Studia w Szwajcari

Kariera, praca, CV i inne związane z tym tematy.
Tutaj NIE umieszczamy swoich ogloszen. Mozna je umieszczac w dzialach "Ogloszenia" ponizej.
pumerli
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu
Gadu: 0

Studia w Szwajcari

Post autor: pumerli » 14 gru 2016, 07:09

Dzen dobry ,prosze nie piszcie ze studia sa za darmo bo w Szwajcari nie ma nic za darmo.
Studia sa platne ale ceny jest wyznaczona od dochodow studenta procentowo .
Ostatnio Szwajcaria przyznajac stypendia bierze pod uwage czas pobytu w danym kraju ,oraz dochody rodzicow jak ich zwiazkuw z konkubinatu ,oraz dochodow ojczyma ,czy macochy w ten sposob ,biorac laczna kwote dochodow czesto odmawia przyznanie stypendiow. Studia w Szwajcari nie sa dla biednych , trzeba placic mieszkania bo nie ma tanich akademikow jak w Polsce . wyzywienie i ksiazki ktore sa drogie rowniez ksero 20 centim za strone . Ja wyksztalcilam moja corke jestem dumna z niej ale koszty miesieczne to okolo 1500 do 2000 frankow miesiecznie. Prosze byc na to przygotowanym jesli chcecie poslac swoje dzieci na studia . Jezyk obowiazkowo angielski,francuski lub niemiecki , a najlepiej wszystkie w stopniu B2 , Jednak jesli macie dyplom ze Szwajcari to caly swiat jest wasz i stoi i czeka na was . Klepsa .

yacek
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Re: Studia w Szwajcari

Post autor: yacek » 14 gru 2016, 09:04

W Polsce przed '89, jak to opowiadali mi starsi koledzy, za stypendium socjalne student nie tylko przeżył, ale starczało jeszcze na wódkę. Ja studiowałem już po '89, kiedy skokowo powiększono liczbę miejsc na uczelniach aby zebrać z rynku pracy potencjalnych młodych bezrobotnych, i stypendia socjalne stały się zasiłkiem dla najbiedniejszych studentów. Akademiki również zaczęto przydzielać najbiedniejszym, więc reszta musiała sobie znaleźć prywatną stancję.
W Szwajcarii różni się to o tyle, że jest dodatkowo czesne ok 1-2 tys miesięcznie, ale na uczące się dziecko do 25 roku życia przysługuje zasiłek kilkaset fr oraz niższe niż dla dorosłych ubezpieczenie zdrowotne, no i "stypendia socjalne" dla biedniejszych studentów.
Tu kraj mniejszy, więc często akademik/stancja nie jest konieczny. Żeby tylko młodzież chciała się jeszcze uczyć...

Odpowiedz