Emerytura

Tutaj jest miejsce na wszelkie pytania i pogadanie na tematy ogólne - czyli Szwajcaria we wszystkich wymiarach!
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
creva
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

Emerytura

Post autor: creva » 28 lut 2017, 11:19

Witam.
W czerwcu kończę 65 lat i osiagnę wiek emerytalny. W Szwajcarii przepracowałem ok 6 lat. W zwiazku z tym mam pytanie w jaki spsób mam zacząć starać się o emeryturę. Na forach generalnie są posty o filarach , pieniądzach czy o wymeldowaniu. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
creva

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Re: Emerytura

Post autor: godzilla » 28 lut 2017, 11:56

DoraZH
Domownik
Domownik

Post autor: DoraZH » 01 mar 2017, 09:36

Czy do tej pory nie dostales zadnych pisem z Pensionskonskasse??? Z reguly takie sprawy zalatiwa sie rok do 3 lat na przod. W AHV trzeba sie zeczywisc zameldowac samemu, ale z reguly pracodawca dostaje odpowiednie formularze do wypelnienia i powinie Ci je przekazac. Tak ze zglos sie jakio pierwsze do pracodawcy. Jezeli nie bedzie chcial Ci pomoc, do zglosc sie do Ausgleichskasse na linku ktroy podeslal godzilla i do Pensionskasse pod ktorej placiles skladki.

creva
Bywalec
Bywalec

Post autor: creva » 01 mar 2017, 20:06

Problem jest w tym , że pracuje jako temporar i mam kilka biur co wiaże się też z kilkoma kasami. I tu nie wiem co mam z tym zrobić. Popytam jeszcze w tych biurach. Dzieki za podpowiedź.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 01 mar 2017, 21:20

creva pisze:
01 mar 2017, 20:06
Problem jest w tym , że pracuje jako temporar i mam kilka biur co wiaże się też z kilkoma kasami. I tu nie wiem co mam z tym zrobić. Popytam jeszcze w tych biurach. Dzieki za podpowiedź.
Witaj.
Tzn. ze do tej pory nie interesowalo Cie, co sie dzieje z Twoimi odciaganymi skladkami ? :shock:
W Twoim przypadku to juz najwyzszy czas zaczac sie starac o emeryture. Nie spodziewaj sie jednak rewelacji. Z pierwszego filara ( AHV ) dostaniesz okolo 240-260 CHF brutto miesiecznie ( zakladajac, ze przez te 6 lat w zasadzie caly czas miales prace lub zasilek dla bezrobotnych, oczywiscie z przerwami na urlop, ale w normalnym wymiarze, a nie np. kilkumiesieczne przerwy i pobyty w Polsce ), z drugiego ( BVG ) troche ( lub sporo ) mniej. Drugi filar emerytalny mozesz caly lub czesc ( min. 25 % ) wyplacic jednorazowo. Jesli nie wiesz gdzie sa Twoje pieniadze musisz sie zwrocic do instytucji z linku ponizej wypelniajac formularz. Oni znajda Twoje pieniadze zakopane byc moze po roznych Pensionskassach, chociaz powinny byc w jednej, Twojej ostatniej lub na zbiorczym koncie Auffangeinrichtung.
Zrobia to bezplatnie.
Link do instytucji :

http://www.sfbvg.ch/xml_2/internet/de/a ... on/f32.cfm

Formularz :

http://www.zentralstelle.ch/documents/D ... 213058.pdf

Jesli chodzi o emeryture z pierwszego filara ( AHV ), to jesli bedziesz po osiagnieciu wieku emerytalnego mieszkal poza Szwaicaria ( W UE lub EFTA ) info w linku ponizej. Tego filara nie mozesz wyplacic ani w calosci ani w czesci. Musisz pobierac dozywotnia emeryture. Takie przepisy obowiazuja na dzien dzisiejszy.

https://www.zas.admin.ch/zas/de/home/pa ... -aele.html

Na poczatek musisz wypelnic 2 fomularze

https://www.zas.admin.ch/dam/zas/de/dok ... _D_int.pdf

https://www.zas.admin.ch/dam/zas/de/dok ... E207_d.pdf

i przeslac do instytucji utworzonrj do wyplacania emerytury osobom mieszkajacym poza Szwajcaria, czyli

https://www.zas.admin.ch/zas/de/home/la ... t-csc.html

Mozesz na poczatek skorzystac z podanego tam formularza kontaktowego, albo od razu wypelnic i wyslac wnioski. O kolejnych krokach i potrzebnych dokumentach zostaniesz poinformowany przez te instytucje, kiedy rozpoczniesz cala procedure. Potrwa ona ladnych kilka miesiecy. Jak to w Szwajcarii. :( Zreszta pewnie i w Polsce nie jest inaczej. :mrgreen:

