Kilka zasad pomocnych przy prowadzeniu dyskusji.

Informacje o moderatorach, banery reklamowe i wszystko co dotyczy administrowania forum.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Kilka zasad pomocnych przy prowadzeniu dyskusji.

Post autor: Bernard » 13 lip 2006, 22:16

Poniżej znajdziesz zbiór rad pomocnych, gdy toczysz dyskusję. Mają one służyć naszym forumowiczom, ale poza forum może przydadzą się też w innych sytuacjach w domu, czy w pracy. Dla niektórych z nas to pewno banalne i oczywiste rady, dla innych może będą inspiracją do zmiany stylu dyskusji.

1.
Uczestnicy dyskuji mają równe prawa uczestniczenia w tym zabierania głosu. Każda wypowiedź jest tak samo ważna niezależnie od stopnia profesjonalizmu osoby wypowiadającej się.

2.
Nikt z dyskutantów nie posiada pełnej wiedzy w omawianych tematach. Dlatego punkty widzenia poszczególnych osób mogą zawierać błędy. Poznanie jakimi przesłankami kieruje się każdy z wypowiadających jest kluczem do porozumienia. Dlatego dialog ma prowadzić do zdobycia nowej wiedzy i może przyczynić się do zmiany stanowiska.

3.
Zakładamy, że wszyscy dyskutanci starają się wykazać dobrą wolę i podejmują dyskusję z przyjaznymi intencjami.

4.
Nie ma oceniania osób, przedmiotem sporu mogą być tylko sprawy a nie osoby. Spór winien być prowadzony w oparciu o argumenty z szacunkiem dla oponenta.

5.
W czasie dyskusji wypowiadamy się w pierwszej osobie („ja”). Służy to temu, aby w sposób spokojny i jasny, nie budzący agresji u odbiorcy, wyrazić, co czujesz lub czego chcesz.
Przykład: "Obraziło i zdenerwowało mnie to, że w poprzednim poście nazwałeś użytkowników komputerów >cyborgami<”
Dlaczego to działa? Po pierwsze dlatego, że nikogo nie oskarżasz. Mówisz o swoich odczuciach, a z odczuciami nie można polemizować.
Kiedy powiedziałbyś: „Nie masz pojęcia o użytkownikach komputerów. Obrażasz użytkowników tego forum. Zawsze obracasz dyskusję w awanturę.” to współdyskutant najprawdopodobniej zareaguje agresywnie: „Nieprawda, wiem wszystko o cyborgach!” albo „To Ty mnie obrażasz i właśnie wszczynasz kłótnię.”
Kiedy używasz "komunikatu ja", Twój adwersarz nie może odpowiedzieć: „Nieprawda”, bo Ty masz prawo czuć się obrażony i zdenerwowany. Nie musi się też bronić, bo go nie atakujesz, nie generalizujesz, mówisz o konkretach. Łatwiej mu więc powiedzieć: "Przepraszam".

Awatar użytkownika
Łukasz
Domownik
Domownik
Gadu: 3469206
Kontaktowanie:

Post autor: Łukasz » 14 lip 2006, 06:52

Może trochę wbrew pkt. 7 Regulaminu pt. "Porządek w wątku" ale, co mi tam;)

Zgadzam się!

No ale żeby nie być całkowicie gołosłownym dodam, że kolejny raz znalazłem tu cenne i przydatne rady/informacje. Dzięki.

Pozdrawiam Wszystkich

Łukasz

Awatar użytkownika
Malgosiek
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Post autor: Malgosiek » 14 lip 2006, 08:38

Brakuje jeszcze zasad i instrukcji jakimi literami powinno sie pisac i jak dlugie moga byc posty. :mrgreen:

M.

Awatar użytkownika
Jo
Rezydent
Rezydent
Gadu: 2340744

Post autor: Jo » 14 lip 2006, 08:47

Malgosiek pisze:Brakuje jeszcze zasad i instrukcji jakimi literami powinno sie pisac i jak dlugie moga byc posty.
6.
Nie powinno sie pisac postow DUZYMI LITERAMI, bo oznacza to krzyk.

