Emerytura

Tutaj jest miejsce na wszelkie pytania i pogadanie na tematy ogólne - czyli Szwajcaria we wszystkich wymiarach!
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
creva
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

Emerytura

Post autor: creva » 28 lut 2017, 11:19

Witam.
W czerwcu kończę 65 lat i osiagnę wiek emerytalny. W Szwajcarii przepracowałem ok 6 lat. W zwiazku z tym mam pytanie w jaki spsób mam zacząć starać się o emeryturę. Na forach generalnie są posty o filarach , pieniądzach czy o wymeldowaniu. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
creva

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Re: Emerytura

Post autor: godzilla » 28 lut 2017, 11:56

DoraZH
Domownik
Domownik

Post autor: DoraZH » 01 mar 2017, 09:36

Czy do tej pory nie dostales zadnych pisem z Pensionskonskasse??? Z reguly takie sprawy zalatiwa sie rok do 3 lat na przod. W AHV trzeba sie zeczywisc zameldowac samemu, ale z reguly pracodawca dostaje odpowiednie formularze do wypelnienia i powinie Ci je przekazac. Tak ze zglos sie jakio pierwsze do pracodawcy. Jezeli nie bedzie chcial Ci pomoc, do zglosc sie do Ausgleichskasse na linku ktroy podeslal godzilla i do Pensionskasse pod ktorej placiles skladki.

creva
Bywalec
Bywalec

Post autor: creva » 01 mar 2017, 20:06

Problem jest w tym , że pracuje jako temporar i mam kilka biur co wiaże się też z kilkoma kasami. I tu nie wiem co mam z tym zrobić. Popytam jeszcze w tych biurach. Dzieki za podpowiedź.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 01 mar 2017, 21:20

creva pisze:
01 mar 2017, 20:06
Problem jest w tym , że pracuje jako temporar i mam kilka biur co wiaże się też z kilkoma kasami. I tu nie wiem co mam z tym zrobić. Popytam jeszcze w tych biurach. Dzieki za podpowiedź.
Witaj.
Tzn. ze do tej pory nie interesowalo Cie, co sie dzieje z Twoimi odciaganymi skladkami ? :shock:
W Twoim przypadku to juz najwyzszy czas zaczac sie starac o emeryture. Nie spodziewaj sie jednak rewelacji. Z pierwszego filara ( AHV ) dostaniesz okolo 240-260 CHF brutto miesiecznie ( zakladajac, ze przez te 6 lat w zasadzie caly czas miales prace lub zasilek dla bezrobotnych, oczywiscie z przerwami na urlop, ale w normalnym wymiarze, a nie np. kilkumiesieczne przerwy i pobyty w Polsce ), z drugiego ( BVG ) troche ( lub sporo ) mniej. Drugi filar emerytalny mozesz caly lub czesc ( min. 25 % ) wyplacic jednorazowo. Jesli nie wiesz gdzie sa Twoje pieniadze musisz sie zwrocic do instytucji z linku ponizej wypelniajac formularz. Oni znajda Twoje pieniadze zakopane byc moze po roznych Pensionskassach, chociaz powinny byc w jednej, Twojej ostatniej lub na zbiorczym koncie Auffangeinrichtung.
Zrobia to bezplatnie.
Link do instytucji :

http://www.sfbvg.ch/xml_2/internet/de/a ... on/f32.cfm

Formularz :

http://www.zentralstelle.ch/documents/D ... 213058.pdf

Jesli chodzi o emeryture z pierwszego filara ( AHV ), to jesli bedziesz po osiagnieciu wieku emerytalnego mieszkal poza Szwaicaria ( W UE lub EFTA ) info w linku ponizej. Tego filara nie mozesz wyplacic ani w calosci ani w czesci. Musisz pobierac dozywotnia emeryture. Takie przepisy obowiazuja na dzien dzisiejszy.

