Quellensteuer

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Awatar użytkownika
Annlis
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu
Gadu: 0

Quellensteuer

Post autor: Annlis » 03 mar 2017, 14:04

Witam ! I od razu pytam :wink:

Temporär przy stawce godzinowej liczy Quellensteuer według metody : 180 godz. x stawka godzinowa = Monatseinkommen + ewentualne dodatki .
Po czym odczytuje z tabeli , zgodnie z Steuercode % podatku . Wypłata następuje co tydzien . Tygodniowe brutto x % podatku odczytanego wcześniej z tabeli , daje nam Quellensteuer za dany tydzień . Ok ! Mija miesiąc i okazuje się , że moje Monatseinkommen jest niższe niż to wyliczone według wzoru powyżej . Podatek został nadpłacony , zgadza się ? Czy to oznacza , że w nastepnym miesiącu Temporär robi korektę i zwraca mi nadpłacony
podatek ?
Przykład : 180 godzin x 35,00 CHF = 6 300 CHF i tak odczytane Monatseinkommen wskazuje % Steuer np: 12,51 %
tygodniowe brutto x 12,51 % = Steuer i tak przez 4 tygodnie .
Po uplywie miesiaca okazuje sie , ze moje Monatseinkommen to 4500 CHF i co teraz ?

Druga sprawa to : Jeżeli w danym tygodniu został wypłacony dodatek na dziecko - Kinderzulage to podatek od razu wzrasta o kilka % i według tabeli ten dochód miesięczny np> według powyższego przykładu , z tabeli wynosi 7700 CHF dlaczego ? skoro 6300 + 290 Kinderzulage = 6590 CHF .
Ponadto , co jakiś czas jest pobierane dodatkowo Quelensteuerkorrektur na niekorzyść pracownika , czyli na minus . Warum ?
Dzwoniłam do Temporär o wyjaśnienie , ale oni nie mają czasu , więc został napisany e-mail z prośba jak oni to liczą po swojemu ?
A co wy o tym myślicie ? A może znacie metody ich wyliczanek . szukam na stronie Finanzamt ale nie za bardzo mi to wychodzi .
Pozdrawiam wszystkich cieplutko !
:)

Awatar użytkownika
Annlis
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Re: Quellensteuer

Post autor: Annlis » 04 mar 2017, 13:52

Witam !
Trochę jestem rozczarowana , że nikt nie podjął tematu . Liczyłam trochę na Bogwara , jako specjaliste w dziedzinie tematów administracyjno -finansowych . Mówi się trudno ! Spróbuję wniknąć w temat sama , chodź zabierze mi to sporo czasu . Miłego weekendu ludziska !

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 05 mar 2017, 02:01

Annlis pisze:
04 mar 2017, 13:52
Witam !
Trochę jestem rozczarowana , że nikt nie podjął tematu . Liczyłam trochę na Bogwara , jako specjaliste w dziedzinie tematów administracyjno -finansowych . Mówi się trudno ! Spróbuję wniknąć w temat sama , chodź zabierze mi to sporo czasu . Miłego weekendu ludziska !
Aniu, nie badz w goracej wodzie kapana. :D Od Twojego pytania do rozczarowania nie minely nawet 24 godziny. :D :( Forum to nie jest teleturniej pt. " Dzis pytanie, dzis odpowiedz " . :D
Staram sie jak moge, ale mam tez prywatne zobowiazania i jest przeciez weekend. :D Nawet zaden urzad w weekend nie pracuje. :D :D
A w temacie Twojego postu jeszcze przedwczoraj ( czyli w piatek po poludniu ) napisalem maila do Kantonalnego Urzedu Skarbowego z prosba o wiazaca odpowiedz, poniewaz dotyczy rowniez mnie osobiscie. Tez mialem problem z moim Temporärbüro, a wlasciwie z jego ksiegowoscia, w temacie naliczania Quelensteueru. I tutaj jesli, jak piszesz, biuro co tydzien wyplaca pelna zarobiona kwote z wszelkimi dodatkami i odliczeniami, moze miec racje. Inaczej, moim zdaniem, jest, kiedy wyplaca tylko tygodniowe zaliczki, a rozliczenie robi raz na miesiac, tak, jak to bylo w moim przypadku. Walczylem o to z moim biurem, a wlasciwie z jego ksiegowoscia ( twierdzili, ze maja racje, mimo, ze im przedstawilem wydrukowane przepisy, ktore moga to inaczej interpretowac ). Poniewaz jednak rzadko kiedy mialem mniej niz 180 godzin i wlasciwie mnie to nie dotyczylo, odpuscilem. Skoro jednak to nie jest tylko moj osobisty przypadek, trzeba to rozwiazac na poziomie wiazacej odpowiedzi Kantonalnego Urzedu Skarbowego ( przynajmniej bedzie to wiazace w Kantonie Bern ). Jak sadze, ksiegowosc mojego biura, ktora o ile dobrze pamietam, jest chyba gdzies nawet w innym kantonie i pewnie zasiegnela porady w lokalnej komorce gminnego Urzedu Skarbowego, a jak to z informacja w gminie bywa :( , to raczej wiemy :( ( chociaz mam pelen szacunek do komorki skarbowej w mojej gminie, bo kiedy raz kiedys sie zwrocilem z zapytaniem w konkretnej sprawie podatkowej, w ktorej wtedy nie znalem odpowiedzi, teraz juz znam, :D , to pani powiedziala szczerze, ze nie wie, ale w ciagu 2 dni da mi wiazaca odpowiedz na maila, i TAK BYLO :!: :!: :!: I to sie nazywa przyjaznosc urzednika. ) :D Teraz to juz jednak wiem, ze w pewnych sprawach omija sie po prostu gmine ( oni przeciez i tak maja dosyc roboty w sprawach lokalnych :mrgreen: ) i trzeba sie zwracac do instancji, ktore sa decyzyjne, a nie przekaznikowe decyzji. Bo moja Pani w gminie po prostu przekazala mi dalej maila, na ktorego odpowiedz dostala z Urzedu Kantonalnego, do ktorego spokojnie sam sie moglem przeciez zwrocic. I niech mi tu nikt nie opowiada bzdur, ze wyrocznia we wszystkich sprawach jest gmina. :evil: :evil: :evil:
Owszem, sa takie sprawy i to czasem b. wazne, jak np. przyznanie obywatelstwa. Ale nie te, na ktore obowiazuja wiazace przepisy kantonalne czy federalne. :mrgreen:
Ponizej link do wspomnianych przepisow podatkowych. Pkt. 4.5.4 strona 20 i 21.

