Zabrali mi pozwolenie

Tutaj jest miejsce na wszelkie pytania i pogadanie na tematy ogólne - czyli Szwajcaria we wszystkich wymiarach!
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Bejbia
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu
Gadu: 0

Zabrali mi pozwolenie

Post autor: Bejbia » 18 lis 2017, 16:47

Witam. Mieszkam w Szwajcarii. Jednak nieoczekiwanie muszę opuścić ten kraj. Mam problem z urzędem migracyjnym. Dostałem pismo,ze moje pozwolenie zostanie anulowane 15 grudnia tego roku (mam pozwolenie B ),a ważność jego jest do 2020 roku. Zastanawia mnie co z rachunkami,np. Swisscom. Do spłaty mam ponad 1000 chf,a krankenkasse miesiąc zaległe. Co z tym bedzie? Czy te rachunki przyjdą mi do Polski?
Z góry dziekuje za odpowiedzi.
Never say never.

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik
Gadu: 7316141

Re: Zabrali mi pozwolenie

Post autor: wojtek/rheinfelden » 18 lis 2017, 19:03

Bejbia pisze:
18 lis 2017, 16:47
Co z tym bedzie? Czy te rachunki przyjdą mi do Polski?
Witaj

Z jakiego powodu zabrali, za długi ?
Tak czy inaczej spłacić to trzeba, jeżeli pracowałeś tu jakiś czas to środki na spłatę masz np na Freizügigkeit konto... spłać i ade!
People for Process Automation

Bejbia
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Bejbia » 18 lis 2017, 21:34

Nie,nie za długi. Bo takowych prócz swisscomu w sumie nie mam. Właścicielka poprzedniej firmy,w której pracowałem doniosła migracyjnemu,ze zwolniłem sie z pracy. To oczywiście bzdura,bo to ona zasugerowała,ze nasza współpraca nie ma sensu i jak mi sie wtedy wydawało,miło i bezproblemowo dała mi wypowiedzenie. Jestem na zasiłku socjalnym od niespełna roku.
Never say never.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 18 lis 2017, 21:49

Bejbia pisze:
18 lis 2017, 21:34
Nie,nie za długi. Bo takowych prócz swisscomu w sumie nie mam. Właścicielka poprzedniej firmy,w której pracowałem doniosła migracyjnemu,ze zwolniłem sie z pracy. To oczywiście bzdura,bo to ona zasugerowała,ze nasza współpraca nie ma sensu i jak mi sie wtedy wydawało,miło i bezproblemowo dała mi wypowiedzenie. Jestem na zasiłku socjalnym od niespełna roku.
Cos czarujesz. Na zasilku socjalnym siedza ludzie latami i nie jest to podstawa do cofniecia pozwolenia.
Podstawa do takiego kroku jest art. 61 pkt 1d,e,f, oraz art. 62 pkt 1a,b,c,d,e Ustawy o obcokrajowcach ( AuG ). Link ponizej.

https://www.admin.ch/opc/de/classified- ... index.html

Skoro dostales pismo, MUSI w nim byc napisane na podstawie jakiego aktu prawnego zostaje Ci cofniete pozwolenie.
Poczytaj, a dowiesz sie dlaczego.
No chyba, ze chodzi o art. 62 pkt 1e, ktory mowi o osobie wiszacej na socjalu. Ale niecaly rok to raczej troche za malo na taka decyzje ( tak mi sie wydaje, bo sa nacje siedzace na socjalu cale lata i nikt ich nie usuwa ze Szwajcarii ). A w ogole dlaczego nie znajdziesz sobie jakiegokolwiek zajecia ? Czyzbys nie byl w stanie wykonywac jakiejkolwiek pracy ? Bo nie wierze ze pracy nie mozna znalezc w Szwajcarii w jakimkolwiek zawodzie, jesli sie tu juz siedzi jakis czas.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 18 lis 2017, 22:11

bogwar pisze:
18 lis 2017, 21:49
[ A w ogole dlaczego nie znajdziesz sobie jakiegokolwiek zajecia ? Czyzbys nie byl w stanie wykonywac jakiejkolwiek pracy ? Bo nie wierze ze pracy nie mozna znalezc w Szwajcarii w jakimkolwiek zawodzie, jesli sie tu juz siedzi jakis czas.
Znalem kiedys goscia, ktory pracowal jako ( niby ) elektryk, ale oczywiscie na dluzsza mete nie dalo rady. Zwolnili go po prostu. Mimo wszystko, z tego co slyszalem, znalazl sobie jakas prace w innym zawodzie. Przy obecnej stopie bezrobocia w Szwajcarii i obecnej sytuacji gospodarczej, nie wyobrazam sobie, zeby zdrowy ( w miare ) facet, majac w reku pozwolenie B, nie mogl sobie znalezc jakiejkolwiek pracy przez dluzszy czas. No,...... ale moze sie myle. :(