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 01 mar 2017, 21:34

DoraZH pisze:
01 mar 2017, 09:36
Z reguly takie sprawy zalatiwa sie rok do 3 lat na przod.
:shock: :shock: :shock:
Dora, no juz nie przesadzaj. Nie strasz emeryta, ze bedzie glodowal przez 3 lata. :D :lol: Trwa to kilka miesiecy, max do roku..W zaleznosci, jak szybko zainteresowany dostarczal bedzie wymagane dokumenty. Mam kolege, u ktorego trwalo to ok. 8 miesiecy :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 02 mar 2017, 09:14

Ponizej kolejny link do strony w temacie szukania pieniedzy z 2 filara. Dotyczy tej samej instytucji, ale jest moze jeszcze bardziej przejrzysty,bo od razu podane sa dokumenty jakie trzeba zalaczyc.

http://www.sfbvg.ch/xml_2/internet/de/a ... 3/f365.cfm

creva
Bywalec
Bywalec

Post autor: creva » 02 mar 2017, 12:57

Dzieki bardzo za te wszystkie podpowiedzi. Już wysłałem pierwsze zapytania. Informacje o zebranych środkach oczywiscie dostawalem listownie, chcialem się więc dowiedziec , jak mam te wszystkie pieniądze zebrać razem .
Dziekuję jeszcze raz i Pozdrawiam.
creva

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 09 mar 2017, 18:08

Nie wiem kiedy konczysz lata,ale proponuje udac sie juz do gminy. Sprawe powinno sie zglosuíc 6 miesiecy wczesniej.
Wiem nie wszystkie gminy wysylaja formularz do wypelnienia,proponuje udac sie do swojej gminy i poprosic o niego. Mysle ze jak poprosisz pomoga Ci wypelnic. Na pewno bedziesz potrzebowac akt zawarcia zw. malzenskiego. Nie wiem czy ma byc tlumaczenie. Powiedza Ci w gminie. Akty ur. dzieci. Te otrzymasz za darmo w PL jesli powiesz ze potrzebne sa do zagranicznej emerytury. Akty musza byc miedzynarodowe. Maja takie w wielu jezykach. Jesli posiadasz w PL Konto w banku,bedzie potrzebny wyciag z konta na dzien 31 grudnia poprzedniego roku.
I w ogole jak bylbys w gminie to zapytaj po prostu jakie papiery,zaswiadczenia i czy tlumaczone potrzebujesz. I nie martw sie. To nie trwa tak dlugo.
Zycze powodzenia !
Usmiech i humor to zwycieski znak gorowania nad losem

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 10 mar 2017, 20:16

Emerytura....moje marzenie :)

Jagoda, ale Ty chyba przyjechalas tu juz bedac na polskiej emeryturze? O ile pamiec mnie nie myli, bo teraz nie ma czegos takiego jak "szukaj" poza udawana w prawym gornym rogu opcja....

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 10 mar 2017, 20:33

Dunka, nie wiem jakie to znaczenie czy bylam na emeryturze. A post napisalam na podstawie wlasnych doswiadczen tutaj.

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 21 mar 2017, 23:10

Jagoda, sadzilam, ze dostalas rowniez szwajcarska emeryture. Innego znaczenia nie ma.

