Ciąża a ubezpieczenie dodatkowe?

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
kocur
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

Ciąża a ubezpieczenie dodatkowe?

Post autor: kocur » 15 cze 2008, 20:56

Witam,

Moje pytanie dotyczy ubezpieczenia dodatkowego dla kobiety która planuje być w ciąży. Czy macie jakieś konkretne ubezpieczalnie warte polecenia lub których lepiej unikać? Na co należy zwrócić uwagę? Co jest szczególnie ważne w wypadku takiego ubezpieczenia? Jeśli ktoś ma doświadczenie w tym temacie bardzo proszę o pomoc...

Z góry dziękuję!

ania
Domownik
Domownik

Post autor: ania » 16 cze 2008, 06:52

zalezy na jakich uslugach dodatkowych zalezy Ci najbardziej.

jezeli chcesz rodzic w klinice prywatnej, to musisz miec ubezp. dodatkowe minimum rok przed zajsciem w ciaze :) (dowiadywalam sie w Visana), tak samo z korzystaniem z uslug medycyny naturalnej.

to, co moim zdaniem jest wazne to:
- wolny wybor lekarza w calej Szwajcarii
- mozliwosc rodzenia w klinice
- jezeli w szpitalu to prywatny pokoj
- sa tez mozliwosci zwrotu kosztow pomocy domowej po porodzie i ewentualnej opieki nad dzieckiem
- dla mnie wazna jest mozliwosc korzystania z medyc. naturalnej

co do wyboru kasy, to polecam comparis.ch (wybor kasy zalezy od wielu czynnikow - miejce zamieszkania, wiek, opcje ubezp. ...)

Pomysl tez o ubezpieczeniu dziecka - kontrakt ubezpieczeniowy musi byc zawarty PRZED urodzeniem. W przypadku ubezpieczenia dziecka warto wybierac pelna opcje ubezpieczenia, bo koszty sa tak niskie, ze nie warto z niczego rezygnowac.

Bartek M.
Swojak
Swojak
Gadu: 5045389
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 16 cze 2008, 08:54

Moge tylko doradzic, ze ja popatrzalbym na comparis.ch na liste kas chorych i wzial pod uwage te powiedzmy od 10./20. "cenowo w gore". Zmniejsza sie wtedy bardzo ryzyko trafienia na kase, ktora nie zwraca pieniedzy bez wyroku sadowego czy robi inne powazne problemy/przekrety.

Mozesz tez poczytac komentarze na comparis.ch odnosnie kilku kas, ale wg mnie one nie sa reprezentatywne, bo tam albo wyzalaja sie pojedyncze jednostki, ktorym przytrafil sie jakis problem z kasa albo pracownicy kas je wychwalaja...

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego
Nie umiem widziec w "nadplaszczyznie" i nie "wiem, kto za tym stoi".

Awatar użytkownika
Marta S.
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Re: Ciąża a ubezpieczenie dodatkowe?

Post autor: Marta S. » 17 cze 2008, 12:20

kocur pisze:Witam,

Moje pytanie dotyczy ubezpieczenia dodatkowego dla kobiety która planuje być w ciąży. Czy macie jakieś konkretne ubezpieczalnie warte polecenia lub których lepiej unikać? Na co należy zwrócić uwagę? Co jest szczególnie ważne w wypadku takiego ubezpieczenia? Jeśli ktoś ma doświadczenie w tym temacie bardzo proszę o pomoc...

Z góry dziękuję!
ubiezpieczalam sie bedac juz w ciazy i wszystko zwiazane z macierzynstwem (badania, usg,leki itd.)zostalo pokryte w 100%-ubezpieczenie podstawowe
bylam pod opieka kliniki przy szpitalu uniwersyteckim, tam tez rodzilam
dziecko ubezpieczylismy jeszcze przed narodzeniem, z tym, ze skladki dopiero placilismy od 2 miesiaca zycia syna
kasa pokryla opieke poloznej po porodzie, do 10 dnia zycia dziecka
pozdrawiam

kaprysna
Domownik
Domownik

Post autor: kaprysna » 21 cze 2008, 13:33

ania pisze:Pomysl tez o ubezpieczeniu dziecka - kontrakt ubezpieczeniowy musi byc zawarty PRZED urodzeniem
Bzdura. NIe masz obowiazku zawarcia ubezpieczenia dziecka przed urodzeniem. 14 dni po urodzeniu dziecko jest ubezpieczone wraz z matka. Po tym okresie dziecko musi miec swoje ubezpieczenie. Znam jednak przypadek, ze dziecko zostalo ubezpieczone dopiero po ok. 2 miesiacach, nalezalo jednak zaplacic skladke od dnia narodzin.