7.
Post powinien miec rozsadna dlugosc, zeby nie zanudzic czytajacego.

Lepiej? :mrgreen:
Ein Zyniker ist ein Mensch, der die Dinge so sieht, wie sie sind, und nicht, wie sie sein sollten

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 14 lip 2006, 08:54

Ponadto zakładam, że ludzie z grubsza znają netykietę (w tym lub podobnym wydaniu: http://www.netykieta.dlawas.net/ ).

Awatar użytkownika
Malgosiek
Rezydent
Rezydent

Post autor: Malgosiek » 14 lip 2006, 09:18

Jo pisze: Lepiej? :mrgreen:
Coraz lepiej...... :lol:

moze dlatego taka sie tu pustka zrobila - jest spokojnie, milo i kulturalnie... :twisted:

M.

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 14 lip 2006, 09:24

Malgosiek pisze:moze dlatego taka sie tu pustka zrobila - jest spokojnie, milo i kulturalnie...
Mysle, ze jest kilka przyczyn zmniejszonego ruchu na forum:
1. Kontik i Godzilla pojechali na urlopy.
2. Wprowadzilismy solidniejsza moderacje.
3. Pouczamy uzytkownikow w kwestii kultury wypowiedzi.
4. Sa wakacje!

Ja z przyjemnoscia czytam 50 postow dziennie, ktore sa na temat, zamiast nabijania licznika forum 100 postami dziennie, z ktorych spora czesc powodowala dyskusje miedzy mna i Lemina "czy juz usuwac czy jeszcze poczekac?" :)

Awatar użytkownika
Emi-Gracja
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Emi-Gracja » 14 lip 2006, 10:34

Bernard pisze:Mysle, ze jest kilka przyczyn zmniejszonego ruchu na forum:
1. Kontik i Godzilla pojechali na urlopy.
2. Wprowadzilismy solidniejsza moderacje.
3. Pouczamy uzytkownikow w kwestii kultury wypowiedzi.
4. Sa wakacje!
..a właśnie też mi się tutaj tak sennie i spokojnie zrobiło...
...ten wątek wyjątkowo miły i kulturalny czyli zgadzam się z powyższą opinią Małgosi :mrgreen:
pozdrawiam wszystkich i tych na urlopie/wakacjach i tych "ciężko" pracujących :twisted:

Ps. wszystkie porady zawarte w tym wątku biore do serducha i będę wcielać w życie :D
... dziś znów myślałem o emigracji
to jest melodia mojej generacji..."
T-love

Arek Kasprowski

Post autor: Arek Kasprowski » 14 lip 2006, 10:46

Bernard pisze:Ja z przyjemnoscia czytam 50 postow dziennie, ktore sa na temat, zamiast nabijania licznika forum 100 postami dziennie, z ktorych spora czesc powodowala dyskusje miedzy mna i Lemina "czy juz usuwac czy jeszcze poczekac?" :)
Ja tez z przyjemnoscia czytam 50 postow dziennie, ktore sa na temat, zamiast czytania 100 postow dziennie, gdzie polowa to niejednokrotnie pozbawione sensu paplanie i "nabijanie" licznika i ... w butelke. Najistotniejsze sa proporcje i rownowaga... wszedzie i zawsze. :) (ak)

Awatar użytkownika
Emi-Gracja
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Emi-Gracja » 14 lip 2006, 11:33

:oops: ciekawe czy ten mój post powyżej to
Arek Kasprowski pisze:pozbawione sensu paplanie i "nabijanie" licznika i ... w butelke
:twisted: :mrgreen:
T-love

Binnesman

Post autor: Binnesman » 18 lip 2006, 18:29

Mnie ciekawi istota zalozenia nastepnego tematu o tym samym :)
Przeciez juz jeden byl, zalozony przeze mnie, choc moze ukierunkowany nieco personalnie, ale tyczacy tego samego :)

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 27 lip 2006, 13:16

Niektore slowa nie sa wulgarne, lecz uzyte w jezyku potocznym - do okrelenia innych osob - nabieraja znaczenia obrazliwego.
Naleza do nich np.:
idiota,
imbecyl,
debil,
kretyn.
Podczas dyskusji medycznych lub psychologicznych moglyby one wystapic w neutralnym znaczeniu.

