Rozliczenie podatkowe

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
pttg
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 0

Rozliczenie podatkowe

Post autor: pttg » 15 mar 2017, 08:23

Hej,
Zwracam sie do was z nastepujacym pytaniem. Mieszkam w kantonie Zurich. Za rok 2016 otrzymalem od pracodawcy salary certificate.
Kwota brutto przekracza 120000 CHF. Kwota netto natomiast jest nieco nizsza. (niz 120k). Przez wiekszosc roku bylem posiadaczem permitu L (do grudnia kiedy to otrzymalem permit B). Czy kod podatkowy (B0Y) zmienia tutaj cokolwiek? Czy powinienem sie rozliczyc z podatku dochodowego sam z siebie, czy powinienem otrzymac jakies wezwanie/zawiadomienie od urzedu podatkowego(Steueramt)? Wiem ze termin na zlozenie takowej deklaracji uplywa 31 marca. Czy na podstawie salary certificate jestem w stanie w calosci zlozyc taka deklaracje przez internet z domu?
Dotychczas bylem objety podatkiem tax at source.
Z gory dziekuje za informacje i jakiekolwiek wskazowki i pozdrawiam!

jjeek
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: jjeek » 02 maja 2017, 18:37

Zgodnie z art 78 Jeżeli zarobki masz większe niż 120k to trzeba się rozliczyć. Jednak aby to był obowiązek to muszą Cię wezwać. Jeżeli tego nie zrobią to i tak u źródła jesteś maksymalnie opodatkowany, bez żadnych odliczeń, których jednak trochę jest. Na 90% dostaniesz list ze skarbówki ze wszystkimi informacjami co i jak, natomiast nie musi to być teraz a nawet w tym roku. Jeżeli się niecierpliwisz to możesz sam się zgłosić po odpowiednik nr podatkowego. Znam przypadek gdzie kolega został wezwany do rozliczenia kilku lat wstecz. Inna osoba dostała obowiązek rozliczenia się w listopadzie 2016 za cały rok 2015. Nie ma reguły.

pttg
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: pttg » 03 lip 2017, 17:57

Parę dni temu dostałem wezwanie do złożenia Steuererklarung. Podali 2 terminy, pierwszy: Einreichungsfrist (do konca lipca) oraz drugi Frist erstreckt bis (do konca września). Czy mam to rozumieć tak, że najlepiej rozliczyć się do końca lipca ale nieprzekraczalny dozwolony termin to koniec września?
Druga sprawa to odliczenia. Czy w tym momencie mogę takowych dokonać? Jakie rzeczy byłyby mi potrzebne? Znacie może ewentualnie kogoś godnego zaufania kto zajmuje się profesjonalnie takimi rzeczami oraz ile mniej więcej kosztuje pomoc w takim rozliczeniu? Z góry dziękuje za pomoc! Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 03 lip 2017, 19:34

pttg pisze:
03 lip 2017, 17:57
Parę dni temu dostałem wezwanie do złożenia Steuererklarung. Podali 2 terminy, pierwszy: Einreichungsfrist (do konca lipca) oraz drugi Frist erstreckt bis (do konca września). Czy mam to rozumieć tak, że najlepiej rozliczyć się do końca lipca ale nieprzekraczalny dozwolony termin to koniec września?
Druga sprawa to odliczenia. Czy w tym momencie mogę takowych dokonać? Jakie rzeczy byłyby mi potrzebne? Znacie może ewentualnie kogoś godnego zaufania kto zajmuje się profesjonalnie takimi rzeczami oraz ile mniej więcej kosztuje pomoc w takim rozliczeniu? Z góry dziękuje za pomoc! Pozdrawiam
Oznacza to nic innego niz to, ze normalny termin na zlozenie deklaracji podatkowej masz do konca lipca, ale na prosbe ( wystarczy mailowa ) moze on byc przedluzony maksymalnie do konca wrzesnia.
Odliczen oczywiscie w deklaracji mozesz dokonac, ale czy dostaniesz zwrot, czy bedziesz musial doplacic, to zalezy od paru czynnikow, takich jak Twoj stan cywilny, w duzym stopniu posiadanie lub nie uczacych sie lub studiujacych dzieci, nieruchomosci posiadanych w Szwajcarii i za granica itd.
Jesli jestes zonaty i masz dzieci jak wspomnialem, powinienes dostac zwrot, nawet pokazny. Bedac singlem bez dzieci musisz liczyc sie z ewentualna doplata. I tu sie absolutnie nie zgadzam z przedmowca, ze placac Quellensteuer, czyli podatek u zrodla, jestes maksymalnie opodatkowany. Quellensteuer zawiera w sobie pewne ulgi, a dopiero przy skladaniu deklaracji sie okaze, czy te ulgi byly wieksze czy mniejsze niz mozliwe w danym przypadku.
Mam kolege, Hiszpana, ktory po otrzymaniu pozwolenia C, co zmuszalo, go do indywidualnego rozliczenia, strasznie narzekal, ze placil wiecej podatku, niz kiedy byl opodatkowany u zrodla. A byl zonaty, lecz nie mial dzieci. Mialo to wprawdzie miejsce w kantonie Bern, ale generalnie zasady podatkowe sa podobne we wszystkich kantonach. Rozne moga byc formy rozliczen, czyli rozliczenie indywidualne lub zlozenie deklaracji podatkowej, jak to jest w kantonie Zurych.
W przypadku kantonu Zurych, ale juz teraz rowniez kantonu Bern, jesli raz zlozysz deklaracje lub sie rozliczysz indywidualnie, bedziesz musial to robic juz co roku.

