Polacy w Szwajcarii

(Forum of Polish Community in Switzerland)
Teraz jest Cz 24 kwi 2014 11:57

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 13:20 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Gadu: 0
Poszukuje firmy sprzatajacej, sprzatanie mieszkanie przed wyprowadzka. Mieszkanie jest 4,5 pokojowe, polozone w kantonie LU. Oczywiscie chodzi o sprzatanie z gwarancja odbioru.
Moze macie jakies dobre doswiadczenia i bylibyscie w stanie polecic mi jakas firme??
Wprawdzie mam juz jakies oferty tylko firmy byly z internetu i za duzo opinii na ich temat nie ma, a mi chodzi chyba o tzw. referencje :D
Z gory bardzo wszystkim dziekuje za pomoc :D
Anita

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 13:48 
Rezydent
Rezydent

Mozna spytac tych, co mieszkanie beda odbierac, czy kogos czasami nie polecaja. Wtedy gwarancje na odbior masz wbudowana w system.

V.

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 13:49 
Rezydent
Rezydent

tlen: oddycham
Czesto spoldzielnia wysyla propozycje wynajecia firmy sprzatajacej - mysle ze jak proponuja to jakos sprzatania jest odpowiednia

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 13:59 
Swojak
Swojak

Amba napisał(a):
Wprawdzie mam juz jakies oferty tylko firmy byly z internetu i za duzo opinii na ich temat nie ma, a mi chodzi chyba o tzw. referencje

jezeli masz jakies oferty to czy moglabys podac ceny?
czy masz tylko adresy?

interesowaloby mnie ile to w dzisiejszych czasach moze kosztowac.....

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 14:20 
Swojak
Swojak

spytalem fachowca, ktorego brat ma taka firme...
w Zurichu ok. 1400 - 1600 frankow za takie mieszkanko...

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 15:06 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

w LU 1200 chf wliczajac wszystko, czyli dojazd, materialy do sprzatania, gwarancje odbioru
Wprawdzie mialam i oferte za 800 chf, ale po rozmowie telefonicznej okazalo sie, ze taka cena jak sobie sama rolety wyczyszcze

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 15:13 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Grnfish, Vexi

No wlasnie takiej oferty ze spoldzielni nie dostalismy.
Pytac sie odbierajacego nie bede na pewno, gdyz jest to wlasciciel calego osiedla.
Znajomi Szwajcarzy, ktorzy mieli okazje mieszkac na tym osiedlu, ostrzegli nas, ze odbior mieszkania bedzie niestety z prawdopodobienstwem 99% bardzo nieprzyjemnym wydarzeniem. Jako ze poznalam wlasciciela, to jestem w stanie wyobrazic sobie co na nas czeka.
Bujna wyobraznia to czasami przeklenstwo :D
Mam ambitny plan, by odzyskac w calosci nasza 3-miesieczna kaucje, wiec chce sie przygotowac.

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 15:35 
Rezydent
Rezydent

Amba napisał(a):
Pytac sie odbierajacego nie bede na pewno, gdyz jest to wlasciciel calego osiedla.

I co? Osobiscie przychodzi je odbierac? Nie ma do tego ludzi? Dziwne. A wlasciwie dlaczego nie mialabys sie go spytac? Boisz sie, czy jak? W koncu przez piec lat, czy ile tam, placiliscie czynsz, policz ile tego sie uzbieralo. Skoro przyjdzie odebrac mieszkanie, to chyba wie jakie ma wymagania, i ma jakies wyobrazenia kto moglby je spelnic. To jest dobra rada. Nie odrzucaj jej na wstepie. Nawet, jesli nic sie nie dowiesz, to przynajmniej wykazesz dobra wole.

V.

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 15:46 
Rezydent
Rezydent

tlen: oddycham
Jezeli masz ubezpieczenie mieszkania to z odzyskaniem kaucji nie powinno byc problemu chociaz nie wiem jak to dziala w sprawie czystosci.... napenwo jak cos nie bedzie czyste kaze ci posprzatac az bedzie.... jezlei bedziesz mial firme sprzatajaca to i tak powinna ona sie stawic podczas odebrania i czyscic to co sie nie spodoba odbierajacemu. Takze kaucja powinna byc zwrocona w calosci no chyba ze masz cos zniszczonego ale wtedy ubezpieczenie wchodzi w gre - oczywiscie zakladajac ze go masz.

