Jak dostać się na studia w Szwajcarii- porady

Kariera, praca, CV i inne związane z tym tematy.
Tutaj NIE umieszczamy swoich ogloszen. Mozna je umieszczac w dzialach "Ogloszenia" ponizej.
Awatar użytkownika
Dulcynea
Domownik
Domownik

Jak dostać się na studia w Szwajcarii- porady

Post autor: Dulcynea » 26 lip 2012, 21:02

Witajcie!

Jako że od jakiegoś czasu obserwuję liczne posty i desperackie głosy szukające informacji o studiach w Szwajcarii, postanowiłam napisać od siebie parę słów, a nuż komuś to pomoże.

Przedstawię może pokrótce jak wygląda rekrutacja i co jest brane pod uwagę (mam na myśli Uni w Zurychu, Bachelorstudium, inne uniwerki w CH mają jednak jednakowe procedury).

- podanie na studia trzeba składać już od grudnia, jeśli chce się zacząc studia na jesieni, im wcześniej, tym lepiej (online), na decyzję czeka się ok 3 miesiące
- złożyć trzeba tłumaczenia świadectw z ostatnich trzech lat liceum oraz matury (nie polecam robienia ich w Polsce, mimo, że taniej- mnie nie uznano ich i musiałam robić jeszcze raz w CH; tutaj polecam Panią U.Bossowską, już wspominaną na tym forum)
- urzędowo potwierdzone kopie tłumaczonych dokumentów, koszt do 100 fr + cv+ list motywacyjny (ale tylko na kierunek psychologia!)

Moje wrażenie i przekonanie jest takie: nie liczy się, jakie ma się wyniki na maturze i na świadectwie, ważne, że matura jest zdana i wszystkie dokumenty przetłumaczone. Dobre CV tez odgrywa dużą rolę.

-Pod koniec kwietnia dostałam wyniki, gdzie poinformowano mnie, że muszę dostać się na studa w Polsce i wybrać zaświadczenie z Uniwersytetu (! uwaga, tylko uniwerki), że dostałam się na wybrany kierunek (Hauptfach!). To można załatwić na początku lipca

-Ostatnim krokiem jest egzamin, który zazwyczaj odbywa się miesiąc przed startem wykładów. Egzamin z j.niemieckiego na poziomie C1. Przykłady można znaleźć na stronie UZH. Do zaliczenia potrzeba 60 pkt, max do zdobycia jest 100. Test jednak nie jest banalny, ale dla pilnego ucznia/uczennicy nie powinien być problemem.

- Po wypełnieniu wszystkich kroków należy tylko wybrać moduły, zapisać się na poszczególne zajęcia, okreslić się, w jakim wymiarze chce się studiować (100% lub part-studies), zaplacic czesne (700 fr/semestr) i mozna zaczynać.

NIE POTRZEBA zadnych zaswiadczen i wyciagow z konta, potwierdzających sytuację materialną.
Studiując w niepełnym wymiarze godzin można pracować (np 2-3 dni w tygodniu) i spokojnie utrzymać się na poziomie życia studenckiego.

Na chwilę obecną to wszystko, co miałam na myśli. Polecam spróbować. Z wykształceniem szwajcarskim ma się naprawde szeroko otwarte horyzonty w Europie.

Pogodnej nocy
Dulcynea

set
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Re: Jak dostać się na studia w Szwajcarii- porady

Post autor: set » 27 lip 2012, 07:43

A tak z ciekawosci, bo studia juz za mna, ale spotykam sie ze studentami, ktorzy sa zainteresowani, czy te studia polowiczne licza sie tak samo jak pelne czy trzeba studiowac dluzej? Czy jest to na zasadzie naszych studiow zaocznych - studiuje sie malo, a dyplom na koncu dostaje sie taki sam - czy jest roznica?

I jakbys mogla wyjsnic jak dokladnie wyglada to zaswiadczenie o zdanym egzaminie na studia w Polsce. Trzeba miec zaswiadczenie o przyjeciu na taki sami kierunek, czy na jakikolwiek na uniwersytecie? I jak ma sie jakies certyfikaty znajomosci jezyka, to rowniez trzeba zdawac egzamin?

Awatar użytkownika
Aboma
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aboma » 27 lip 2012, 09:53

Na UZH mozna rozpoczac studia rowniez w semestrze wiosennym, ale wybor jest ograniczony.

Bachelor studenci obcokrajowcy bez uregulowanego miejsca zamieszkania w Suisse (info na forum) lub Lichtenstein sa znowu proszeni do kasy. Dodatkowe czesne 100 fr/semestr, do zaplacenia w semestrze jesiennym, wzrasta od semestru wiosennego do 500 fr.

Czyli oplaty semestralne od 2013 wynosza:

Kollegiengeldpauschale............... 720
Zuschlag Studiengebühr.............. 500
Obligatorische Semesterbeiträge..... 49
Gdyby ludzie mowili tylko o tym, co rozumieja, byłoby w swiecie bardzo cicho. [Albert Einstein]
Gdyby uzytkownicy forum mowili .....