https://www.fin.be.ch/fin/de/index/steu ... gen_de.pdf
Annlis pisze:
03 mar 2017, 14:04
Druga sprawa to : Jeżeli w danym tygodniu został wypłacony dodatek na dziecko - Kinderzulage to podatek od razu wzrasta o kilka % i według tabeli ten dochód miesięczny np> według powyższego przykładu , z tabeli wynosi 7700 CHF dlaczego ? skoro 6300 + 290 Kinderzulage = 6590 CHF .
Ponadto , co jakiś czas jest pobierane dodatkowo Quelensteuerkorrektur na niekorzyść pracownika , czyli na minus . Warum ?
Dzwoniłam do Temporär o wyjaśnienie , ale oni nie mają czasu , więc został napisany e-mail z prośba jak oni to liczą po swojemu ?
A co wy o tym myślicie ? A może znacie metody ich wyliczanek . szukam na stronie Finanzamt ale nie za bardzo mi to wychodzi .
Pozdrawiam wszystkich cieplutko !
:)
W tym temacie wiazacy jest pkt. 3.2.6 i Beispiel 1 ( Przyklad 1 ) podanego linku. Jesli w danym miesiacu wyplacane sa zalegle dodatki periodyczne ( czyli systematyczne ), do okreslenia stopy podatku Quellensteuer wlicza sie wysokosc tylko jednego dodatku miesiecznego.
Jesli panie w ksiegowosci tego nie wiedza, to niech sie dowiedza. :evil:

P.S- Anka, Ty wiesz ktora jest godzina, kiedy to pisze ? :?: :D
Nie wiem, jak Ty mi sie wyplacisz ? :D :lol:

Awatar użytkownika
Annlis
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Annlis » 05 mar 2017, 11:25

