Wypowiedzenie z pracy na zwolnieniu zdrowotnym

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Rolle i Okolice
Domownik
Domownik
Gadu: 0

Wypowiedzenie z pracy na zwolnieniu zdrowotnym

Post autor: Rolle i Okolice » 26 sty 2018, 14:13

Dzien dobry, czy pracodawca ma prawo wypowiedzenia umowy o prace podczas gdy ktos przebywa na zwolnieniu zdrowotnym? Bardzo prosze o informacje, i jezeli sa na to konkretne przepis, albo gdzie moge zadzwonic zeby potwierdzic przepis?

arska
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Re: Wypowiedzenie z pracy na zwolnieniu zdrowotnym

Post autor: arska » 30 sty 2018, 15:11

Moze. Nie znam dokladnychh przepisow. Jestem juz pare mcy na chorobowym i lekarz za kazdym raziem jak mi wypisuje kolejne zwolnienie to pyta sie czy dostalam juz wypowiedzenie z pracy. Wiem, ze szef mnie nie zwolni wiec nie obawiam sie Skoro jednak lekarz dopytuje to jest to raczej mozliwe.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 31 sty 2018, 18:54

Rolle i Okolice pisze:
26 sty 2018, 14:13
Dzien dobry, czy pracodawca ma prawo wypowiedzenia umowy o prace podczas gdy ktos przebywa na zwolnieniu zdrowotnym? Bardzo prosze o informacje, i jezeli sa na to konkretne przepis, albo gdzie moge zadzwonic zeby potwierdzic przepis?
Dzien dobry.
Tak, pracodawca moze zwolnic pracownika bedacego na zwolnieniu lekarskim, ale dopiero po uplywie okresu zakazu ( Sperrfrist ), ktory jest zalezny od dlugosci trwania stosunku pracy.
W okresie probnym nie ma okresu zakazu, czyli pracodawca moze zwolnic takiego pracownika w normalnym trybie przewidzianym w umowie,
w pierwszym roku pracy okres ten wynosi 30 dni, od drugiego do uplywu piatego 90 dni, od poczatku szostego roku pracy 180 dni.
Oznacza to, ze okres wymowienia moze zaczac biec dopiero po uplywie tego okresu, o ile wymowienie zostanie dostarczone, bo jesli pracodawca je dostarczyl w trakcie choroby, to jest ono niebyle, czyli po prostu niewazne z mocy prawa i musi byc dostarczone ponownie po uplywie okresu zakazu.
Jesli wymowienie zostalo dostarczone przed poczatkiem zwolnienia, to jego bieg zostaje wstrzymany na okres zakazu, po czym po jego zakonczeniu biegnie dalej.
Podstawa prawna to art. 336c Kodeksu Cywilnego ( Obligationsrecht ). Link do niego ponizej.

https://www.admin.ch/opc/de/classified- ... index.html

arska
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: arska » 09 lut 2018, 18:56

A jak to jest u osoby która nie przepracował jeszcze np roku a już nie jest na okresie probnym???

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 09 lut 2018, 19:49

arska pisze:
09 lut 2018, 18:56
A jak to jest u osoby która nie przepracował jeszcze np roku a już nie jest na okresie probnym???
A przeczytalas dokladnie, co napisalem ? :D
bogwar pisze:
31 sty 2018, 18:54
w pierwszym roku pracy okres ten wynosi 30 dni,
Dla mnie jest oczywiste, ze pierwszy rok pracy biegnie od poczatku okresu probnego, chociaz tak doslownie nie jest to w przepisach powiedziane.

arska
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: arska » 10 lut 2018, 12:19

Aaa zrozumiałam ze po pierwszym roku jest 30 dni Dziękuję za wyjaśnienia Pozdr

Rolle i Okolice
Domownik
Domownik