kierowca zawodowy w Szwajcarii

Kariera, praca, CV i inne związane z tym tematy.
Tutaj NIE umieszczamy swoich ogloszen. Mozna je umieszczac w dzialach "Ogloszenia" ponizej.
booros
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu
Gadu: 0

kierowca zawodowy w Szwajcarii

Post autor: booros » 11 gru 2011, 05:31

Witam,
Czy na forum sa kierowcy zawodowi C / D pracujacy w "zawodzie" Szwajcarii.
Pytanie skierowane do tych osob:

Czy w Szwajcarii jest podobnie jak w Polsce tzn. jest wymagana kwalifikacja wstepna/ przewoz osob zeby nie wozic samego powietrza?

Jak nasze polskie papiery sa honorowane w Szwajcarii.

dzieki za pomoc.

pozdrawiam i szerokosci.

kawa
Domownik
Domownik

Re: kierowca zawodowy w Szwajcarii

Post autor: kawa » 11 gru 2011, 10:48

Aby pracować jako kierowca C, C-E nie potrzebujesz tutaj świdectwa kwalifikacji, przewozu rzeczy, czy jak tam się to teraz nazywa..?
Nie wiem natomiast, jak to wygląda dla kategorii D, ale podejrzewam, że chcąc tutaj podjąć pracę musiałbyś również tutaj odbyć niezbędne szkolenia dla kierowców autobusów, a takie napewno są (choćby w zakresie pierwszej pomocy). Honorowane jest polskie prawo jazdy, które niestety trzeba wymienić na szwajcarskie i nie wiąże się to z żadnymi egzaminami kontrolnymi, a jedynie z badaniem lekarskim połączonym z quasi psychotestami (łatwizna w porównaniu z polskimi). Swiadectwo ADR jest również honorowane.

michał z
Domownik
Domownik

Post autor: michał z » 11 gru 2011, 13:15

oj Kawa , u mnie dyspozytor kazał nam robić to nowe świadectwo/ kwalifikacje z wpisaną datą do prawa jazdy tylko że mam jeszcze czas , prawa jazdy nie wymieniałem tylko dostałem drugie ważne tylko w komplecie z polskim + lekarz + optyk ( ale mieszkam w PL dlatego mam 2 prawka tak jak niemcy pracujący tu a mieszkający w niemczech )

kawa
Domownik
Domownik

Post autor: kawa » 11 gru 2011, 17:23

Co to znaczy "oj kawa"? Siedzę tu za kółkiem od 2006-go roku i ani ja, ani kilkunastu moich kolegów pracujących w tej branży(nie jeżdzimy w transporcie międzynarodowym) nie byliśmy NIGDY zobowiązani do robienia żadnych świadectw. Przypomnę Ci, że pisałem wcześniej z punktu widzenia osoby MIESZKAJĄCEJ i pracującej w Szwajcarii. Masz coś wpisane do prawa jazdy? Jakiego prawa jazdy...?...chyba nie szwajcarskiego? I jeszcze taki drobiazg: otóż piszesz, że mieszkasz w Polsce, masz dwa prawka, bla bla bla...., za dużo niejasności. Moja sugestia: nie zaczynaj wypowiedzi od "OJ KAWA", tylko sprecyzuj, czy Ty jesteś zatrudniony przez swajcarską firmę z siedzibą w Polsce, czy odwrotnie, jaki dyspozytor kazał ci zrobić jakie świadectwo, czyli parę ważnych informacji, których w twojej wypowiedzi brakuje.

Awatar użytkownika
dziadek
Rezydent
Rezydent
tlen: mam go sporo

Post autor: dziadek » 11 gru 2011, 19:18

Kierowcy autobusów, również przechodzą szkolenia tutaj i z tego co się orientuję muszą mieć papier na przewóz osób (tak jest w większości krajów), no chyba, że chcą jeżdzić autobusem sami, ze sobą :mrgreen: tak też można.
"Śpieszmy się czytać posty... tak szybko znikają" !!!

booros
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: booros » 11 gru 2011, 19:41

A czy "polski" przewoz osob jest honorowany? Czy musi byc szwajcarski.

