krótka przerwa w pracy a ubezpieczenia i inne potencjalne problemy

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
mtubis
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

krótka przerwa w pracy a ubezpieczenia i inne potencjalne problemy

Post autor: mtubis » 25 sty 2018, 13:47

Hej,
zmieniam właśnie pracę i planuję, co jak wszystko na to wskazuje będzie realne, zrobić sobie 2 - 3 miesięczną przerwę między rozliczeniem się z obecnym pracodawcą i zaczęciem nowej. Potrzebuję doładować akumulatory, poodwiedzać stare kąty, a może nawet wreszcie znaleźć czas na pozwiedzanie Szwajcarii. Mam pozwolenie B i zachomikowaną odpowiednią ilość franciszków żeby się tu przez ten krótki czas bez pracy utrzymać. Pytanie: czy mogę się w związku z tym spodziewać jakichkolwiek problemów? - tzn. wiem np., że normalnie ubezpieczenie wypadkowe płaci pracodawca i jest ono raczej obowiązkowe - nie muszę się nim przez ten krótki czas przejmować czy trzeba coś na te okoliczność zorganizować (krankenkasse mam bez ubezpieczenia wypadkowego bo nie było potrzebne i nie zamierzam też siedzieć na bezrobociu tylko zrobić sobie dłuższy, bezpłatny urlop przy okazji zmiany pracy)? W Polsce nie przyszło by mi takie pytanie do głowy ale mam wrażenie, że tu papierologii i reguł jest całkiem sporo, zwłaszcza dla przybyszów.

Ubezpieczenia
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu
Gadu: 59581516
Kontaktowanie:

Re: krótka przerwa w pracy a ubezpieczenia i inne potencjalne problemy

Post autor: Ubezpieczenia » 25 sty 2018, 19:26

Napisalem Ci info na Priv. Osoby ktore maja problemy zapraszam na Priv.

Zycze milego dnia
Zapraszamy do kontaktu :
Rorschach: +41 (0)71 845 13 20
Bern: +41 (0)31 972 35 69
Luzern: +41 (0)41 250 02 50
Mobil : +41 (0)76 650 00 00
email : kontakt@vs-consulting.ch
Strona firmowa : www.vs-consulting.ch

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 25 sty 2018, 19:54

mtubis pisze:
25 sty 2018, 13:47
Hej,
zmieniam właśnie pracę i planuję, co jak wszystko na to wskazuje będzie realne, zrobić sobie 2 - 3 miesięczną przerwę między rozliczeniem się z obecnym pracodawcą i zaczęciem nowej. Potrzebuję doładować akumulatory, poodwiedzać stare kąty, a może nawet wreszcie znaleźć czas na pozwiedzanie Szwajcarii. Mam pozwolenie B i zachomikowaną odpowiednią ilość franciszków żeby się tu przez ten krótki czas bez pracy utrzymać. Pytanie: czy mogę się w związku z tym spodziewać jakichkolwiek problemów? - tzn. wiem np., że normalnie ubezpieczenie wypadkowe płaci pracodawca i jest ono raczej obowiązkowe - nie muszę się nim przez ten krótki czas przejmować czy trzeba coś na te okoliczność zorganizować (krankenkasse mam bez ubezpieczenia wypadkowego bo nie było potrzebne i nie zamierzam też siedzieć na bezrobociu tylko zrobić sobie dłuższy, bezpłatny urlop przy okazji zmiany pracy)? W Polsce nie przyszło by mi takie pytanie do głowy ale mam wrażenie, że tu papierologii i reguł jest całkiem sporo, zwłaszcza dla przybyszów.
Hej. :D
Rozumiem, ze sie ze Szwajcarii nie wymeldujesz, bo stracisz pozwolenie.
W takim razie musisz nadal placic Krankenkasse i utrzymac ( czyli w domysle placic czynsz, chyba, ze masz jakis dobry uklad :wink: ) meldunek.
Poza tym Twoje ubezpieczenie wypadkowe poza praca ( bo pracowac przeciez nie masz zamiaru ) jest wazne przez 30 dni ( tzn. powinno byc, sprawdz to :!: w ogolnych warunkach do konczacej sie umowy o prace ) po zakonczeniu stosunku pracy. Jesli chcesz byc nadal ubezpieczony od wypadku poza praca i to niezaleznie gdzie ( co osobiscie polecam z cala stanowczoscia, zwlaszcza, ze chcesz rowniez w miedzyczasie odwiedzic Szwajcarie, a wtedy jesli sie cos wydarzy, odpukac, to zbankrutujesz bez ubezpieczenia ), przed uplywem waznosci tego ubezpieczenia dolacz je do ubezpieczenia Krankenkasse, lub, jesli byles ubezpieczony od wypadku w SUVA, wykup w tej firmie tzw. Abredeversicherung ( koszt to chyba ostatnio 45 CHF miesiecznie, 5 lat temu, kiedy z tego korzystalem bylo 25 CHF miesiecznie :D ). Jesli dotychczasowy pracodawca Cie ubezpieczyl w innej instytucji, dowiedz sie w SUVA, czy mozesz je wykupic. Jesli nie, pozostaje dolaczenie tego ubezpieczenia do Krankenkasse, gdzie koszt jest wprawdzie mniejszy ( kilkanascie CHF miesiecznie ), ale roznica jest taka, ze ubezpieczenie wypadkowe w Krankenkasse pokrywa tylko koszty leczenia wypadkowego, a SUVA poza tym wyplaca rowniez dniowki wypadkowe. Abredeversicherung w SUVA mozna wykupic maksymalnie na 6 miesiecy ( nie wiem jak jest z krotszym okresem, o ile pamietam, kiedy z tego korzystalem, mozna bylo wykupic na miesiac lub na 6 miesiecy, ale glowy nie dam, a nie chce mi sie grzebac w przepisach, bo pisze z glowy ), ubezpieczenie dolaczone do Krankenkasse moze byc na stale ( nie ma to jednak sensu, jesli sie pracuje, bo pracodawca i tak potraca czesc skladki na nie ).
Mozna tez oczywiscie sie ubezpieczyc od wypadku w polskich firmach ubezpieczeniowych. Wybor nalezy do Ciebie. :D
No i to chyba tyle. :D
Jesli o czyms zapomnialem, prosze o uzupelnienie.
Zycze udanej, bezwypadkowej przerwy w pracy. :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 25 sty 2018, 20:01

Ubezpieczenia pisze:
25 sty 2018, 19:26
Zycze milego dnia
A czemu na Priv ?
Czy to sa jakies tajemnice ? :?: :D :shock:
Moze inni tez chcieliby sie co nieco dowiedziec w temacie ? :D
Ja tez sie chetnie doinformuje. :D
Pozdrawiam. :D

mtubis
Bywalec
Bywalec

Post autor: mtubis » 25 sty 2018, 20:22

Dzięki!
Nie wymeldowuję się i grzecznie place krankenkasse, czynsze, rachunki itd. Chodziło mi właśnie o te ubezpieczenia i ewentualnie inne nieprzewidziane sprawy. Dzięki, obadam co wogole mam za ubezpieczenie wypadkowe i wczytam się w Wasze wiadomości.

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik
Gadu: 7316141

Post autor: wojtek/rheinfelden » 25 sty 2018, 23:54

Ubezpieczenia pisze:
25 sty 2018, 19:26

Zycze milego dnia

Forum ogólne, pytanie do nas, postaramy się pomóc za darmoszkę....
People for Process Automation

Odpowiedz