Przed urodzeniem warto zawrzec ubezpieczenie dodatkowe, jesli takowego sobie dla dziecka zyczysz. Wtedy kasa ubezpiecza bez dodatkowych warunkow. Jesli zawrzesz takie po urodzeniu dziecka kasa wymaga opinii o stanie zdrowia lekarza pediatry lub innego opiekujacego sie dzieckiem i jesli jest cos nie tak moze zechciec je ubezpieczyc, ale wymagajac odpowiedniego do stanu zdrowia selbstbehalt.

W ogolnym ubezpeczeniu nie sa pokrywane koszty medycyny naturalnej (ale nie dla wszystkich sa one istotne) osteopatia, homeopatia itp. Co do osteopatii to zastanowilabym sie, bo pozniejsze ewentualne wizyty sa b. drogie, od 150 fr. za posiedzenie, a potrzeba zazwyczaj conajmnie kilku. Co do homeopatii, to pediatrzy tez sa uprawnieni do przepisywania takowych lekow, wiec nie wiem, czy jest az taka potrzeba aby udawac sie do specjalisty. Medycyna naturalna jest modna w SZwajcarii...

Warte zastanowienia sie dla dziecka jest tez leczenie na cala Szwajcarie, a nie tylko kanton.

A co do Twojego pytania to dodatkowe ubezpieczenie bedzie obejmowalo ciaze, ale zawarte na conajmniej 9 miesiecy przed, czysami rok, zalezy od kasy. W kwestionariuszu jest nawet takie pytanie, czy ciaza jest planowana :-).

Ale czy ono tak naprawde duzo daje? Prawo do dwu lub jednoosobowego pokoju (jak masz komplikacje i tak staraja sie umiescic Cie w spokojnym miejscu). Co do wspomnianej prywatnej kliniki, to potrzebujesz juz dodatkowego prywatnego ubezpieczenia, a takowe jest naprawde drogie.

Pozdrawiam
K.

Awatar użytkownika
sal
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: sal » 22 cze 2008, 12:30

kaprysna pisze: Bzdura. NIe masz obowiazku zawarcia ubezpieczenia dziecka przed urodzeniem. 14 dni po urodzeniu dziecko jest ubezpieczone wraz z matka.
A to ciekawe.
Nam powiedziano (w kilku różnych miejscach, wliczając szpital o ile pamiętam) że w przypadku jakichś komplikacji okołoporodowych, dziecko po narodzeniu "jest rozliczane" w ramach swojego ubezpieczenia (nie chodzi o poród).

ania
Domownik
Domownik

Post autor: ania » 22 cze 2008, 21:28

kaprysna, jezeli to bzdura to w Visanie i szpitalu tez bzdur od nas wymagali :)

ok. 2 miesiace przed terminem porodu dostalismy list ze szpitala z prosba o wypelnienie kwestionariusza z nr polisy dziecka wraz z zaswiadczeniem od ubezpieczelni o zawarciu kontraktu na ubezp. dziecka.

nawet na oficjalnej stronie szpitala HUG w Genewie jest napisane, ze zaleca sie ubezp. dziecka przed urodzeniem, wtedy jest ono ubezpieczone od dnia urodzenia.

kaprysna, podaj prosze zrodlo tej info o pierwszych 14 dni na ubezpieczeniu matki.

kaprysna
Domownik
Domownik

ubezp.

