Sprowadzenie używanego auta z PL do CH

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
kocur
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

Sprowadzenie używanego auta z PL do CH

Post autor: kocur » 10 lut 2016, 13:17

Witam,

Temat sprowadzenia nowego auta z Polski do Szwajcarii był już omawiany kilka razy jednak nigdzie nie mogę znaleźć dokładnych informacji jak to wygląda w wypadku auta używanego. Jeśli ktoś już przerabiał ten temat to byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki!

Z takich podstawowych pytań na jakie szukam odpowiedzi to:
  • 1. Jak wygląda sprawa zakupu w PL od osoby prywatnej - czy wystarczy tak jak w wypadku kupna “krajowego” (z PL do PL) spisać tylko umowę sprzedaży (powinna być też po niemiecku?), wziaść dokumenty i już można jechać na starych numerach rejestracyjnych polskiego właściela do CH?
  • 2. Gdzie można w PL i czy wogóle się da się uzyskać dokument EUR1? Czy EUR1 jest wogóle pomocny w przypadku auta używanego? Wiem że trzeba mieć też CoC ale z tym nie powinno być problemu.
  • 3. Czy przy wyjeździe z PL / wjeździe do PL potrzebne są jakiekolwiek dokumenty celne (np z agencji celnej, itp…) które powinienem zorganizować przed pojawieniem się na granicy CH?
  • 4. Czy kupując od osoby prywatnej istnieje jakiś legalny i opłacalny sposób na odzyskanie VATu?
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, odpowiedzi na pytania i wszelkie wskazówki!

dom.bier
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Re: Sprowadzenie używanego auta z PL do CH

Post autor: dom.bier » 12 maja 2016, 12:02

EUR.1 wyrobisz w Polskim Urzędzie Celnym

Do tego jednak potrzebujesz również:
1) Deklaracja dostawcy dotycząca produktów posiadających status preferencyjnego pochodzenia (załącznik I) (idź do sprzedawcy w Polsce od którego kupiłeś samochód on to powinien wypełnić
2) Fakturę / umowę sprzedaży

Gdy te dwie rzeczy masz, w Urzędzi Celnym bez żadnych opłat powinno się otrzymać formularz EUR.1 i go wypełnić.

Z EUR.1 na granicy Szwajcarskiej oclić samochód po preferencyjnej stawce.

ormianin
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: ormianin » 22 lis 2016, 20:25

Jesteś boski... ;) nie, że to zrobiłeś ale że to wszystko chciało Ci się opisać... Brawo! Szanuję to i pozdrawiam :D

kocur
Bywalec
Bywalec

Post autor: kocur » 23 lis 2016, 19:12

:) Aż tak dobrze ze mną nie jest, nie mogłem się do tego zabrać przez dobrych kilka miesięcy a post rodził się w bólach!

Czas który zajęło mi jego napisanie choć spory i tak był jednak znacząco krótszy od czasu poświęconego na ogarnięcie wszystkich szczegółów przed sprowadzeniem auta... mam więc mam nadzieję że może komuś zaoszczędzi okazji do "odkrywania koła kolejny raz"! Zachęcam w tym miejscu wszystkich do dalszego dzielenia się własnymi doświadczeniami, dodawania nowych informacji lub uaktualniania obecnych.

Dzięki!

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 24 lis 2016, 20:29

Dokładne informacje opisane przez Kocura znajdują się tutaj
Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zdania. (Wolter)

Odpowiedz