Bo dla przykladu ( z tego co slyszalem i nie wiem czy tak jest napewno) polskie pozwolenie na koparki wcale nie uprawnia do pracowania na koparce w Szwajcarii. Trzeba "zrobic papier" w Szwajcarii.

pozdrawiam

kawa
Domownik
Domownik

Post autor: kawa » 11 gru 2011, 20:19

Dziadek, ja powyżej wyrażnie napisałem, że nie wiem nic o wymaganiach stawianych kierowcom autobusów, bo nie jeżdziłem autobusem i jeżdzić nie chcę. Napisałem, co wiem na temat pracy na ciężarówkach, a tutaj nikt nigdy nie wymagał świadectwa na przewóz rzeczy. Wczoraj odsiedziałem 7 godzin na kursie i co jakiś czas muszę na jakimś szkoleniu siedzieć (dotychczas nie częściej niż raz do roku) i to wszystko. Może to jest tutejszy odpowiednik, ale przy podejmowaniu pracy (to moja trzecia firma), nikt na dzień dobry nie żądał certyfikatów, świadectw.... Wynikałoby z tego, że polski "papier"nie jest do niczego przydatny. Tak to widzę.

michał z
Domownik
Domownik

Post autor: michał z » 23 gru 2011, 23:17

http://www.fahrkurse.ch/Seiten/CZV/22/?oid=1309&lang=de
http://www.routiers.ch/news/Grundausbildung20111.pdf
http://www.vbl.ch/Angebote-und-Services ... ldung.aspx

CZV WEITERBILDUNG - kwalifikacja wstępna lub okresowa ( co pięć lat min. 35 godzin )

I dotyczy również kierowców autobusów

to że Tobie ( Kawa ) i kilkunastu Twoim kolegom nie kazał nikt tego robić o niczym nie świadczy pomimo tego że jeżdzisz od 2006-go , a może raczej świadczy o poziomie wiedzy Twoich przełozonych . Przypomnę Ci że pisałem wyżej iż jeszcze nie robiłem tego kursu bo mam czas - jeszcze nie mam w prawie jazdy daty .Otóż napisze że mieszkam w Polsce , mam dwa prawa jazdy ( CH I PL ) i pracuje w szwajcarskiej firmie z siedzibą w Szwajacarii - tak dla precyzji .

"' oj kawa " w znaczeniu że walisz na pewniaka jak guru transportu , a być może racji nie masz i ludzi w błąd wprowadzasz

Marcin74
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu
Gadu: 8613823

Post autor: Marcin74 » 24 gru 2011, 10:51

Witajcie.
Pracuję w dużej szwajcarskiej firmie i u mnie procedura była długotrwała i wyglądała następująco...Szwajcarzy przekazali mi do wiadomości - żeby jeździć OBLIGATORYJNIE muszę posiadać szwajcarskie prawo jazdy ( nie mogę pracować i prowadzić LkW POSIADAJĄC polskie lub międzynarodowe prawo jazdy).
Złożyłem wniosek+ badaniem u okulisty + polskim prawo jazdy w Strassenverkehrs.Pani powiedziała że do 4 tygodni dostanę odpowiedź gdyż prawo jazdy jest przesyłane do Warszawy i tam będą je sprawdzać itp..itd...
Po 4 tyg :evil: dostałem pismo- z wnioskiem do lekarza w celu zrobienia badań lekarskich wraz z listą ponad 70 lekarzy do wyboru.... :mrgreen:
Na wizytę ze względu na brak wolnych terminów czekałem kolejne 2 tyg....
Przeszedłem pomyślnie badania za które zapłaciłem 100 CHF i zapakowałem w kopertę i wysłałem z powrotem do Strassenverkehrs...
Po 2 tyg OTRZYMAŁEM szwajcarskie prawo jazdy...W sumie cała procedura trwała prawie 2 miesiące...
Nadmienię że jadąc kilkakrotnie samochodem osobowym miałem kontrolę i rozmawiałem z policjantami - przekazali mi podobną informację ŻE do pracy jako kierowca LkW muszę posiadać szwajcarskie prawo jazdy...
Więc nie rozumiem jak możesz posiadać PL i dodatkowo CH prawo jazdy ( no chyba że wyrobiłeś sobie wtórnik... :lol:
Moim zdaniem co kanton to obyczaj i nie zmienimy tego chcąc pracować musimy poddać się szwajcarskim przepisom...
Pozdrawiam wszystkim życząc Wesołych Świąt... :wink:

