składki na ubezpieczenie emerytalne AHV i BVG

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Awatar użytkownika
niebieska1906
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 0

składki na ubezpieczenie emerytalne AHV i BVG

Post autor: niebieska1906 » 25 sty 2018, 21:48

W informatorze Ambasady Polskiej dla polaków pracujacych w Szwajcarii znalazłam informacje, że na I filar AHV składka powinna być w wysokości 10,1% odprowadzana w równych częściach przez pracodawcę i pracownika a na II filar BVG w zależności od wieku od 7% do !8% też w równych częściach połowę pracodawca połowę pracownik . Pracuję od dwóch lat w Szwajcarii i mój pracodawca płaci ale nie takie procenty jak wyżej napisałam i nic nie wspomniał o moim 50% udziale. Mam już swoje lata i zależy mi na emeryturze , proszę o pomoc w temacie jak powinno to wyglądać naprawdę i jak sprawdzić konto AHV .

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik
Gadu: 7316141

Re: składki na ubezpieczenie emerytalne AHV i BVG

Post autor: wojtek/rheinfelden » 25 sty 2018, 23:44

niebieska1906 pisze:
25 sty 2018, 21:48
jak powinno to wyglądać naprawdę i jak sprawdzić konto AHV .
Witaj, pieniążki na składki etc odprowadzone od Ciebie przez pracodawce idą miedzy innymi do Ausgleichskasse..
Znajdz swoją i wyślij formularz proszący o darmowy wyciąg

https://www.ahv-iv.ch/de/Merkbl%C3%A4tt ... ug/Schweiz

A składki BVG wiesz dokładnie jakie odprowadziłeś z listu od pensionskasse z zawartym w nim Vorsorgeausweis, raz na rok powinni go wysłać a jak nie to go zamów w twojej pensionskasse.
People for Process Automation

Awatar użytkownika
niebieska1906
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: niebieska1906 » 26 sty 2018, 21:27

Dziękuję Wojtku ale twoja odpowiedż nie wyczerpuje mojego pytania, chodzi mi o udział własny i szczegółowe procenty od wynagrodzenia które należy odprowadzić . odnośnie tego linku to juŻ wyciąg otrzymałam ale są ,tam tylko wyszczególnione zarobki brutto za dwa lata a nie skladki czego nie rozumiem zupełnie.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 26 sty 2018, 22:16

Witaj.
Przesledz watek pt. " Emerytura " w dziale Forum ogolne,

viewtopic.php?f=6&t=40073

oraz informacje z ponizszego linku ( procentowe wysokosci skladek na 1 filar sa w punkcie 3 ), a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

https://www.ahv-iv.ch/Portals/0/Documen ... 2.01_d.pdf
niebieska1906 pisze:
25 sty 2018, 21:48
Mam już swoje lata i zależy mi na emeryturze
Nie licz, ze po kilku latach pracy w Szwajcarii wyzyjesz nawet w Polsce ze szwajcarskiej emerytury. Za kazdy przepracowany rok dostaniesz z 1 filara emeryture w wysokosci od 26 CHF do max 53 CHF ( przy srednich zarobkach ok. 86000 CHF rocznie ) miesiecznie i z 2 filara nieco mniej, a jesli czesto sie zmienia prace, to duzo mniej, bo przez pierwsze 3 miesiace nie zawsze jest odprowadzana skladka.
Pozdr. :D

Awatar użytkownika
niebieska1906
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: niebieska1906 » 28 sty 2018, 22:50

bardzo dziękuję za odpowiedż, troszkę muszę posiedzieć nad tłumaczeniem ,ale przynajmiej jakieś konkrety widzę , pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za pomoc

DoraZH
Domownik
Domownik

Post autor: DoraZH » 29 sty 2018, 17:18

Odciagniecia w % dla pracownikapwinny wygladac nastepujaco:

AHV-Beitrag 5.150%
ALV-Beitrag 1.100%
Nichtberufsunfall (NBU): w zaleznosci od branzy/kantonu/pracodawcy moze sie wachaci miedzy 0.6 a 2%
Krankentaggeld (KTG):w zaleznosci od branzy/kantonu/pracodawcy tez sie wacha, ale tu nie znam stawek. U minie jest np 0.86%

Pensionskasse (BVG): jest z reguly stala kwota, bez podania %. Bo sie najpierw odliczy tz. "Koordinationsabzug" od prawdopodobnej pensji rocznej i dopiero od tej kwoty wyliczaja jaka ma byc stawka. Duzo pracodawcy odciagaja pelny Koordinationabzug, chwilowo jest to 24‘675 ,-CHF.
Jak np. zarabiasz 60'000 CHF na rok, to stawki BVG placisz tylko od kwoty 35'325,- CHF. Jeszcze jest pytanie czy twoj pracodawca trzyma sie tylko minimum przepisowego, czy placic z siebie cos wiecej. Ja pracuje na 60%, tak ze moj pracodawca odciag mi od mojej pensii tlyko 14'805,- CHF, ale wedlug przepisow moglby odciangnac cale 24'675,-. Do tego on odprowadza 2/3 stwaki, ja tylko 1/3. Wedlug przepisow pracodawca musi zaplacic przynajmniej 50% tych stawek.

jasiu_1988
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: jasiu_1988 » 11 lut 2018, 19:53

Hej od wielu lat opisuje wiele elementów odnośnie funkcjonowania systemu w Szwajcarii w różnych dziedzinach.

Zapraszam do poczytania:

http://szwajcaria-finanse.blogspot.ch/

Odpowiedz