Awatar użytkownika
aleksandra
Rezydent
Rezydent

Post autor: aleksandra » 27 lip 2012, 10:32

Tak naprawde to najlepiej sprawdzic na stronie uniwersytetu.

Ja co prawda powtarzam kierunek ukonczony w Polsce (przed kilkoma latami na UMK Torun).

Jezyk wymagany na poziomie C1 - egzamin zdawany na Uniwersytecie lub Certyfikat Goethe Institut.

Wymagano jeszcze CV z calym wyksztalceniem i sciezka zawodowa.

(Skierowano mnie bezposrednio na studia magisterskie.
Chociaz dowiedzialam sie ostatnio, ze innej osoba na tym samym kierunku zaliczono tylko 25%)

Przetlumaczony dokumenty
w moim przypadku:
Dyplom ukonczenia studiow magisterskich.
Dyplom studiow podyplomowych
Dodatkowy dokument uscislajacy przebieg nauki na UMK Torun sciagany od Dziekana.
Tlumaczenie zrobione przez tlumacza wskazanego przez Uni Bern
koszt 445,20 franciszkow

Oplata przy skladaniu dokumentow - 100 franciszkow

Jak zaczynalam czesne (semestr) - 655,00 franciszkow
obecnie czesne (semestr) - 805,00 franciszkow

Bartek M.
Swojak
Swojak
Gadu: 5045389
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 27 lip 2012, 11:23

Ja tak troche obok tematu. Jak tlumaczy sie polskie mgr inz. na tutejsze? Slyszalem, ze M.Sc. ale slyszalem tez, ze to za wysoko. Dipl.Ing. to dla mnie jakby tylko studia inzynierskie bez piatego roku. Prawnicy maja mag. iur. wiec teoretycznie mogloby byc mag. Ing. tylko, ze nie wiem czy ten "mag." to nie wystepuje przypadkiem tylko w polaczeniu z "iur." i takiego dziwolaga "mag. Ing." moga tubylcy nie zrozumiec. A ze pelne studia 5-letnie dzienne sa tutaj rzadkoscia to wsrod znajomych nie mam kogos zapytac... Jaki tytul ma sie po tutejszej ETH i czy tutejsze ETH to 1 do 1 to samo co polska politechnika?

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego
Nie umiem widziec w "nadplaszczyznie" i nie "wiem, kto za tym stoi".

Awatar użytkownika
katarzyna.j
Rezydent
Rezydent
tlen: też mam

Post autor: katarzyna.j » 27 lip 2012, 11:37

M.Sc to skrot od ang. Master of Science - czyli magister.

http://en.wikipedia.org/wiki/Master_of_Science#Germany

Wg tych informacji - M.Sc w Niemczech uzyskuje sie po 3 letnim bachelor (licencjat) i dodatkowych 2 latach
master program - czyli magisterki. Wiec konczac 8wraz z egzaminem dyplomowym)
5 letnie studia (3+2) na uniwerku w PL - jest sie M.Sc

Ale istnieje tez M.Eng - i to typowo inzynieryjne wyksztalcenie. Hmmm

tu jest o tytulach w Szwajcarii: http://de.wikipedia.org/wiki/Master#Der ... er_Schweiz
Na kozetce leżę sobie,
myśli unikam,
słów teeeż, bo słowa
lubią ze mnie drwić

Husky -=Na Kozetce=-

Bartek M.
Swojak
Swojak
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 27 lip 2012, 13:52

Tylko, ze Wikipedia to jedno a zycie i uczelnie drugie. To, ze polski mgr nie powinien sie tytulowac M.Sc. dowiedzialem sie od kogos (Polaka) posiadajacego tytul Ph.D. na jakim uniwersytecie w stanach. No ale moze co kraj to obyczaj albo i co uczelnia...

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego

Awatar użytkownika
Alty
Moderator
Moderator

Post autor: Alty » 27 lip 2012, 13:55

Bartek M. pisze:Tylko, ze Wikipedia to jedno a zycie i uczelnie drugie. To, ze polski mgr nie powinien sie tytulowac M.Sc. dowiedzialem sie od kogos (Polaka) posiadajacego tytul Ph.D. na jakim uniwersytecie w stanach. No ale moze co kraj to obyczaj albo i co uczelnia...

Bartek M.
a ja sie tam tytulowalam :-)
bedac polskim mgr. inz. i aplikujac na pozycje doktoranta na unizh (teraz uzh, wiem :-) ). i wszystkim sie podobalo i nikt nie mowil, ze zle.
Emoc­je i kłam­stwa,fas­cy­nac­ja i gra. Uczu­cia i ich brak... Da­ry,których nie wol­no przyjąć.. Kłam­stwo i praw­da.Czym jest prawda? Zap­rzecze­niem kłam­stwa? Czy stwier­dze­niem fak­tu? A jeżeli fakt jest kłam­stwem, czym jest wówczas praw­da?
A. S.

