Niedługo zaczynam pracę - kilka pytań.

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
marcinklin
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

Niedługo zaczynam pracę - kilka pytań.

Post autor: marcinklin » 30 mar 2017, 22:38

Witam serdecznie,

prawdopodobnie niedługo dostanę pracę na okres wiosna-lato w Szwajcarii (czekam na odpowiedź) i mam w związku z tym kilka pytań.
1. Czy są banki, które oferują darmowe konta bankowe z kontem internetowym ?

2. Jak przelać zarobione pieniądze na polskie konto ? Czy lepiej założyć konto walutowe w Polskim banku i takie podać pracodawcy ?

3. Czy w Szwajcarii po zakończeniu pracy trzeba się jakoś z tego rozliczyć jak np w Polsce złożyć PIT lub coś w tym stylu ?

4. Po powrocie do Polski zapewne przywiozę znaczną ilość gotówki lub będę co miesiąc przelewał (jeżeli jest taka możliwość) na Polskie konto. W przypadku, gdy nasz kochany polski Urząd Skarbowy dowie się o moich pieniądzach, lub gdy kupię np drogie auto w PL (Urzędy się komunikują ze sobą, ale też ktoś może uprzejmie donieść z zazdrości ;-) ) to jak udowodnić polskiemu fiskusowi, że pieniądze, które posiadam są legalne ? Wystarczy kontrakt podpisany z pracodawcą ? Czy Szwajcarski urząd skarbowy po zakończeniu mojej pracy może mi wydać jakieś zaświadczenie jak np PIT potwierdzające zarobione pieniądze i zapłacony podatek ?

Bardzo Was proszę o odpowiedź ;) Z góry dziękuję !

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik
Gadu: 7316141

Re: Niedługo zaczynam pracę - kilka pytań.

Post autor: wojtek/rheinfelden » 31 mar 2017, 16:30

1. Tak. Na poczcie Postfinance np. a dostęp przez E Finance. Darmo nie ma, jak mniej jak 7500 CHF na koncie to 5 CHF miesiąc.
2. Z Postfinance w CHF do Polski na konto walutowe w CHF np. w AliorBank ma takie walutowe konto w ofercie. Kantor online też.
3. Nie.Od obcokrajowców podatek pobierany jest od źródła.
4. Szwajcaria ma umowę z Polską o niemożliwości podwójnego opodatkowania. Kup sobie tanie auto, drogie to żadna inwestycja. Dostaniesz na koniec tzw. Lohnausweiss, w nim jest napisane ile zarobiłeś i podatek zapłacony.

Wszystko jest szczegółowo na forum, jak poszukasz głębiej to znajdziesz...

Pzdr
People for Process Automation

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 31 mar 2017, 22:20

wojtek/rheinfelden pisze:
31 mar 2017, 16:30
1. Tak. Na poczcie Postfinance np. a dostęp przez E Finance. Darmo nie ma, jak mniej jak 7500 CHF na koncie to 5 CHF miesiąc.
2. Z Postfinance w CHF do Polski na konto walutowe w CHF np. w AliorBank ma takie walutowe konto w ofercie. Kantor online też.
3. Nie.Od obcokrajowców podatek pobierany jest od źródła.
4. Szwajcaria ma umowę z Polską o niemożliwości podwójnego opodatkowania. Kup sobie tanie auto, drogie to żadna inwestycja. Dostaniesz na koniec tzw. Lohnausweiss, w nim jest napisane ile zarobiłeś i podatek zapłacony.

Wszystko jest szczegółowo na forum, jak poszukasz głębiej to znajdziesz...