To prawda , że jestem niecierpliwa ! Chciałabym od razu wiedzieć i rozwiązać problem , i.... zapomnieć o nim . W Szwajcarii uczę się cierpliwości ( jak widać z miernym skutkiem ), bo tubylcy tutaj potrzebują dużo czasu na załatwienie jednej , prostej sprawy i zajmuje im to całe tygodnie . Dzięki wielkie Bogdan za odp. ! Niemniej napisałam do nich e-mail i czekam na odp. Na razie otrzymałam info podobnej treści jak twój wstęp czyli : proszę o cierpliwość ! hihihi , a dalej : to potrwa , sprawa została przekazana dalej , proszę czekać ! Myślę , że to nie jest żadna tajemnica , jak oni to liczą . Najpierw chciałabym zrozumieć ich wyliczankę , za nim przejdę do meritum . Zrobiłam sobie już w Exelu tabele i zestawienia , bo Steuercode jest tez błędne pomimo dostarczanych wcześniej dokumentów np.ukonczenie szkoły przez syna , a oni dalej w 2015 r wypłacają Steuercode z dzieckiem na stanie . Wiem , że to na naszą niekorzyść bo podatek większy , ale trudno . I tak gra warta jest świeczki . Tak przy okazji to znalazłam błąd rachunkowy przy wypłacie zaległego Kinderzulagen . Ale to osobna sprawa ! Zajmę się tym później . Bogdan , rozumiem , że będziemy w kontakcie . Jeśli ja dowiem się wcześniej , to tez napisze . Myślę , że więcej osób byłoby zainteresowane tym tematem . Taka wiedza nie wiadomo kiedy może się przydać ! Zycie pisze różne scenariusze !
Druga w nocy !!! to "rzeczywiście" dobra pora na pisanie postów w tematach biurowych hihihi . Sorry , że zawracam głowę i spędzam sen z oczu !
Miłego , słonecznego dzionka życze i pozdrawiam Ciebie i wszystkich naszych odbiorców !!!

markusb
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: markusb » 05 mar 2017, 19:11

Duży wpływ na wysokość opłat z "Quellensteuer" man tez, gdzie mieszkasz. Między kantonami są ogromne różnice.
Trochę więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj; http://www.bobi.li/rozliczenie-z-podatku-w-szwajcarii/

Awatar użytkownika
Annlis
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Annlis » 06 mar 2017, 15:43

Dzięki Markus !
Zerknę na tę stronę . Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 06 mar 2017, 16:53

Annlis pisze:
05 mar 2017, 11:25
To prawda , że jestem niecierpliwa ! Chciałabym od razu wiedzieć i rozwiązać problem , i.... zapomnieć o nim . W Szwajcarii uczę się cierpliwości ( jak widać z miernym skutkiem ), bo tubylcy tutaj potrzebują dużo czasu na załatwienie jednej , prostej sprawy i zajmuje im to całe tygodnie . Dzięki wielkie Bogdan za odp. ! Niemniej napisałam do nich e-mail i czekam na odp. Na razie otrzymałam info podobnej treści jak twój wstęp czyli : proszę o cierpliwość ! hihihi , a dalej : to potrwa , sprawa została przekazana dalej , proszę czekać ! Myślę , że to nie jest żadna tajemnica , jak oni to liczą . Najpierw chciałabym zrozumieć ich wyliczankę , za nim przejdę do meritum . Zrobiłam sobie już w Exelu tabele i zestawienia , bo Steuercode jest tez błędne pomimo dostarczanych wcześniej dokumentów np.ukonczenie szkoły przez syna , a oni dalej w 2015 r wypłacają Steuercode z dzieckiem na stanie . Wiem , że to na naszą niekorzyść bo podatek większy , ale trudno . I tak gra warta jest świeczki . Tak przy okazji to znalazłam błąd rachunkowy przy wypłacie zaległego Kinderzulagen . Ale to osobna sprawa ! Zajmę się tym później . Bogdan , rozumiem , że będziemy w kontakcie . Jeśli ja dowiem się wcześniej , to tez napisze . Myślę , że więcej osób byłoby zainteresowane tym tematem . Taka wiedza nie wiadomo kiedy może się przydać ! Zycie pisze różne scenariusze !
Druga w nocy !!! to "rzeczywiście" dobra pora na pisanie postów w tematach biurowych hihihi . Sorry , że zawracam głowę i spędzam sen z oczu !
Miłego , słonecznego dzionka życze i pozdrawiam Ciebie i wszystkich naszych odbiorców !!!
Tu nie ma zadnej wyliczanki. Po prostu trzeba odczytac stope podatku z odpowiedniej tabeli i koniec.
Ilosc godzin, przy stawce godzinowej oczywiscie ( i tu jest wlasnie problem, ktory wyjasniamy, co z ta granica 180 godzin ), pomnozona przez godzinowa stawke brutto plus ewntualne dodatek/i na dziecko/ci, diety itd. i na podstawie uzyskanej kwoty z odpowiedniej tabeli odczytujemy stope Quellensteueru do zaplaty. I tu sie nie ma co doktoryzowac. Pole do popisu jest dopiero przy rozliczeniu indywidualnym.

