Praca przez temprarburo

Kariera, praca, CV i inne związane z tym tematy.
Tutaj NIE umieszczamy swoich ogloszen. Mozna je umieszczac w dzialach "Ogloszenia" ponizej.
Tomek82
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

Praca przez temprarburo

Post autor: Tomek82 » 05 lis 2017, 20:35

Witam wszystkich,

Za jakis czas konczy mi sie umowa o prace i musze szukac innego zartudnienia.

Czy moze ktos mi doradzic z ktorgo biura w bern najlepeij skorzystac i na co zwrocic uwage bo to bedzie pierwszy raz jak przez temporar.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Re: Praca przez temprarburo

Post autor: bogwar » 17 lis 2017, 20:12

Tomek82 pisze:
05 lis 2017, 20:35
Witam wszystkich,

Za jakis czas konczy mi sie umowa o prace i musze szukac innego zartudnienia.

Czy moze ktos mi doradzic z ktorgo biura w bern najlepeij skorzystac i na co zwrocic uwage bo to bedzie pierwszy raz jak przez temporar.

Pozdrawiam
Witam Ciebie. :D
Co do biura, to kazdy bedzie oczywiscie chwalil swoje, no bo jakze by inaczej ( kazda sroczka swoj ogonek chwali ). :D :lol:
A w Bernie jest ich chyba ponad 30.

Glownie oczywiscie na stawke godzinowa, jaka proponuja, ale oczywiscie nie w pierwszym pytaniu :mrgreen: ( radzilbym osobiscie w jednym z ostatnich :D , albo na zapytanie osoby, z ktora pertraktujesz, jakiej stawki oczekujesz. I tu mozesz byc bezczelny, wymagajacych sie czasem szanuje. Chyba, ze masz przymus ekonomiczny :( . Gosc w jednym z biur kiedys skreslil w formularzu stawke, jakiej oczekiwalem, wpisujac nizsza, a teraz wydzwania co kilka tygodni, oczywiscie bez powodzenia, czy nadal mam prace ).
Poza tym,
-jakie proponuja ubezpieczenie dniowek chorobowych i w jakiej firmie ( KTG, czyli Krankentaggeldversicherung, jak bedziesz wiedzial w jakiej firmie, znajdziesz w internecie wszystko na jej temat, a jesli nie wszystko, to bedziesz mogl zadzwonic i dopytac), czyli jaki procent skladki placisz ( ja place ok. 1,5 % i to jest przyzwoicie, chociaz sa z pewnoscia lepsze biura, kwestia jak z z warunkami ubezpieczenia i pozostalymi skladkami :mrgreen: ). Przyzwoite jest ubezpieczenie dniowek chorobowych na chyba 720 czy 730 dni na przestrzeni 900 dni, co oznacza, ze chorujac 900 dni dostaniesz dniowki chorobowe przez 720 czy 730 dni, oczywiscie tylko w przypadku, jesli choroba sie przytrafi w czasie trwania stosunku pracy z biurem posrednictwa. Po uplywie okresu wymowienia, ubezpieczenie wygasa.
Inne propozycje dokladnie przestudiuj.
-platnosci, tygodniowo, czy miesiecznie ( jesli tygodniowo, powinno byc 80% w przypadku posiadania uczacych sie lub studiujacych dzieci do ukonczenia 25 roku zycia, ale dopiero po przyznaniu przez Ausgleichkasse ewentualnie przyslugujacych dodatku/ow na dziecko/ci, w pozostalych przypadkach 70% tygodniowki zaokraglonej do pelnych 100 CHF w dol, w kazdym razie ja tak mam i jest o.k. :D )
-czy przelew na konto jest platny ( kiedys sie sparzylem, wiec uczulam )
-BVG ( Beruflichevorsorgegesetz, czyli drugi filar emerytalny, odpowiednik polskich OFE, bedacych zreszta w agonii :( :( ). Biura generalnie chca sie slizgnac, bo na to pozwalaja przepisy i odprowadzac skladki, czyli doplacac jej druga polowe dopiero po 3 miesiacach ( normalne, bo przez 3 miesiace sa do przodu nie dokladajac sie do skladki ), ale wg aktualnie obowiazujacych przepisow, na zadanie pracownika powinny to robic od poczatku zatrudnienia. Wprawdzie dostawalbys przez te 3 miesiace wieksza pensje netto, ale na Twoim koncie BVG bylaby w tym czasie pustka. Wybor nalezy do Ciebie. Poza tym zapytaj do jakiej Pensionskasse nalezy biuro, a do jakiejs musi nalezec ( nazwa i adres ). Te w kantonach Schwyz i Zug sa najlepsze, bo tam podatki sa najnizsze i tym samym najwiecej wplaconych pieniedzy zostaje na Twoim koncie. Nie masz jednak na to wplywu, bo dane biuro sie zglosilo do danej Pensionskasse i juz. Mozesz jedynie szukac innego biura.
-NBU ( czyli Nichtberufsunfallversicherung, ubezpieczenie poza praca, BU, czyli Berufsunfallversicherung placi generalnie pracodawca, ale sa wyjatki ), jaka skladka i u kogo ubezpieczenie ( to tylko do wiadomosci, bo nie masz na to wplywu, podobnie jak z Pensionskasse i KTG, chociaz w ostatnim przypadku mozesz sie ubezpieczyc indywidualnie, jesli biuro bedzie zdzierac skore. :mrgreen: )
-jakie formy dostarczania tygodniowych raportow ( najlepiej przez internet, bo osobiscie to bardzo up.erdliwe).
-no i oczywiscie formula naliczania podatku Quellensteuer, o co walczylem ( z powodzeniem !!!! :D ) ze swoim biurem. W kantonie Bern sa dopuszczone przez prawo 2 formuly. W przypadku ilosci przepracowanych godzin w miesiacu mniejszej niz 180, opodatkowanie stopa podatkowa liczona od 180 godzin lub stopa podatkowa od efektywnie ( czyli rzeczywiscie ) przepracowanych godzin. Unikaj biur odciagajacych podatek wg stopy od minimum 180 godzin w miesiacu ( jak przekroczysz 180 godzin, wtedy zgodnie z przepisami wg tabeli ). Chyba, ze zaskocza Cie stawka godzinowa. Pamietaj jednak, ze w miesiacach rozpoczecia i zakonczenia stosunku pracy z biurem, podatek zostanie naliczony w przeliczeniu na 180 godzin w miesiacu i to jest zgodne z przepisami ( w kantonie Bern oczywiscie ). Oznacza to, ze np. jesli podpiszesz umowe od 30 czy 31 dnia miesiaca, podatek od tego 1 czy 2 dni zostanie odciagniety wg stopy wlasciwej dla kwoty po przepracowaniu 180 godzin w miesiacu.