Awatar użytkownika
katarzyna.j
Rezydent
Rezydent

Post autor: katarzyna.j » 27 lip 2012, 19:02

Bartek M. pisze:Tylko, ze Wikipedia to jedno a zycie i uczelnie drugie. To, ze polski mgr nie powinien sie tytulowac M.Sc. dowiedzialem sie od kogos (Polaka) posiadajacego tytul Ph.D. na jakim uniwersytecie w stanach. No ale moze co kraj to obyczaj albo i co uczelnia...

Bartek M.
Byc moze to byla tylko jego osobista opinia podparta jego nienajlepszym zdaniem o systemie ksztalcenia w Polsce. :wink:
Na kozetce leżę sobie,
myśli unikam,
słów teeeż, bo słowa
lubią ze mnie drwić

Husky -=Na Kozetce=-

Awatar użytkownika
Dulcynea
Domownik
Domownik

Post autor: Dulcynea » 28 lip 2012, 09:04

@ set:

Studiować można, ile się chce. Zależy to od ilości wybranych przedmiotów. Można wybrać wszystkie, a można też tylko jeden. Jest pewna pula wymagań, które trzeba zaliczyć i wszyscy muszą to zrobić, od ciebie jednak zależy, czy Bachelora chcesz zrobić w 3 czy 4 lata (4 lata studiując na 50% tylko).
Jeśli chodzi o zaświadczenie na studia, trzeba się dostać na taki sam kierunek, na jaki się aplikowało na studia w CH i uwaga- musi to być uniwerek. Żadne wyższe szkoły i kolegia nie są nawet rozpatrywane.
Jeśli masz certyfikaty z niemieckiego (równe poziomowi C1 i powyżej), jesteś zwolniony z egzaminu.

@Aboma:
skąd masz informacje o podwyższeniu czesnego? Nie słyszałam o tym zupełnie. I jeszcze jedno: "studenci obcokrajowcy bez uregulowanego miejsca zamieszkania w Suisse"- czy jak mieszkam już od półtora w jednym miejsciu i jest to 'stabilne' zamieszkanie te opłaty mogą mnie bokiem obejść?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jo
Rezydent
Rezydent
Gadu: 2340744

Post autor: Jo » 28 lip 2012, 15:55

Bartek M. pisze:Ja tak troche obok tematu. Jak tlumaczy sie polskie mgr inz. na tutejsze? Slyszalem, ze M.Sc. ale slyszalem tez, ze to za wysoko. Dipl.Ing. to dla mnie jakby tylko studia inzynierskie bez piatego roku. Prawnicy maja mag. iur. wiec teoretycznie mogloby byc mag. Ing. tylko, ze nie wiem czy ten "mag." to nie wystepuje przypadkiem tylko w polaczeniu z "iur." i takiego dziwolaga "mag. Ing." moga tubylcy nie zrozumiec. A ze pelne studia 5-letnie dzienne sa tutaj rzadkoscia to wsrod znajomych nie mam kogos zapytac... Jaki tytul ma sie po tutejszej ETH i czy tutejsze ETH to 1 do 1 to samo co polska politechnika?

Bartek M.
Dobre pytanie. Osobiscie nie rozwiazalam tego problemu do tej pory. Jesli inzynier nie byl mi do niczego potrzebny, to uzywalam zwyczajnie MSc. Jesli natomiast chcialam koniecznie go dorzucic, to pisalam oba tytuly, i Dipl.Ing., i MSc. Tutejszy system ksztalcenia nie ma czegos takiego jak mag. inz.

Po ETH nie dostajesz tytulu inzyniera. Tylko dyplom (odpowiednik magistrerki). Jesli wiec je do czegos przyrownywac, to raczej juz do uniwerku.
Ein Zyniker ist ein Mensch, der die Dinge so sieht, wie sie sind, und nicht, wie sie sein sollten

Awatar użytkownika
Aboma
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aboma » 28 lip 2012, 19:46

aleksandra

jest wzorowa studentka i nie placi 300 fr za gzaminy na unibe.

• • •

Dulcynea

Zivilrechtlicher Wohnsitz: W przypadku cudzoziemca, jest to gmina, ktora wydala odpowiednie zezwolenie.
Nie jest honorowane na uczelni:
- dla studenta z zagranicy
- przypuszczenie: Aufenthaltsbewilligung L
- przypuszczenie: Aufenthaltsbewilligung B krotszy niz 5 lat

Zapytaj sie w gminie i pozniej na uni.

Dotyczy podwyzszenia czesnego: moi ludzie z uzh i eth podaja pewne informacje.

• • •

Na ETH po skonczeniu wielu departamentow dostaje sie tytul inzyniera:
- Dipl. Aaaaaa-Ing. ETH
- ing. aaa. dipl. EPF

Nie jest pewne, czy tytul mgr inz. aaaaaa z PL jest rownowazny Dipl. Aaaaaa-Ing. ETH.