kamilSwiss
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: kamilSwiss » 13 lip 2017, 21:02

Hej,
Pytanie troche z innej beczki :
"Czy kod podatkowy (B0Y) zmienia tutaj cokolwiek?" - w jaki sposób uzyskałeś kod podatkowy B ? Czy Twoja Żona musiała uzyskiwać jakieś zaświadczenia z Polski o nie pobieraniu wynagrodzenia?
Od zdaje się 2014 roku każdy z małżonków w Szwajcarii traktowany jest jako osoba pracująca i trzeba samemu udowadniać jeżeli jest inaczej.
Mam podobną sytuację natomiast mnie traktują kodem podatkowym C pomimo, iż Żona nie pracuje w Szwajcarii.

Dzięki za poradę,
Kamil

MichallS
Bywalec
Bywalec

Post autor: MichallS » 25 lip 2017, 08:10

Kamil - u mnie wystarczyło oświadczenie przy wydawaniu permitu, że Żona nie pracuje i tyle. Z automatu poszło B
Pozdrawiam,
Michał

Awatar użytkownika
niebieska1906
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: niebieska1906 » 03 lut 2018, 17:12

Rozliczenie podatku płaconego u źródła dla osoby samotnej ale posiadającej dorosłe dziecko jeszcze uczące się jest warte zachodu , ile można stracić a ile zyskać ? gdzie można się dowiedzieć cokolwiek na ten temat?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 03 lut 2018, 20:12

niebieska1906 pisze:
03 lut 2018, 17:12
Rozliczenie podatku płaconego u źródła dla osoby samotnej ale posiadającej dorosłe dziecko jeszcze uczące się jest warte zachodu , ile można stracić a ile zyskać ? gdzie można się dowiedzieć cokolwiek na ten temat?
To dobre pytanie. :D Oczywiscie w przypadku Twojej lokalizacji. Bo kantony francuskojezyczne to jedna wielka katastrofa, jesli chodzi o zrodlo informacji w internecie. Normalnie jak wchodze na ich strony internetowe, to mnie krew zalewa. :evil: Generalnie wszystko tylko po francusku, jakby tam mieszkali tylko Francuzi, a nie Szwajcarzy. Na urzedowych stronach kantonow niemieckojezycznych praktycznie zawsze jest mozliwosc zmiany jezyka na wloski i francuski, a czesto rowniez na angielski. W kantonach francuskojezycznych zapomnij. Maja w d.pie mowiacych innym jezykiem. Wszyscy musza znac francuski i juz. :mrgreen: Ja wprawdzie umiem sie poslugiwac jezykiem po francusku, ale.......nie w mowie ani pismie. :D :lol: :lol: :lol: Dlatego pewnie niewiele Ci pomoge.....Chociaz........ :P :P :P
Twoj kanton wrzucil jak z laski strone w jezyku niemieckim z mozliwoscia zmiany jezyka, ale dalsze linki juz tylko oczywiscie po francusku, poza ustawami i rozporzadzeniami, ktore jednak nie zawsze sa precyzyjne. Ostateczna wyrocznia sa przepisy podatkowe danego kantonu. Np. w temacie czy w danym kantonie w ogole jest mozliwe rozliczenie indywidualne dla osob z pozwoleniem L lub B. A takich kantonow jest tylko 6 czy 7 w Szwajcarii. W niektorych mozna zlozyc formularz z dodatkowymi odliczeniami od podstawy, a w pozostalych nie ma zadnej mozliwosci i trzeba pozostac przy podatku u zrodla, czyli Quellensteuerze i w takim przypadku Twoje pytanie jest bezzasadne.:(
Ponizej ten wlasnie link, ale dalej musisz sobie radzic sama.

