Transfer zasiłku do PL ,co dalej...ze Szwajcarią ??

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Neoman
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Transfer zasiłku do PL ,co dalej...ze Szwajcarią ??

Post autor: Neoman » 28 mar 2017, 21:45

Witam ,mam kilka pytań odnośnie tego zagadnienia . Sprawy samego transferu są jasne ,nurtuje mnie pytanie jak już załatwię wszystkie formalności czy muszę się ze Szwajcarii całkowicie WYMELDOWAĆ ? Oddać mieszkanie,wypowiedzieć wszelkie umowy zawarte tu (internet,telefon,ubezpieczenie )? . Czy jeśli chodzi o konto bankowe to czy jest opcja żeby móc nadal korzystać z np. Post Finance będąc w PL .? Spraw jest trochę do załatwienia. Jak wygląda opcja jeżeli ma się samochód ? Wiem ,że jest możliwość powrotu do Szwajcarii jeżeli po upływie 3 miesięcy nie znajdzie się pracy w PL i nadal mieć status bezrobotnego z zasiłkiem . I co wtedy ? Mam nadzieję ,że nie namieszałem za bardzo ,może ktoś to przerabiał i może się podzielić swoimi doświadczeniami w tej kwestii . Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Re: Transfer zasiłku do PL ,co dalej...ze Szwajcarią ??

Post autor: bogwar » 28 mar 2017, 22:30

Neoman pisze:
28 mar 2017, 21:45
Witam ,mam kilka pytań odnośnie tego zagadnienia . Sprawy samego transferu są jasne ,nurtuje mnie pytanie jak już załatwię wszystkie formalności czy muszę się ze Szwajcarii całkowicie WYMELDOWAĆ ? Oddać mieszkanie,wypowiedzieć wszelkie umowy zawarte tu (internet,telefon,ubezpieczenie )? . Czy jeśli chodzi o konto bankowe to czy jest opcja żeby móc nadal korzystać z np. Post Finance będąc w PL .? Spraw jest trochę do załatwienia. Jak wygląda opcja jeżeli ma się samochód ? Wiem ,że jest możliwość powrotu do Szwajcarii jeżeli po upływie 3 miesięcy nie znajdzie się pracy w PL i nadal mieć status bezrobotnego z zasiłkiem . I co wtedy ? Mam nadzieję ,że nie namieszałem za bardzo ,może ktoś to przerabiał i może się podzielić swoimi doświadczeniami w tej kwestii . Pozdrawiam
Wrecz przeciwnie. Zastanow sie nad swoim pytaniem. Jesli sie wymeldujesz, Twoje pozwolenie straci waznosc, a co za tym idzie stracisz prawo do zasilku, bo wymeldowanie oznacza definitywne opuszczenie Szwajcarii. Oczywiscie internet i telefon mozesz wymowic. Nie ma przeciez obowiazku posiadania tego. Konto w banku jednak musisz zachowac, bo na nie bedzie przelewany zasilek.
Pamietaj, ze wyjazd za granice w celu poszukiwania pracy nie oznacza calkowitego zerwania kontaktu z RAV. Do Arbeitslosenkasse np. co miesiac bedziesz musial dostarczac wypelniony formularz Angaben der versicherten Person. Dopiero jesli znajdziesz prace i zdecydujesz sie pozostac w Polsce, powinienes przyjechac do Szwajcarii i pozamykac swoje sprawy. Jesli pracy nie znajdziesz musisz wrocic do Szwajcarii przed uplywem 3 miesiecy i zglosic sie osobiscie do RAV, jesli chcesz zachowac prawo do zasilku. Wszystko jest opisane w broszurze, ktora otrzymasz przed wyjazdem. Ktos w jakims watku niedawno podal link do tej broszury, ale teraz nie moge znalezc.

Awatar użytkownika
kylu
Domownik
Domownik

Post autor: kylu » 29 mar 2017, 10:20

viewtopic.php?f=54&t=39971&p=282720&hil ... ek#p282720. Chyba to było tutaj omawiane ponieważ czytałem i rozmawiałem z moim patronem w RAV też chcę z tego skorzystać i mówił że nie na problemu,

Awatar użytkownika
kylu
Domownik
Domownik

Post autor: kylu » 29 mar 2017, 10:20

viewtopic.php?f=54&t=39971&p=282720&hil ... ek#p282720. Chyba to było tutaj omawiane ponieważ czytałem i rozmawiałem z moim patronem w RAV też chcę z tego skorzystać i mówił że nie na problemu,

