Samochod jako mienie przesiedlencze (CH=>PL)

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Bartek M.
Swojak
Swojak
Gadu: 5045389
Kontaktowanie:

Re: Samochod jako mienie przesiedlencze (CH=>PL)

Post autor: Bartek M. » 14 paź 2010, 14:14

Przyjrzyj sie dokladnie skladowi "standardowego wyposazenia" w Polsce i w Szwajcarii.

Poza tym tego nikt Ci oficjalnie nie powie i sie nie przyzna, ale rozne urzadzenia sa produkowane z rozna jakoscia na rozne rynki. Domysl sie gdzie jaka jest jakosc. Pomimo, ze jest ta sama nazwa, model, typ itd.

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego
Nie umiem widziec w "nadplaszczyznie" i nie "wiem, kto za tym stoi".

RST
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: RST » 23 lut 2015, 12:08

Samochód jako mienie przesiedleńcze, krok po kroku:

Właśnie, jestem przy końcowych załatwianiu formalności.
Opisze, jak to wyglądało w moim przypadku.

1. Abmeldebescheinigung (zaświadczenie o wymeldowaniu ze Szwajcarii, załatwia się w Gemainde, czas ok. 20min)
2. Formularz T1 (dokument tranzytowy-koszt 70CH FR), ważność dokumentu 7 dni
3. Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego (koszt-60zł, w agencji celnej PL)
4. Podpisanie upoważnienia w,dla Agencji Celnej do przeprowadzenia wszelakich czynności związanych z dokonywaniem obrotu towarowego z zagranicą...... (koszt odprawy celnej 167zł)
5. Uzyskanie od Agencji Celnej formularza PZC (formularz nr 8 - Wspólnota Europejska - Poświadczenie Zgłoszenie Celne)
6. Urząd Celny - własnoręczne spisanie oświadczenia: "lista mienia przesiedleńczego"
7. Urząd Celny - oględziny auta przez celnika, czyli sprawdzenie nr VIN (otrzymanie pieczątek i podpisów z Urzędu Celnego)
8. Wydział Komunikacji: Trzeba napisać wniosek o rejestrację auta. Otrzymujemy decyzję o tymczasowym zarejestrowaniu auta. Otrzymujemy tymczasowe (czerwone) tablice rejestracyjne. Opłata recyclingowa - 500zł.
9. Ubezpieczenie auta (780zł-Link4,1360zł-PZU) autko 2L, benzyna
10. Stacja Diagnostyczna (przegląd, jeśli jest to pierwszy przegląd auta w kraju. Trwa ponad godzinę, koszt - 98zł)
11. Wydział Komunikacji - Karta informacyjna pojazdu oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Otrzymanie normalnych tablic rejestracyjnych (koszt 250zł). Wydanie normalnego dowodu rejestracyjnego auta po upływie 2 tygodni.
12. Wydział Komunikacji - Podanie o wydanie polskiego prawa jazdy, z powodu zmiany miejsca zamieszkania (opłata 106zł, czas oczekiwania, do 10 dni)
13. Oczekiwanie na dowód rejestracyjny i prawo jazdy ;)

Opisze jak to wyglądało.
- Na granicy Austriackiej powiedziano mi, że oni już nie wystawiają formularza tranzytowego T1, dla osób prywatnych.
Ale jeśli będę miał taki formularz to podbija pieczątkę potwierdzająca przekroczenie auta przez granicę.
Ale nie jest to konieczne i wszystko muszę załatwić w Polsce.
- Po stronie Szwajcarskiej, Pan miał w ogóle "wymalowane", i powiedział żebym jechał na inną granicę. Pojechałem, granica była zamknięta, wziąłem kilka formularzy. Na tym stanęło.
Spodziewałem się problemów w Polsce jeśli nie będę miał potwierdzenia wywiezienia auta.
Pojechałem do firmy przewozowej DHL. Po odwiedzeniu 2 biur trafiłem do człowieka, który zrobił dokument T1 na następny dzień. koszt 70 franków, ważność 7 dni.
- W kolejnym dniu wyjazd ze Szwajcarii. Dokument podbity przez Szwajcarów i Austriaków .