Wiem , że to na naszą niekorzyść bo podatek większy
A i nieprawnie pobrane dodatki beda do zwrotu. :( Potem trzeba bedzie zle naliczony Quellensteuer odkrecac w Urzedzie Skarbowym. Dlatego tak wazne jest jak najszybsze skorygowanie tego od razu u pracodawcy. Potem trzeba bedzie miesiacami, jak nie latami czekac na korekte z Urzedu skarbowego. Na korekte zle naliczonego Quellensteueru ( prosze nie mylic z rozliczeniem indywidualnym lub z mozliwoscia roznych odpisow za rok poprzedni ) mamy jednak 5 lat. :D I to jedyny optymistyczny akcent w tej walce o swoje pieniadze. :D

Awatar użytkownika
Annlis
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Annlis » 06 mar 2017, 21:59

Przykład : 180 godzin x 35,00 CHF = 6 300 CHF i tak odczytane Monatseinkommen wskazuje % Steuer np: 12,51 %
Po uplywie miesiaca okazuje sie , ze moje Monatseinkommen to 4500 CHF i co teraz ?

Rozumiem , że ten komentarz do przykładu powyżej : "Wiem , że to na naszą niekorzyść bo podatek większy "

Jeżeli w danym tygodniu został wypłacony dodatek na dziecko - Kinderzulage to podatek od razu wzrasta o kilka % i według tabeli ten dochód miesięczny np> według powyższego przykładu , z tabeli wynosi 7700 CHF dlaczego ? skoro 6300 + 290 Kinderzulage = 6590 CHF

I tu się już nie zgadza : " W tym temacie wiazacy jest pkt. 3.2.6 i Beispiel 1 ( Przyklad 1 ) podanego linku. Jesli w danym miesiacu wyplacane sa zalegle dodatki periodyczne ( czyli systematyczne ), do okreslenia stopy podatku Quellensteuer wlicza sie wysokosc tylko jednego dodatku miesiecznego. "

"Po prostu trzeba odczytać stopę podatku z odpowiedniej tabeli i "....i na tym nie koniec .

Nie jest to pociecha , ale całkiem sporo osób miało podobny problem z Buchhaltung Temporärbüro .
Doktoratu z tego nie napiszę , ale to co wiem , wykorzystam . Człowiek całe życie uczy się np: inny system podatkowy, inne przepisy itd...
Pola do popisu też nie potrzebuję , bo na szczęście nie muszę rozliczać się indywidualnie .
Na razie rozliczam przez internet znajomych i rodzinę w Polsce .
Dziękuję za pomoc !!! Miłego wieczoru wszystkim życzę !

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 06 mar 2017, 23:00

Annlis pisze:
06 mar 2017, 21:59

Rozumiem , że ten komentarz do przykładu powyżej : "Wiem , że to na naszą niekorzyść bo podatek większy "

Jeżeli w danym tygodniu został wypłacony dodatek na dziecko - Kinderzulage to podatek od razu wzrasta o kilka % i według tabeli ten dochód miesięczny np> według powyższego przykładu , z tabeli wynosi 7700 CHF dlaczego ? skoro 6300 + 290 Kinderzulage = 6590 CHF

I tu się już nie zgadza : " W tym temacie wiazacy jest pkt. 3.2.6 i Beispiel 1 ( Przyklad 1 ) podanego linku. Jesli w danym miesiacu wyplacane sa zalegle dodatki periodyczne ( czyli systematyczne ), do okreslenia stopy podatku Quellensteuer wlicza sie wysokosc tylko jednego dodatku miesiecznego. "

"Po prostu trzeba odczytać stopę podatku z odpowiedniej tabeli i "....i na tym nie koniec .

Nie jest to pociecha , ale całkiem sporo osób miało podobny problem z Buchhaltung Temporärbüro .
Doktoratu z tego nie napiszę , ale to co wiem , wykorzystam . Człowiek całe życie uczy się np: inny system podatkowy, inne przepisy itd...
Pola do popisu też nie potrzebuję , bo na szczęście nie muszę rozliczać się indywidualnie .
I to wlasnie wyjasniamy w Urzedzie Skarbowym. :D
A gdzie Ty tam widzisz w Przykladzie 1 kwote 7700 ? :shock: Przeczytaj prosze dokladnie ten przyklad. Wyplata do opodatkowania 6300, wyplata do okreslenia stopy opodatkowania 4230. I co tu sie nie zgadza ? Czy nie pomylilas przykladu 1 z 2 ? :D
Wiem o tym.Sam uprzedzilem kiedys ruch ksiegowosci, drukujac i przedstawiajac pod nos w biurze te zasade i przyklad. :( :(
Koledzy mieli juz latwiej, bo ksiegowosc zostala przeszkolona. :mrgreen: Niestety czesto w ksiegowosci pracuja osoby nie do konca znajace szczegolowe przepisy, a programy komputerowe, na ktorych sie opieraja widocznie nie zawsze sa odpowiednio skorygowane na wyplate zaleglosci. To, co pisze, dotyczy jednak tylko kantonu Bern. W innych moga obowiazywac inne zasady. Trzeba szukac na stronach Kantonalnych US. Ja w kazdym razie swoje wywalczylem, czego i Tobie zycze. :D
No tak, nie koniec, bo jeszcze trzeba ta stopa opodatkowac dochod. :D

Awatar użytkownika
Annlis
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Annlis » 22 mar 2017, 20:11

Witam wieczorową porą !

a właściwie - Witam Bogwar !