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 16:53 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

grnfish napisał(a):
Takze kaucja powinna byc zwrocona w calosci no chyba ze masz cos zniszczonego ale wtedy ubezpieczenie wchodzi w gre - oczywiscie zakladajac ze go masz.

Ubezpieczenie jest.
Co do zniszczczen, to nie ma. Dzialy sie tylko dziwne rzeczy, np. im czesciej pielegnowalam biala :!: :!: terakote w kuchni, tym wiecej odpryskow sie na niej pojawialo, wiec w koncu znizylam sie do poziomu podlogi i naprawde bardzo dokladnie ja obejrzalam. Byla doslownie usiana odpryskami, ktore zostaly pomalowane czyms. Czeka mnie wiec najprawdopodobniej cos takiego. Podobna sytuacja miala miejsce z parkietem. Po jakims czasie mieszkania tam stwierdzilam, ze cos sie z nim dzieje. I oto wyszlo nastepne szydlo z worka. Ubytki w parkiecie zostaly zaklejone tasma klejaca i nastepnie polakierowane. Pomyslowosc ludzka nie zna granic :D
Mieszkanie nie zaroslo brudem podczas naszego pobytu tutaj, ja po prostu juz go nie lubie i nie mam do niego serca. Wlasciciela widzialam kilka razy w akcji w stosunku do naszych sasiadow, ktorzy rowniez nie sa Szwajcarami, i bylo mi strasznie glupio, ze jestem swiadkiem takiego mieszania czlowieka z blotem.

vexi napisał(a):
I co? Osobiscie przychodzi je odbierac? Nie ma do tego ludzi? Dziwne. A wlasciwie dlaczego nie mialabys sie go spytac? Boisz sie, czy jak?

On jest bardzo, bardzo niegrzeczny.I chyba tak, boje sie go, chce miec z nim jak najmniej do czynienia.
Oczywiscie, ze ma ludzi. My wynajmowalismy mieszkanie od firmy zarzadzajacej tym osiedlem, ale odbiory to jego dzialka. Chyba jest to na zasadzie "Panskie oko konia tuczy"

vexi napisał(a):
To jest dobra rada

Ilu doradcow, tyle rad Vexi. Ostatnio zostalo nam powiedziane, ze absolutnie nie moze sie on dowiedziec, ze przy odbiorze bedzie przedstawiciel zrzeszenia wynajmujacych i firmy sprzatajacej. I badz tu madry czlowieku. :roll:
To bylo nasze pierwsze mieszkanie w CH. Moj mezowaty odbieral je sam i nie zdawal sobie wowczas sprawy jak wazny jest protokol odbioru mieszkania, dlatego jest on bardzo biedny. Wlasciciel bagatelizowal wszystko, a moj mezczyzna dzielnie mu w tym sekundowal. I chyba to najbardziej mnie w tym przeraza.

Bardzo dziekuje Wam za wszystkie dobre rady i cenne uwagi :)

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 18:45 
Swojak
Swojak

Gadu: 5045389
Amba napisał(a):
Ilu doradcow, tyle rad Vexi. Ostatnio zostalo nam powiedziane, ze absolutnie nie moze sie on dowiedziec, ze przy odbiorze bedzie przedstawiciel zrzeszenia wynajmujacych i firmy sprzatajacej. I badz tu madry czlowieku. :roll:
To bylo nasze pierwsze mieszkanie w CH. Moj mezowaty odbieral je sam i nie zdawal sobie wowczas sprawy jak wazny jest protokol odbioru mieszkania, dlatego jest on bardzo biedny. Wlasciciel bagatelizowal wszystko, a moj mezczyzna dzielnie mu w tym sekundowal. I chyba to najbardziej mnie w tym przeraza.

Bardzo dziekuje Wam za wszystkie dobre rady i cenne uwagi :)

Skoro to jest taki ....... jak opisujesz, to ja bym olewal, ze "nie moze sie dowiedziec". TYM BARDZIEJ wzialbym przedstawiciela zrzeszenia wynajmujacych i firmy sprzatajacej. I nic mu do tego. Wiekszych problemow niz sam z siebie narobic Ci nie moze, bo bedziesz miala swiadkow i to powaznych. Ja bym w takiej sytuacji nawet zaplacil tym ze zrzeszenia skoro to taki madrala. A moze i bym adwokata wzial...