- W Polsce zaczynają się problemy:
Wpierw trzeba przetłumaczyć dowód rejestracyjny, do załatwienia reszty formalności. Po tym odesłali mnie do innej agencji celnej. Trzeba od razu poinformować, że auto to mienie przesiedleńcze. Inaczej Pani przygotuje wnioski o opłatę akcyzy i WAT'u.
Kolejny problem, na który napotkałem, był związany z formularzem: "8" WSPÓLNOTA EUROPEJSKA - POŚWIADCZONE ZGŁOSZENIE CELNE. W punkcie "37" tego dokumentu, Pani wpisała CO(Olga)1. Powinno być C0(zero)1. Zanim doszli w czym błąd, minął 1 dzień. Później celnik zrobił oględziny auta i można było zacząć ciężką przeprawę w wydziale komunikacji.
W wydziale komunikacji urzędnicy nie chcieli zaakceptować formularza Nr 8 "Wspólnota Europejska - Poświadczenie Zgłoszenie Celne"
W tym formularzu PZC jest dodane jako załącznik. Natomiast oni chcieli formularz Nr 16 - PZC (Poświadczenie Zgłoszenia Celnego). Cały dzień trwało wyjaśnienie tego problemu, i kilkukrotne jeżdżenie między agencją celną a wydziałem komunikacji. Okazało się, iż ten dokument jest przestarzały i już nie obowiązuje. Teraz PZC jest dodane jako załącznik w formularzu Nr 8. Kierownik wydziały komunikacji wyjaśnił to z kierownikiem Urzędu Celnego. Po czym stwierdził, że teraz będą przyjmować ten dokument. Jednak będą wysyłali do Urzędu celnego do sprawdzenia (procedura 2 tygodnie). Niezadowolone panie stwierdziły, że tylko dodają sobie roboty. No ale udało się to załatwić.
Reszta, to już opłaty i wielogodzinne załatwianie formalności.
W moim przypadku, Załatwienie sprawy trwało 4 dni. Od poniedziałku do czwartku wieczorem. Szczerze powiem, iż się sprężyłem. Inaczej trwałoby ponad tydzień. Ale zależało mi. Uparcie, całymi dniami, jeździłem od urzędu do urzędu żeby wszystko załatwić.

Awatar użytkownika
Pelagia
Rezydent
Rezydent

Post autor: Pelagia » 23 lut 2015, 18:50

:shock: :shock: :shock: :shock:
Żądasz mądrej odpowiedzi, musisz mądrze pytać.

— Johann Wolfgang Goethe

hubertp
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

Post autor: hubertp » 05 sie 2015, 11:00

Kilka dni temu sprowadzilem samochod na wlasna reke (mienie przesiedlencze) wiec dodam moze kilka informacji.

Ja wyjezdzalem ze Szwajcarii przez Basel i najwieksza jazda jest z dostaniem T1.

1. W Basel na przejsciu na autostradzie trzeba odbic w prawo (transit/import/export) nie przejezdzasz przez normalne przejscie.
2. Generalnie T1 wymaga depozytu 30% wartosci samochodu. Malo ktora agencja wezmie na siebie odpowiedzialnosc. Mozna zazwyczaj placic w CHF (w agencji na granicy) albo w EUR (u niemieckiego celnika), do wyboru do koloru. Slyszalem ze na innych przejsciach zdarzaja sie wybiorcze agencje ktore wezme na siebie odpowiedzialnosc depozytu ale w Basel jest to raczej niespotykane. Zazwyczaj masz tydzien zeby zglosic samochod w izbie celnej w Polsce, inaczej stracisz depozyt - jest to standardowa procedura wiec jesli nie ma zadnych kombinacji z samochodem i jego pochodzeniem, to jest najprostsza (ale tez tymczasowo kosztowna) opcja.
3. Trzeba (!) byc na granicy wczesnie rano, bo inaczej nie bedzie im sie chcialo wystawic tego dokumentu. Ale wtedy zrobia to od reki (od 30 min do 2-3 godzin) w ktorejs z agencji celnych w budynku.

4. Jak ktos nie bedzie mial T1 w izbie celnej w Polsce to automatycznie jest kara. generalnie nie ma zmiluj sie. min 300zl (raczej standardowo) max chyba 2tys. zalezy jak agencja celna jest w stanie Ciebie wybronic i jakie masz dokumenty poswiadczajace pobyt w CH i jego zakonczenie.

Jakby co moge podac namiary na Agencje Celna ktora zajmie sie formalnosciami w Poznaniu.

Pozdrawiam.

szylejko
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: szylejko » 07 lut 2017, 10:23

Witam. Dopytam jeszcze co do powyższych postów kolegów bo jestem w podobnej sytuacji (sciagam auto ze Szwajcarii po mieszkaniu tutaj 2.5 roku i uzytkowaniia auta przez 10 msc)

1. Czy załatwianie T1 w przypadku mienia przesiedlenczego zalatwia sie po stronie szwajcarskiej?
2. Rozumiem ze mozna to zalatwic u jakiegos agenta - czy ktos z Was mial sytuacje, ze nie placil kaucji?
3. Rozumiem, ze ta kaucja jest pobierana i pozniej odsylana, nie jest to blokada na karcie - wiec w przypadku platnoscia w EUR z karty polskiej/szwajcarskiej i potem zwrotu EUR - bo to clo unijne - strace kupe kasy na przewalutowaniu.