W jednym z postów napisałeś , że jedynym optymistycznym akcentem w walce o źle naliczony Quellensteuer jest to , że korektę można robić 5 lat wstecz. Otóż jeśli mogę prosić o jakiś przepis na to , że tak właśnie można , byłoby fajnie .
W gminie Panie od Quellensteuer potwierdziły , że Temporär żle obliczał Quellensteuer przy wypłacie Ausbildungszulage i nie tylko , ALE ! tylko można się cofnąć do roku 2016 . Inne lata - Es tut mir leid ! Rok 2016 już składamy w Steueramt i będzie ok ! Wszelka korespondencja z Temporär nie ma dalszego sensu . "Oni nic nie moga już zrobić" - cytat .

Pozdrowienia i miłego spokojnego wieczoru dla wszystkich !

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 24 mar 2017, 00:45

Annlis pisze:
22 mar 2017, 20:11
Witam wieczorową porą !

W jednym z postów napisałeś , że jedynym optymistycznym akcentem w walce o źle naliczony Quellensteuer jest to , że korektę można robić 5 lat wstecz. Otóż jeśli mogę prosić o jakiś przepis na to , że tak właśnie można , byłoby fajnie .
W gminie Panie od Quellensteuer potwierdziły , że Temporär żle obliczał Quellensteuer przy wypłacie Ausbildungszulage i nie tylko , ALE ! tylko można się cofnąć do roku 2016 . Inne lata - Es tut mir leid ! Rok 2016 już składamy w Steueramt i będzie ok ! Wszelka korespondencja z Temporär nie ma dalszego sensu . "Oni nic nie moga już zrobić" - cytat .

No witam, witam.
Ty mnie chcesz wykonczyc po raz kolejny. :( Wczoraj, a wlasciwie juz przedwczoraj, 3 godziny szukalem tego przepisu. Znalazlem cos, ale nie do konca to, czego szukalem. Po weekendzie sie odezwe, bo jestem bardzo zajety. :wink: :wink: :wink:

Awatar użytkownika
Annlis
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Annlis » 24 mar 2017, 17:46

Witam !
Zatem miłego weekendu życzę ! :wink:
Sama tez będę szukać , ale gdybyś znalazł.. ?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 04 kwie 2017, 23:37

Annlis pisze:
22 mar 2017, 20:11
Witam wieczorową porą !

Wreszcie znalazlem, gdzie to wyczytalem. Pamietalem, ze bylo to wyraznie napisane. Dotyczy, a byc moze dotyczylo, to jednak kantonu Zurych.
Punkt 9, pierwszy akapit.

https://www.stadt-zuerich.ch/content/da ... t14_de.pdf

W innych moze byc inaczej, bo w ustawie i rozporzadzeniu, ktore dotycza calej Szwajcarii, nie jest to juz tak dokladnie napisane.
Za to np. w kantonie Bern w tym roku jest tak, jak mowily panie w gminie. Objasnienia punkt 4.2 ( strona 18 ) pod koniec drugiego akapitu.

http://www.fin.be.ch/fin/de/index/steue ... gen_de.pdf

Ale juz w tych objasnieniach z 2014 roku nie ma nic na ten temat.

http://www.fin.be.ch/fin/de/index/steue ... 014_de.pdf

Szczegolowe przepisy sie jak widac zmieniaja i czasem trudno za tym nadazyc. :( :( A to, co obowiazywalo kiedys, moze czasem juz nie obowiazywac. Trzeba wiec zawsze szukac w przepisach kantonalnych aktualnie obowiazujacych.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 10 kwie 2017, 16:46

