Wazne na wczoraj.

Tutaj jest miejsce na wszelkie pytania i pogadanie na tematy ogólne - czyli Szwajcaria we wszystkich wymiarach!
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
piotrekGRD
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Wazne na wczoraj.

Post autor: piotrekGRD » 30 paź 2017, 16:24

Witam. Mam pewien problem, otoz :
Kolega bierze zasilek w norwegii. A chce przyjechac na ok 1 miesiac do pracy w szwajcarii. Pierwszy raz. Wiadomo, ze pierwsze 3 miesiace mozna pracowac, ze tak powiem "na luzie" ale mimo wszystko bedzie to gdzies zgloszone. Chodzi o to, ze nie chcemy przerywac zasilku i zeby nie poszly jakiekolwiek papiery do Pl ze pracowal w szwajcarii. Moze spokojnie przyjechac i popracowac te pare tyg czy to nie przejdzie bez "echa" poza swiss. Dziekuje za szybkie odpowiedzi.

elophrie
Domownik
Domownik
Gadu: 0
tlen: elophrie

Re: Wazne na wczoraj.

Post autor: elophrie » 31 paź 2017, 09:24

Doprecyzujmy pytanie - pytasz co bedzie jak Twoj kolega oszuka norweski czy polski urzad pracy (czy inny ktory wyplaca mu zasilek), bo sie pogubilem miedzy norweskim zasilkiem a wysylaniem informacji do PL?

Niestety nie wiem, ale mam nadzieje ze go zlapia.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 31 paź 2017, 10:53

a ja mam nadzieje ze bedzie szybko uciekal i go nie zlapia...

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 31 paź 2017, 19:36

elophrie pisze:
31 paź 2017, 09:24
Doprecyzujmy pytanie - pytasz co bedzie jak Twoj kolega oszuka norweski czy polski urzad pracy (czy inny ktory wyplaca mu zasilek), bo sie pogubilem miedzy norweskim zasilkiem a wysylaniem informacji do PL?

Niestety nie wiem, ale mam nadzieje ze go zlapia.
Zgodnie z umowa o swobodnym przeplywie osob w ramach krajow UE/EFTA i Szwajcarii, gosc po prostu sie prawdopodobnie wyeksportowal na 3 miesiace do Polski w celu poszukiwania pracy, majac prawo do zasilku norweskiego( i go otrzymujac ), co jest jak najbardziej zgodne z przepisami. :D I przez te 3 miesiace podlega pod polski Urzad Pracy. Kombinujac jak kon pod gore szuka mozliwosci dodatkowego zarobku, co do momentu podjecia pracy tez nie jest sprzeczne z przepisami, bo w koncu, to ze sie zapisal na szukanie pracy w Polsce nie znaczy, ze nie moze szukac jej gdziekolwiek. W momencie jednak podjecia pracy powinien poinformowac o tym urzad, pod ktory aktualnie podlega, a jesli to jest Urzad Pracy w Polsce, ten poinformuje niezwlocznie swojego odpowiednika w Norwegii, co bedzie skutkowalo zaprzestaniem wyplacania zasilku. I to chyba oczywiste, bo nie mozna legalnie pobierac zasilku dla bezrobotnych i pracowac ( na 100 % ) jednoczesnie ( pomijam oczywiscie tzw. Zwischenverdienst w Szwajcarii i jego ewentualne odpowiedniki w innych krajach EU/EFTA ). Czy sie myle ? :mrgreen:
To, ze sie obawia przeplywu informacji ze Szwajcarii do Polski, to pol biedy, ale chyba nie wie, ze Szwajcaria i Norwegia naleza do EFTA i tu moze byc szybszy przeplyw informacji. :mrgreen: :lol: Ja tu jednak nic nie podpowiem, bo myslalem, ze w mlodszym pokoleniu kombinowanie rodem z PRLu juz nie funkcjonuje ( sam sie juz wyleczylem........., no moze czasem nie do konca, :wink: :wink: :wink: :wink: bo jednak ten system pozostawia trwale slady w psychice, wazne jednak, zeby sobie przynajmniej z tego zdawac sprawe i trzymac to w ryzach :lol: ), ale widac sie myle. :( :(
Na koniec przeslanie dla Goscia, ktorego to dotyczy , ( a zreszta do wszystich :D ) : Gosciu....naginaj i wykorzystuj przepisy do bolu, ale ich nie lam, bo wczesniej czy pozniej sie poslizgniesz i bedzie bolalo. :( :mrgreen:
Pozdro.

