Własna działalność w Szwajcarii

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Małgorzata 123
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 0

Własna działalność w Szwajcarii

Post autor: Małgorzata 123 » 21 mar 2016, 10:36

Witam wszystkich!

Czy ktoś z obecnych na tym forum prowadzi własną działalność w Szwajcarii?

Mieszkamy z chłopakiem w kantonie Zug, przeprowadziłam się tu w styczniu i myślę o otworzeniu sklepu on-line działającego na ternie Polski i Szwajcarii.

Z kim się nie spotkam, słyszę różne opinie, zazwyczaj bardzo negatywne na temat prowadzenia działalności w tym kraju. Koszty wysokie, podatki wysokie, urzędnicy nieprzyjaźni etc. Chciałabym zasięgnąć opinii kogoś kto przerabia to na własnej skórze.

Działalność mogę zarejestrować również w Polsce, ale biorąc pod uwagę, że w samym Zug jest więcej zarejestrowanych firm niż mieszkańców - myślałam, że korzystniej będzie zarejestrować działalność tutaj.

Będę wdzięczna za informacje od osób, które mają jakieś doświadczenia w tej kwestii i ewentualnie polecenie księgowej i prawnika.

adam1717
Domownik
Domownik
Gadu: 4440900

Re: Własna działalność w Szwajcarii

Post autor: adam1717 » 21 mar 2016, 21:34

Czesc
Ludzie ktorzy opowiadali ci takie rzeczy to jacys idioci ktorzy sami nigdy niczego nie zakladali i pewnie zazdroszcza ze masz jaja:)
Tez mieszkam w Zug i prowadze tu wlasna dzialalnosc wiec moge powiedziec ze rejestracja trwa 5 min. Urzednicy przyjazni i usmiechnieci. Chetnie wszystko wyjasnia i pomoga.
Cala procedura to wypelnienie 3 (slownie: trzech) pol: nazwa firmy, co bedziesz robila i adres.
Reszta urzedow zglosi sie do ciebie sama ze swoimi formularzami.
Prowadze tez dzialalnosc w PL i nie ma co porownywac z polskimi cwokami ktorzy robia laske ze wszystkim. Chodzaz moze tam tez sprawy sie polepszaja bo ostatnio wyslali mi sms ze nie zacilem VAT a jeszcze jakis czas temu przysylali pismo i grozili wiezieniem.
Jedyny problem to to ze po rejestracji zaspamuja ci skrzynke pocztowa tonami jakis smieciowych reklam bo ochrona danych osobowych tutaj nie istnieje.
Jak masz konkretne pytania to wal na priv.

Pozdr
Adam

Stratos
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Stratos » 22 mar 2016, 19:15

Adam napisz jakie są koszty utrzymania działalności? jeśli przyjąć czarny scenariusz i założymy że początkowo nie będzie żadnego dochodu? jakie koszty poniosłeś przy zakładaniu działalności w urzędzie??

Stratos
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Stratos » 22 mar 2016, 19:20

ps. Chodzi o działalność jednoosobową.

Klimek69
Domownik
Domownik

Post autor: Klimek69 » 12 kwie 2016, 01:07

Cześć wszystkim przedsiębiorcom,

W CH urzędnicy sa przyjemni. Ja zalozylem spółkę Sarl/GmbH w kantonie Valais.
Jak chciałem zalozyc jednoosobowa to mi powiedzieli ze mogę mieć tylko 2 rodzaje działalności, która trzeba wpisac. Nie lubie ograniczen stad tez polecam społke GmbH.
Powodzenia

Pawel16
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Pawel16 » 14 kwie 2016, 17:45

adam1717 pisze:Czesc
Ludzie ktorzy opowiadali ci takie rzeczy to jacys idioci ktorzy sami nigdy niczego nie zakladali