Ostatnia kwestia. Rozumiem ze dowodzie Rej w przypadku przerejestrowania w Polsce jest jakas adnotacja o mieniu i tylko ja (? Rodzice/dziewczyna?) mogę autem jeżdzic przez rok. Jesli bym go sprzedał w przeciągu roku to wszystkie podatki podlegają zwrotowi? Dzięki bardzo. Przepraszam za tyle pytań. Byłbym wdzięczny :)

Awatar użytkownika
odrobinka_lesna
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: odrobinka_lesna » 31 paź 2017, 11:15

szylejko pisze:
07 lut 2017, 10:23
Witam. Dopytam jeszcze co do powyższych postów kolegów bo jestem w podobnej sytuacji (sciagam auto ze Szwajcarii po mieszkaniu tutaj 2.5 roku i uzytkowaniia auta przez 10 msc)

1. Czy załatwianie T1 w przypadku mienia przesiedlenczego zalatwia sie po stronie szwajcarskiej?
2. Rozumiem ze mozna to zalatwic u jakiegos agenta - czy ktos z Was mial sytuacje, ze nie placil kaucji?
3. Rozumiem, ze ta kaucja jest pobierana i pozniej odsylana, nie jest to blokada na karcie - wiec w przypadku platnoscia w EUR z karty polskiej/szwajcarskiej i potem zwrotu EUR - bo to clo unijne - strace kupe kasy na przewalutowaniu.

Ostatnia kwestia. Rozumiem ze dowodzie Rej w przypadku przerejestrowania w Polsce jest jakas adnotacja o mieniu i tylko ja (? Rodzice/dziewczyna?) mogę autem jeżdzic przez rok. Jesli bym go sprzedał w przeciągu roku to wszystkie podatki podlegają zwrotowi? Dzięki bardzo. Przepraszam za tyle pytań. Byłbym wdzięczny :)
podpinam się pod pytanie. Nie mam pojęcia gdzie się co załatwia.
A w mojej głowie wciąż płonie ogień

jahjachu
Bywalec
Bywalec

Post autor: jahjachu » 19 sty 2018, 10:36

Witam,

Wlasnie wrocilem na stale do Polski i przerejstrowalem auto jako mienie przesiedlencze.
W moim przypadku wygladalo to tak:
1. Odbior wydruku potwierdzajacego wymeldowanie i opuszczenie Szwajcarii z urzedu (Einwohnerkontrolle w Winterthur) - Koszt 30 CHF
2. Wyjazd do Polski na normalnych Szwajcarskich tablicach.
3. Zameldowanie w Polsce na pobyt staly
3. Zgloszenie sie do Agencji celnej w celu pomocy zwolenienia z cla i akcyzy. Tutaj troche sie skomplikowalo, bo nie mialem zadnych dokumentow T1 itd.:
- Wlasnoreczne napisanie list mienie przesiedlenczego (wpisalem tylko auto i jego dane)
- Wlasno reczne napisanie oswiadczenia, ze na granicy odmowiono mi wystawienia dokumentow przewozowych T1 itd.
- Agentka celna powypisywala wszystkie dokumenty, musialem dac do wgladu: ksero wymeldowania z CH, dowod rejestracyjny, umowe kupna auta, potwierdzenie zameldowania, klika rachunkow z CH (jako dodatkowy dowod, ze tam mieszakelem).
- celnik oglada auto i na drugi dzien dostaje na mail'a wydruk z potwierdzeniem zwolnienia z cla i akcyzy
Udalo sie bez mandatu za brak papierow przewozowych. Duzo zalezy od agencji celnej ! Koszt 400 PLN
4. Badanie techniczne auta - 100 PLN
5. Tlumaczenie dowodu rejestracyjnego 23 PLN
6. Wydzial komunikacji, dokumenty :
- oswiadczenie, ze sam odesle tablice do CH (inaczej beda chcieli je zabrac razem z dowodem)
- potwierdzenjie zameldowania na pobyt staly
- potwierdzenie pozytywngo badania technicznego
- dowod i tlumaczenie na polski
- potwierdzenie zwolnienia z cla
Wydzial komunikacji wydal mi normalne tablice (nie tymczasowe), ale dowod tymczasowy . Koszt 258 PLN
4. Ubezpieczenie (koszt w zaleznosci od wyboru firmy itd.)

Warto miec T1 z granicy bo jak sie naczelnik urzedu celnego uprze, to nawet mandatu nie bedzie chcial wystawic za jego brak, tylko naliczy clo, podatek i akcyze. W moim przypadku wychodzilo razem jakies 18000 PLN. Na szczescie udalo sie to ominac.

Odpowiedz