https://www.zas.admin.ch/zas/de/home/pa ... -aele.html

Na poczatek musisz wypelnic 2 fomularze

https://www.zas.admin.ch/dam/zas/de/dok ... _D_int.pdf

https://www.zas.admin.ch/dam/zas/de/dok ... E207_d.pdf

i przeslac do instytucji utworzonrj do wyplacania emerytury osobom mieszkajacym poza Szwajcaria, czyli

https://www.zas.admin.ch/zas/de/home/la ... t-csc.html

Mozesz na poczatek skorzystac z podanego tam formularza kontaktowego, albo od razu wypelnic i wyslac wnioski. O kolejnych krokach i potrzebnych dokumentach zostaniesz poinformowany przez te instytucje, kiedy rozpoczniesz cala procedure. Potrwa ona ladnych kilka miesiecy. Jak to w Szwajcarii. :( Zreszta pewnie i w Polsce nie jest inaczej. :mrgreen:

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 01 mar 2017, 21:34

DoraZH pisze:
01 mar 2017, 09:36
Z reguly takie sprawy zalatiwa sie rok do 3 lat na przod.
:shock: :shock: :shock:
Dora, no juz nie przesadzaj. Nie strasz emeryta, ze bedzie glodowal przez 3 lata. :D :lol: Trwa to kilka miesiecy, max do roku..W zaleznosci, jak szybko zainteresowany dostarczal bedzie wymagane dokumenty. Mam kolege, u ktorego trwalo to ok. 8 miesiecy :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 02 mar 2017, 09:14

Ponizej kolejny link do strony w temacie szukania pieniedzy z 2 filara. Dotyczy tej samej instytucji, ale jest moze jeszcze bardziej przejrzysty,bo od razu podane sa dokumenty jakie trzeba zalaczyc.

http://www.sfbvg.ch/xml_2/internet/de/a ... 3/f365.cfm

creva
Bywalec
Bywalec

Post autor: creva » 02 mar 2017, 12:57

Dzieki bardzo za te wszystkie podpowiedzi. Już wysłałem pierwsze zapytania. Informacje o zebranych środkach oczywiscie dostawalem listownie, chcialem się więc dowiedziec , jak mam te wszystkie pieniądze zebrać razem .
Dziekuję jeszcze raz i Pozdrawiam.
creva

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 09 mar 2017, 18:08

Nie wiem kiedy konczysz lata,ale proponuje udac sie juz do gminy. Sprawe powinno sie zglosuíc 6 miesiecy wczesniej.
Wiem nie wszystkie gminy wysylaja formularz do wypelnienia,proponuje udac sie do swojej gminy i poprosic o niego. Mysle ze jak poprosisz pomoga Ci wypelnic. Na pewno bedziesz potrzebowac akt zawarcia zw. malzenskiego. Nie wiem czy ma byc tlumaczenie. Powiedza Ci w gminie. Akty ur. dzieci. Te otrzymasz za darmo w PL jesli powiesz ze potrzebne sa do zagranicznej emerytury. Akty musza byc miedzynarodowe. Maja takie w wielu jezykach. Jesli posiadasz w PL Konto w banku,bedzie potrzebny wyciag z konta na dzien 31 grudnia poprzedniego roku.
I w ogole jak bylbys w gminie to zapytaj po prostu jakie papiery,zaswiadczenia i czy tlumaczone potrzebujesz. I nie martw sie. To nie trwa tak dlugo.
Zycze powodzenia !
Usmiech i humor to zwycieski znak gorowania nad losem

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 10 mar 2017, 20:16

Emerytura....moje marzenie :)

Jagoda, ale Ty chyba przyjechalas tu juz bedac na polskiej emeryturze? O ile pamiec mnie nie myli, bo teraz nie ma czegos takiego jak "szukaj" poza udawana w prawym gornym rogu opcja....

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 10 mar 2017, 20:33

Dunka, nie wiem jakie to znaczenie czy bylam na emeryturze. A post napisalam na podstawie wlasnych doswiadczen tutaj.