Pzdr
Wojtek, gosc pyta precyzyjnie ( co mi sie bardzo podoba ), a Ty ( z calym szacunkiem i sympatia :D ) odpowiadasz troche chaotycznie.
Zazwyczaj bywa odwrotnie, bo ludzie raczej pytaja chaotycznie.
1. Gosc nie zajarzy co oznacza 7500 CHF na koncie, a chodzi przeciez o to, ze na koncie srednio ma byc w kazdym dniu miesiaca minimum 7500 CHF. Prawda ? :D
2.Wiekszosc bankow w Polsce prowadzi konta walutowe bezplatnie, pod pewnymi warunkami, np. w BZWBK trzeba miec srednio dziennie na koncie 20 jednostek waluty, w przeciwnym razie obciaza klienta 2 jednostkami waluty miesiecznie ( to wiem, bo mam tam konto, ale oczywiscie w roznych bankach jest roznie, np. w ING miesiecznie za konto w EURO placi sie 0,36 eurocenta miesiecznie, czyli ok. 1,5 PLN niezaleznie od stanu konta ). Kwestia ile kosztuje przelew do Polski w danym banku szwajcarskim oraz wplyw na konto w banku polskim. Ja np. ( i tu wcale nie reklamuje, bo pewnie sa lepsze opcje, ale bank mam po prostu pod reka, zarowno w Szwajcarii, jak i w Polsce, a wygoda czasem ma duze znaczenie i sie po prostu za to placi ) mam konto w Valiant Bank, gdzie przelew CHF do Polski kosztuje 5 CHF ( niezaleznie od kwoty ), a wplyw na moje konto w BZWBK 10 PLN ( koniecznie trzeba jednak podac pelny numer IBAN, inaczej sie placi dodatkowo 20 CHF w ramach kosztow poszukiwania konta odbiorcy :( ). Z tego co wiem jednak, np. Alior Bank nie pobiera oplaty za wplyw na konto walutowe. Nie wiem jednak czy bank szwajcarski wtedy nie pobiera wyzszych oplat. To jest jak slalom narciarski. Trzeba usiasc przed kompem, stracic iles czasu i cos wybrac ( a na wszelki wypadek dopytac w banku ). Podstawowa jednak zasada we wszystkich przelewach jest, zeby przelew byl na konto prowadzone w tej samej walucie, inaczej banki nas oskubia na spreadzie, czyli roznicach kursowych kupna i sprzedazy waluty. Frankowicze z pewnoscia wiedza, co mam na mysli. Nawet przelewy SEPA, mimo, ze sa teoretycznie bezplatne i wymieniaja CHF na EURO po kursie dewizowym, korzystniejszym niz kurs gotowkowy, nie maja szans przy przelewie CHF na konto w CHF w Polsce ( nawet przy uwzglednieniu wspomnianych oplat ) i sprzedazy elektronicznej CHF przez walutomat, czy inne platformy wymiany spolecznosciowej.
Raczej jednak nie znajdzie sie pracodawcy, ktory zgodzi sie przelewac dochody na polskie konto walutowe. Ale.....glowy nie dam. :D
3.Owszem, w Szwajcarii nie trzeba robic nic, jak pisales, ale jesli to bedzie praca tylko przez czesc roku ( jak pisal zainteresowany ) i w Polsce tez bedzie mial jakies dochody, to trzeba zglosic w polskim US ( przy wypelnianiu PITu ) dochody szwajcarskie, ktore beda uwzglednione przy opodatkowaniu dochodow polskich ( za szwajcarskie placimy podatek w Szwajcarii, chyba, ze w Szwajcarii przebywa sie mniej niz 183 dni w roku, wtedy wszystkie moga byc opodatkowane w Polsce, ale wtedy trzeba dopilnowac, zeby odjeto od podatku naleznego w Polsce, podatek zaplacony w Szwajcarii ).
4. Tu juz pelny luz. W Szwajcarii sie pracuje legalnie ( zazwyczaj :mrgreen: ), wiec my szaraczki, zyjacy z pracy najemnej, nie musimy sie obawiac urzedu skarbowego, ani w Szwajcarii ani w Polsce. Lohnausweis jest tu jak dokument legalnosci pochodzenia srodkow na zakup wszystkiego ( w ramach jego zakresu oczywiscie :lol: ). Nawet uslug w agencji towarzyskiej. Mozna spokojnie wziac rachunek i przedstawic........w urzedzie skarbowym w ramach kosztow uzyskania przychodu. :wink: :wink: :lol: Lepiej jednak, zeby nasze Panie nie mialy wtedy wgladu do ksiag rachunkowych. :wink: :wink: :lol:

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik

Post autor: wojtek/rheinfelden » 01 kwie 2017, 13:45

bogwar pisze:
31 mar 2017, 22:20

Wojtek, gosc pyta precyzyjnie ( co mi sie bardzo podoba ), a Ty ( z calym szacunkiem i sympatia :D ) odpowiadasz troche chaotycznie.
Zazwyczaj bywa odwrotnie, bo ludzie raczej pytaja chaotycznie.
Oj tam oj tam, gdzieś na jakiejś Zvieri pauzie pisanie z telefonu było..

A co do tych banków to nie róbmy krypto reklam, niech facet wybierze jaki zachce...

tum
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: tum » 01 kwie 2017, 18:06

Panowie nie mieszajmy w glowie mlodemu chlopakowi:-), ktory chce zaczac kariere w Szwajcarii. Przelewy - jak bysmi nie liczyli, jaka opcje bysmy nie wybrali przelew z panstwa pozaunijnego CH do Polski kosztuje roznie... (rozne zmienne maja na to wplyw) W kazdym razie musimy liczyc ok. 20 CHF za transakcje. Podatek - miedzy Polska a CH istnije porozumienie o podwojnym opodatkowniu. Takze wszystko jest uregulowane. Zaswiadczenia - to juz chyba w CH jest na najwyzszym poziomie :-) i kazde zaswiadczenie o dochodzie czy podatku ma waznosc takze w Polsce.

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik

Post autor: wojtek/rheinfelden » 01 kwie 2017, 18:26

tum pisze:
01 kwie 2017, 18:06
W kazdym razie musimy liczyc ok. 20 CHF za transakcje.