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 22 mar 2017, 10:36

Dunka,szwajcarska dostalam tez, za Okres ktory tu przepracowalam. Kazdemu kto tu pracowal nalezy sie czesc emerytury stosownie do przepracowynach lat i oplacanych skladek.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 22 mar 2017, 19:13

Jagoda, gratuluje :)
Co dwie, to nie jedna!
Zycze powodzenia i szczescia :)

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 22 mar 2017, 19:20

Choc tu i tam mam tyle co kot naplakal,czyli Cale G...musi wystarczyc :)
Ale dziekuje Ci dunka.
Tobie rowniez szczescia i powodzenia zycze :)

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 22 mar 2017, 19:27

Dziekuje :)

Mam koty, one nie placza, wiec musisz cos zdzialac na boczku ;)

:))))))

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 22 mar 2017, 19:29

W Wallis....marzenie...
Ale nadzieja umiera ostatnia ;)

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 22 mar 2017, 19:46

O kurka jasna, zielononozka! Jagodo, zmien kanton!
Wszystkie moje kolezanki znalazly chlopow - milionerow szwajcarskich, w knajpach wioskowych!
Zmien kanton moze?
Ja mam nadal polskiego miloniera :))))

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 22 mar 2017, 20:38

No wlasnie. Te tutejsze dusigrosze w moim wieku za mlodkami sie ogladaja :)
Jakby sie cos trafilo ,to ze zmiana kantonu nue mialabym problemu ;)
Moze zaczne od zwiedzania kantonow :mrgreen:
Tobie zas zycze wytrwania przy swoim milionerze :)

slawek7302@wp.pl
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 675677

Post autor: slawek7302@wp.pl » 13 gru 2017, 10:34

Witam serdecznie wszystkich!
Śledziłem ten wątek i zainteresowała mnie następująca informacja:
creva pisze:
28 lut 2017, 11:19
W czerwcu kończę 65 lat i osiagnę wiek emerytalny
W związku z tych chciałem zapytać jak to jest z tym wiekem emerytalnym w Szwajcarii. Pytem bo dostaję co roku wyciąg z AHV i tam jest podana szacowana wysokość emerytury tyle, że w zależności od wieku w jakim się na nią przejdzie ta wysokość jest inna (co jest jasne). Nie jasne jest to dlaczego 1 wiek na liście to 58 lat? Czy to oznacza, że mogę po prostu powiedzieć sobie 'mam dość pracy' i w wieku 58 lat przejść na emeryture? Jeśli tak to czy oznacza to, że 5 lat wcześniej mogę zacząć wypłacać składki z III Filaru (co jest dozwolone min 5 lat przed emeryturą)?

Czy ktoś z Was ma jakieś informacje lub doświadczenia w ww. sprawie? Wiem, że ta kwota, którą oferują w wieku 58 lat to nawet nie 1/3 kwoty w wieku 65 lat ale to wciąż całkiem przyzwoita emeryturka np. przy przeprowadzce do Polski... no i 8 lat wolnego życia więcej.

Prosze o Wasze opinie i pozdrawiam
Sławek

elophrie
Domownik
Domownik
tlen: elophrie

Post autor: elophrie » 13 gru 2017, 17:38

najwczesniej w wieku 58 lat mozna przejsc na przedwczesna emeryture stad ten wiek

slawek7302@wp.pl
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 675677

Post autor: slawek7302@wp.pl » 14 gru 2017, 10:30

Ok, dziękuję za wyjaśnienie ale czy to oznacza, że 5 lat wcześniej (czyli w wieku 53 lat) można zacząć wypłacać pieniądze z III Filaru (i chyba też z drugiego bo o ile wiem to reguły są takie same)?

Pozdrawiam
Sławek

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 14 gru 2017, 11:49

to to raczej po ukonczeniu 65 lat... ale ma sie zmienic w drugim filarze od przyszlej wiosny... tylko renta i koniec...
doszli do tego samego wniosku ze przekonanie jakoby twoje pieniadze wplacane przez ciebie na drugi filar mialy nalezec do ciebie to blad logiczny... one naleza do systemu... tusk sie klania z brukseli....

tutaj jest artykul na ten temat, niestety trza placic...
https://nzzas.nzz.ch/wirtschaft/rentena ... duced=true
mam go w pdf-e

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 11 sty 2018, 21:07

slawek7302@wp.pl pisze:
13 gru 2017, 10:34
Witam serdecznie wszystkich!
Śledziłem ten wątek i zainteresowała mnie następująca informacja:
creva pisze:
28 lut 2017, 11:19
W czerwcu kończę 65 lat i osiagnę wiek emerytalny
W związku z tych chciałem zapytać jak to jest z tym wiekem emerytalnym w Szwajcarii. Pytem bo dostaję co roku wyciąg z AHV i tam jest podana szacowana wysokość emerytury tyle, że w zależności od wieku w jakim się na nią przejdzie ta wysokość jest inna (co jest jasne). Nie jasne jest to dlaczego 1 wiek na liście to 58 lat? Czy to oznacza, że mogę po prostu powiedzieć sobie 'mam dość pracy' i w wieku 58 lat przejść na emeryture? Jeśli tak to czy oznacza to, że 5 lat wcześniej mogę zacząć wypłacać składki z III Filaru (co jest dozwolone min 5 lat przed emeryturą)?