Bartek M.

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 22:51 
Rezydent
Rezydent

Amba napisał(a):
Ilu doradcow, tyle rad Vexi.

A gdzie kucharek szesc, to nie ma co jesc. Jasna sprawa.

V.

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 23:12 
Rezydent
Rezydent

Bartek M. napisał(a):
Skoro to jest taki ....... jak opisujesz, to ja bym olewal, ze "nie moze sie dowiedziec". TYM BARDZIEJ wzialbym przedstawiciela zrzeszenia wynajmujacych i firmy sprzatajacej. I nic mu do tego. Wiekszych problemow niz sam z siebie narobic Ci nie moze, bo bedziesz miala swiadkow i to powaznych. Ja bym w takiej sytuacji nawet zaplacil tym ze zrzeszenia skoro to taki madrala. A moze i bym adwokata wzial...

Jasne, wez jeszcze jakies karki z serbskiej mafii, chlop w majtki zrobi na sam widok i Ci kase w zebach w podskokach przyniesie i jeszcze ze swojego dolozy. I pamietaj, policja, jak i caly wymiar sprawiedliwosci w Szwajcarii tylko czeka, zeby Cie *Wulgaryzm*, jak to taki jeden ze skansenu dzis nam objawil.

A tak na powaznie - to nie jest takie straszne, ale tu potrzeba dyplomacji. Jak sie boisz bossa, to skontaktuj sie z administracja, znajdz tam jakas dobra dusze, popytaj, dowiedz sie na co zwrocic szczegolnie uwage, no i na wszelki wypade kup duzo tasmy klejacej i lakier do podlogi :wink:

V.

PostNapisane: Cz 07 kwi 2011 23:45 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Vexi,
mafii serbskiej nie rozwazalam, ale pomysl godny rozpatrzenia :D
Z policja w CH mialam do czynienia i nie mam absolutnie zadnych zastrzezen, a wprost przeciwnie :)
System jak na razie rowniez sprawuje sie pierwsza klasa.

Wiem, ze teraz to co napisze zabrzmi jak tani kryminal, ale wlasciciele firmy, ktora zajmuje sie administracja i wlasciciel osiedla to kumple ze szkolnej lawy.
Wszystkie dotychczasowe sprawy, lacznie z umowieniem terminu odbioru mieszkania probowalam zalatwiac przez administracje. Zawsze ta sama odpowiedz - "W tej sprawie prosze sie kontaktowac z panem X" i koniec rozmowy, jakby glowa w mur. A informacje, ktore mam spoza administracji niestety nie napawaja optymizmem, stad moje podejscie. Lepiej chuchnac na zimne niz sie sparzyc.
Podloge w kuchni i parkiet juz mam "pod kontrola". :mrgreen:
Anita

PostNapisane: Pt 08 kwi 2011 00:22 
Rezydent
Rezydent

OK, zasadniczo, chodzilo mi o to, ze tego typu sprawy nalezy zalatwiac na drodze dyplomatycznej, najlepiej wczesniej przygotowujac sobie odpowiedni grunt. Jezeli pojdziesz na wymiane ciosow, to Twoje szanse powodzenia sa marne. W koncu, dla Twoich "przeciwnikow" nieruchomosci to chleb powszedni, Ty z kolei masz z tym do czynienia pierwszy raz, i jak sama mowisz dmuchasz na zimne. No i dobrze, ze dmuchasz, ale wazne, zeby dmuchac z dobrej strony. Zamien "przeciwnikow" na sprzymierzencow, pokaz im ze gracie w tej samej druzynie i bedzie OK. A jak sie bedziesz stawiac, to i oni sie postawia. Tak jest zawsze i wszedzie. Przez piec lat mieszkanie ma prawo sie zuzyc. Jak go za bardzo nie demolowaliscie, to bedzie OK. Strach ma wielkie oczy. Ale nie taki diabel straszny, jak go maluja.

V.