Bejbia
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Bejbia » 19 lis 2017, 00:40

bogwar pisze:
18 lis 2017, 22:11
bogwar pisze:
18 lis 2017, 21:49
[ A w ogole dlaczego nie znajdziesz sobie jakiegokolwiek zajecia ? Czyzbys nie byl w stanie wykonywac jakiejkolwiek pracy ? Bo nie wierze ze pracy nie mozna znalezc w Szwajcarii w jakimkolwiek zawodzie, jesli sie tu juz siedzi jakis czas.
Znalem kiedys goscia, ktory pracowal jako ( niby ) elektryk, ale oczywiscie na dluzsza mete nie dalo rady. Zwolnili go po prostu. Mimo wszystko, z tego co slyszalem, znalazl sobie jakas prace w innym zawodzie. Przy obecnej stopie bezrobocia w Szwajcarii i obecnej sytuacji gospodarczej, nie wyobrazam sobie, zeby zdrowy ( w miare ) facet, majac w reku pozwolenie B, nie mogl sobie znalezc jakiejkolwiek pracy przez dluzszy czas. No,...... ale moze sie myle. :(
Nie,nie kręcę. Tak jak napisałem wyzej. Pracowałem dwa miesiące w szklarni. Chodzi im prawdopodobnie o to,ze zwolniłem sie z pracy. Co oczywiście nie jest prawda. Następnie Pracowałem od sierpnia tego roku na rozbiórkach. Była to praca przez biuro. Niestety nie udało sie zdobyć umowy. Prace kończę za tydzień. Szef firmy zadowolony, uprzedził juz,ze chce mnie od stycznia. Jednak migracyjny kaze opuścić Szwajcarię do 15 grudnia,tracę pozwolenie. Mam wyjątkowego pecha co do znalezienia pracy. Złożyłem CV do wielu biur.
Never say never.

Bejbia
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Bejbia » 19 lis 2017, 00:42

Dodam,ze poprzedni rok byłem na RAV.
Never say never.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lis 2017, 01:48

Gosciu, albo jestes na bani bardziej niz ja, albo jakies bzdury wypisujesz.
Jakim cudem Migrationsamt moze Ci cofnac pozwolenie za to, ze sie zwolniles z pracy :?: :shock: :shock: :shock:
Bejbia pisze:
19 lis 2017, 00:40
Chodzi im prawdopodobnie o to,ze zwolniłem sie z pracy. Co oczywiście nie jest prawda. Następnie Pracowałem od sierpnia tego roku na rozbiórkach.

Potem pracowales bez umowy ?
Nie wierze Ci do konca, ale dobra.
Podaj podstawe prawna, jaka jest w pismie, ktore dostales z Migrationstamt, anulujacym Twoje pozwolenie od 15 grudnia 2017r.
To MUSI byc w pismie. I tu nie czaruj. :evil:
Bejbia pisze:
19 lis 2017, 00:42
Tzn. co Ty jakis kulawy albo garbaty jestes, ze nie mozesz znalezc pracy ? :shock: :shock: :shock:

90s
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: 90s » 19 lis 2017, 05:15

Bejbia pisze:
Mam wyjątkowego pecha co do znalezienia pracy. Złożyłem CV do wielu biur.
ты говоришь немного по-немецки или по-французски ?
Jak tylko angielski, to niestety biura pracy mogą się nie odezwać po otrzymaniu życiorysu (z listem motywacyjnym rzecz jasna).
Sam to przerabiałem ponad 3 lata temu. Siedziałem na zasiłku niecałe dwa miesiące ale się nie poddawałem, w zasadzie to zakuwałem na gorąco od rana do wieczora słówka niemieckie jak nity na okręcie, wysyłając jednocześnie aplikacje ale już po germańsku. Agencje pracy (a nawet jedna firma) powoli zaczęły się odzywać i jakoś mój okręt wypłynął w falisty ocean. Napisałem słowo "powoli", bo mieszkałem jeszcze wtedy w kantonie FR, a tam mogą oczywiście zadzwonić do kandydata i rzucić "Bonjour Monsieur" (kanton dwujęzyczny, ale często sam niemiecki nie wystarcza lub tylko chcą po francusku :D . Ja "męczyłem" ten język a żona francuski, ot taki rodzinny podział obowiązków. Taka mała rada dla par, które mieszkają w kantonach dwujęzycznych i będą musiały potem coś załatwiać w urzędach. Jak ja czegoś nie dałem razy załatwić lub kupić to żona pomagała po francusku).
Nie poddawaj się i trzymam kciuki :!:

Bejbia
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Bejbia » 19 lis 2017, 11:37

bogwar pisze:
19 lis 2017, 01:48
Gosciu, albo jestes na bani bardziej niz ja, albo jakies bzdury wypisujesz.
Jakim cudem Migrationsamt moze Ci cofnac pozwolenie za to, ze sie zwolniles z pracy :?: :shock: :shock: :shock:
Bejbia pisze:
Chodzi im prawdopodobnie o to,ze zwolniłem sie z pracy. Co oczywiście nie jest prawda. Następnie Pracowałem od sierpnia tego roku na rozbiórkach.

Potem pracowales bez umowy ?
Nie wierze Ci do konca, ale dobra.
Podaj podstawe prawna, jaka jest w pismie, ktore dostales z Migrationstamt, anulujacym Twoje pozwolenie od 15 grudnia 2017r.
To MUSI byc w pismie. I tu nie czaruj. :evil:
Bejbia pisze:
Tzn. co Ty jakis kulawy albo garbaty jestes, ze nie mozesz znalezc pracy ? :shock: :shock: :shock:
Noe rozumiem,dlaczego tak sądzisz. Nie mam czasu na zmyslanie na forum. Jaki miałbym cel w kłamaniu ludzi,których nie znam. Podaj maila to wyśle Ci ten list.
Szwajcarzy z którymi pracuje zerkneli na ten list i powiedzieli,ze w głównej mierze chodzi o to niby zwolnienie z pracy.

Prosze czytaj ze zrozumieniem. Nie dostałem umowy bezpośrednio od firmy. Pracowałem na umowie z biurem pracy.

Co do znalezienia pracy. Niestety nie znalazłem i co mam Ci odpowiedziec? Jestem zdrowym,silnym mężczyzna. Szef w obecnej firmie,z która kończę współpracę jest ze mnie bardzo zadowolony. Ale nie moze mi dać umowy,gdyz ma swoich stałych 18 pracowników i na razie nie potrzebuje ich więcej.
Never say never.

Bejbia
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Bejbia » 19 lis 2017, 11:41

90s pisze:
19 lis 2017, 05:15
Bejbia pisze:
Mam wyjątkowego pecha co do znalezienia pracy. Złożyłem CV do wielu biur.
ты говоришь немного по-немецки или по-французски ?
Jak tylko angielski, to niestety biura pracy mogą się nie odezwać po otrzymaniu życiorysu (z listem motywacyjnym rzecz jasna).
Sam to przerabiałem ponad 3 lata temu. Siedziałem na zasiłku niecałe dwa miesiące ale się nie poddawałem, w zasadzie to zakuwałem na gorąco od rana do wieczora słówka niemieckie jak nity na okręcie, wysyłając jednocześnie aplikacje ale już po germańsku. Agencje pracy (a nawet jedna firma) powoli zaczęły się odzywać i jakoś mój okręt wypłynął w falisty ocean. Napisałem słowo "powoli", bo mieszkałem jeszcze wtedy w kantonie FR, a tam mogą oczywiście zadzwonić do kandydata i rzucić "Bonjour Monsieur" (kanton dwujęzyczny, ale często sam niemiecki nie wystarcza lub tylko chcą po francusku :D . Ja "męczyłem" ten język a żona francuski, ot taki rodzinny podział obowiązków. Taka mała rada dla par, które mieszkają w kantonach dwujęzycznych i będą musiały potem coś załatwiać w urzędach. Jak ja czegoś nie dałem razy załatwić lub kupić to żona pomagała po francusku).
Nie poddawaj się i trzymam kciuki :!:
CV mam w języku niemieckim. Chodziłem do Migros schule i tam nauczycielka pomagała w napisaniu tego dokumentu.
Moj jezyk jest na stopniu komunikatywnym. Wciąż sie go ucze.
Dziekuje za dobre słowo i pozdrawiam!
Never say never.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lis 2017, 12:58

bogwar pisze:
19 lis 2017, 01:48
To MUSI byc w pismie.
Bejbia pisze:
19 lis 2017, 11:37
Prosze czytaj ze zrozumieniem. Nie dostałem umowy bezpośrednio od firmy. Pracowałem na umowie z biurem pracy.