Post autor: kaprysna » 24 cze 2008, 19:44

sal pisze:A to ciekawe.
Nam powiedziano (w kilku różnych miejscach, wliczając szpital o ile pamiętam) że w przypadku jakichś komplikacji okołoporodowych, dziecko po narodzeniu "jest rozliczane" w ramach swojego ubezpieczenia (nie chodzi o poród
Dziecko musi byc ubezpieczone od dnia urodzenia. Czy ty to zrobisz przed urodzeniem, czy dwa miesiace pozniej nie ma znaczenia, bo skladki i tak placisz od daty urodzenia. Wiec tak czy inaczej rachunki za jakiekolwiek medyczne uslugi ida z dzieciecego ubezpieczenia. O 14 dnach powiedzial mi "doradca" ubezpieczeniowy. NIe podam zrodla, bo nie mam.
Co do informacji z kas. Kazda kasa chce miec nowego ubezpieczonego i najchetniej ubezpieczy jak najwczesniej, czyli przed porodem, bo zawsze mozesz sie rozmyslic i wybrac inna kase. Ja tez swoje dziecko zglosilam do ubezpieczenia wczesniej, ale tylko dlatego, zeby nie miec tego na glowie pozniej.
ania pisze:ok. 2 miesiace przed terminem porodu dostalismy list ze szpitala z prosba o wypelnienie kwestionariusza z nr polisy dziecka wraz z zaswiadczeniem od ubezpieczelni o zawarciu kontraktu na ubezp. dziecka.
To ciekawe, bo numer polisy, karte itp. i tak dostajesz od kasy dopiero po podaniu daty urodzenia dziecka. Kwestionariusz zgloszenia do porodu + dokumenty osobiste (pozwolenia, kopie paszportow, numer twojego ubezpieczenia itp.) wypelniasz wszedzie, bo szpital zglasza dziecko do urzedu stanu cywilnego, na podstawie tego zostaje wystawiony akt urodzenia. W kwestionariuszu jest rubryka na podanie imion, z czym sobie szpitale chca ulatwic robote, ale nie masz obowiazku tego wypelniac przed urodzeniem dziecka.

Poszperam co do tych 14 dni, ale jestem przekonana, ze gosciu mi kitu nie wciskal, bo nie mial powodu.
ania pisze: ze zaleca sie ubezp. dziecka przed urodzeniem, wtedy jest ono ubezpieczone od dnia urodzenia.
No wlasnie zaleca sie a nie obliguje, jak piszesz wyzej.

K.

kaprysna
Domownik
Domownik

Post autor: kaprysna » 24 cze 2008, 20:23

Juz mi sie przypomnialo jak to z tym ubezpieczeniem jest. Otoz 10 dni, nie 14 (bije sie w piersi) jest dziecko ubezpieczone z matka (poniekad), bo: po porodzie kobieta zostaje z dzieckiem w szpitalu 5-7 dni, do 10 dni po porodzie ma prawo do poloznej, a ta doglada nie tylka ja ale i dziecko, wiec uslugi poloznej ida z ubezpieczenia matki. Jesli natomiast dziecko zachorowaloby to juz jego ubezpieczenie to pokrywa.

Znalazlam natomiast informacje, ze na wybor ubezpieczyciela dla dziecka ma sie 3 miesiace od dnia narodzin.
K.

ania
Domownik
Domownik

Post autor: ania » 24 cze 2008, 22:07

kaprysna, troszke zakrecilas :)

1. wszystkie koszty leczenia dziecka od momentu poczecia ida na konto jego ubezpieczenia. Ubezp. matki nie ma z tym nic wspolnego (to, ze przychodzi polozna i matka jest tydzien po porodzie w szpitalu jest dla jej komfortu (watpliwego oczywiscie) i platne z jej ubezpieczenia.

2. numer polisy mozesz dostac przed urodzeniem. Zawierasz z kasa umowe wstepna i po urodzeniu dzwonisz podajac date urodzenia, miejsce i plec, a po ok. miesiacu przysylaja Ci karte ubezp.

zaleca sie nie obliguje - byc moze to prawda, ale nie chcialabym byc na miejscu rodzica, ktory nie ubezpieczyl dziecka przed porodem, a po okazalo sie, ze dziecko ma powazne komplikacje zdrowotne. Ubezpieczyciel musi oczywiscie ubezpieczyc go podstawowo, ale co jezeli potrzebne bedzie tez ubezp. dodatkowe?
Nie ma co sobie dokladac stresu i komplikowac rzeczy prostych :)

kaprysna
Domownik
Domownik

Post autor: kaprysna » 25 cze 2008, 05:41

ania pisze:kaprysna, troszke zakrecilas

1. wszystkie koszty leczenia dziecka od momentu poczecia ida na konto jego ubezpieczenia. Ubezp. matki nie ma z tym nic wspolnego (to, ze przychodzi polozna i matka jest tydzien po porodzie w szpitalu jest dla jej komfortu (watpliwego oczywiscie) i platne z jej ubezpieczenia.