• • •

Prawnicy mieli
mag. iur. -> RA mag. iur., moze laczone studia w CH i A
lic. iur. -> RA lic. iur.

teraz maja MLaw.

Np.
....................................

LA FACULTÉ DE DROIT
DE L'UNIVERSITÉ DE .....
SUISSE

CONFÈRE À
JANUSZ JANUSZECZEK
NÉ LE 12.34.5678

LE TITRE DE
MASTER OF LAW
UNIVERSITÉ DE .....

I to samo po angielsku
Gdyby ludzie mowili tylko o tym, co rozumieja, byłoby w swiecie bardzo cicho. [Albert Einstein]
Gdyby uzytkownicy forum mowili .....

metraco
Rezydent
Rezydent

Post autor: metraco » 28 lip 2012, 20:24

Aboma, dziekuje ze dajesz konkretne, jasne i wyczerpujace odpowiedzi na wiele pytan.
Jak ktos sie chce uczyc, nie ma przeszkod, nawet tlumaczenie matury z 1979 na niemiecki wystarczy aby zostac przyjetym na filozoficzno-historyczny fakultet, pelen student bez wzgledu na wiek, nawet bez dokumentow potwierdzajacych znajomosc jezyka, tego sie mozna douczyc, najwyzej sie powtarza semester, najmniejszy problem jak chetnie sie idzie do szkoly. Bez grania jakiegos zaocznego itd.
Na temat tzw. fakultetow nauk scislych nie bede sie wypowiadal.

Awatar użytkownika
katarzyna.j
Rezydent
Rezydent

Post autor: katarzyna.j » 29 lip 2012, 13:32

Jakie tytuly po jakich kierunkach na ETH: http://www.rektorat.ethz.ch/students/ce ... Master.pdf
Na kozetce leżę sobie,
myśli unikam,
słów teeeż, bo słowa
lubią ze mnie drwić

Husky -=Na Kozetce=-

Bartek M.
Swojak
Swojak
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 29 lip 2012, 18:46

O. Tu juz jakis konkret. Tylko kiedy sie uzywa "Bachelor" a kiedy "Master"? Nie ma tam wyjasnienia a sa przy wielu wydzialach wymienione tyle ze w osobnych linijkach...

Bartek M.

ikontakt
Domownik
Domownik

Post autor: ikontakt » 29 lip 2012, 20:02

Dulcynea pisze:Witajcie!

Jako że od jakiegoś czasu obserwuję liczne posty i desperackie głosy szukające informacji o studiach w Szwajcarii, postanowiłam napisać od siebie parę słów, a nuż komuś to pomoże.
.......
Dulcynea
A może Ktoś wie, jak to wygląda w przypadku studiów na kierunkach artystycznych (konkretnie muzyka - pianistka). Konkretnie chodzi mi o tę całą "otoczkę" formalno prawną, koszty, wymagania, czyli to, czego trudno doszukać się na oficjalnych stronach uczelni w CH.
Pozdrawiam
Irmin

Awatar użytkownika
katarzyna.j
Rezydent
Rezydent

Post autor: katarzyna.j » 30 lip 2012, 10:11

Bartek M. pisze:O. Tu juz jakis konkret. Tylko kiedy sie uzywa "Bachelor" a kiedy "Master"? Nie ma tam wyjasnienia a sa przy wielu wydzialach wymienione tyle ze w osobnych linijkach...

Bartek M.
Studia sa obecnie dwustopniowe.
3 + 2 lata.
Po 3 - Bachelor (polski licencjat)
po dodatkowych 2 - Master (polski magister)
Na kozetce leżę sobie,
myśli unikam,
słów teeeż, bo słowa
lubią ze mnie drwić

Husky -=Na Kozetce=-

metraco
Rezydent
Rezydent

Post autor: metraco » 30 lip 2012, 18:09

Poczatek watku wiazal sie z zapytaniem o to jak sie dostac na studia. Rozumialem ze nie chodzi o ich strukture podzialu 3+2, to dziala chyba od conajmniej kilkunastu lat takze w Polsce..
Trzeba pojsc z matura przetlumaczona na niemiecki (w przypadku studiow w niemieckojezycznych kantonach) do sekretariatu i je zlozyc (papiery), po wypelnieniu otrzymanych drukow.
Gdzie jest problem ? Najwyzej wiecej kandydatow niz miejsc. Normalne, inaczej zla uczelnia albo tak duzo pieniedzy ze zaplanowano wiecej miejsc jak jest chetnych do uczenia sie. Sa takze takie fakultety.

rosehybridedethe
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: rosehybridedethe » 12 sie 2012, 21:24

to ja mam pytanie dotyczące braku zaświadczeń z banku. Ponieważ, jestem zainteresowana zrobieniem magisterki na ECAL w Lozanie,
byłam tam na dniu otwartym i zostałam poinformowana, że wyciąg z banku jest niezbędny do otrzymania pozwolenia na pobyt
w Szwajcarii podczas studiów. Uczelnie nie interesuje ten świstek, tylko to do urzędu jest potrzebne. Czy to nie jest tak, że Domownik
posiadasz już pozwolenie na pobyt dla tego nie musisz przynosić wyciągu z banku? A ja jako osoba która mieszka teraz w Polsce, muszę
im udowodnić, że nie stać na pobyt.