20 CHF to już przesada chyba Ze za SEPA. Giro international to koszt CHF 5.-

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 01 kwie 2017, 18:36

wojtek/rheinfelden pisze:
01 kwie 2017, 13:45
A co do tych banków to nie róbmy krypto reklam, niech facet wybierze jaki zachce...
bogwar pisze:
31 mar 2017, 22:20
( i tu wcale nie reklamuje, bo pewnie sa lepsze opcje, )
tum pisze:
01 kwie 2017, 18:06
Panowie nie mieszajmy w glowie mlodemu chlopakowi:-), ktory chce zaczac kariere w Szwajcarii. Przelewy - jak bysmi nie liczyli, jaka opcje bysmy nie wybrali przelew z panstwa pozaunijnego CH do Polski kosztuje roznie... (rozne zmienne maja na to wplyw) W kazdym razie musimy liczyc ok. 20 CHF za transakcje. Podatek - miedzy Polska a CH istnije porozumienie o podwojnym opodatkowniu. Takze wszystko jest uregulowane. Zaswiadczenia - to juz chyba w CH jest na najwyzszym poziomie :-) i kazde zaswiadczenie o dochodzie czy podatku ma waznosc takze w Polsce.
Naprawde uwazasz, ze tym, co napisalem, namieszalem mu w glowie ? :shock: Podalem przeciez konkretne przyklady i koszty " na tacy ".
W glowie to mu sie dopiero pomiesza ( a raczej zacznie go bolec :lol: ) , jak sam zacznie szukac i porownywac.
Przeciez podalem przykladowy koszt calego przelewu 5CHF + 10 PLN = ok. 7,5 CHF ( niezaleznie od kwoty przelewu ). Gdzie tu wiec jeszcze do 20 CHF ?
Dodam jeszcze, ze w przelewie trzeba wybrac podzial kosztow miedzy nadawce i odbiorce ( tzw. SHA ), w tym przypadku to akurat ta sama osoba, tylko rozne konta. Ja nie pisze ogolnie proszac o kontakt na priva, czyli " zadzwon, pogadamy ", tylko pisze sprawdzone konkrety. :D

marcinklin
Bywalec
Bywalec

Post autor: marcinklin » 04 kwie 2017, 22:47

Dzięki za odpowiedź Panowie.

Zrobię tak, założę konto w jakimś banku w CH oraz konto walutowe CH w mBanku bo raz, że tam mam podstawowe konto, a dwa, że (wydaje mi się) mają dosyć korzystną ofertę konta walutowego.

Jakie ubezpieczenie wybrać ?

Stary
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Stary » 02 wrz 2017, 22:40

To i ja mam pytanie w sprawie konta w banku:
Jestem Polakiem, mieszkam w Niemczech, chciałbym otworzyć konto w banku szwajcarskim i tu pytanie - jakie potrzebuję dokumenty do otworzenia takiego konta?
Adres korespondencyjny w CH mam (bez meldunku).
Proszę o podpowiedź. :)

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 03 wrz 2017, 01:53

Stary pisze:
02 wrz 2017, 22:40
To i ja mam pytanie w sprawie konta w banku:
Jestem Polakiem, mieszkam w Niemczech, chciałbym otworzyć konto w banku szwajcarskim i tu pytanie - jakie potrzebuję dokumenty do otworzenia takiego konta?
Adres korespondencyjny w CH mam (bez meldunku).
Proszę o podpowiedź. :)
Podpowiadam. :D

https://www.moneyland.ch/de/bankkonto-a ... er-schweiz

Jezyk do zmiany ( na angielski lub francuski, nie ma niestety retoromanskiego :( ) w prawym gornym rogu.

Stary
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Stary » 03 wrz 2017, 20:30

Dzięki. :)
Czy dobrze rozumiem, że wymóg Ausweisu nie dotyczy konieczności posiadania szwajcarskich dokumentów?

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik

Post autor: wojtek/rheinfelden » 03 wrz 2017, 21:08

Witaj
Konto w Postfinance nawet na Polskie Prawo Jazdy otworzysz, ale to kosztuje extra ... Domizil Ausland CHF 25.–/Monat pro Konto, unabhängig vom Vermögen

Stary
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Stary » 03 wrz 2017, 21:35

No to to mi już sprawę wyjaśnia. :)
Chciałem moją szwajcarską emeryturkę trzymać we Frankach, bo przelewanie jej do DE na euro po kursie z pierwszego dnia miesiąca nie zawsze było przyjemne (w zależności od kursu). Ale przy tych opłatach to lepiej jeśli sami wymienią na euro i przeleją na moje konto. ;)

Dzięki! :)

Stary
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Stary » 10 wrz 2017, 20:33

Jednak kiedy dobrze policzyłem, to nawet z tymi opłatami lepiej trzymać Franki. Myślę o Basel Kantonalbank. Czy macie jakieś spostrzeżenia, opinie o tym banku?

Odpowiedz