Lecz na forum traktujemy te slowa jako obrazliwe. Prosze ich nie uzywac w dyskusji na forum.

Awatar użytkownika
stubborn
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: stubborn » 27 lip 2006, 17:51

rozumie ze chodzi o moj zwrot "debil geograficzny"?
jednakze chcialem zauwazyc ze nie obrazilem nikogo na forum i nikogo wprost wiec czy i w takim przypadku nie wolno napisac tego slowa?
a jeszcze inaczej czy slowo glupi tez miesci sie w tym kanonie bo to dosc powszechne slowo na forum :roll:

Spiggy
Swojak
Swojak
Gadu: 15653476

Post autor: Spiggy » 28 lip 2006, 07:42

stubborn pisze:a jeszcze inaczej czy slowo glupi tez miesci sie w tym kanonie bo to dosc powszechne slowo na forum
napisz po prostu "inteligentny inaczej" i wszystko będzie jasne
Kosciesza

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 28 lip 2006, 09:01

stubborn pisze:rozumie ze chodzi o moj zwrot "debil geograficzny"?
jednakze chcialem zauwazyc ze nie obrazilem nikogo na forum
Słowo debil oznacza upośledzenie umysłowe. Nieznajomość geografii, podobnie jak nieznajomość zasad kulturalnej dyskusji, nie może być podstawą określenia osoby jako upośledzonej umyłowo. Sugerowanie upośledzenia umysłowego osoby lub grupy osób jest obraźliwe.
stubborn pisze: a jeszcze inaczej czy slowo glupi tez miesci sie w tym kanonie bo to dosc powszechne slowo na forum
Forum jest miejscem prowadzenia publicznej dyskusji.
Tworząc to forum dość naiwnie zakładałem, że skoro większość trafiających tu osób ma maturę, a sporo także studia, to życie ich nauczyło jak dyskutować i jak rozróżnić określenia przyjęte w debatach publicznych, od tych uznanych za niestosowne.

Okazuje się, że są w wśród nas tacy, których ominęła lekcja debatowania; tacy których jedynym doświadczeniem prowadzenia dyskusji były różnej maści miejsca w internecie.
Są też tacy, którzy w życiu codziennym są kulturalnymi, elekwentnymi rozmówcami, zaś na forum dają upust swoim emocjom korzystając z anonimowości i dystansu do współdyskutantów.

Konsekwentnie przypominam, że na naszym forum obowiązuje zasada prowadzenia kulturalnej dyskusji.

Administrując forum nie prowadzę z użytkownikami debaty na temat tego co jest obraźliwe. Według własnej subiektywnej oceny oraz zasad wyniesionych z domu (i ze szkół) blokuję niekulturalne zachowania.

Niekulturalna wypowiedź to nie tylko zdanie składające się z wulgaryzmów. To także takie zbudowanie zdania, że nabiera ono znaczenia obraźliwego.
Więc mija się z celem podanie tutaj pełnej listy słów, które mogą być obraźliwe.
Oczywiście bezdyskusyjną sprawą są słowa zaklasyfikowane w słowniku jako wulagarne.
Jednak są słowa, które mogą zabrzmieć pogardliwie, ale nie muszą. Dobrym przykładem jest słowo "głupi" ( http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=17003 ). Jeśli piszesz "popełniłem głupi błąd i wsiadłem do złego pociągu" to nie ma w tym zdaniu nic niestosownego, lecz jeśli napiszesz "to jest kolejny głupi post Iksińskiego" jest obraźliwe i oceniające post Iksińskiego.