http://www.vaud.ch/de/leistungen/neuer- ... n/steuern/

Generalnie, majac przynajmniej 1 uczace sie lub studiujace dziecko do ukonczenia 25tego roku zycia warto, jesli oczywiascie jest taka mozliwosc, rozliczyc sie indywidualnie i uzyskac zwrot podatku. Jest jednak pewien haczyk. W tych kantonach, gdzie to jest mozliwe ( wczesniej np. w kantonie Zurych tak bylo, ale w kantonie Bern nie, ale obecnie tez juz jest ), jesli juz sie raz rozliczysz, musisz to robic co roku, nawet, jesli mozliwe ulgi z powodu uczacego sie dziecka znikna. A wtedy moze byc roznie z tym zwrotem. Dokladnie nie powie Ci zaden doradca, bo wiedza to tylko maszyny ( czyli komputery ) rozliczajace podatek w kantonalnym urzedzie skarbowym. A z tymi nie pogadasz. :( :lol:
Jesli jednak bedac, jak piszesz, osoba samotna, majaca uczace sie dziecko, dotrzesz ( ja nie dotarlem :( ) do taryf podatku Quellensteuer w Twoim kantonie i taryfy A i H beda razem na jednej stronie ( tzn. A0 i potem H1, H,2, H3, itd., to bedzie oznaczac, ze masz prawo byc opodatkowana z taryfy H ( zblizonej do taryfy B ), ktora jest znacznie korzystniejsza niz taryfa A, nawet jesli dziecko przebywa w Polsce. Tak jest np. w kantonie Bern. Jesli natomiast taryfy sa oddzielne czyli oddzielnie jest taryfa A0, A1, A2, A3, itd, oraz taryfa H1 H2, H3, itd., tzn. ze, zeby korzystac z korzystniejszej taryfy H, dziecko musi mieszkac z rodzicem w Szwajcarii. Tak jest np. w kantonie Zurych.

Awatar użytkownika
niebieska1906
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: niebieska1906 » 06 lut 2018, 13:56

wow dzięki za szczegółową odpowiedź, wiesz nie chodziło o mnie tylko o koleżankę z Winterthur, która jest tak zapracowana ,że nie ma chwili aby zasięgnąć informacji .Jest super bo nie ma problemu z językiem francuskim tak jak ja mam w moim kantonie. Z tego co napisałeś żadne ulgi jej nie przysługują ponieważ jej syn uczy się i mieszka w Polsce. Przynajmniej już jakiś konkret nie ma co rozliczać sie samemu bo nic się nie skorzysta .
pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 06 lut 2018, 18:12

niebieska1906 pisze:
06 lut 2018, 13:56
wow dzięki za szczegółową odpowiedź, wiesz nie chodziło o mnie tylko o koleżankę z Winterthur, która jest tak zapracowana ,że nie ma chwili aby zasięgnąć informacji .Jest super bo nie ma problemu z językiem francuskim tak jak ja mam w moim kantonie. Z tego co napisałeś żadne ulgi jej nie przysługują ponieważ jej syn uczy się i mieszka w Polsce. Przynajmniej już jakiś konkret nie ma co rozliczać sie samemu bo nic się nie skorzysta .
pozdrawiam serdecznie.
Troche zle mnie zrozumialas. Napisalem, ze w kantonie Zurych, aby korzystac z taryfy H, ktora jest korzystniejsza od taryfy A, dziecko musi mieszkac z rodzicem w Szwajcarii ( dotyczy to wiec przypadku pozostania przy opodatkowaniu Quellensteuerem ). Co wcale nie znaczy, ze jak zlozy formularz ( bo taka forma rozliczenia indywidualnego jest mozliwa w tym kantonie ) z dodatkowymi odliczeniami od podstawy, nie bedzia mogla w nim uwzglednic jakichs ulg na dziecko. Trzeba poszukac w internecie takiego formularza i zobaczyc jakie sa rubryki i co mozna od podstawy odpisac. Poniewaz mieszkam w kantonie Bern, nie interesowalem sie nigdy formularzem z kantonu Zurych, ale mysle, ze jakies ulgi na dziecko, nawet mieszkajace w Polsce, mozna uzyskac. Poza tym sa tam pewnie jeszcze inne rodzaje ulg i odpisow, z ktorych mozna skorzystac. W takim przypadku konkretniejsza odpowiedz uzyskasz od kogos, kto mieszka w kantonie Zurych i rozliczal sie w taki sposob.
Rowniez pozdrawiam. :D

Awatar użytkownika
niebieska1906
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: niebieska1906 » 11 lut 2018, 21:46

dziękuje za wyjaśnienie,to zanurkuje w formularzu oki, pozdrówki :)

Odpowiedz