michał z
Domownik
Domownik

Post autor: michał z » 24 gru 2011, 16:06

mam dwa prawa jazdy PL i CH na kategorie tylko CE z wpisanym kodem na tylnej stronie
kodem 111
" 111 Kat. C, C1, D, D1: Der ausländische Führerausweis muss mitgeführt werden "

http://www.maeni.ch/Fahrschule/Auto/Code.html

+ w nawiasie numer polskiego prawa jazdy

podczas kontroli pytałem policjanta czy karte kierowcy ( digitaltacho ) też musze w szwajcarii wyrobić
- karta zostaje polska
niemcy pracujący w Szwajcarii a mieszkający w Niemczech również mają po dwa prawajazdy

całą procedurę z wysyłaniem i odbiorem dokumentów załatwiała mi moja firma

Awatar użytkownika
krzysio24
Domownik
Domownik
Gadu: 2930593

Post autor: krzysio24 » 25 gru 2011, 10:29

Halo koledzy ja joz tutaj smigam od 3 lat za kolkiem ciezarowki.
Jak wyzej koledzy pisza rozne metody ale jesli pracujesz i mieszkasz tutaj na stale to wymieniasz prawko,robisz badania i okulista.Na tym sie niekonczy,jestes obowiazany do odbycia kursu 35 godzin szkolenia odpowiednik nowego polskiego kursu na przewoz rzeczy.Czas jest ustalony do 2014r jesli tego nieodbedziesz bedziesz mial zakaz transportu(jest wyjatek starsi kierowcy otrzymuja to swiadectwo po odbebnieniu tych godzin prawie gratis , mlodzi beda musieli jak ja odbyc egzamin aby je otrzymac).To swiadectwo Fahrerqualifizierungsnachweis wyglada jak prawko.Ja sam kursuje dozo po calej szwajcari, toche po austri i niemczech czesc bayern .Szerokiej i widzimy sie na trasie

michał z
Domownik
Domownik

Post autor: michał z » 25 gru 2011, 15:09

http://www.strassenverkehrsamt.tg.ch/xm ... il9388.cfm

przykład dokumentu w szwajcarii
w Unii ( i w Polsce ) wymienia się prawo jazdy i w drugiej kolumnie za datą uzyskania
uprawnienia jest data jego " wygaśnięcia "

http://kwalifikacja-wstepna.pl/wpis_do_prawa_jazdy.php

Awatar użytkownika
krzysio24
Domownik
Domownik
Gadu: 2930593

Post autor: krzysio24 » 25 gru 2011, 16:57

z tym wpisem to moze w polsce tutaj masz prawojazdy i osobno swiadectwo kwalifikacji kolor zielony wiem bo joz je dawno nosze jest wazne do 2014 r po odbyciu teori i egzaminu bedzie wazne 5 lat i potem znowu 35 godzin teori .