Chciałam się dowiedzieć, czy ktoś może takie zaświadczenie uzyskiwał? Nie mogłam się doczytać czy takie zaświadczenie to na jeden rok pokrycia pobytu? I czy wtedy co rok trzeba odnawiać tą kartę pobytu? W Lozannie chcą 2ooofr miesięcznie. Zastanawiam się czy jedno razowy wyciąg z konta bankowego który będzie wielokrotnością tej sumy wystarczy? ponieważ wiem, że ktoś z mojej dalekiej rodziny, żeby studiować w Wiedniu potrzebował również wyciągu z banku,to żeby oszukać system, pożyczyła dziewczyna kasę od rodziny wsadziła na dzień, dwa do banku by załatwić zaświadczenie po czym, zwróciła pieniądze.

Poznałam kiedyś artystkę, która studiowała w Niemczech, gdzie też było trzeba kiedyś (z 10 lat temu) takie zaświadczenie, opowiadał mi że większość obcokrajowców szukała jakiegoś miłego Niemca, który za nich zaświadczał, że jakby co to on zapłaci. Ale to już dla osób o mocnych nerwach, ja bym się bała takiego przekrętu robić.

owca
Bywalec
Bywalec

Post autor: owca » 13 sie 2012, 18:26

Hej.

Nie wiem jak jest w Lozannie ale na Uni Bern były dwie możliwości: albo pokazanie wyciągu z banku tak jak mówisz (nie przypominam sobie jakiej dokładnie sumy wymagali,ale pamiętam, że to było duuużo...) lub pismo od rodziców, w którym zaświadczają, że będą mnie wspierać finansowo na określoną sumę każdego miesiąca (też nie pamiętam ile to dokładnie było, ale jakoś 1000 - 2000 CHF)
Także z tą opcją nie było żadnego problemu, bo wystarczyło pokazać im tylko taki świstek podpisany przez rodziców (prawdziwie lub nie ;)
Także dowiedz się jak to u Ciebie wygląda - może też jest taka możliwość.

Pozdrawiam i powodzenia :)

metraco
Rezydent
Rezydent

Post autor: metraco » 13 sie 2012, 18:42

Najwazniejsze, oprocz checi, aby przetlumaczyc na dany jezyk (zalezy gdzie sie chce studiowac) swiadectwo maturalne. Pieniadze sa sprawa drugorzedna, jest duzo pracy dla studentow nie kolidujacej z programem nauczania, dobrze platnej (standart to 25 frankow za godzine) i najczesciej zwiazanej z profilem studiow. Jak ktos chce naprawde studiowac, kazda uczelnia pomoze, nauka nie jest dla wybranych z zasobami finansowymi ( chyba ze mowimy o IQ, lecz wystarczy przecietne aby sie uczyc). Sieroty takze ida czasami na studia jak wszyscy inni. Istnieje takze wiele mozliwosci wynajmu tanich mieszkan albo pokoi (tez zarezerwowane dla studentow). Wiecej informacji na kazdej uczelni, trzeba sie zapytac.

owca
Bywalec
Bywalec

Post autor: owca » 13 sie 2012, 19:20

Metraco nie przesadzajmy, że pieniądze są "sprawą drugorzędną"...Pracę dla studenta pewnie, że można znaleźć, ale raz, że zazwyczaj wcale nie jest ona "związana z profilem studiów", a raczej jest to kelnerowanie, sprzątanie, opieka itd. Prawie wszyscy studenci chcieliby coś dorobić , także Szwajcarzy, więc obcokrajowcom jest dodatkowo trudniej. W trudniejszej sytuacji są także studenci kierunków humanistycznych, może metraco jest po jakichś studiach technicznych i stąd ten ,moim zdaniem, zbyt optymistyczny obraz.
Co do mieszkań - skąd informacje o "wielu możliwościach tanich mieszkań lub pokoi"? Akademiki należą do najtańszych, a i one całkiem tanie nie są, poza tym są przeładowane (przynajmniej te w Bern) i gdy się odpowiednio wcześnie nie wpiszesz na listę oczekujących, to nie masz szans na taki pokój. Na uczelniach owszem są tzw. biura międzynarodowe, jednak nikt Ci tam niczego nie załatwi, gdy sam sobie czegoś nie wychodzisz i nie zorganizujesz. Poza tym otrzymać jakiekolwiek stypendium czy inną pomoc materialną jest naprawdę trudno (o czymś takim jak stypendium naukowe w ogóle tutaj nie słyszałam, więc chyba nie ma).
Pozostaje ciężka fizyczna praca (jaką jest np. kelnerowanie) wieczorami i weekendami. Jasne da się za to przeżyć, ale nie zapominajmy o tym, jak trudno jest to wszystko pogodzić. Po ciężkiej pracy trzeba się uczyć, robić rozmaite prezentacje, pisać prace itd. I myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to wszystko w obcym języku zajmuje ZNACZNIE więcej czasu niż w ojczystym.
Nie chcę przez to wszystko powiedzieć, że to niemożliwe, czy kogolwiek zniechęcać. Trzeba jednak być świadomym, że wcale nie jest to takie proste, a pieniądze na pewno nie są tu "sprawą drugorzędną"...