Moim zdaniem wypowiadanie się w sposób kulturalny nie jest trudnym zadaniem. Czasem wystarczy powtórnie przeczytanie swojej wiadomości przed jej wysłaniem.
Spiggythecat pisze:napisz po prostu "inteligentny inaczej"
Spiggy, jeśli określisz współdyskutanta "inteligenty inaczej" to Twoj post będzie usunięty, a Twoj profil zablokowany. Wydaje mi się, że Twoja porada była nietrafiona.

Awatar użytkownika
sal
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: sal » 28 lip 2006, 09:03

Bernard pisze: Spiggy, jeśli określisz współdyskutanta "inteligenty inaczej" to Twoj post będzie usunięty, a Twoj profil zablokowany. Wydaje mi się, że Twoja porada była nietrafiona.
Czyli podsumowujac - nie mozemy na forum przedstawiac negatywnych opinii na temat innych ludzi?
Zaczyna to byc interesujace...

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 28 lip 2006, 09:10

sal pisze:Czyli podsumowujac - nie mozemy na forum przedstawiac negatywnych opinii na temat innych ludzi?
Sal, czy pierwszy punkt Regulaminu nie jest jasny?
rules.php#3
1. Forma wypowiedzi.
Użykownicy Forum dzielą się opiniami, także tymi kontrowersyjnymi. Jednak dyskutując na forum jesteś zobowiązany do szanowania opinii innych dyskutantów. Nie zawsze będziesz w stanie zgodzić się ze wszytkim co zostało powiedziane, bo właśnie na tym polega różnorodność opinii. Naucz się godzić z faktem istnienia opinii niezgodnych z Twoimi. Zabronione są ataki personalne i obrażanie innych. Nie wolno przekraczać granicy wrogiej, zacietrzewionej debaty. Użytkownik okazujący brak szacunku, będący niegrzeczny lub lekceważący innych będzie tymczasowo zawieszony. Jeśli złe zachowanie będzie nagminne to taka osoba zostanie na stałe usunięta z forum.

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 28 lip 2006, 09:10

sal pisze:
Bernard pisze: Spiggy, jeśli określisz współdyskutanta "inteligenty inaczej" to Twoj post będzie usunięty, a Twoj profil zablokowany. Wydaje mi się, że Twoja porada była nietrafiona.
Czyli podsumowujac - nie mozemy na forum przedstawiac negatywnych opinii na temat innych ludzi?
A może chodzi o coś takiego (przykład dziecięcy). Opis sytuacji: dziecko zachowuje się niegrzecznie.
Jak powiesz: "Jesteś niegrzeczny/a" to przypisujesz dziecku na stałe cechę "niegrzecznosci". Czyli wg Ciebie dziecko jest niegrzeczne, więc nie ma sensu się zmieniać, bo jest niegrzeczne.
Jak powiesz: "nie podoba mi się Twoje zachowanie" nie przypisasz łatki i nie oceniasz dziecka - stwierdzasz jedynie, że nei podoba Ci się takie zachowanie, ale dziecko w zasadzie może to zmienić.

Awatar użytkownika
sal
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: sal » 28 lip 2006, 09:14

Bernard pisze: Sal, czy pierwszy punkt Regulaminu nie jest jasny?
rules.php#3
Ktora konkretnie jego czesc masz na mysli w kontekscie zabronionego uzycia sformulowania 'inteligentny inaczej'?
Glupi nie mozna, debil nie mozna, inteligentny inaczej nie mozna, wiec co pozostaje?
Napisac, ze jest madry :-(