Pozdr
Adam
Ja zakładałem jednoosobową firmę w Kantonie Zurich (usługi budowlane). Od początku były same problemy. Urzędnicy roszczeniowi, nastawieni negatywnie do auslandera, sugerowali abym zakładał gmbh. Żądali ode mnie stanu magazynowego narzędzi, umowy najmu lokalu,oświadczenie właściciela magazynu ,że nie rozwiąże ze mną umowy. Musiałem udowodnić ,że będę miał klientów i będę w stanie opłacać podatki. Kazano mi dostarczyć oświadczenia od przyszłych zleceniodawców, że chcą korzystać z moich usług i wiele wiele innych. Jak już dostarczyłem dokumenty to od nowa chcieli to samo. Skończyło się na wielu pismach ,adwokacie ogromnych kosztach a i tak mówiąc krótko pokazali mi środkowy palec. Między czasie pozwolili prowadzić działalność ale numeru firmy nie przyznali,więc o zleceniach od obcych czy z przetargów można było zapomnieć.

Po roku walki, założyłem GmbH.
Koszty to około 2000CHF u notariusza i wpis do rejestru.
Obowiązkowe najtańsze ubezpieczenia, czyli oc cywilne od błędu w sztuce pracy 650chf ,od choroby 1200ch rocznie
Aby założyć taką firmę trzeba mieć 20 000chf na koncie firmowym które później można przeznaczyć na działalność.
Na samym początku trzeba określić ile będzie zarabiał pracownik firmy czyli ja lub pracownicy o ile jest ich więcej. Od tego suva i sva naliczą szacunkowe składki roczne płatne z góry. Przy pensji 4000chf/mc netto składki wynoszą odpowiednio suva 3200chf/rok, sva 8800chf/rok.
Do kwoty obrotu 100 000chf/rok nie ma obowiązku płacenia vat(8%).
W moim przypadku dochodzi jeszcze księgowy 3600/rok,ubezpieczenie samochodu,czynsz za magazyn i biuro itp.

Jeszcze nie płaciłem podatków więc nie wiem ile wyniosą. Jak zapłacę to powiem.

Myślę ,że w innym kantonie lub przy innym rodzaju działalności podejście urzędników może być inne.
Mimo wszystko zachęcam was do zakładania własnych firm. Jugolom się udało to dlaczego nie nam.

Pozdrawiam.

Klimek69
Domownik
Domownik

Post autor: Klimek69 » 14 kwie 2016, 21:58

Witajcie

Paweł ma rację, poza jednym tz. Jugole to moi klienci także proszę ich nie obrażać. Polskiego Piwa im więcej sprzedaje niż rodakom. Pół żartem pół serio. Portugalczyków też masa zakłada swoje firmy w Valais. Mój kolega, który specjalizuje się w stolarce tez miał mnóstwo problemów. Ja jak chciałem otworzyć jednoosobowa działalność to powiedzieli mi w Valais że mogę wpisać tylko dwa rodzaje działalności. Przecież w naszej Ojczyźnie można wpisać całą gamę działalności a tutaj podrzucają skórkę od banana pod nogi. Stad tez mam spółkę GmbH, jak się zapytali mnie w Postfinance o statut firmy to im zabrakło miejsca w systemie. Powiedziałem im, iż należy myśleć o firmie w szerokim aspekcie to mi dali spokój.
Przy innej okazji zapytali się mnie o 2 rodzaje działalności, ja im odpowiedziałem, iż po to otwieram spółkę GmbH abym nie był ograniczonym żadnymi limitami. Wtedy też dali mi spokój. Myślę iż z niektórymi urzędnikami należy pokazać im
że ma się jaja. Znać dobrze język też jest dobrze. W Valais jednak ludzie są milsi niż w Niemieckich Kantonach.
Koszty księgowania poniżej 3 600 CHF da się znaleźć i tutaj warto poszukać innych opcji.
Vat mój księgowy powiedział mi, iż jak się nie jest Vatowcem to potencjalni partnerzy krzywo patrzą.
Wszystkim Rodakom życzę wolności i zachęcam do własnego biznesu, są obowiązki ale jest też wolność!