Rozumiem to, bo sam na takiej umowie pracuje.
A kim jestes z zawodu ?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lis 2017, 13:42

Bejbia pisze:
Jestem na zasiłku socjalnym od niespełna roku.
Bejbia pisze:
To jak to w koncu jest ? Byles na socjalu czy na RAV ? Bo to zasadnicza roznica. Socjal jest do zwrotu i teoretycznie wg przepisow moze byc podstawa do cofniecia pozwolenia, a RAV jest Twoim prawem do zasilku i tego sie nie zwraca. I nie moze byc podstawa do cofniecia pozwolenia.

Bejbia
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Bejbia » 19 lis 2017, 14:05

bogwar pisze:
19 lis 2017, 13:42
Bejbia pisze:
Jestem na zasiłku socjalnym od niespełna roku.
Bejbia pisze:
To jak to w koncu jest ? Byles na socjalu czy na RAV ? Bo to zasadnicza roznica. Socjal jest do zwrotu i teoretycznie wg przepisow moze byc podstawa do cofniecia pozwolenia, a RAV jest Twoim prawem do zasilku i tego sie nie zwraca. I nie moze byc podstawa do cofniecia pozwolenia.
Jestem od początku tego roku na socjalu. W 2016 byłem od stycznia na RAV.
Z zawodu jestem cieśla-zbrojarz. Niestety nikt sie do mnie w tym kierunku pracy nie odezwał. Mam różne przygody z praca tutaj. Ale to nie opowieści na forum. Mam okropnego pecha co do zatrudnienia tu.
Never say never.

90s
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: 90s » 19 lis 2017, 17:39

Bejbia pisze:
Pracowałem dwa miesiące w szklarni. Chodzi im prawdopodobnie o to,ze zwolniłem sie z pracy. Co oczywiście nie jest prawda.
dostałeś może pisemne wypowiedzenie oraz świadectwo pracy ze szklarni ?

pumerli
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: pumerli » 01 gru 2017, 05:38

Czesc
Nie przejmuj sie wez list i idz do adwokata cena od 300 chf za godzine ,szukaj na stronach internetowych i podaj z kad jestes . Wydajemi sie ze twoja permi B jesli nie masz pracy to po prostu nie spelnia wymogow zebys tutaj mogla pozostac . daj wiecej danych Prosze :

pumerli
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: pumerli » 01 gru 2017, 05:42

Na pewno twoje dlugi maja wplyw zwlaszcza kasa chorych jest obowiazkowa ,W Szwajcari wszystko jest kontrolowane trzeba nauczyc sie placic rachunki ,a pozniej zyc z tym co pozostaje ,latwo nie jest . A moze dowiedzieli sie ze bedac na socjalnym dorabiasz na czarno proste . Twoje zycie jest chronione ustawa i nie powinnas lub powinienes trabic ze jestes na socjalu ,a jak podejmujesz prace na probe musisz ich powiadomoc , Witaj w Kraju Prawa i Pozadku

bari76
Domownik
Domownik

Post autor: bari76 » 13 gru 2017, 02:36

Problem w tym ze ..jak mogles brac socjal majac pozwolenie B???
I jesli go brales to prawdopodobnie jestes z rodzina ..a jak brales socjal przez rok i rok wczesniej brales zasilek RAW tz 2 lata byles na garnuszku panstwa ..wkec moga cie wykopac ..az dziwie sie ze trwalo to tak dlugo ...normalnie to karteczka przychodzi z gminy juz po 2 miesiacach RAWu..
I nie bede *wulgaryzm* ale to nie wlascicielka zglosila twoje zwolnienie z pracy skoro 2 lata nic nie robiles od czasu zwolnienia cie z pracy ..to takie zeczy tu bardzo szybko sie tocza ..i to mi sie podoba czemu uczciwi maja utrzymywac darmozjadow..w polsce pracy jest multum tam bedziesz mogl posiedziec na socjalu ..I NIKT CI NIE ODBIERZE POZWOLENIA..
MAJAC "B " TO ZE CI GO ODEBRALI TO CALKIEM NORMALNE I RACZEJ CIEZKO CI BEDZIE ZDOBYC KOLEJNE POZWOLENIE JESLI JUZ RAZ CI PODZIEKOWALI ..

Odpowiedz