Awatar użytkownika
sal
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: sal » 28 lip 2006, 09:21

lemina pisze: A może chodzi o coś takiego (przykład dziecięcy). Opis sytuacji: dziecko zachowuje się niegrzecznie.
Jak powiesz: "Jesteś niegrzeczny/a" to przypisujesz dziecku na stałe cechę "niegrzecznosci". Czyli wg Ciebie dziecko jest niegrzeczne, więc nie ma sensu się zmieniać, bo jest niegrzeczne.
Hmmm - mam niejasne uczucie, ze probujesz po raz kolejny wynalezc kolo.
Do spolki z Bernardem.
Powoli docieramy do granicy absurdy, w ktorej faktycznie kazdy bedzie musial przemyslec swoja wypowiedz 5 razy, zanim ja wysle...
Ktos przeciez moje ja uznac za obrazliwa, chamska, niekulturalna czy jaka tam jeszcze.
Jak uwazam kogos za debila, to nie widze powodu dla ktorego mam pisac ze "nie podoba mi sie jego zachowanie", bo znaczy to zupelnie co innego.
Podobnie ze slowem 'glupi'.
Slowa te weszly do kanonu jezyka polskiego i przedstawiaja w sposob jasny i klarowny co myslimy o innym czlowieku.
Czy mamy teraz na sile wymyslac zamienniki w postaci zwrotow, ktore beda 'poprawne politycznie' w ocenie Twojej i Bernarda?
W takim razie nie widze sensu dalszego uczestnictwa w forum, bo nie bedzie tu miejsca na jakakolwiek glebsza dyskusje (skoro nie mozna przedstawic w sposob jasny i klarowny swojego punktu widzenia).
Nie podoba mi sie takze to co pisze Bernard na temat 'kultury' niektorych uzytkownikow - jest to jego subiektywna ocena i jako administrator imho powinien sie powstrzymac od takich osadow.
Ktos moze np. uznac jego wypowiedz za obrazliwa i niekulturalna...
To chyba wszystko co mialem do napisania w tym temacie - jesli ktos chcialby dyskutowac na ten temat nadal - zapraszam na priva.

Barsiek

Post autor: Barsiek » 28 lip 2006, 09:21

Przypomniała mi się anegdotka sędowa,

powodka jest przekupka . a pozwanym klijent kupujacy cos,
Klijent powiedział do powodki-oskarżycielki , że jest głupia , co ją na tyle obraziło, że żąda ona satysfakcji przed sądem.
Sąd pyta. Czy pozwany- powiedział do powodki , ze jest głupia ?
odp, Tak powiedziałem , że głupio gada, bo .....
Sąd: sądu nie interesuje dlaczego powod powiedział o powodce , ze jest głupia,
słowo glupia jest obrazliwym słowem. dlatego , skazuje na grzywne itdaelj, publiczne przeprosiny
Czy mogłbym o cos zapytac? pyta skazany
To znaczy ,że nie nie wolno mowić głupi ?
Tak- odpowiada sędzia- nie należy.
Ahaa!-- to ja bardzo dziekuje mądremu sędziemu za bardzo mądry wyrok.

pozdrawiam :oops:

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 28 lip 2006, 09:31

sal pisze:Powoli docieramy do granicy absurdy, w ktorej faktycznie kazdy bedzie musial przemyslec swoja wypowiedz 5 razy, zanim ja wysle...
Tak Sal, dokładnie o to mi chodzi.
Sądzę, że powinieneś kilka razy przeczytać każdy swój post przed wysłaniem na forum.
Przypuszczam, że pozwoliłoby to na uniknięcię wielu nieporozumień z innymi użytkownikami.

Barsiek

Post autor: Barsiek » 28 lip 2006, 16:27

odnośnie używania słow "mądry i głupi" to anegdotka przeze mnie przypomniana doskonale ujmuje Wasz spor.
Mam natomiast inny poważny problem,

Cytat:
Podkreślam, że na Forum Polaków w Szwajcarii obowiązuje prymat serdeczności nad perfekcją. Ujmując to innymi słowami, każde pytanie ma prawo paść na Forum, zarówno głupie jak inteligentne; każdy może tutaj umieścić swój post pisany piękną polszczyzną lub pełen błędów wynikających z braku kontaktu z Polską, z dysgrafii lub przemęczenia.

