w zlej sekcji. Czy mogę prosić admina o przeniesienie watku do innego działu :}

jastrzebskirafal
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: jastrzebskirafal » 05 lis 2013, 20:46

scisq pisze:a) czy w CH należy mi się zasilek/dodatek na dziecko? (z wcześniejszych wątków zakładam, że tak)
b) jak i gdzie ubiegać się o zasiłek (czy w urzędzie czy bezpośrednio informuję pracodawcę i ten załatwia wszelkie formalności)
c) czy potrzebuję jakieś zaświadczenie z PL (jeśli tak to skąd, czy musi być przetłumaczone, etc)
Witam

a) Tak, należy się Panu zasiłek na dziecko
b) W moim przypadku pośredniczył pracodawca, a docelowo zajmuje się tym SVA (Sozialversicherung)
c) Z tegorocznego doświadczenia mojego kolegi, urząd szwajcarski wymaga zaświadczenia, że nie pobiera pan takiego ,świadczenia w Polsce, poza tym, będą potrzebne akt urodzenia i akt małżeństwa...dostanie pan też odpowiednie formularze. Nie wiem, czy wszystko będzie Pan musiał tłumaczyc na niemiecki, ale w Polsce sprawa skomplikowana. Urząd Polski wymaga wielu zaświadczeń ze Szwajcarii, przetłumaczonych na Polski, a procedura wygląda mniej więcej tak:
- musi Pan złożyc w polsce podanie o świadczenie rodzinne
- to podanie musi byc rozpatrzone odmownie :)(bo zarabia Pan w Szwajcarii za dużo na polskie:))
- wówczas może byc Panu wystawione zaświadczenie, że Pan tego świadczenia nie pobiera w Polsce.

Nie ręczę, że w pańskim przypadku procedura będzie wyglądała identycznie...to się zmienia.

O dodatku za rozłąkę nic nie wiem.

Pozdrowienia.

scisq
Domownik
Domownik

Post autor: scisq » 06 lis 2013, 20:53

Dziekuje za odpowiedz.

jurekp
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: jurekp » 08 lis 2013, 20:25

Witam

Z tego co wiem dodatek za rozłąkę należy się tylko w przypadku gdy pracy w rolnictwie.
Podstawowy dokument to formularz E-411, potwierdzony przez ROPS, oni wymagają paru dokumentów za którymi trzeba się nabiegać.
Zgłoś fakt że masz dziecko pracodawcy, powinien wiedzieć co dalej.
Gdy będziesz pobierał dokumenty typu akt małżeństwa/urodzenia to poproś żeby ci wystawili na drukach międzynarodowych, nie trzeba wtedy tłumaczyć
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Marcin.osw
Domownik
Domownik

Post autor: Marcin.osw » 21 mar 2015, 18:31

Czy pracując póki co jako "temporer" jest szansa na te świadczenia w biurze pośredniczącym w zatrudnieniu?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 25 mar 2015, 22:18

Marcin.osw pisze:Czy pracując póki co jako "temporer" jest szansa na te świadczenia w biurze pośredniczącym w zatrudnieniu?
Oczywiscie. Masz w tym temacie takie same prawa jak zatrudniony na stale.

Odpowiedz