Droga Aniu, Nie przekrecaj moich slow

Od urodzenia (pomijajac 5-7 dni w szpitalu), nie od poczecia!
A jakie to ma tak naprawde znaczenie dla normalnego smiertelnika? Zadnego. Chodzi tylko o przeplyw pieniedzy miedzy instytucjami i ulatwienia administracyjne, bo gdyby dziecko nie bylo z matka ubezpieczone to trzeba byloby wystawiac oddzielny rachunek pediatrze, ktory bada dziecko po urodzeniu, pielegniarce, co je kapie itp.
ania pisze:zaleca sie nie obliguje - byc moze to prawda, ale nie chcialabym byc na miejscu rodzica, ktory nie ubezpieczyl dziecka przed porodem, a po okazalo sie, ze dziecko ma powazne komplikacje zdrowotne. Ubezpieczyciel musi oczywiscie ubezpieczyc go podstawowo, ale co jezeli potrzebne bedzie tez ubezp. dodatkowe?
Proponuje czytac AGB, a nie opierac sie na tym, co mowia w szpitalu, czy co mowia w kasie. AGB, sa jednakowe dla wszystkich kas, Rozdzial III art. 3. mowiacy o 3 miesiecznym terminie wyboru ubezpieczyciela rowniez dla nowonarodzonego.

Wiec nie pisz, ze:
ania pisze:Pomysl tez o ubezpieczeniu dziecka - kontrakt ubezpieczeniowy musi byc zawarty PRZED urodzeniem
i ze
ania pisze:nie chcialabym byc na miejscu rodzica, ktory nie ubezpieczyl dziecka przed porodem, a po okazalo sie, ze dziecko ma powazne komplikacje zdrowotne
Bo prawo (i obowiazek) ubezpieczenia ma.

ania pisze:W przypadku ubezpieczenia dziecka warto wybierac pelna opcje ubezpieczenia, bo koszty sa tak niskie, ze nie warto z niczego rezygnowac.
To tez wszystko jest wzgledne. Dla jedneg 1000 Fr. to suma OK., dla innego roznica 50 jest juz duza.

I koszty dodatkowego tez sa w roznych kasach rozne. W mojej chcac ubezpieczyc tylko na cala Szwajcarie kosztuje 48 FR. a to dlatego, ze maja caly pakiet wraz z medycyna naturalna. WIec uwazam, ze wcale nie malo, jesli podstawowe ubezpieczenie kosztuje 87.

K.

ania
Domownik
Domownik

Post autor: ania » 25 cze 2008, 20:45

kaprysna, nie chce mi sie ciagnac tej dyskusji :)

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 26 cze 2008, 06:56

kaprysna pisze:Bo prawo (i obowiazek) ubezpieczenia ma.
To, że dziecko ma prawo do ubezpieczenia, a rodzice obowiązek je ubezpieczyć to oczywiste. Jednakże chciałam tylko zauważyć, że jeśli rodzice nie zawrą ubezpieczenia przed porodem z odpowiadającymi im opcjami, to po porodzie, jak się okaże, że są komplikacje i najkrócej rzecz ujmując dziecko jest upośledzone, to wtedy kasa chorych może odmówić dodatkowego pakietu. To znaczy ubezpieczenie podstawowe będzie, ale o dodatkowych można zapomnieć.

Także oczywiście można czekać z ubezpieczeniem do po porodzie, ale czy warto?

No chyba, że się mylę - jeśli tak, to proszę mnie poprawić.

Awatar użytkownika
sal
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: sal » 26 cze 2008, 08:38

lemina pisze: No chyba, że się mylę - jeśli tak, to proszę mnie poprawić.
Nie mylisz się - tak to właśnie wygląda.
Co więcej - jesli będą jakieś komplikacje po porodzie, to może się okazać że ubezpieczenie podstawowe tego nie pokrywa i rodziców oprócz problemów zdrowotnych dziecka, czeka także niemiła niespodzianka finansowa...

Odpowiedz