bogwar pisze:
06 mar 2017, 23:00
Annlis pisze:
06 mar 2017, 21:59

I to wlasnie wyjasniamy w Urzedzie Skarbowym. :D
A gdzie Ty tam widzisz w Przykladzie 1 kwote 7700 ? :shock: Przeczytaj prosze dokladnie ten przyklad. Wyplata do opodatkowania 6300, wyplata do okreslenia stopy opodatkowania 4230. I co tu sie nie zgadza ? Czy nie pomylilas przykladu 1 z 2 ? :D
Wiem o tym.Sam uprzedzilem kiedys ruch ksiegowosci, drukujac i przedstawiajac pod nos w biurze te zasade i przyklad. :( :(
Koledzy mieli juz latwiej, bo ksiegowosc zostala przeszkolona. :mrgreen: Niestety czesto w ksiegowosci pracuja osoby nie do konca znajace szczegolowe przepisy, a programy komputerowe, na ktorych sie opieraja widocznie nie zawsze sa odpowiednio skorygowane na wyplate zaleglosci. To, co pisze, dotyczy jednak tylko kantonu Bern. W innych moga obowiazywac inne zasady. Trzeba szukac na stronach Kantonalnych US. Ja w kazdym razie swoje wywalczylem, czego i Tobie zycze. :D
No tak, nie koniec, bo jeszcze trzeba ta stopa opodatkowac dochod. :D

I wlasnie wyjasnilismy. W kazdym razie z pomoca pani z kantonalnego US przekonalismy szefa mojego biura i jego ksiegowosc, zeby w miesiacach pelnego trwania stosunku pracy Quellensteuer naliczac w oparciu o stope wynikajaca z rzeczywiscie przepracowanej ilosci godzin, a nie z przeliczenia na 180 godzin. Moja korespondencje mailowa z pania z US przeslalem mojemu szefowi z prosba o zajecie stanowiska. I mimo, ze to co robili nie bylo sprzeczne z prawem ( w tym temacie, jak mi wyjasnila pani w korespondencji, biura maja swobode wyboru opcji, ale obiecala, ze zwroci firmie uwage, co do mozliwosci podejscia bardziej przyjaznego dla pracownika :D ), to dzis rano otrzymalem od szefa informacje, ze zatrudnili informatyka do zmiany programu ( bo jak przypuszczalem chodzi o to wlasnie, gdyz podatek i tak musieli przesylac do US, nie mieli wiec z tego nic, poza oczywiscie " swietym spokojem " :mrgreen: ) i podatek bedzie naliczany wg moich sugestii. O dziwo po poludniu otrzymalem rowniez maila od pani z US potwierdzajacego, ze moja firma potwierdzila podjecie powyzszych krokow w kwestii obliczania stopy podatku. Stwierdzila rowniez, ze niniejszym moje zapytanie odnioslo skutek. I tu znow mnie mile zaskoczyla, ze chcialo jej sie jeszcze pisac do mnie.
Czyli warto jednak walczyc o swoje !!! :D
W moim przypadku, to co najmniej tysiac CHF w skali roku, a wiec calkiem fajny tygodniowy urlop all inclusive. A nie kosztowalo nawet znaczka. :D

Alfa
Bywalec
Bywalec

Post autor: Alfa » 12 cze 2017, 00:42

Ja niestety mam inny problem , bo pracodawca najprawdopodobniej za malo odliczal mi podatku co miesiac. W piatek dostalam z urzedu do zaplacenia podatek ponad 1000 ch. Ide jutro do niego zobacze co mi odpowie. Kto za to odpowiada? Moze ktos mial podobna sytuacje . Dodam tez , ze za 2015 rok za 2 miesiace mojej pracy tyle tylko pracowalam wtedy, tez przyszlo 200 ch do zaplaty . Wszystko w jednej kopercie za te dwa lata. Dlaczego za 2015 nie wyslali w 2016 roku? Juz wtedy bym sie zorientowala ze cos jest nie tak. Czy mozecie mi doradzic co z tym zrobic ?

DoraZH
Domownik
Domownik

Post autor: DoraZH » 12 cze 2017, 07:36

Jedynie mozesz poprosic zeby Ci rozlozyli ta zaplate na raty. Ostatecznie zawsze jest winny pracownik, tego sie w CH nie przeskoczoy, wszystko jedno czy pracodawca liczy za malo czy za duzo. W zaleznosci od kantonu sa az 2 lata do tylu z kontrolowaniem podatkow, to tez dla tego dopiero teraz od nich dostales informacie. Jak dobrze pamietam, to wedlug przepisow maja do 5 lat czaus zeby sprawdzic podatek i wyswlac korekte.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 15 cze 2017, 00:19