To chyba tyle. Jesli o czyms zapomnialem, niech ktos uzupelni prosze. :D
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 17 lis 2017, 23:33

bogwar pisze:
17 lis 2017, 20:12
-BVG ( Beruflichevorsorgegesetz, czyli drugi filar emerytalny, odpowiednik polskich OFE, bedacych zreszta w agonii :( :( ). Biura generalnie chca sie slizgnac, bo na to pozwalaja przepisy i odprowadzac skladki, czyli doplacac jej druga polowe dopiero po 3 miesiacach ( normalne, bo przez 3 miesiace sa do przodu nie dokladajac sie do skladki ), ale wg aktualnie obowiazujacych przepisow, na zadanie pracownika powinny to robic od poczatku zatrudnienia. Wprawdzie dostawalbys przez te 3 miesiace wieksza pensje netto, ale na Twoim koncie BVG bylaby w tym czasie pustka. Wybor nalezy do Ciebie. Poza tym zapytaj do jakiej Pensionskasse nalezy biuro, a do jakiejs musi nalezec ( nazwa i adres ). Te w kantonach Schwyz i Zug sa najlepsze, bo tam podatki sa najnizsze i tym samym najwiecej wplaconych pieniedzy zostaje na Twoim koncie. Nie masz jednak na to wplywu, bo dane biuro sie zglosilo do danej Pensionskasse i juz. Mozesz jedynie szukac innego biura.
A dokladnie, wg aktualnych przepisow ( te sie jednak troche zmienily, poprzednio bylo na zadanie, wczesniej przy posiadaniu uczacych sie lub studiujacych dzieci, a jeszcze wczesniej, na poczatku mojego pobytu w CH, po prostu po 3 miesiacach i juz :D ) biuro moze nie odciagac i nie dokladac drugiej polowy skladki na BVG jedynie w przypadku umowy na okres nieprzekraczajacy 3 miesiecy. Tzn. jesli w umowie jest mowa o ewentualnym przedluzeniu zatrudnienia powyzej 3 miesiecy, skladka na BVG obowiazuje od poczatku umowy. Jesli umowa jest zawarta na 3 miesiace, ale w jej trakcie uzgodniono jej przedluzenie powyzej 3 miesiecy, skladka na BVG obowiazuje od momentu uzgodnienia przedluzenia ( najlepiej podpisac aneks do umowy, zeby miec kwit, co do momentu przedluzenia, a tym samym do momentu, od ktorego powinny byc pobierane i odprowadzane skladki na BVG ).
Podstawa prawna art. 1j i 1k BVV2, czyli Berufliche Vorsorge Verordnung ( Rozporzadzenie do Ustawy o ubezpieczeniu emerytalnym z 2 filara ). Link ponizej

https://www.admin.ch/opc/de/classified- ... index.html

Tomek82
Bywalec
Bywalec

Post autor: Tomek82 » 22 lis 2017, 21:59

No musze powiedzieć (napisać), że sporo się dowiedziałem.
Naprawdę dziekuję za wyczerpującą odpowiedź. W ten piątek mam kilka godzin wolnych na farmie więc się napweno wybiorę, bo ma już conajmniej trzy w których widziałem ogłoszenia być może dla mnie :)
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz