Małżeństwo a dwa permity L.

Informacje o moderatorach, banery reklamowe i wszystko co dotyczy administrowania forum.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Wojtek
Domownik
Domownik
Gadu: 0

Małżeństwo a dwa permity L.

Post autor: Wojtek » 18 cze 2013, 15:41

Razem z żoną (świeżo upieczoną :) ) posiadamy permity L o różnych datach ważności. Mam akt ślubu (ślub odbył się w Polsce), oraz przysięgłe tłumaczenie tego aktu. Rodzi się parę pytań:
Czy jest sens informować gminę?
Czy jakiś inny urząd?
Czy trzeba będzie wystąpić o ponowne wydanie permitu dla żony w związku ze zmianą nazwiska?
Czy automatycznie mój permit (wcześniej tracący ważność) zostanie zrównany z datą ważności permitu żony (a może na odwrót? ;) )
Czy czekać ze zgłaszaniem tego do czasu aż żona będzie posiadała przynajmniej jednen polski dokument tożsamości z nowym nazwiskiem?

Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?
"Prawda zawsze jest zwięzła, a kłamstwo owija się w wielomówstwo. Korzeniem wszelkich kryzysów jest brak prawdy." - bł. ks. Jerzy Popiełuszko, 26.09.1982

Awatar użytkownika
Modulo
Domownik
Domownik

Re: Małżeństwo a dwa permity L.

Post autor: Modulo » 18 cze 2013, 15:58

Ja bym powiadomił gminę jak najszybciej i pewnie też pracodawcę, bo żonaci płacą niższe podatki. W niektórych gminach wierzą "na gębę" (podobno jest tak w mieście Zurych), a np. w Regensdorfie żądają odpisu aktu ślubu z tłumaczeniem - w kantonie Zurych może być też po angielsku.

Wojtek
Domownik
Domownik

Post autor: Wojtek » 18 cze 2013, 16:00

Modulo pisze:Ja bym powiadomił gminę jak najszybciej i pewnie też pracodawcę, bo żonaci płacą niższe podatki. W niektórych gminach wierzą "na gębę" (podobno jest tak w mieście Zurych), a np. w Regensdorfie żądają odpisu aktu ślubu z tłumaczeniem - w kantonie Zurych może być też po angielsku.
OK, mam po niemiecku. Wystarczy im to?
No i co dalej - będą wymieniali permit żonie?
"Prawda zawsze jest zwięzła, a kłamstwo owija się w wielomówstwo. Korzeniem wszelkich kryzysów jest brak prawdy." - bł. ks. Jerzy Popiełuszko, 26.09.1982

Awatar użytkownika
Modulo
Domownik
Domownik

Post autor: Modulo » 18 cze 2013, 16:39

Tego nie wiem, bo moja żona jeszcze nie przyjechała, ale może znajdzie się inny forumowicz z doświadczeniem podobnym do Twojego.

a-tom
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu
Kontaktowanie:

Post autor: a-tom » 19 cze 2013, 23:26

Koniecznie powiadomic gmine i pracodawce...po slubie macie inna stawke podatku itd.

Odpowiedz