Awatar użytkownika
Gräg
Rezydent
Rezydent
tlen: ca 3.5l

Post autor: Gräg » 01 lis 2017, 08:39

... kolega niech nie przyjeżdża. W Szwajcarii tacy jak on jeszcze nie do końca zepsuli wizerunek Polaków. I niech tak zostanie.
Wysłane z mojego kalkulatorka Casio przy użyciu środkowego palucha.

Jarek Nadziak
Domownik
Domownik

Post autor: Jarek Nadziak » 01 lis 2017, 20:05

Mam przykład z tego tygodnia . Do znajomej z Baden przyjechali Polacy do pracy na okres około 1 miesiąca . Złożyli papiery i już pierwszego dnia mieli kontrolę łącznie z kontrolą druku A-1 na podstawie którego urząd Szwajcarski wyśle do Polski informację o podjęciu pracy i o tym że w tym okresie podieli oni pracę w Szwajcarii , a Zus Polski dostanie informację o wysokości zarobków aby wiedział od jakiej sumy naliczyć składki emerytalno- rentowe.Nie kombinować bo się to nie opłaca Bądź tu porządnym pracownikiem to będziesz miał spokojny byt i nie będziesz zajmował się kombinacjami Pozdrawiam

Jarek Nadziak
Domownik
Domownik

Post autor: Jarek Nadziak » 01 lis 2017, 20:05

Mam przykład z tego tygodnia . Do znajomej z Baden przyjechali Polacy do pracy na okres około 1 miesiąca . Złożyli papiery i już pierwszego dnia mieli kontrolę łącznie z kontrolą druku A-1 na podstawie którego urząd Szwajcarski wyśle do Polski informację o podjęciu pracy i o tym że w tym okresie podieli oni pracę w Szwajcarii , a Zus Polski dostanie informację o wysokości zarobków aby wiedział od jakiej sumy naliczyć składki emerytalno- rentowe.Nie kombinować bo się to nie opłaca Bądź tu porządnym pracownikiem to będziesz miał spokojny byt i nie będziesz zajmował się kombinacjami Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 03 lis 2017, 20:36

Jarek Nadziak pisze:
01 lis 2017, 20:05
Nie kombinować bo się to nie opłaca Bądź tu porządnym pracownikiem to będziesz miał spokojny byt i nie będziesz zajmował się kombinacjami Pozdrawiam
Swiete slowa, oj swiete slowa. Szczegolnie nam szaraczkom. Bo jakby co, to czy starczy na prawnika ? :(
Przy obecnym przeplywie informacji w ramach UE/EFTA pewnie nawet zaden mandat wczesniej czy pozniej nie pozostanie bezkarny. Niektorzy jednak mysla, ze nadal jest, jak za Krola Cwieczka. :D :lol:
Przeciez nawet szwajcarska tajemnica bankowa to juz historia, a umowa o obligatoryjnej ( wczesniej polskie Urzedy Skarbowe mogly olewac zapytania sluzb szwajcarskich ) wymianie informacji miedzy Urzedami Skarbowymi Polski i Szwajcarii ( nie wiem, jak z innymi krajami UE, ale mysle, ze podobnie ) juz weszla w zycie.

bari76
Domownik
Domownik

Post autor: bari76 » 13 gru 2017, 03:28

Akurat z norwegia to maja chyba niezla wymiane informacji w takich tematach bo norwedzy nie potrzebuja tu specijalnych pozwolen ..a od nowego roku bedzie tez pelna wymiana info z polska wiec radzilbym nie kombinowac ..bo owszem abolicja 3 miezieczna jest ale tylko od ubezpieczen ..a pozwolenia przez te 3 miesiace nie potrzebuje tylko w rolnictwie..wszedzie indziej pozwolenie wymagane jest od pierwszego dnia ..a podatki to jak wszedzie musi placic wiec i zgloszony byc musi ..

Odpowiedz