Czy ktoś z Was ma jakieś informacje lub doświadczenia w ww. sprawie? Wiem, że ta kwota, którą oferują w wieku 58 lat to nawet nie 1/3 kwoty w wieku 65 lat ale to wciąż całkiem przyzwoita emeryturka np. przy przeprowadzce do Polski... no i 8 lat wolnego życia więcej.

Prosze o Wasze opinie i pozdrawiam
Sławek
Witaj.
Nie z AHV, tylko z BVG ( czyli z Pensionskasse, 2 filar ). AHV przesle Ci tylko wyciag, ( wylacznie na Twoj wniosek i z pewnoscia nie co roku :( ) ile zarobiles brutto w poszczegolnych latach ( a wlasciwie od jakich kwot rocznie brutto i od jakich pracodawcow byly odprowadzone skladki ), a wysokosc miesiecznej emerytury musisz sam ustalic na podstawie Rentenskala 44 ( link ponizej ).

https://www.ahv-iv.ch/Portals/0/Documen ... 4_2014.pdf

Wysokosc emerytury wynikajaca ze sredniej zarobkow z przepracowanych lat musisz podzielic przez 44 i pomnozyc przez ilosc rzeczywiscie przepracowanych lat ( a wlasciwie rocznikow, bo nie trzeba przepracowac calego roku, zeby byl zaliczony do emerytury, wystarczy, ze wplaciles w danym roku minimalna skladke, chyba 478 CHF, ale wplata skladek mniejszych niz wynikajace z dotychczasowych srednich zarobkow brutto zmniejsza podstawe i paradoksalnie mimo, ze wplacasz wieksza ilosc lat, emeryture bedziesz mial mniejsza ). W ten sposob obliczysz wysokosc przyszlej emerytury brutto, od ktorej oczywiscie zaplacisz w Polsce podatek ( o ile do Polski wrocisz, ale gdzies ten podatek przeciez zaplacic musisz ).
Nie podniecaj sie, ta " przyzwoita emeryturka ", bo to w skali roku. Miesieczna to podzielona przez 12 minus podatek. :(
Co do wyplat z 2 filara ( trzecim sie nie interesowalem, wiec nie wiem, ale wszystko mozna doczytac ), to zalezy od Pensionskasse, ale generalnie wg jeszcze aktualnych przepisow, mozna na minimum 5 lat przed emerytura ( ale ta normalna, nie wczesniejsza, czyli aktualne mezczyzni 60 lat, kobiety 59 ) podjac decyzje, co zrobic z kapitalem. Mozna nie robic nic i zdecydowac pozniej ( najpozniej w momencie osiagniecia wieku emerytalnego ), mozna wyplacic czesc ( minimum 25 % ), a reszte zostawic na przyszla emeryture, lub wyplacic calosc. Ta decyzja jest jednorazowa i ostateczna, czyli nie mozna znow za jakis czas wyplacic troche.
Pozdr. :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 12 sty 2018, 19:44

bogwar pisze:
11 sty 2018, 21:07
( a wlasciwie rocznikow, bo nie trzeba przepracowac calego roku, zeby byl zaliczony do emerytury, wystarczy, ze wplaciles w danym roku minimalna skladke, chyba 478 CHF, ale wplata skladek mniejszych niz wynikajace z dotychczasowych srednich zarobkow brutto zmniejsza podstawe i paradoksalnie mimo, ze wplacasz wieksza ilosc lat, emeryture bedziesz mial mniejsza ).
Zeby byc dokladnym dodam, ze pierwszy jednak trzeba przepracowac caly, a dopiero nastepne, jak pisalem.

obserwator10
Bywalec
Bywalec
Gadu: 9463402

Re: RENTA IV

Post autor: obserwator10 » 19 sty 2018, 02:13

Witam wszystkich, a co z emerytura iv? ktos ma pojecie? mozna sie tez starac o ergenzung leistung przeciez nikt nie wyzyje za 300 fr

Odpowiedz