metraco
Rezydent
Rezydent

Post autor: metraco » 14 sie 2012, 10:25

Oczywiscie ze pieniadze sa wazne lecz istnieje moc prac wylacznie dla studentow, podobnie z zamieszkaniem ( tak jest w Zurichu). Sa dodatkowo na uczelni tablice ogloszen i wymiana kontaktow funkcjonuje zarowno bezposrednio jak i poprzez net.
Kto szuka ten znajdzie a jak nie chce sie poszukac to nikt nie przyjdzie aby pomoc. Na tym polega roznica pomiedzy studiami i liceum.

Awatar użytkownika
Dulcynea
Domownik
Domownik

Post autor: Dulcynea » 14 sie 2012, 11:45

Od tego roku na UZH nie ma wymogu potwierdzania swojej sytuacji materialnej (wyciagi bankowe, zaswiadczenia od rodzicow, itp.).

metraco
Rezydent
Rezydent

Post autor: metraco » 14 sie 2012, 13:46

Czyli nalezy sie uczyc dzieciaczki. Kto nie nosi teczki nosi woreczki. Nie ma wykretow w Zurichu, jak ktos chce i potrafi to nie wygonia, basta i koniec skarg na zlych Szwajcarow. Moze w innych kantonach jeszcze jak za krola cwieczka, lecz nie na tym podworku.

Awatar użytkownika
Agu-ska
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu
Gadu: 4910208

Post autor: Agu-ska » 12 lis 2012, 23:41

Zrobiłam osobny temat, ale może Wy będziecie wiedzieć :) Mam licencjat zrobiony w Polsce i chciałabym tutaj kontynuować naukę. Jak wygląda rekrutacja na magisterskie?... I czy jest tutaj odpowiednik studiów podyplomowych? Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam,

Agnieszka MP

http://bit.ly/Agnieszka_MPVlog

bviks
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: bviks » 31 lip 2014, 02:29

Autor pierwszego posta w tym wątku wspomniał już dość ogólnikowo o tej kwestii, ale być może znajdzie się ktoś bardziej wtajemniczony :wink: Jestem świeżo upieczoną absolwentką liceum z przyzwoicie zdaną maturą (mam kilka rozszerzeń na ponad 90%), ale beznadziejnymi ocenami końcowymi (dwóje/tróje wg polskiego systemu), co niestety zawdzięczam ciągłym nieobecnościom przez problemy zdrowotne.

I przechodząc do sedna - czy ktoś z Was wie może tak na 100%, jak to jest z tymi ocenami/wynikami matur przy rekrutacji? Przegrzebanie całego internetu od góry do dołu pozwala tylko na znalezienie frazesów typu: "do studiowania w Szwajcarii wystarczy przetłumaczone świadectwo maturalne", albo "koleżanka sąsiadki słyszała, że......", ale nie ma nigdzie wzmianek o tym, co jest brane pod uwagę/czy jest brane/czy biorą wszystkich po kolei/wymagają jakichś konkretnych przedmiotów?

Taki wyjazd oznaczałby dla mnie masę papierków do załatwiania i różne wydatki (tłumaczenie dokumentów etc.) i chciałabym oszacować swoje szanse, bo jeśli słabe oceny miałyby z góry decydować o moim (nie)przyjęciu, to chyba nie byłoby sensu w ogóle zawracania sobie tym głowy :roll:

c4r0
Domownik
Domownik

Post autor: c4r0 » 31 lip 2014, 09:37

Myślę że dany uniwersytet powinien mieć to wszystko bardzo dokładnie określone w zasadach rekrutacji, które powinny być na jego stronie. Musi istnieć taki dokument i powinien być do ściągnięcia, a jeśli nie możesz znaleźć to zawsze możesz napisać maila do dziekanatu z pytaniem gdzie zasady rekrutacji można znaleźć. Ogólnych zasad raczej nie ma, każdy uniwersytet ma swoje, więc musisz wiedzieć gdzie chcesz aplikować, a nie tylko że gdzieś w Szwajcarii :)

bviks
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: bviks » 31 lip 2014, 15:36

No to wygląda na to, że trochę pospamuję i daj boże dowiem się czegoś ciekawego :lol:

c4r0
Domownik
Domownik

Post autor: c4r0 » 31 lip 2014, 15:57

Nie rozumiem, co chcesz spamować żeby zdobyć te informacje?

bviks
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: bviks » 31 lip 2014, 16:09