Niestety ale jest to dla mnie osobiscie bardzo dyskusyjny punkt,
Juz spotkałam sie z uwaga. że zwracam uwagi na błedy ortograficzne, Otóż nie. przeciwnie, albowiem "zwracam uwagę" na poprawną pisownie. Nie wytykam nikomu złośliwie błedu, ani też nie mam zamiaru z powodu "strzelonego byka" robic komus przykrosc. Zdarza się i mnie , zdarza się najlepszym, zapewniam. Osobiscie będę wdzięczna jeżęli mnie ktos poprawi,zależy mi na tym by błłędów nie robić. Także cierpie na brak z kontaktem z językiem polskim, ale ........nie widzę najmniejszego powodu go kaleczyc i patrzeć jak jest kaleczony i zasmiecony. Sama mam problemy z pisaniem. Nie mówie tu o literówkach, czy też stylistyce, nie mowie o polowaniu na grzechy garamatyczne i stylistyczne, jednak nie mogę przejsc obok ewidentnego ortografa,. a to dlatego . ze mam wielki szacunek wobec jezyka polskiego, Jesli wymagamy tu od siebie poszanowania się nawzajem. nieobrażania, kulturalnego zachowania, to pozwólmy tę kulturę pielegnować w stosunku do całego naszego dorobku kulturalnego, a to znaczy takze kulture języka.
Dlatego proszę ode mnie nie wymagac abym udawała . że nie widze np. Chisterii. i dlatego napisała nizej " histeria histerią , ale,,,, "chyba juz delikatniej nie mozna,
Nie bądzcie w imię świętego spokoju propagatorami śmietnika językowego,
Można przeciez kulturalnie śmiec podnieść i się o niego nie wywrócić ,
Pozdrawiam serdecznie
Bb

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 28 lip 2006, 16:59

Barsiek pisze:odnośnie używania słow "mądry i głupi" to anegdotka przeze mnie przypomniana doskonale ujmuje Wasz spor.
Możemy sobie pożartować na temat granicy kulturalnej dyskusji tylko wciąż nie rozumiem co proponujesz jako sensowne rozwiązanie. Doświadczyliśmy na forum zacietrzewionych awantur, które kończyły się w nieciekawy sposób. Zwykle zaczynało się od drobnych złośliwości, które krok po kroku nabierały siły i kończyły się bezpośrednim obraźliwym atakiem na dyskutanta.
Kilka osób apelowało do mnie, aby rozwiązywać problem u źródła, nie czekając do momentu, aż padną wulgarne obelgi.
Podzielam ich pomysł i konsekwentnie realizuję.
Barsiek pisze:Nie bądzcie w imię świętego spokoju propagatorami śmietnika językowego,
Można przeciez kulturalnie śmiec podnieść i się o niego nie wywrócić
Napisz proszę co proponujesz.
Jeśli liczysz na to, że Lemina i ja będziemy w stanie dokonywać pełnej korekty językowej postów to jest to życzenie nierealne.

Moderacją forum zajmują się dwie osoby poświęcając swój prywatny czas. Jeśli zauważamy błąd ortograficzny to go dyskretnie poprawiamy i wysyłamy PW autorowi.

Jeśli deklarujesz pomoc w tym zakresie to chętnie ją przyjmę. Zawsze, gdy widzisz błąd ortograficzny możesz wysłać PW do autora i poinformować go o zauważonym błędzie. Wtedy autor dokona edycji swojej wiadomości i skoryguje błąd. Nie chcę, abyś publicznie zwracała uwagę na błędy ortograficzne.