PostNapisane: Pt 08 kwi 2011 06:23 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Vexi,
doskonale Cie rozumiem, z drugiej strony nie kryje moich uczuc w stosunku do tego pana. Moja awersja jest tak duza, ze chyba nie potrafilabym byc odpowiednio dyplomatyczna podczas odbioru, dlatego zapewnilam sobie towarzystwo :D
Napisze po 26 maja jaki przebieg mial odbior i czy moje obawy byly sluszne :)
Na razie musze/chce zatrudnic firme sprzatajaca.

PostNapisane: Pt 08 kwi 2011 08:44 
Swojak
Swojak

ja przyznam ze sie troche pogubilem...
w tym watku chodzi o "wojne" typu najemca-wlasciciel czy o porzadne czyszczenie mieszkania do odbioru?
sa *wulgaryzm* wlasciciele ale jesli wezmiesz firme, ktora ci zagwarantuje odbior to przeciez nie TWOJ problem tylko firmy... a firma sie nie da zakrzyczec bo oni wiedza co i jak ma byc zrobione...

PostNapisane: Pt 08 kwi 2011 09:02 
Swojak
Swojak

Chodzi o jedno i drugie. Posprzatanie mieszkania to jedno. I tu mozna na firme sprzatajaca problem zwalic. Chociaz moze byc tez podejscie typu "ja zrobilem co mialem zrobic, co jest w przepisach wymagane a ze ten pan ma wyimaginowane wymagania, to jego problem i ja nic wiecej nie zrobie". I z problemem zostaje wynajmujacy. Jasne. Moze skarzyc firme sprzatajaca przez nastepne 15 lat... Tylko komu sie chce?

Druga sprawa to stan techniczny mieszkania. Z opisu wlasciciela wnioskuje, ze moze sie czepiac WSZYSTKIEGO a tym bardziej ze protokol odbioru nie byl dokladnie zrobiony. Dlatego Mieterverband jest raczej niezbedny. Chociaz przez ten protokol to tez pewnie wiele nie beda mogli zrobic. Ale jesli jest Privathaftpflicht to bym sie troche mniej przejmowal.

Bartek M.

PostNapisane: Pt 08 kwi 2011 09:06 
Swojak
Swojak

vexi napisał(a):
jak to taki jeden ze skansenu dzis nam objawil.
Nie rozumiem dlaczego obrazasz ludzi, ktorzy wlozyli duzo swojego czasu w stworzenie informacji w dziale "Zyc i przetrwac". Skoro Ci ten dzial przeszkadza i tak cie mierzi to po prostu go omijaj. I skoncz juz prosze te niskiego lotu teksty o skansenie.

Bartek M.

PostNapisane: Pt 08 kwi 2011 09:25 
Administrator
Administrator

Gadu: 5436677
Vexi: Za wulgaryzm masz ostrzeżenie.

PostNapisane: Pt 08 kwi 2011 12:20 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Godzilla,
masz w pelni racje. W watku chodzi o wynajecie firmy sprzatajacej i to powinno dominowac.
Mam niestety tendencje do dygresji paczkujacych stad pojawilo sie w nim wiecej infomacji niz pierwotnie zakladalam.
Zadnej wojny wynajmujacy-najemca nie ma.
Sytuacja wyglada dokladnie tak jak podsumowal ja Bartek M.

Bartku M.,
to nasza pierwsza przeprowadzka w Szwajcarii, stad ta moje przejmowanie sie. W szczegolnosci, ze niestety czesto za niedopatrzenia i bledy trzeba zaplacic wysoka cene.

Bartek M napisał(a):
Ale jesli jest Privathaftpflicht to bym sie troche mniej przejmowal.

Dziekuje :D to zdanie napelnilo mnie optymizmem. Wprawdzie ubezpieczenie jest, ale nie wiem, jak dokladnie funkcjonuje. Jeden z kumpli ostrzegl mnie np. ze na ubezpieczenie nalezy tez uwazac, bo podobno moga policzyc udzial wlasny od kazdej pojedynczej szkody. Tak na marginesie musze chyba w koncu przegryzc sie przez te papiery ubezpieczeniowe, ale... ten sposob formulowania i do tego niemiecki :roll:
Czasami za duza ilosc informacji utrudnia zycie :D
Wiedzialby czlowiek mniej i na luzie podszedlby do sprawy, a nie mial problemy ze snem :mrgreen:

Pozdrawiam i dziekuje

Strefa czasowa: UTC + 1