Alfa pisze:
12 cze 2017, 00:42
Ja niestety mam inny problem , bo pracodawca najprawdopodobniej za malo odliczal mi podatku co miesiac. W piatek dostalam z urzedu do zaplacenia podatek ponad 1000 ch. Ide jutro do niego zobacze co mi odpowie. Kto za to odpowiada? Moze ktos mial podobna sytuacje . Dodam tez , ze za 2015 rok za 2 miesiace mojej pracy tyle tylko pracowalam wtedy, tez przyszlo 200 ch do zaplaty . Wszystko w jednej kopercie za te dwa lata. Dlaczego za 2015 nie wyslali w 2016 roku? Juz wtedy bym sie zorientowala ze cos jest nie tak. Czy mozecie mi doradzic co z tym zrobic ?
Witaj.
Moze to, co napisze nie zabrzmi budujaco, ale za wlasne podatki kazdy odpowiada osobiscie. I to zarowno kiedy mu naliczaja za duzo ( wtedy powinien natychmiast interweniowac u pracodawcy, a jesli to nic nie pomoze, w kantonalnym Urzedzie Skarbowym ), jak i wtedy kiedy mu naliczaja za malo ( wtedy powinien liczyc sie z doplata w przyszlosci i cieszyc sie z nieoprocentowanego kredytu ). I tu nie ma co szukac, kto za to odpowiada, bo tak czy inaczej, podatek zaplacic trzeba. Ja bym w Twoim przypadku najpierw sprawdzil, czy byl prawidlowo naliczony, a jesli nie, to trzeba doplacic. Jak napisala DoraZH zawsze mozna sprobowac rozlozyc to na raty. To w koncu kolejny nieoprocentowany kredyt. Jesli natomiast byl naliczany prawidlowo, to trzeba zglosic sprzeciw ( z pewnoscia w pismie jest taka opcja zawarta ) do decyzji US. Tam tez pracuja ludzie i moga sie mylic. :D
Pozdr.

Alfa
Bywalec
Bywalec

Post autor: Alfa » 17 cze 2017, 09:46

Dziekuje ci za odpowiedz. Juz tam dzwonilam i rozlozylam na raty. Pracodawca kreci jak pytalam , dlaczego tak malo wyliczal. Dalej nie potrafie zrozumiec dlaczego odliczal podatek w taki sposob . Co miesiac inny procent. Przeciez to proste rozliczenie , procent minus z mojej pensji. Sam za to nie placi.

pumerli
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: pumerli » 01 gru 2017, 06:23

Ach te podatki i tak wszyscy Polacy lub obcokrajowcy jesli nie maja pobytu stalege tylko sa na tzw zlecenia i umowy naokreslonyczas maja placic okolo13 % od sochodu brutto moga . Wszyscy pozostali na stale od 20 % zarobku Brutto i do tego placic ubezpieczenie obowiazkowe kase chorych , W tym momencie wielu ludzi z Polski jest zaskoczonych ile trzeba zaplacic zeby tutaj zyc z tego co sie zarobi i wtedy mowia ze im sie nie oplaca . Pracodawcy szukaja roznych mozliwosci zeby zatrzymac dobrego pracownika i czesto rejstruja tylkona 50 % ,albo wcale i dlatego pozniej ludzie mysla ze maja kontrakt ,a czesto zostaja na lodzie ,Zwlaszcza jak zaczynaja pytac o podatki . To co Placicie jako obcokrajowcy to nic przestancie narzekac , Reallny podatek to 20 procent ,odliczen prawie nie ma , zalezy od kantonu.Podatek w Szwajcari to wasze szkoly dla dzieci ,autostrady ,opieka socjalna ,doplaty do ubezpieczen od choroby . jesli chcecie byc na stale to okolo 45 % z waszego zarobku idzie na dodatkowe oplaty bo Zarobek jest brutto . mysle ze troche was to oswieci . Dlaczego duzo ludzi rezygnuje jak sami musza placic z pobytu w tym kraju ,Portugalczycy wyjezdzaja i opuszczaja ten raj na ziemi bo koszty zycia sa zbyt wysokie . klepsa