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 21 mar 2017, 23:10

Jagoda, sadzilam, ze dostalas rowniez szwajcarska emeryture. Innego znaczenia nie ma.

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 22 mar 2017, 10:36

Dunka,szwajcarska dostalam tez, za Okres ktory tu przepracowalam. Kazdemu kto tu pracowal nalezy sie czesc emerytury stosownie do przepracowynach lat i oplacanych skladek.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 22 mar 2017, 19:13

Jagoda, gratuluje :)
Co dwie, to nie jedna!
Zycze powodzenia i szczescia :)

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 22 mar 2017, 19:20

Choc tu i tam mam tyle co kot naplakal,czyli Cale G...musi wystarczyc :)
Ale dziekuje Ci dunka.
Tobie rowniez szczescia i powodzenia zycze :)

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 22 mar 2017, 19:27

Dziekuje :)

Mam koty, one nie placza, wiec musisz cos zdzialac na boczku ;)

:))))))

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 22 mar 2017, 19:29

W Wallis....marzenie...
Ale nadzieja umiera ostatnia ;)

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 22 mar 2017, 19:46

O kurka jasna, zielononozka! Jagodo, zmien kanton!
Wszystkie moje kolezanki znalazly chlopow - milionerow szwajcarskich, w knajpach wioskowych!
Zmien kanton moze?
Ja mam nadal polskiego miloniera :))))

Awatar użytkownika
jagoda
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: jagoda » 22 mar 2017, 20:38

No wlasnie. Te tutejsze dusigrosze w moim wieku za mlodkami sie ogladaja :)
Jakby sie cos trafilo ,to ze zmiana kantonu nue mialabym problemu ;)
Moze zaczne od zwiedzania kantonow :mrgreen:
Tobie zas zycze wytrwania przy swoim milionerze :)

slawek7302@wp.pl
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 675677

Post autor: slawek7302@wp.pl » 13 gru 2017, 10:34

Witam serdecznie wszystkich!
Śledziłem ten wątek i zainteresowała mnie następująca informacja:
creva pisze:
28 lut 2017, 11:19
W czerwcu kończę 65 lat i osiagnę wiek emerytalny
W związku z tych chciałem zapytać jak to jest z tym wiekem emerytalnym w Szwajcarii. Pytem bo dostaję co roku wyciąg z AHV i tam jest podana szacowana wysokość emerytury tyle, że w zależności od wieku w jakim się na nią przejdzie ta wysokość jest inna (co jest jasne). Nie jasne jest to dlaczego 1 wiek na liście to 58 lat? Czy to oznacza, że mogę po prostu powiedzieć sobie 'mam dość pracy' i w wieku 58 lat przejść na emeryture? Jeśli tak to czy oznacza to, że 5 lat wcześniej mogę zacząć wypłacać składki z III Filaru (co jest dozwolone min 5 lat przed emeryturą)?

Czy ktoś z Was ma jakieś informacje lub doświadczenia w ww. sprawie? Wiem, że ta kwota, którą oferują w wieku 58 lat to nawet nie 1/3 kwoty w wieku 65 lat ale to wciąż całkiem przyzwoita emeryturka np. przy przeprowadzce do Polski... no i 8 lat wolnego życia więcej.

Prosze o Wasze opinie i pozdrawiam
Sławek

elophrie
Domownik
Domownik
tlen: elophrie

Post autor: elophrie » 13 gru 2017, 17:38

najwczesniej w wieku 58 lat mozna przejsc na przedwczesna emeryture stad ten wiek

slawek7302@wp.pl
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 675677

Post autor: slawek7302@wp.pl » 14 gru 2017, 10:30

Ok, dziękuję za wyjaśnienie ale czy to oznacza, że 5 lat wcześniej (czyli w wieku 53 lat) można zacząć wypłacać pieniądze z III Filaru (i chyba też z drugiego bo o ile wiem to reguły są takie same)?

