rozliczenie podatku

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
hankuk
Przygodny Gość
Przygodny Gość

rozliczenie podatku

Post autor: hankuk » 07 mar 2016, 17:57

Być może moje pytanie będzie banalne,ale co do kwestii rozliczenia podatku w Szwajcarii,z tego co się doczytałem to osoby które nie przekroczyły 120 tys chf w roku nie muszą robić nic,czyli jak dobrze rozumiem to pozostaje mi tylko czekać na zwrot podatku tak ? a jak wygląda sprawa samego zwrotu podatku,chodzi mi o konto bankowe,czy ja muszę pisać jakąś informacje do odpowiedniego kantonu w której mam podać nr konta, czy muszę poinformować dany kanton na jakie konto ma wpłynąć ewentualny zwrot,pytam się bo jeśli moje konto bankowe jest już nie aktualne to co w tedy ? dziękuje za ewentualną podpowiedz

wiesiek
Domownik
Domownik
Gadu: 0

Re: rozliczenie podatku

Post autor: wiesiek » 07 mar 2016, 18:53

No no mozesz nie robic nic Steueramt sam Cie rozliczy i sam Cie znajdzie i kase przywiezie jak nie masz konta nie boj zaby sami Cie znajda i gotowke przywioza hehe
A tak na powaznie zarabiajacy ponizej 120 tys Chf nie maja obowiazku skladania rozliczenia podatku chyba ze Steueramt o to poprosi ale to nie znaczy ze ktos za Ciebie rozliczenie zrobi ,termin jest do 30 marca jezeli masz pewnosc ze nalezy Ci sie zwrot podatku musisz sam zlozyc rozliczenie albo skorzystac z uslug Steuerberaterow ktorzy pomoga Ci to zrobic i wypelnic druki, na forum tez sa ogloszenia takich osob

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 mar 2016, 18:12

hankuk pisze:Być może moje pytanie będzie banalne,ale co do kwestii rozliczenia podatku w Szwajcarii,z tego co się doczytałem to osoby które nie przekroczyły 120 tys chf w roku nie muszą robić nic,czyli jak dobrze rozumiem to pozostaje mi tylko czekać na zwrot podatku tak ? a jak wygląda sprawa samego zwrotu podatku,chodzi mi o konto bankowe,czy ja muszę pisać jakąś informacje do odpowiedniego kantonu w której mam podać nr konta, czy muszę poinformować dany kanton na jakie konto ma wpłynąć ewentualny zwrot,pytam się bo jeśli moje konto bankowe jest już nie aktualne to co w tedy ? dziękuje za ewentualną podpowiedz
Witaj.
Jesli Twoje dochody brutto nie przekroczyly 120 tys. CHF rocznie ( dla kantonu Genewa 500 tys. CHF ) i masz pozwolenie L lub B mozesz pozostac przy odciaganym Quellensteuerze, czyli nie robic nic, ale oczywiscie na zaden zwrot nie masz co liczyc. Chyba, ze miales zle naliczany Quellensteuer, tzn. rachunkowosc pracodawcy zawyzala Ci nalezny podatek naliczajac go ze zlej tabeli. Wtedy mozesz do 5 lat wstecz dokonac korekty zle naliczanego Quellensteueru. W kilku kantonach ( 6 czy 7 ) mozesz dokonac indywidualnego rozliczenia za rok poprzedni z urzedem podatkowym i jesli masz uczace sie lub studiujace dzieci do ukonczenia 25 roku zycia a do tego jeszcze samochod, ktorym dojezdzasz do pracy i np. wplaty na 3 filar emerytalno-rentowy mozesz liczyc na pokazny zwrot zaplaconego Quellensteueru. Musisz jednak do konca marca zlozyc rozliczenie w urzedzie skarbowym lub przynajmniej ( jak to jest np. w kantonie Bern ) wystapic ( nawet mailowo ) o formularze do rozliczenia, ktore po wypelnieniu dostarczysz do wyznaczonego terminu. Jest jednak jeden haczyk. Jesli zrobisz to raz, musisz potem co roku to robic. Tzn. do tej pory np. w kantonie Bern nie bylo takiego przymusu ( byl natomiast np. w kantonie Zürich ), ale widze w objasnieniach urzedu skarbowego kantonu Bern na rok 2016, ze od tego roku rowniez w tym kantonie jest taki przymus na lata nastepne. A o ile bedac zonaty /zamezna i majac uczace sie lub studiujace dzieci, samochod czy wplaty na 3 filar mozesz liczyc na pokazne zwroty, to w przyszlosci, gdy te atuty znikna, niewykluczone, ze trzeba bedzie doplacac. A obowiazek rozliczenia pozostanie. Decyzje wiec nalezy podjac samemu. Wczoraj wlasnie rozmawialem ze swoim doradca podatkowym i poniewaz te atuty mi w zeszlym roku odpadly, odradzil mi rozliczenie indywidualne. Szczegolnie, jesli jest sie osoba samotna i do tego bez samochodu na dojazdy do pracy, praktycznie nie ma podstaw do zadnych odliczen i lepszym wyjsciem jest pozostanie przy Quellensteuerze, ktory mimo wszystko jakies tam odliczenia zawiera. I to byl dla mnie ostatni gwizdek, bo gdybym zrobil rozliczenie za zeszly rok, musialbym sie rozliczac i najprawdopodobniej doplacac juz do konca mojego pobytu w Szwajcarii.
W niektorych kantonach mozna dokonywac roznych odpisow od Quellensteueru na odpowiednich formularzach, a w innych nie mozna nic zrobic i pozostaje sie przy podatku u zrodla, czyli Quellensteuerze. Trzeba wszystko sprawdzic na stronach kantonalnych urzedow podatkowych.
Generalnie zawsze jednak trzeba kontrolowac poprawnosc naliczania Quellensteueru przez biura rachunkowe pracodawcy, bo te sie niestety czesto myla i to prawie zawsze na niekorzysc pracownika. Jesli sie zauwazy nieprawidlowosc nalezy natychmiast wystapic o korekte, bo potem nikt o tym nie bedzie pamietal i kasa przepada. :(