Oj chodziło mi po prostu o to, że muszę porozsyłać trochę maili z zapytaniami do uczelni, żeby dowiedzieć się czegoś konkretniejszego ;)

c4r0
Domownik
Domownik

Post autor: c4r0 » 31 lip 2014, 16:47

No to przecież nie spam, oni od tego są żeby na takie maila odpisywać :P

Awatar użytkownika
Dulcynea
Domownik
Domownik

Post autor: Dulcynea » 03 sie 2014, 08:18

aktualizuje, koszty czesnego: 1300 CHF / semestr

Awatar użytkownika
aleksandra
Rezydent
Rezydent

Post autor: aleksandra » 16 wrz 2014, 17:33

katarzyna.j pisze:
Bartek M. pisze:O. Tu juz jakis konkret. Tylko kiedy sie uzywa "Bachelor" a kiedy "Master"? Nie ma tam wyjasnienia a sa przy wielu wydzialach wymienione tyle ze w osobnych linijkach...

Bartek M.
Studia sa obecnie dwustopniowe.
3 + 2 lata.
Po 3 - Bachelor (polski licencjat)
po dodatkowych 2 - Master (polski magister)
Tak jest w Polsce
nie wiem czy tez wszedzie w Szwajcarii

To chyba zalezne od kierunku.

Moja magisterka byla tak rozpisana:
nie krocej jak 2,5 roku
ale max 4,5 roku
70-80 ECTS + 20 ECTS za prace magisterska

Dodam ze w Polsce (lata 90) (UMK Torun)
moje (ten sam kierunek) studia byly 5 letnie konczone praca magisterska.

Awatar użytkownika
aleksandra
Rezydent
Rezydent

Post autor: aleksandra » 16 wrz 2014, 17:48

bviks pisze:Autor pierwszego posta w tym wątku wspomniał już dość ogólnikowo o tej kwestii, ale być może znajdzie się ktoś bardziej wtajemniczony :wink: Jestem świeżo upieczoną absolwentką liceum z przyzwoicie zdaną maturą (mam kilka rozszerzeń na ponad 90%), ale beznadziejnymi ocenami końcowymi (dwóje/tróje wg polskiego systemu), co niestety zawdzięczam ciągłym nieobecnościom przez problemy zdrowotne.

I przechodząc do sedna - czy ktoś z Was wie może tak na 100%, jak to jest z tymi ocenami/wynikami matur przy rekrutacji? Przegrzebanie całego internetu od góry do dołu pozwala tylko na znalezienie frazesów typu: "do studiowania w Szwajcarii wystarczy przetłumaczone świadectwo maturalne", albo "koleżanka sąsiadki słyszała, że......", ale nie ma nigdzie wzmianek o tym, co jest brane pod uwagę/czy jest brane/czy biorą wszystkich po kolei/wymagają jakichś konkretnych przedmiotów?

Taki wyjazd oznaczałby dla mnie masę papierków do załatwiania i różne wydatki (tłumaczenie dokumentów etc.) i chciałabym oszacować swoje szanse, bo jeśli słabe oceny miałyby z góry decydować o moim (nie)przyjęciu, to chyba nie byłoby sensu w ogóle zawracania sobie tym głowy :roll:
Musisz wejsc na strone Uniwersytetu.
Kierunek jaki chcesz studiowac
I przeczytac zasady przyjmowania na studia.
Podejrzewam, ze moga byc roznice nie tylko miedzy uniwersytetami ale i kieunkami.

Przykladowa strona Uniwersytetu w Bern
http://www.zib.unibe.ch/content/interna ... x_ger.html

Awatar użytkownika
Dulcynea
Domownik
Domownik

Post autor: Dulcynea » 17 wrz 2014, 11:54

Odpowiedz do bviks :

Oceny z matury nie sa wazne, naprawde liczy sie tylko zdana matura + test z jezyka niemieckiego (certyfikat Goethe C1 lub test jezykowy robiony na uniwersytecie koncem sierpnia, rejestracja w kwietniu). To wszystko.

W odroznieniu od Polski odsiew jest robiony po 1 roku studiowania, egzaminy sa tak oceniane, zeby 50-60 % studentow je oblala. Ale jesli jestes ambitna i pracowita, nie ma sie czym przejmowac ! :)

Powodzenia

Dodam, ze moja wypowiedz dotyczy UNIWERSYTETU W ZURYCHU (oprocz kierunku medycyna)

pozdrawiam, J.

Lhena
Bywalec
Bywalec

Post autor: Lhena » 18 wrz 2014, 05:36

Dulcynea pisze:Odpowiedz do bviks :

Oceny z matury nie sa wazne, naprawde liczy sie tylko zdana matura + test z jezyka niemieckiego.