Pozdrawiam
Sławek

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 14 gru 2017, 11:49

to to raczej po ukonczeniu 65 lat... ale ma sie zmienic w drugim filarze od przyszlej wiosny... tylko renta i koniec...
doszli do tego samego wniosku ze przekonanie jakoby twoje pieniadze wplacane przez ciebie na drugi filar mialy nalezec do ciebie to blad logiczny... one naleza do systemu... tusk sie klania z brukseli....

tutaj jest artykul na ten temat, niestety trza placic...
https://nzzas.nzz.ch/wirtschaft/rentena ... duced=true
mam go w pdf-e

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 11 sty 2018, 21:07

slawek7302@wp.pl pisze:
13 gru 2017, 10:34
Witam serdecznie wszystkich!
Śledziłem ten wątek i zainteresowała mnie następująca informacja:
creva pisze:
28 lut 2017, 11:19
W czerwcu kończę 65 lat i osiagnę wiek emerytalny
W związku z tych chciałem zapytać jak to jest z tym wiekem emerytalnym w Szwajcarii. Pytem bo dostaję co roku wyciąg z AHV i tam jest podana szacowana wysokość emerytury tyle, że w zależności od wieku w jakim się na nią przejdzie ta wysokość jest inna (co jest jasne). Nie jasne jest to dlaczego 1 wiek na liście to 58 lat? Czy to oznacza, że mogę po prostu powiedzieć sobie 'mam dość pracy' i w wieku 58 lat przejść na emeryture? Jeśli tak to czy oznacza to, że 5 lat wcześniej mogę zacząć wypłacać składki z III Filaru (co jest dozwolone min 5 lat przed emeryturą)?

Czy ktoś z Was ma jakieś informacje lub doświadczenia w ww. sprawie? Wiem, że ta kwota, którą oferują w wieku 58 lat to nawet nie 1/3 kwoty w wieku 65 lat ale to wciąż całkiem przyzwoita emeryturka np. przy przeprowadzce do Polski... no i 8 lat wolnego życia więcej.

Prosze o Wasze opinie i pozdrawiam
Sławek
Witaj.
Nie z AHV, tylko z BVG ( czyli z Pensionskasse, 2 filar ). AHV przesle Ci tylko wyciag, ( wylacznie na Twoj wniosek i z pewnoscia nie co roku :( ) ile zarobiles brutto w poszczegolnych latach ( a wlasciwie od jakich kwot rocznie brutto i od jakich pracodawcow byly odprowadzone skladki ), a wysokosc miesiecznej emerytury musisz sam ustalic na podstawie Rentenskala 44 ( link ponizej ).

https://www.ahv-iv.ch/Portals/0/Documen ... 4_2014.pdf

Wysokosc emerytury wynikajaca ze sredniej zarobkow z przepracowanych lat musisz podzielic przez 44 i pomnozyc przez ilosc rzeczywiscie przepracowanych lat ( a wlasciwie rocznikow, bo nie trzeba przepracowac calego roku, zeby byl zaliczony do emerytury, wystarczy, ze wplaciles w danym roku minimalna skladke, chyba 478 CHF, ale wplata skladek mniejszych niz wynikajace z dotychczasowych srednich zarobkow brutto zmniejsza podstawe i paradoksalnie mimo, ze wplacasz wieksza ilosc lat, emeryture bedziesz mial mniejsza ). W ten sposob obliczysz wysokosc przyszlej emerytury brutto, od ktorej oczywiscie zaplacisz w Polsce podatek ( o ile do Polski wrocisz, ale gdzies ten podatek przeciez zaplacic musisz ).
Nie podniecaj sie, ta " przyzwoita emeryturka ", bo to w skali roku. Miesieczna to podzielona przez 12 minus podatek. :(
Co do wyplat z 2 filara ( trzecim sie nie interesowalem, wiec nie wiem, ale wszystko mozna doczytac ), to zalezy od Pensionskasse, ale generalnie wg jeszcze aktualnych przepisow, mozna na minimum 5 lat przed emerytura ( ale ta normalna, nie wczesniejsza, czyli aktualne mezczyzni 60 lat, kobiety 59 ) podjac decyzje, co zrobic z kapitalem. Mozna nie robic nic i zdecydowac pozniej ( najpozniej w momencie osiagniecia wieku emerytalnego ), mozna wyplacic czesc ( minimum 25 % ), a reszte zostawic na przyszla emeryture, lub wyplacic calosc. Ta decyzja jest jednorazowa i ostateczna, czyli nie mozna znow za jakis czas wyplacic troche.
Pozdr. :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 12 sty 2018, 19:44