hankuk
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: hankuk » 07 kwie 2016, 12:38

Dziękuje za odpowiedz,ja dostałem Lohnausweis od pracodawcy,i nie wiem czy mam coś z nim jeszcze robić coś wypisać czy po prostu nic nie robić
czyli że jak ktoś nie zdąży do końca marca to już nie ma szans ?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 09 kwie 2016, 23:28

hankuk pisze:Dziękuje za odpowiedz,ja dostałem Lohnausweis od pracodawcy,i nie wiem czy mam coś z nim jeszcze robić coś wypisać czy po prostu nic nie robić
czyli że jak ktoś nie zdąży do końca marca to już nie ma szans ?
Nie masz podanej lokalizacji, wiec nie moge Ci nic wiecej pomoc. :(

Bio
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Bio » 31 lip 2017, 00:26

hmm

Bio
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Bio » 31 lip 2017, 00:28

W kantonie Zurich zaplacilem raz 12% i nastepnym razem14,6% Quellensteuer podatku mając syna który się uczy.Nie jestem zonaty.Chyba mnie oszukują zlodzieje.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 03 sie 2017, 19:39

Bio pisze:
31 lip 2017, 00:28
W kantonie Zurich zaplacilem raz 12% i nastepnym razem14,6% Quellensteuer podatku mając syna który się uczy.Nie jestem zonaty.Chyba mnie oszukują zlodzieje.
No rzeczywiscie, jak na kanton Zürich, to nawet bedac singlem zaplaciles troche duzo. :( Chyba, ze zarobiles w pierwszym podanym miesiacu powyzej 10 400 CHF brutto, a w drugim powyzej 13 350 CHF brutto ( zreszta stawki dokladnie 14,6 % nie ma, najblizsza to 14,61 % ) i nie zglosiles, ze masz uczace sie dziecko. Zreszta akurat w kantonie Zürich zalezy, czy dziecko mieszka z samotnym rodzicem w Szwajcarii ( wtedy placi sie podatek z taryfy H ), czy tez w Polsce ( wtedy placi sie podatek z taryfy A ).
Ponizej link do nadal aktualnych taryf podatkowych Quellensteuer w kantonie Zürich.

https://www.steueramt.zh.ch/internet/fi ... #a-content

Sprawdz ile powinienes zaplacic. Pamietaj jednak, ze najpierw trzeba zglosic poprzez praodawce uczace sie dziecko do Ausgleichkasse i do momentu otrzymania decyzji z tego urzedu, pracodawca ma prawo naliczac podatek tak, jakbys byl singlem, ale potem ma obowiazek dokonac korekcyjnego zwrotu od momentu przyznania dodatku na dziecko.

Odpowiedz