wiesiek
Domownik
Domownik

Post autor: wiesiek » 01 gru 2017, 20:06

Pumerli chyba w jakiejś innej Szwajcarii żyjesz

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik
Gadu: 7316141

Post autor: wojtek/rheinfelden » 01 gru 2017, 22:14

pumerli pisze:
01 gru 2017, 06:23
Ach te podatki i tak wszyscy Polacy lub obcokrajowcy jesli nie maja pobytu stalege tylko sa na tzw zlecenia i umowy naokreslonyczas maja placic okolo13 % od sochodu brutto moga . Wszyscy pozostali na stale od 20 % zarobku Brutto i do tego placic ubezpieczenie obowiazkowe kase chorych , W tym momencie wielu ludzi z Polski jest zaskoczonych ile trzeba zaplacic zeby tutaj zyc z tego co sie zarobi i wtedy mowia ze im sie nie oplaca . Pracodawcy szukaja roznych mozliwosci zeby zatrzymac dobrego pracownika i czesto rejstruja tylkona 50 % ,albo wcale i dlatego pozniej ludzie mysla ze maja kontrakt ,a czesto zostaja na lodzie ,Zwlaszcza jak zaczynaja pytac o podatki . To co Placicie jako obcokrajowcy to nic przestancie narzekac , Reallny podatek to 20 procent ,odliczen prawie nie ma , zalezy od kantonu.Podatek w Szwajcari to wasze szkoly dla dzieci ,autostrady ,opieka socjalna ,doplaty do ubezpieczen od choroby . jesli chcecie byc na stale to okolo 45 % z waszego zarobku idzie na dodatkowe oplaty bo Zarobek jest brutto . mysle ze troche was to oswieci . Dlaczego duzo ludzi rezygnuje jak sami musza placic z pobytu w tym kraju ,Portugalczycy wyjezdzaja i opuszczaja ten raj na ziemi bo koszty zycia sa zbyt wysokie . klepsa
Palec nie boli od tego ssania, bo wszystkie liczby chyba właśnie z niego wyssane. Gdzie jakieś ZDF zahlen daten fakten

]
People for Process Automation

pumerli
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: pumerli » 03 gru 2017, 18:07

Ty chyba z ksiezyca spadles bo wiesz ze w szwajcari sa kantony a kazdy ma inne zasady podatkowe i inne skladki na ubezpieczenie ,dlatego informacje sa ogolne ty przemadrzaly czlowieku ,chyba kazdy o tym wie ze co kanton to inne zasady wiec jak ci podac co i jak tabelki . Podalam to co wiem i pod tym sie podpisuje ,a ty co wiesz podaj moze ile placisz podatku i nie wyzsaj prosze z palca swoich madrosci pozdrawiam klepsa

DoraZH
Domownik
Domownik

Post autor: DoraZH » 03 gru 2017, 18:47

@pumerli: wydaje mi sie, ze mieszasz AHV/IV/EO/ALV i podatkiem. A to pierwsze to nie podatek, tlyko ubespieczenia emerytalne/invalidzkie i na bezrobocie i w kazdym kantonie jest to doladnie ten sam % ktory jest odciagane, czyli 6.25. Do tego dochodzi NBUi BUVW, gdzie sa rozne stawik w zaleznosci od brazy oraz BVG gdzie tez sa rozne stawki w zaleznosci od wieku i jak dokladnie jest sie ubespieczonym przez praocdawce. Najwieksza roznice miedzy kantonami robi podatek, te inne odciagniecia malo maja wspolnego z kantonem.

W Kt. ZH 20% podatku placi osoba samotna ktora ma zarobek miesieczny 20'500,- CHF, a takich naprawde jest bardzo malo...
10% podatku placi sie przy zarobku 8750 CHF(jako osoba samotna), takich juz jest wiecej i w tedy razam biorac zeczywiscie maja odciagniecia od pensji okolo 20%.

Poprostu dokladnie pisz o co Ci chodzie. Bo odciagniec od pensji jest kilka a tylko jedna tan naprawde jest podatkiem.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 03 gru 2017, 23:38

DoraZH pisze:
03 gru 2017, 18:47
@pumerli: wydaje mi sie, ze mieszasz AHV/IV/EO/ALV i podatkiem. A to pierwsze to nie podatek, tlyko ubespieczenia emerytalne/invalidzkie i na bezrobocie i w kazdym kantonie jest to doladnie ten sam % ktory jest odciagane, czyli 6.25. Do tego dochodzi NBUi BUVW, gdzie sa rozne stawik w zaleznosci od brazy oraz BVG gdzie tez sa rozne stawki w zaleznosci od wieku i jak dokladnie jest sie ubespieczonym przez praocdawce. Najwieksza roznice miedzy kantonami robi podatek, te inne odciagniecia malo maja wspolnego z kantonem.

W Kt. ZH 20% podatku placi osoba samotna ktora ma zarobek miesieczny 20'500,- CHF, a takich naprawde jest bardzo malo...
10% podatku placi sie przy zarobku 8750 CHF(jako osoba samotna), takich juz jest wiecej i w tedy razam biorac zeczywiscie maja odciagniecia od pensji okolo 20%.

Poprostu dokladnie pisz o co Ci chodzie. Bo odciagniec od pensji jest kilka a tylko jedna tan naprawde jest podatkiem.
Dora, pumerli, czyli Klepsa, jest jak misio, ktory spi przez zime, na wiosne sie budzi, narozrabia w okolicy i idzie spac dalej. :D I za jakis czas to samo. :lol: Wypisuje jakies p.erdoly albo elaboraty

elaborat «obszerne opracowanie na piśmie jakiegoś zagadnienia napisane szablonowo, bez inwencji

Trzeba to wziac na spokoj. :D
Pozdr. :D

Odpowiedz