bogwar pisze:
11 sty 2018, 21:07
( a wlasciwie rocznikow, bo nie trzeba przepracowac calego roku, zeby byl zaliczony do emerytury, wystarczy, ze wplaciles w danym roku minimalna skladke, chyba 478 CHF, ale wplata skladek mniejszych niz wynikajace z dotychczasowych srednich zarobkow brutto zmniejsza podstawe i paradoksalnie mimo, ze wplacasz wieksza ilosc lat, emeryture bedziesz mial mniejsza ).
Zeby byc dokladnym dodam, ze pierwszy jednak trzeba przepracowac caly, a dopiero nastepne, jak pisalem.

obserwator10
Bywalec
Bywalec
Gadu: 9463402

Re: RENTA IV

Post autor: obserwator10 » 19 sty 2018, 02:13

Witam wszystkich, a co z emerytura iv? ktos ma pojecie? mozna sie tez starac o ergenzung leistung przeciez nikt nie wyzyje za 300 fr

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 sty 2018, 19:08

obserwator10 pisze:
19 sty 2018, 02:13
Witam wszystkich, a co z emerytura iv? ktos ma pojecie? mozna sie tez starac o ergenzung leistung przeciez nikt nie wyzyje za 300 fr
Witam Ciebie.
A co to za emerytura? :shock: :shock: Ja w kazdym razie nie mam pojecia, a wydawalo mi sie, ze co nieco o emeryturach w Szwajcarii wiem. :( Dla mnie ten skrot wyglada na Invalidenversicherung ( ubezpieczenie od inwalidztwa ), czyli jeden ze skladnikow ubezpieczenia emerytalnego AHV. Inaczej, po prostu renta inwalidzka.
A kto Ci obiecal, ze po 5, 10, 15, czy nawet 20 latach pracy w Szwajcarii wyzyjesz tu z emerytury czy renty inwalidzkiej ? Tu trzeba przepracowac 44 lata, zeby dostac pelna emeryture, a nawet wtedy jej wysokosc z obu filarow :!: :!: :!: , w zalozeniu ustawodawcy bedzie wynosic okolo 60 % srednich dochodow. Szalu wiec nie ma. Szwajcaria obiecuje jedynie emeryture stosowna do przepracowanych lat i zarobkow. I tyle.
A swiadczenia ergenzung leistung , jak to ladnie ujales :D :D ( w oryginale to Ergänzungsleistungen, czyli swiadczenia uzupelniajace, albo jak kto woli suplementowe ), tez nie pozwola nawet na w miare normalne zycie. Mozna o nich poczytac w ponizszym linku.

