Od przyszlego roku dostane Ausweis C co mi sie zmieni?

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Awatar użytkownika
giuseppe verdi
Domownik
Domownik
Gadu: 0

Od przyszlego roku dostane Ausweis C co mi sie zmieni?

Post autor: giuseppe verdi » 21 wrz 2017, 19:05

Jak w temacie otrzymam nowy Ausweis tym razem C z gminy już wiem że muszę go przyjąć, kanton Bern jestem żonatym 30latkiem.
Co mi się dokładnie zmieni oprócz podatku itd czy pracodawca jest zmuszony do podniesienia mi zarobków i jakie dodatkowe obowiązki będę musiał spełniać?

Proszę tylko o konkretne wypowiedzi :wink:
Bo każdy człowiek ma trzy życia w sobie jedno, po którym płacze, drugie w którym żyje i stęka, trzecie, którego się spodziewa.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Re: Od przyszlego roku dostane Ausweis C co mi sie zmieni?

Post autor: bogwar » 22 wrz 2017, 20:20

giuseppe verdi pisze:
21 wrz 2017, 19:05
Jak w temacie otrzymam nowy Ausweis tym razem C z gminy już wiem że muszę go przyjąć, kanton Bern jestem żonatym 30latkiem.
Co mi się dokładnie zmieni oprócz podatku itd czy pracodawca jest zmuszony do podniesienia mi zarobków i jakie dodatkowe obowiązki będę musiał spełniać?

Proszę tylko o konkretne wypowiedzi :wink:
Naprawde musisz ? :shock: Od kiedy to w Szwajcarii jest przymus przyjecia jakiegokolwiek permitu ? A jak nie przyjmiesz to co, kaza Ci opuscic Szwajcarie ? :shock: :shock: :shock:
Skad Ci to przyszlo do glowy ? O ile wiem, w Szwajcarii ( a chyba powinno byc tak wszedzie ) placi sie za prace, a nie za posiadany status. Owszem, byc moze Szwajcarzy maja po cichu wieksza szanse na wyzsze zarobki, ale nie slyszalem i nigdzie w przepisach sie nie spotkalem ( a naprawde troche ich przewertowalem :D ), zeby zmiana permitu stanowila dla pracodawcy przymus podniesienia zarobkow. Permit C daje Ci wieksza stabilizacje zyciowa. Jest to prawo do osiedlenia sie w Szwajcarii ( w przeciwienstwie do permitow L i B, ktore sa tylko prawem do czasowego pobytu i mozna ich nie przedluzyc ). Jak wspomniales zmieni sie dla Ciebie forma opodatkowania, bo bedziesz musial sie rozliczac na zasadach ogolnych, co moze skutkowac wiekszym podatkiem do zaplacenia. Chyba, ze masz lub bedziesz mial dzieci. Akurat w kantonie Bern i tak mozna sie rozliczac indywidualnie, majac nawet permit L czy B.

Awatar użytkownika
giuseppe verdi
Domownik
Domownik

Post autor: giuseppe verdi » 22 wrz 2017, 21:13

Sytuacja się rozegrała w gminie sam zapytałem przy okazji czy muszę przyjąć ausweis C Pani stanowczym głosem powiedziała że muszę na mój uśmiech nieco chyba się oburzyła :lol:
Ja nie potrzebuje i nie zależy mi na tym wielkim C :wink:

Dzięki za podpowiedz czy poza podatkiem czekają na mnie jakieś inne nowinki???
Bo każdy człowiek ma trzy życia w sobie jedno, po którym płacze, drugie w którym żyje i stęka, trzecie, którego się spodziewa.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 23 wrz 2017, 14:58

giuseppe verdi pisze:
22 wrz 2017, 21:13
Sytuacja się rozegrała w gminie sam zapytałem przy okazji czy muszę przyjąć ausweis C Pani stanowczym głosem powiedziała że muszę na mój uśmiech nieco chyba się oburzyła :lol:
Ja nie potrzebuje i nie zależy mi na tym wielkim C :wink:

Dzięki za podpowiedz czy poza podatkiem czekają na mnie jakieś inne nowinki???
Ech, te panie w gminie. :D :D :lol:
Nie sugeruj sie zbytnio tym, co mowia, bo czasem bywaja po prostu niedopieszczone i majac gorszy dzien, sa bardziej obcesowe. :lol: :lol:
W takich sytuacjach lepiej rozmawiac z facetem. Mysle, ze pan Joder, kierownik dzialu, potraktowalby Cie bardziej przyjaznie. :wink: :wink: :wink:
Jesli chodzi o nowinki, to bedziesz bardziej " nieusuwalny ", czy tez inaczej mowiac, bedzie Cie trudniej wydalic ze Szwajcarii, a po, w sumie z poprzednimi pozwoleniami, 15 latach pobytu w Szwajcarii, bedziesz mogl tu siedziec na socjalu do konca zycia. O ile oczywiscie nie popelnisz jakiegos powaznego przestepstwa. Tak, jak to robi jeden z muzulmanskich Imamow w Biel, ktory nawoluje w meczecie do mordowania niewiernych, a od 20 lat siedzi w Szwajcarii na socjalu, nie zna zadnego urzedowego jezyka i ma pozwolenie C. W gazecie pisali, ze prawnicy sie wypowiadali, iz nawolywanie w meczecie to raczej zbyt male przestepstwo, zeby go wydalic.
Poza tym, bedziesz mogl zawiesic okresowo pozwolenie, wyjezdzajac na dluzszy czas za granice, co przy innych pozwoleniach jest wg przepisow niemozliwe.
Zreszta zapytaj wujka google, on ma wiecej czasu, wiedzy i cierpliwosci. :D :D :lol:

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 24 wrz 2017, 18:21

giuseppe verdi pisze:
22 wrz 2017, 21:13
I tak trzeba. :D
Niech pani ( nawet niedopieszczona :lol: :lol: ) nie mysli, ze dla wszystkich Szwajcaria to raj ostateczny. Owszem, to raj ( chociaz coraz mniejszy ) finansowy, na razie, bo kto wie, moze za jakis czas, Szwajcarzy beda jezdzic ( na poczatku oczywiscie latac, bo ktory by sie splamil jazda autokarem :lol: :lol: :lol: ) do pracy w Polsce. Pozyjemy, zobaczymy. :D :lol:

Awatar użytkownika
dunka
Rezydent
Rezydent

Post autor: dunka » 24 wrz 2017, 21:37

Na moja glowe to B lepsze niz L, a C niz B :)

Jak Bogus powiedzial, dla zainteresowanych wszystko w google jest, ba ,on nawet leczy tych, co nie maja zaufania do doktorw ;)

Na serio, to dziwna postawa, ze ktos , kto zdecydowal sie na zycie tu, nie chce stalego osiedlenia. Przeciez ono upraszacza wiele spraw jak chocby zakup nieruchomosci, kredyty, inne sprawy wymagajace normalnosci w sensie szwajcarskim. To nie jest kraj do zycia wszystkim i kazdy wie o czym ja mowie, ale dla zdecydowanch tu pozostac, to naprawde pomaga, moim zdaniem.

arska
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: arska » 26 paź 2017, 16:24

Hej Mysle ze zyje tu w Szwajcarii duzo Polakow, ktorzy nie chca sie tutaj osiedlic a jedynie pracowac pare lat i wrocic do Polaski do rodziny. W takim przypadku dla mnie jest zrozumiale, ze ktos woli B zamiast C.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 27 paź 2017, 07:49

z C mozesz sobie giwere bez wiekszych problemow kupic...

gagatek
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: gagatek » 27 paź 2017, 11:12

... i dostaniesz kredyt z lepszym oprocentowaniem :D
It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 27 paź 2017, 12:14

gagatek pisze:
27 paź 2017, 11:12
na porzadna giwere...

gagatek
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: gagatek » 27 paź 2017, 12:32

godzilla pisze:
27 paź 2017, 12:14
gagatek pisze:
27 paź 2017, 11:12
na porzadna giwere...
... z którą - w razie W - pójdzie do banku po jeeeszcze lepszy kredyt.
It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Odpowiedz