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik
Gadu: 7316141

Post autor: wojtek/rheinfelden » 29 mar 2017, 14:26

Neoman pisze:
Kolego tak jak bogwar wspomniał, mijasz się z prawdą. Poczytaj o tym w tym innym wątku w którym linki wstawiałem o tym od A do Z jak to przebiega... A jak nie zrozumiesz czegoś to wal pytaj śmiało....
People for Process Automation

Neoman
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Neoman » 29 mar 2017, 15:59

Trochę sie sprawa wyjaśniła ,wcześniej miałem sprzeczne informacje od tzw. (znawców tematu) stąd mój post . Reasumując : Szwajcaria pozostaje bez zmian ,dalej mam meldunek ,ubezpieczenie itp . tylko wyjeżdżam do PL i tam szukam pracy . Do 3 miesięcy albo znajdę pracę i wtedy mogę zamknąć sprawę ze Szwajcarią albo wracam ,melduję się do RAV i dalej szukam pracy w CH mając status bezrobotnego z prawem do zasiłku .
Pytanie kolejne : czytałem,że jest możliwość przedłużenia pobytu w PL z 3 do 6 miesięcy ,tylko trzeba przed upływem trzech miesięcy napisać podanie i uzasadnić dlaczego chce się zostać dłużej w kraju . Ktoś to już praktykował ?

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik

Post autor: wojtek/rheinfelden » 29 mar 2017, 17:49

Według wszystkich internetowych przepisów i wujka google , najdłużej 3 miesiące.
Ale sam zapytasz RAV-Beratera i wtedy tzw (znawców tematu), i nas też poinformujesz czy się da dłuzej.

Neoman
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Neoman » 29 mar 2017, 18:42

Wojtek : http://europa.eu/youreurope/citizens/wo ... tay-longer

Tu kolejny cytat : Do 1 maja 2010 r. zasiłek dla bezrobotnych mógł być transferowany maksymalnie na okres trzech miesięcy. Wraz
z wejściem w życie nowych przepisów nadal zasadą jest transfer zasiłku do trzech miesięcy, ale w wyjątkowych okolicznościach możliwe jest przedłużenie okresu transferu, jednak maksymalnie do sześciu miesięcy.

Aby przedłużyć okres transferu zasiłku do Polski, osoba bezrobotna powinna złożyć wniosek o jego przedłużenie w instytucji, która przyznała jej prawo do zasiłku, przed upływem pierwszych trzech miesięcy transferu. Możliwe jest także złożenie od razu wniosku
o transfer zasiłku na trzy miesiące z możliwością przedłużenia
o kolejne trzy.
To tylko od wujka Google ...

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik

Post autor: wojtek/rheinfelden » 30 mar 2017, 13:11

No właśnie

Ale i tak tam jest napisane że
...Nie wszystkie kraje zgadzają się przedłużyć ten termin. Zwróć się do publicznych służb zatrudnienia w kraju Twojego pochodzenia z pytaniem, czy i na jakich warunkach może zostać przyznane przedłużenie...

Także w RAV pytaj bo tu nie chodzi o kraj Twojego pochodzenia tylko o kraj z którego dostajesz zasiłek. w którym nabyłeś do niego prawo.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 31 mar 2017, 20:36

wojtek/rheinfelden pisze:
30 mar 2017, 13:11
No właśnie

Ale i tak tam jest napisane że
...Nie wszystkie kraje zgadzają się przedłużyć ten termin. Zwróć się do publicznych służb zatrudnienia w kraju Twojego pochodzenia z pytaniem, czy i na jakich warunkach może zostać przyznane przedłużenie...

Także w RAV pytaj bo tu nie chodzi o kraj Twojego pochodzenia tylko o kraj z którego dostajesz zasiłek. w którym nabyłeś do niego prawo.
Wlasnie dzis zasiegnalem ( osobiscie ) informacji u zrodla, czyli u pani w RAV ( notabene bardzo kompetentnej, profesjonalnej, milej i........calkiem atrakcyjnej :wink: :D . No..... bylem pod wrazeniem :P :D ), ktora zajmuje sie tym tematem. I prawda jest taka, ze Szwajcaria nie przedluza pobytu o kolejne 3 miesiace. Niniejszym ten watek w temacie przedluzenia, w przypadku Szwajcarii, dla mnie jest ostatecznie wyjasniony. Bez domyslow i zdania " znawcow tematu ". :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 01 kwie 2017, 00:41

