Wyjazd ze Szwajcari - co z emerytura?

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
radek
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Wyjazd ze Szwajcari - co z emerytura?

Post autor: radek » 21 lip 2017, 22:03

Witam forumowiczow!

Po paru latkach w tym piekny kraju przyszedl czas na zmiane klimatu i na koniec pazdiernika opuszcze Berno.

Chcialem sie zapytac czy ktos na swiezo przerabial i podpowie w jaki sposo najlepiej zabrac sie do problemu emerytury?

Z racji tego ze wyjezdzam poza Unie Eropejska, przysluguje mi (chyba) prawo do wyplaty moich srodkow. Problem z tym rowiazaniem jest taki, ze przy ewentualny pojawieniu sie w Szwajcarii za pare lat moge zostac poproszony o wplacenie tych srodkow do funduszu emerytalnego.

Rozsadniejsza opcja bedzie chyba otworzenie Freizügigkeitskonto (Vested Benefits account - lista tu https://www.moneyland.ch/en/vestedBenefitsAccount/list). Procenty tam marne, ale chyba w miare bezpieczne rozwiaznie. I w przypadku powrotu bedzie to najlatwiejsze rozwiazanie. Potencjalnym problemem jest moze to ze przy ewentualnej wczesniejszej wyplacie srodkow (za zakup nieruchomosci.. lub wyjezdize poza EU) zaplace kantonalny podatek.

Wiec moze lepszym rozwiazaniem jest konto w kantonie Schwyz? Dzieki temu przy ewentualnej wyplacie podatki beda najnizsze. Czy jednak nie bedac rezydentem tego kantonu moge otworzyc takie konto? Czy musze udac sie na wycieczke i odwiedzic np SZKB bank?

Ostatnia alternatywa to przeniesienie srodkow do czegos takiego jak PensExpert https://www.pens-expert.ch/en/pensfree/pensfree.php Zadnych milionow (jeszcze) nie zgoromadzilem ale nie wiem czy jes tto rozsadne miejsce na ulokowanie pieniedzy na przyszlosc?

Jakies inne, lepsze opcje?

Dzieki za pomoc!

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Re: Wyjazd ze Szwajcari - co z emerytura?

Post autor: bogwar » 21 lip 2017, 22:51

Witam Forumowicza.
Oj, radek, radek. Na forum zarejestrowales sie 10 dni wczesniej niz ja, wiec to raczej ja powinienem oczekiwac od Ciebie odpowiedzi na Twoje pytania. :D
Widze jednak, ze nalezysz do tej czesci forumowiczow, ktorzy forum nie sledza, a zagladaja tylko w sytuacji : " jak trwoga, to do Boga ".
A gdybys zagladal, wiedzialbys, co nalezy zrobic. :D
Odrob wiec lekcje i sie wszystkiego dowiesz. :D
Pozdr. :D

radek
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: radek » 23 lip 2017, 20:19

Czesc @bogwar

Przepraszam, ale nie rozumiem dlaczego data mojego dolaczenia do forum ma tu jakies znacznie.. To moj pierwszy raz od tamtego czasu kiedy opuszczam kraj. Czy mialem na wszelki wypadek sledzic temat bo moze sie kiedys przyda?

'emerytura' i 'Pensionskasse' wyszukalem i nic nie odpowiada mojej sytacji. Dlaczgo uwazasz, ze zamiast zapytac (co chyba jest idea forum?) powinienem odrabiac lekcje?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Post autor: bogwar » 24 lip 2017, 18:19

radek pisze:
23 lip 2017, 20:19
Czesc @bogwar

Przepraszam, ale nie rozumiem dlaczego data mojego dolaczenia do forum ma tu jakies znacznie.. To moj pierwszy raz od tamtego czasu kiedy opuszczam kraj. Czy mialem na wszelki wypadek sledzic temat bo moze sie kiedys przyda?

'emerytura' i 'Pensionskasse' wyszukalem i nic nie odpowiada mojej sytacji. Dlaczgo uwazasz, ze zamiast zapytac (co chyba jest idea forum?) powinienem odrabiac lekcje?
Czesc radek. :D
A nie przydalby sie wlasnie ? :D Emerytura przeciez czeka kazdego, pozy oczywiscie tymi, ktorzy nie dozyja. :(

To wpisz jeszcze BVG i poszukaj.
Dlatego, ze skoro juz jednak nie sledziles forum z takich czy innych wzgledow ( Twoj wybor ), to przynajmniej zadaj sobie troche trudu, zeby otrzymac odpowiedz na swoje pytania, ktore oczywiscie mozesz zadac na forum. Pisze tak, poniewaz rozumialbym Twoje rozterki, gdybys byl na forum nowicjuszem, ale z Twoim stazem, mozna oczekiwac, ze juz cos wiesz, a jesli nie, to najpierw poszukasz.

Odpowiedz