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 15 kwie 2016, 06:55

GmbH to skrot od Gesellschaft mit beschränkter Haftung....
czy w przelozeniu na jezyk polski "berschränkte Haftung" oznacza "bez ograniczen limitowych" czy moze "bez zadnych limitow ograniczajacych"?
tak sie pytam bo mi tu cos zgrzyta...

dgal
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: dgal » 15 kwie 2016, 09:17

godzilla pisze:GmbH to skrot od Gesellschaft mit beschränkter Haftung....
czy w przelozeniu na jezyk polski "berschränkte Haftung" oznacza "bez ograniczen limitowych" czy moze "bez zadnych limitow ograniczajacych"?
tak sie pytam bo mi tu cos zgrzyta...
Gmbh to polskie Sp. z o.o. czyli odpowiadasz za zobowiazania do wysokosci wniesionego kapitalu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 15 kwie 2016, 09:32

Klimek69 pisze:...ja im odpowiedziałem, iż po to otwieram spółkę GmbH abym nie był ograniczonym żadnymi limitami. Wtedy też dali mi spokój. Myślę iż z niektórymi urzędnikami należy pokazać im że ma się jaja.
no to teraz juz nic nie rozumiem... tu kolega pisze ze jak otworzy GmbH to moze w zasadzie wszystko bez limitow i ograniczen...

gdzie indziej na forum bylo o goleniu jaj...

i te jaja do pokazywania musza byc golone, nie golone?

chyba sie pogubilem w tych zawilosciach prowadzenia dzialalnosci gospodarczej...

Awatar użytkownika
Gräg
Rezydent
Rezydent
tlen: ca 3.5l

Post autor: Gräg » 15 kwie 2016, 09:41

Jaja musisz tylko pokazać jak hodowle kur zakładasz.
I powinny być przede wszystkim umyte.
Wysłane z mojego kalkulatorka Casio przy użyciu środkowego palucha.

Klimek69
Domownik
Domownik

Post autor: Klimek69 » 15 kwie 2016, 09:45

A krowom ogony podwiązują aby przy robieniu Kupki się nie pobrudziły!

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 15 kwie 2016, 10:50

Gräg pisze:Jaja musisz tylko pokazać jak hodowle kur zakładasz.
I powinny być przede wszystkim umyte.
no... i to jest konkretna odpowiedz...
znaczy golic nie trzeba...

90s
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: 90s » 15 kwie 2016, 11:11

godzilla pisze: znaczy golic nie trzeba...
albo hardkorowo palnikiem na jajach wypalać

Pawel16
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Pawel16 » 15 kwie 2016, 13:03

Zapomniałem dodać ,że przy GmbH jest obowiązkowy drugi filar .Przy pensji 4000chf netto/mc, składka za rok to około 4800chf.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 15 kwie 2016, 13:29

90s pisze:
godzilla pisze: znaczy golic nie trzeba...
albo hardkorowo palnikiem na jajach wypalać
tylko nie wiem czy to juz przy GmbH czy dopiero gdy sie chce AG zakladac...
trza by na http://www.gruenden.ch zajrzec i sprawdzic co tam pisza...

Awatar użytkownika
Gräg
Rezydent
Rezydent
tlen: ca 3.5l

Post autor: Gräg » 15 kwie 2016, 13:43

90s pisze: albo hardkorowo palnikiem na jajach wypalać
A to już gastronomia. .. Omelette flambée aux fraises
Wysłane z mojego kalkulatorka Casio przy użyciu środkowego palucha.

Awatar użytkownika
odrobinka_lesna
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: odrobinka_lesna » 18 lis 2017, 15:26

Zarejestrować swoją działalność możesz i musisz dopiero, gdy zarabiasz więcej niż 2300 chf na rok i gdy masz już przynajmniej 3 klientów
czy powyższe jest zgodne z prawdą?
A w mojej głowie wciąż płonie ogień

Odpowiedz