https://www.ch.ch/de/erganzungsleistungen/

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 sty 2018, 21:49

bogwar pisze:
19 sty 2018, 19:08

A kto Ci obiecal, ze po 5, 10, 15, czy nawet 20 latach pracy w Szwajcarii wyzyjesz tu z emerytury czy renty inwalidzkiej ? Tu trzeba przepracowac 44 lata, zeby dostac pelna emeryture, a nawet wtedy jej wysokosc z obu filarow :!: :!: :!: , w zalozeniu ustawodawcy bedzie wynosic okolo 60 % srednich dochodow. Szalu wiec nie ma. Szwajcaria obiecuje jedynie emeryture stosowna do przepracowanych lat i zarobkow. I tyle.
Oczywiscie brutto. Z tego trzeba zaplacic podatek, a dopiero po odciagnieciu podatku z pieniedzy " na reke " Krankenkasse ( do konca zycia ), czynsz ( powazna pozycja w budzecie ), internet, telefon, utrzymanie samochodu lub komunikacja ( emeryci maja znizki, w komunikacji oczywiscie ), utrzymanie ( jedzenie i picie ), uzywki, rozrywki, przejazdy do Polski ( jak ktos zateskni oczywiscie, bo sa tacy, ze nie :( , ci zaoszczedza :mrgreen: ), ze nie wspomne o kosztach leczenia po przekroczeniu udzialu wlasnego ( a to na emeryturze moze obciazac budzet, bo niestety starosc nie radosc :( ), i jeszcze wiele innych wiekszych lub mniejszych skladnikow zycia. Celowo nie wspominalem o np. wakacjach za granica, bo nawet przy pelnej naleznej emeryturze ciezko bedzie wygospodarowac srodki, jesli zarobki nie byly wysokie. No bo np. przy srednich zarobkach powiedzmy 6000 CHF, pelna emerytura z obu filarow ( po 44 latach pracy :!: ) to ca 3600 CHF brutto. Od tego trzeba odjac skladniki, o ktorych pisalem i co zostaje ? :?: A po 20 latach pracy oczywiscie mniej niz polowa. To tak ku zastanowieniu dla tych, co przyjechali w wieku ok. 40-45 lat z zamiarem pozostania " na stale ", bo Polska jest " beeee ".Zycze powodzenia. :D Zeby jednak nie bylo tak czarno, we dwoje ( albo we dwoch lub we dwie, bo to teraz zaczyna byc trendy :mrgreen: ) bedzie oczywiscie latwiej, o ile oboje/obaj/obie beda mieli/mialy emeryture. :D

obserwator10
Bywalec
Bywalec
Gadu: 9463402

Post autor: obserwator10 » 19 sty 2018, 23:13

OK ale majac iv mozna otworzyc firme, mam kolege ktory ma 900 emerytury i otworzyl firme poprzez AKSSO jakies i nie chce powiedziec jak.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 20 sty 2018, 01:06

obserwator10 pisze:
19 sty 2018, 23:13
OK ale majac iv mozna otworzyc firme, mam kolege ktory ma 900 emerytury i otworzyl firme poprzez AKSSO jakies i nie chce powiedziec jak.
Wydaje mi sie, ze mylisz pojecia emerytury i renty. Majac emeryture, ktora Ci sie nalezy jak psu buda, mozesz zawodowo robic co chcesz. Emeryture otrzymujesz po osiagnieciu wieku emerytalnego.
Renta natomiast, to swiadczenie zwiazane ze stanem zdrowia w wieku przedemerytalnym, uniemozliwiajacym prace zawodowa. Wyplacana jest maksymalnie do osiagniecia wieku emerytalnego i w stopniu odpowiednim do stopnia inwalidztwa. Jesli kolega ma emeryture, to nie ma przeciwwskazan, co do jego dzialalnosci zawodowej. Otrzymujac rente inwalidzka byc moze tez mozna otworzyc jakas firme, ale pewnie sa ograniczenia, co do rodzaju dzialalnosci, tak zeby nie kolidowala z rodzajem inwalidztwa. Z pewnoscia jednak ma to wplyw na dochody z takiej dzialalnosci i wysokosc otrzymywanej renty.

DoraZH
Domownik
Domownik

Post autor: DoraZH » 20 sty 2018, 09:33

O Ergänzungsleistunge mozna sie tylko strac mieszkajac w CH i po udowodnieniu, ze niema sie zadnych innych zordel pieniedzy. Kazdy Kanton ma przy tym inne regulu komu i ile przysluguje tych Ergänzungsleistung.

Odpowiedz