W odroznieniu od Polski odsiew jest robiony po 1 roku studiowania, egzaminy sa tak oceniane, zeby 50-60 % studentow je oblala. Ale jesli jestes ambitna i pracowita, nie ma sie czym przejmowac ! :)

Powodzenia

Dodam, ze moja wypowiedz dotyczy UNIWERSYTETU W ZURYCHU (oprocz kierunku medycyna)
To ze odsiew robia przy egzaminach po pierwszym roku jest takze norma na uniwersytecie w Lozannie. Odpada wtedy ponad 50% studentow, zdaje sie ze wykladowcy maja przykaz ze odsiew musi byc bo jest zdecydowanie za duzo studentow na mozliwosci uczelniane.

ksgfan
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: ksgfan » 15 paź 2014, 12:17

Warto dodac,ze oblany egzamin mozna powtarzac tylko 1 raz, i to po kolejnym roku nauki.

1 przedmiot = 1 egzamin na semestr/rok = 1 ocena , prog zdawalnosci min 60 %(nota 4 ),czasem jest zawyzany,gdy egzamin poszedl zbyt dobrze(ograniczona liczba miejsc)

Widzialem pare pytan o uznanie polskich studiow w CH. Wszystko wam uznaja,tak,jesli zdacie szwajcarski egzamin potwierdzajaccy kwalifikacje. Jezyk do wyboru, niemiecki/francuski/wloski. Bez tego nie ma szans na rowne traktowanie - zreszta patrz na prog zdawalnosci CH/PL i sam sobie odpowiedz jak to jest.
https://www.youtube.com/watch?v=pPQxLRv8owM

Lhena
Bywalec
Bywalec

Post autor: Lhena » 16 paź 2014, 16:06

ksgfan pisze:Warto dodac,ze oblany egzamin mozna powtarzac tylko 1 raz, i to po kolejnym roku nauki.

1 przedmiot = 1 egzamin na semestr/rok = 1 ocena , prog zdawalnosci min 60 %(nota 4 ),czasem jest zawyzany,gdy egzamin poszedl zbyt dobrze(ograniczona liczba miejsc)
W lozannie liczy sie srednia z sesji ktora musi byc 4 i wyzej. W przypadku gdy jest ona nizsza powtarza sie wszystkie egzaminy, czyli cala sesje. Jeden rok mozna powtarzac tylko dwa razy - druga niezdana sesja oznacza niemoznosc kontynuowania studiow na danym wydziale w calej Szwajcarii (zdaje sie ze oprocz Genewy).

c4r0
Domownik
Domownik

Post autor: c4r0 » 16 paź 2014, 21:38

Na ETH o ile się orientuję też jest podobnie, po pierwszym roku (albo semestrze) jest seria egzaminów z różnych przedmiotów i jeśli jednego się nie zda to wszystkie trzeba potem powtarzać a po drugim niezdaniu się wylatuje na zawsze... chyba - nie przechodziłem przez to ale kolega który robił magistra na ETH coś takiego opowiadał.

Awatar użytkownika
Dulcynea
Domownik
Domownik

Post autor: Dulcynea » 17 paź 2014, 10:06

potwierdzam: niezdany egzamin mozna poprawic dopiero po roku i ma sie tylko jedna szanse
w przypadku oblania tego drugiego nalozona jest blokada (2 lub 3 lata), w czasie ktorej nie mozna studiowac wybranego kierunku na uczelniach W CALEJ SZWAJCARII

co gorsze: przykladowo, jesli ktos nie zdal statystyki na kierunku publicystyka, to moze zapomniec o socjologii, psychologii, etc , poniewaz blokada nalozona jest na dany modul, ktorego sie nie zdalo, a nie na przedmiot, ktory sie studiuje

ale nie ma co popadac w paranoje; tych, ktorzy za drugim razem nie zdaja, jest niewielu i raczej wynika to z wlasnego zaniedbania, egzaminy sa raczej fair ;)

meffd
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: meffd » 30 sie 2016, 09:06

Cześć!

Chciałbym rozpocząć studia magisterskie w języku angielskim na kierunku biznesowym, nie mogę jednak się zdecydować pomiędzy uniwersytetem w St. Gallen a Uniwersytetem Zuryskim. Kierując się rankingiem FT, St. Gallen jest 4, a UGH gdzieś po 60 pozycji. Jednak Koźminski jest w okolicach 40, a SGH 80, a mimo tego SGH podobno cieszy się lepszym wizerunkiem wśród pracodawców.

50-60% niezdających brzmi złowieszczo - naprawdę jest tak trudno? Studia tutaj są w porównaniu do Polski dużo bardziej wymagające?

O co chodzi z modułami? W Polsce to nie należy do popularnych rozwiązań. Jak wygląda rozłożenie sobie studiów na 50%, podejrzewam, że to nie jest odpowiednik studiów niestacjonarnych. Zdziwiło mnie, że zajęcia trwają 45 minut, ile czasu tygodniowo spędza się w uczelni w przypadku studiowania 100%? Czy studiując na 100% można myśleć także o pracowaniu, aby utrzymać koszty studiów, mieszkania?

Czy jest coś jeszcze co nie było wymieniane, a na co warto zwrócić uwagę w przypadku różnic między studiami w Polsce i Szwajcarii?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

Odpowiedz