====
dopisane:
Pod wpływem m.in. Twojego komentarza dokonałem drobnej korekty Regulaminu:
viewtopic.php?p=23526#23526

Barsiek

Post autor: Barsiek » 30 lip 2006, 09:40

Mam zatem propozycje dla tych, ktorzy nie uczyli sie pisowni , nie chodzili do szkoł polskich, a chcieliby brac tutaj udział w rozmowach bez skrępowania, mając kontakt z poprawnym polskim. Takie osoby, moga napisac w informacji o sobie, że piszą fonetycznie i uczą się jezyka polskiego. Dla przykładu to teraz zrobiłam w swoim profilu.
Milej niedzieli życze
Ba

muflon

Post autor: muflon » 30 lip 2006, 10:38

O, to jest bardzo dobry pomysł - może nie w takiej formie, ale sama koncepcja jest słuszna - jakieś krótsze sformułowanie tego, że należy się do
Barsiek pisze:tych, ktorzy nie uczyli sie pisowni , nie chodzili do szkoł polskich
i w związku z tym prosi o wyrozumiałość jeśli chodzi o pisownię. W sumie przecież sam tak mam od ponad roku na szwajcarskim forum lotniczym :)

A na jeszcze innym forum gdzie się udzielam praktykowane jest podkreślanie na czerwono błenduw w cytatach (ale tylko wtedy jeśli odpowiada się merytorycznie na post), bez dodatkowych komentarzy, jako jedyna forma zwracania uwagi na ortografię.

rycho31

Post autor: rycho31 » 30 lip 2006, 12:18

uwazam ten pomysl za zly.Niekazdy jest mocarzem z ortografi.Mi niepomoglo nawet uczenie sie slownika ortograficznego na pamiec.Bledy jak robilem tak robie.Ewentualnie ja poprosze o wprowadzenie do oznaczen(na prosbe usera)info ze JA ROBIE BLEDY.mi to niebedzie przeszkadzac.No i tak to wyglada.

muflon

Post autor: muflon » 30 lip 2006, 12:46

rycho31 pisze:Bledy jak robilem tak robie.
"I nie mam ochoty tego stanu rzeczy zmieniać, bo tak mi dobrze i wygodnie" :-P Podkreślanie błędów nie jest przecież (przynajmniej dla rozsądnych ludzi) żadną hańbą, czy powodem do obrażenia się. Raz czy drugi Ci te "niepomogło" ktoś na czerwono wyróżni, to a nuż za trzecim razem skojarzysz i jednak napiszesz poprawnie? Korona z głowy od tego nie spada.

rycho31

Post autor: rycho31 » 30 lip 2006, 14:43

Hanba to napewno nie jest.Ale pewnym problemem tak.pomysl dobry ale czy skuteczny.Boje sie ze niedlugo komus zacznie przeszakdzac brak polskiej trzcionki. :D :D

Awatar użytkownika
Jutrzenka
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: Jutrzenka » 30 lip 2006, 19:05

rycho31 pisze:Niekazdy jest mocarzem z ortografi.Mi niepomoglo nawet (...)
Osobiscie uwazam, ze kazdy ma prawo do bledu. Nie robi bledow tylko ten, ktory nie robi nic. W tym przypadku - mowimy o pisaniu.
Mimo to, uwazam, ze dbalosc o czystosc jezyka jest raczej przywilejem niz hanba, dla wielu osob jest to jedna z nielicznych mozliwosci pisania w jezyku polskim.
Oczywiscie, ze publiczne poprawianie czyichs bledow moze byc krepujace, zarowno dla poprawiajacego jak i dla poprawianego. Wszystko zalezy od formy w jakiej to zostanie dokonane.
Na pewno dyskretnie, na pewno grzecznie. Ale uwazam, ze poprawiac trzeba. Podano tu juz wczesniej przyklady jak zrobic to taktownie i nie obrazajac w zaden sposob piszacego. Zawsze jest nadzieja, na to, o czym wczesniej juz takze byla tu mowa - ze po raz np.10 juz tego samego bledu sie nie zrobi..