bogwar pisze:
28 mar 2017, 22:30
Neoman pisze:
Wrecz przeciwnie. Zastanow sie nad swoim pytaniem. Jesli sie wymeldujesz, Twoje pozwolenie straci waznosc, a co za tym idzie stracisz prawo do zasilku, bo wymeldowanie oznacza definitywne opuszczenie Szwajcarii. Oczywiscie internet i telefon mozesz wymowic. Nie ma przeciez obowiazku posiadania tego. Konto w banku jednak musisz zachowac, bo na nie bedzie przelewany zasilek.
Pamietaj, ze wyjazd za granice w celu poszukiwania pracy nie oznacza calkowitego zerwania kontaktu z RAV. Do Arbeitslosenkasse np. co miesiac bedziesz musial dostarczac wypelniony formularz Angaben der versicherten Person. Dopiero jesli znajdziesz prace i zdecydujesz sie pozostac w Polsce, powinienes przyjechac do Szwajcarii i pozamykac swoje sprawy. Jesli pracy nie znajdziesz musisz wrocic do Szwajcarii przed uplywem 3 miesiecy i zglosic sie osobiscie do RAV, jesli chcesz zachowac prawo do zasilku. Wszystko jest opisane w broszurze, ktora otrzymasz przed wyjazdem. Ktos w jakims watku niedawno podal link do tej broszury, ale teraz nie moge znalezc.
Przytaczam swoja wypowiedz, bo nie lubie niedomowien i jak wiecie, jestem szczegolarzem ( oczywiscie w sprawach przepisow, bo w zyciu.....to......w zaleznosci od okolicznosci. :D ). A...., ze mam informacje u zrodla, to nikt mi tu nie podskoczy :mrgreen: A tym zrodlem jest oczywiscie mila pani z RAV, ktora mi wszystko wyjasnila ( prawie wszystko wiedzialem z broszury, ktora mi wczesniej dala a Wojtek opublikowal, podajac link ), dlatego moglem wieksza czesc spotkania poswiecic, patrzac jej prosto w oczy i podziwiac jej perfekcje w czynnosciach zawodowych i zachowaniu. :D :P Daj Boze kazdemu spotkac taka fajna pania urzedniczke.......ech!!! No dobra, bo sie jeszcze zakocham, a to przeciez nie ten wiek i nie ta dolina. :lol: :lol: :lol: W kazdym razie, jesli po 3 miesiacach nie znajdzie sie pracy w Polsce ( lub kazdym innym kraju UE ), nalezy sie zglosic w wyznaczonym ( juz przy wyjezdzie ) terminie z powrotem w RAV, zeby zachowac ciaglosc prawa do zasilku. Oczywiscie mozna w kazdym momencie zrobic to wczesniej, w porozumieniu z osoba monitorujaca. Mozna tez po uplywie 3 miesiecy pozostac za granica ( np. w Polsce ) informujac te osobe, ale oczywiscie wyplata zasilku zostaje zawieszona i akta zostaja " zamrozone ". W kazdym momencie mozna je " odmrozic " i wrocic do CH ( w ramach Rahmenfrist ), oczywiscie w porozumieniu z osoba monitorujaca. Warunkiem jest, zeby w kazdym momencie powrotu do CH i RAV miec ze soba wazne pozwolenie na prace i pobyt. Co sie z z tymi dokumentami dzieje w miedzyczasie, nie ma znaczenia. W trakcie pobytu za granica podlegamy zagranicznej instytucji i rola RAV, a wlasciwie Arbeitslosenkasse sprowadza sie do wyplaty swiadczen, o ile oczywiscie zagraniczna instytucja w wymaganym terminie potwierdzi nasze zgloszenie ( mamy na to 7 dni od daty wyjazdu, wtedy zachowujemy ciaglosc platnosci swiadczen, po tym terminie, od momentu zgloszenia ) na druku U009 i wymeldowanie sie z niej.

Neoman
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Neoman » 29 cze 2017, 18:14

Bogwar ,trochę pózno ale dziękuję za wyczerpującą odpowiedz na moje pytania . Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 22 lip 2017, 17:58

Neoman pisze:
29 cze 2017, 18:14
Bogwar ,trochę pózno ale dziękuję za wyczerpującą odpowiedz na moje pytania . Pozdrawiam
Lepiej pozno niz wcale. :D
Pozdr.

Odpowiedz