Papier celny???

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
JanuszP
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

Papier celny???

Post autor: JanuszP » 22 lip 2017, 17:11

Witam
W dniu dzisiejszym zostałem zatrzymany przez cywilne auto policji do kontroli. Mam samochód na PL tablicach. W trakcie kontroli padło pytanie o jakiś "papier zoll" na samochód. Ja nie posiadam nic takiego a że nie mogłem się dogadać z Panią policjantka to na dowiedzenia powiedziała że będą do mnie dzwonić. Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi z tym dokumentem

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Re: Papier celny???

Post autor: bogwar » 22 lip 2017, 17:56

Witaj.
Jesli od Twojego przyjazdu do CH nie minal rok, nie musisz miec zadnego "papier zoll", ani przerejestrowywac samochodu. Przed uplywem roku musisz wymienic prawo jazdy na szwajcarskie i przerejestrowac samochod. Zeby jednak nie placic cla i podatku od pojazdu musisz wypelnic formularz celny 15.30 pozwalajacy na poruszanie sie nieoclonym pojazdem po terytorium Szwajcarii przez kolejny rok. Przed uplywem tego kolejnego roku powinienes wypelnic ankiete celna ( formularz 15.20 ) pozwalajaca stwierdzic wladzom celnym, czy przeniosles swoja siedzibe do CH, czy nie i ewentualnie dostaniesz przedluzenie ( tak jest w przypadku osob studiujacych, stazystow, czy tzw. Wochenaufenthalter, czyli osob regularnie, minimum co 2 tygodnie, wracajacych do miejsca zamieszkania za granica ) pozwolenia lub nie i wtedy musisz pojazd oclic i zapalcic podatek, lub wywiezc go z powrotem za granice.
Pozdr.

JanuszP
Bywalec
Bywalec

Post autor: JanuszP » 22 lip 2017, 18:10

Ok. A w jaki sposób oblicza się ten rok? W 2015 pracowałem tutaj 3 miesiące, w 2016- 6 miesięcy a w tym jestem od marca, a kontrakt mam do końca roku.
Niestety nie miałem pojęcia ze trzeba coś zgłaszać, koledzy mówili że skoro mam permin L to mogę tak jeździć.
Pani policjantka porobiła zdjęcia auta, moich dokumentów i powiedziała na odchodne ze będą do mnie dzwonić. Czy mam się spodziewać jakiegoś mandatu za to? Wyjeżdżając teraz na wakacje mam zgłaszać gdzieś wyjazd? Co teraz powinienem zrobić?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 22 lip 2017, 19:10

JanuszP pisze:
22 lip 2017, 18:10
Ok. A w jaki sposób oblicza się ten rok? W 2015 pracowałem tutaj 3 miesiące, w 2016- 6 miesięcy a w tym jestem od marca, a kontrakt mam do końca roku.
Niestety nie miałem pojęcia ze trzeba coś zgłaszać, koledzy mówili że skoro mam permin L to mogę tak jeździć.
Pani policjantka porobiła zdjęcia auta, moich dokumentów i powiedziała na odchodne ze będą do mnie dzwonić. Czy mam się spodziewać jakiegoś mandatu za to? Wyjeżdżając teraz na wakacje mam zgłaszać gdzieś wyjazd? Co teraz powinienem zrobić?
Od daty wjazdu, jaka masz na dokumencie w prawym dolnym rogu na stronie bez zdjecia.
No coz, to jest tak, jak sie slucha kolegow, czyli znawcow tematu, zamiast zapoznac sie z przepisami, lub chocby sledzic forum. Temat byl walkowany na wszystkie mozliwe sposoby. :(
Niewykluczone. Nie wiem, jaka date wjazdu masz w dokumencie. Jesli od daty wjazdu nie minal rok, nie musisz sie niczego obawiac.
To by znaczylo, ze pani policjantka nie do konca znala przepisy, chociaz watpie, ale kto wie, kobieta tez czlowiek. :D Jesli jednak rok minal, to mozesz dostac kare, lub nakaz wywiezienia auta za granice, albo i jedno i drugie. Wez wtedy jednak jakies poswiadczenie od celnika na granicy. Mozesz tez dostac nakaz oplacenia cla i podatku. Nie jestem sedzia ani prawnikiem. Jak by sie to jednak nie skonczylo, to kolejna przestroga dla sluchajacych rad kolegow.

JanuszP
Bywalec
Bywalec

Post autor: JanuszP » 22 lip 2017, 19:20

W tym roku mój permin został wydany 25.02. Jeśli uznać fakt że permin za 2016 wygasł z końcem roku a nowy wydany jest po 2 miesiacach czyli nie ma ciągłości to według tego co mówisz nie muszę sie niczego obawiać. Dobrze to rozumiem???
I teraz jeśli bym miał mieć kontynuowane pozwolenie na prace to muszę pilnować żeby wymienić prawko na szwajcarskie i wypełnić ankiete celna 15.20 na samochód przed upływem roku od daty wydania obecnego pozwolenia???
A jeśli znów zjadę do PL na jakiś czas to bedzie sie liczyć ten okres roku od poczatku?
Dobrze to zrozumialem?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 22 lip 2017, 19:28

JanuszP pisze:
22 lip 2017, 19:20
W tym roku mój permin został wydany 25.02. Jeśli uznać fakt że permin za 2016 wygasł z końcem roku a nowy wydany jest po 2 miesiacach czyli nie ma ciągłości to według tego co mówisz nie muszę sie niczego obawiać. Dobrze to rozumiem???
I teraz jeśli bym miał mieć kontynuowane pozwolenie na prace to muszę pilnować żeby wymienić prawko na szwajcarskie i wypełnić ankiete celna 15.20 na samochód przed upływem roku od daty wydania obecnego pozwolenia???
A jeśli znów zjadę do PL na jakiś czas to bedzie sie liczyć ten okres roku od poczatku?
Dobrze to zrozumialem?
Niewazne kiedy zostal wydany, tylko jaka data wjazdu na nim widnieje. Czy ja nie napisalem tego jasno ?

Formularz celny 15.30, bo 15.20 po uplywie nastepnego roku. Czytaj prosze dokladnie, co napisalem.

Jeszcze raz napisze, tym razem powoli. Wszystko sie liczy od daty wjazdu, ktora masz w prawym dolnym rogu, na stronie bez zdjecia.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 22 lip 2017, 19:44

bogwar pisze:
22 lip 2017, 19:10

To by znaczylo, ze pani policjantka nie do konca znala przepisy, chociaz watpie, ale kto wie, kobieta tez czlowiek. :D
Tu musze jednak przyznac, ze nie do konca musiala znac, bo czesc tematu to przepisy celne, a nie o ruchu drogowym. Dlatego powiedziala, ze beda dzwonic, w domysle, jak wyjasni sprawe z urzedem celnym. :D
Z pewnoscia jednak powinna znac przepisy zwiazane z koniecznoscia wymiany prawa jazdy i przerejestrowania auta.

Odpowiedz