Za moich czasow, gdy zdawalo sie mature, 5 bledow (slownie: piec) ortograficznych dyskwalifikowalo prace. Byly do dyspozycji slowniki, ale trzeba bylo wiedziec jakie slowo sprawdzic, trzeba bylo zauwazyc u samego/samej siebie watpliwosci czy nieznajomosc zasad kiedy nie jest sie pewnym pisowni.
I nikt wtedy nie badal czy jest to dysgrafik, czy dysortograf, czy jakis jeszcze dys-...Bledy byly bledami. A w konsekwencji - ewentualnie oblana matura. I wtedy sobie spiewano "(...)Znow za rok matura(...)".
Nadmienie tylko, ze z dinozaurami w piaskownicy sie nie bawilam, a telewizory tez juz u nas byly..Czarno - biale, ale byly :)

Barsiek

Post autor: Barsiek » 01 sie 2006, 19:28

i owszem, trzeba bylo 100 razy napisac " Siedzi Jerzy na wiezy i wierzy , ze nie sprzeniewierzy 100 jezy"

albo 50 razy
hamak wisi na haku i nie halasuje chociaz trzeszczy.

i po 50 razy co sie nie sie kreskuje :
zasuwa zasuwka
skuwa skuwka
itd

a dzis nikt nie ma czasu na takie bezmyslne pisanie reczne.

Awatar użytkownika
Jutrzenka
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: Jutrzenka » 01 sie 2006, 22:00

Barsiek pisze:i owszem, trzeba bylo 100 razy napisac (...).
Niektorzy musieli, to prawda.
Barsiek pisze:a dzis nikt nie ma czasu na takie bezmyslne pisanie reczne.
Nie wiem czy tak do konca bezmyslne. Niektorym pomagalo, jesli wypelniali polecenia nauczyciela sumiennie.
Nadal zreszta stosuje sie te i inne metody u mlodych osob, u ktorych stwierdzono jakies dys-. Utrwalanie zasad pisowni przez, miedzy innymi, wielokrotne powtarzanie, nalezy do cwiczen uaktywniajacych pamiec wzrokowa, a takze pewne nawyki.

Awatar użytkownika
Emi-Gracja
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Emi-Gracja » 10 sie 2006, 08:00

witam :D
co do niekultury wyrażen to po przeczytaniu powyższej dyskusji doszłam do wniosku że to dziwne jak wiele osób walczy o to żeby pewne słowa były dopuszczalene to tak jakby z góry zakładać że będzie się chciało kogoś obrazić a to wydaje mi się już złe, nie o to przecież chodzi na tym forum????!!
co do błędów to nie przeszkadza mi to bo sama wiem jakie mam braki i jak często robie podstawowe błędy ortograficzne jeśli się nie pilnuję ale jeśli wejdzie zasada podkreślania błędow ortograficznych na czerwono publicznie na forum to dostosuję się i przyjmę to z pokornym spokojem - praktyka czyni mistrza (nawet ortograficznego :lol: )-
pozdrawiam
Dorota
T-love

Barsiek

Post autor: Barsiek » 10 sie 2006, 08:10

Emi-Gracja pisze:witam :D
co do niekultury wyrażen to po przeczytaniu powyższej dyskusji doszłam do wniosku że to dziwne jak wiele osób walczy o to żeby pewne słowa były dopuszczalene to tak jakby z góry zakładać że będzie się chciało kogoś obrazić a to wydaje mi się już złe, nie o to przecież chodzi na tym forum????!!
Dorota

no, to nic innego nie pozostaje jak powinszowac sztuki wnioskowania!!!! Gratuluje! :twisted: :oops:

Awatar użytkownika
Emi-Gracja
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Emi-Gracja » 10 sie 2006, 09:45

...jeśli wniosek mój błędny... trudno.... takie miałam odczucie

a za powinszowania dziękuję :twisted:
T-love

Awatar użytkownika