etlinger
Domownik
Domownik

prawo jazdy

Post autor: etlinger » 06 sty 2012, 17:42

Jezeli pracujesz w Szwajcarji a nie masz zameldowania potzrzebujesz prawo jazdy z kraju zameldowania tez mam dwa prawka bo samo ch jest nie wazne mialem problemy z policja z tego powodu bo nie mialem przy sobie prawka pl

michał z
Domownik
Domownik

Post autor: michał z » 06 sty 2012, 18:29

ja jeżdziłem nieświadomie tylko z polskim i dostałem mandat 450 chf

ewciav69
Rezydent
Rezydent

Re: prawo jazdy

Post autor: ewciav69 » 06 sty 2012, 20:22

etlinger pisze:Jezeli pracujesz w Szwajcarji a nie masz zameldowania potzrzebujesz prawo jazdy z kraju zameldowania tez mam dwa prawka bo samo ch jest nie wazne mialem problemy z policja z tego powodu bo nie mialem przy sobie prawka pl

czy to znaczy,ze szwajcarskie prawo jazdy jest nie honorowane w panstwach unii?bo juz gdzies
takie pogloski slyszalam
co w takim razie,jesli maz aby otrzymac szwajcarskie prawo jazdy,musial odeslac niemieckie,i w tej chwili ma tylko szwajcarskie?
fakt,tak jako zabezpieczenie ma xero niemieckiego,ale to sie chyba guzik liczy :(

michał z
Domownik
Domownik

Post autor: michał z » 06 sty 2012, 20:46

dotyczy osób NIEMIESZKAJĄCYCH a tylko pracujących w CH i tylko kategorii C , C+E i D , wtedy potrzebne są 2 prawa jazdy

ewciav69
Rezydent
Rezydent

Post autor: ewciav69 » 06 sty 2012, 22:49

ahaaa! dziekuje za odpowiedz

etlinger
Domownik
Domownik

prawko

Post autor: etlinger » 07 sty 2012, 19:33

a ja 500 ze nie mialem pl

booros
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: booros » 01 lut 2012, 12:25

wyszla kicha,
nie moge zamienic prawa jazdy polskiego na szwajcarskie - gdyz prawo jazdy polskie C,C+E,D zrobilem w Polsce bedac jednoczesnie rezydentem Szwajcarii.

:( czyli mam papier polski z ktorym nic w Szwajcarii nie wskuram - szkoda mi kasy i nerwow...ten caly moj permit B to tylko piate kolo u wozu..:(

junak
Bywalec
Bywalec

Post autor: junak » 05 maja 2016, 13:15

Gdy mam zrobione CE w PL + kwalifikację wstępną tj. kod 95 po 2009r to czy "Szwajcarzy przepisują, honorują" wszystkie uprawnienia do kierowania ciężarówkami czy np. trzeba jeszcze jakieś egzaminy w Szwajcarii zdawać????? Z góry dzięki za odpowiedzi

michał z
Domownik
Domownik

Post autor: michał z » 05 maja 2016, 17:10

prawo jazdy honorują jeśli tylko nie było robione w PL w czasie okresu zameldowania w CH
95 też honorują
ADR też
karte do tacho też możesz w PL wyrobić

junak
Bywalec
Bywalec

Post autor: junak » 10 maja 2016, 16:57

Dzięki za odpowiedź Michale ! Teraz szukam pracodawcy w "niemieckiej" części Swiss który przyjmie mnie do pracy bez doświadczenia na C lub CE ;-) Pozdrawiam

zeb882
Domownik
Domownik

Post autor: zeb882 » 28 sty 2017, 21:19

booros pisze:
11 gru 2011, 05:31
Witam,
Czy na forum sa kierowcy zawodowi C / D pracujacy w "zawodzie" Szwajcarii.
Pytanie skierowane do tych osob:

Czy w Szwajcarii jest podobnie jak w Polsce tzn. jest wymagana kwalifikacja wstepna/ przewoz osob zeby nie wozic samego powietrza?

Jak nasze polskie papiery sa honorowane w Szwajcarii.

dzieki za pomoc.

pozdrawiam i szerokosci.

zeb882
Domownik
Domownik

Post autor: zeb882 » 03 lut 2017, 09:22

Witam czy ma ktos z Rodaków jakieś namiary na Firme co potrzebuje Kierowce do Pracy Pozdrawiam

Odpowiedz