Wypłata BVG

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
misiek79
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 0

Wypłata BVG

Post autor: misiek79 » 24 sty 2016, 11:59

Witam wszystkich na tym forum :D

Długo przeszukiwałem jego zawartość w poszukiwaniu konkretnych informacji na temat możliwości wypłaty środków z BVG,ale nie znalazłem interesującego mnie wątku,dlatego pozwoliłem sobie założyć nowy :roll:

Pracuję w Szwajcarii od 2,5 roku stale na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z pensji mam potrącane Quellensteuer, AHV, BVG, ALV, NBUV, KTG i Berufsbeitrag.

Chodzi o to,że mam w Polsce na własność dom, w którym rozpocząłem remont ale w tym tempie zajmie mi to jeszcze ze dwa lata,więc zainteresowałem się możliwością wypłaty choćby jakiejś części z BVG celem przyśpieszenia tego.

Znalazłem stronę
http://www.auswanderung.ch/index.cfm?na ... NewsID=130
i na podany tam adres mailowy wysłałem zapytanie odnośnie tej sytuacji.
Otrzymałem po dwóch dniach krótką odpowiedź,że taka wypłata jest możliwa (nie podano mi więcej szczegółów), z zapytaniem czy zamierzam i kiedy zamierzam wyprowadzić się stąd?

W odpowiedzi zaznaczyłem,że: Tak,zamierzam wrócić kiedyś do Polski,ale termin nie jest mi jeszcze znany. I gdzie mam udać się by rozpocząć procedurę uzyskania tych środków.
Minął miesiąc a ja nie mam już żadnej odpowiedzi.

Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma wiedzę gdzie miałbym się udać by tę procedurę ruszyć z miejsca?
Ktoś powie: Zapytaj szefa...
Właśnie tego chcę uniknąć,bo im mniej w firmie o mojej prywatności będą wiedzieć tym będą zdrowsi :D

Z góry dziękuję za wszelkie pomocne sugestie.

Pozdrawiam
Arek Miś

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik
Gadu: 7316141

Re: Wypłata BVG

Post autor: wojtek/rheinfelden » 24 sty 2016, 12:46

Witam

Chodzi o pieniądze z BVG na remont, zakup nieruchomości z kasy na twoim koncie w pensionkasse czy z konta Freizügigkeits ?
Bo to różnica, jeżeli pracujesz cały czas u tego samego pracodawcy i masz konto w np SwissLife to zgłoś się do nich i zapytaj
Wohneigentumsförderung (WEF)

A jeżeli masz konto Freizügigkeit, to info znajdziesz tu http://www.chaeis.net/home.html

A formularz tu http://www.chaeis.net/fileadmin/CHAEIS_ ... vation.pdf

Poczekajmy aż koledzy z forum powiedzą czy mam racje, ale myślę że pomogłem

Pozdrawiam
People for Process Automation

misiek79
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: misiek79 » 24 sty 2016, 13:00

Wielkie dzięki za podpowiedź.
Raz zmieniałem pracodawcę,ale nie byłem ani jeden dzień bezrobotny.

Chodzi o pieniądz z BVG z konta pensionskasse.
Czy muszę do obu pracodawców zgłosić się z zapytaniem w jakiej kasie jestem byłem/jestem ubezpieczony czy jest jakaś ogólna?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik

Post autor: wojtek/rheinfelden » 24 sty 2016, 14:50

misiek79 pisze:Wielkie dzięki za podpowiedź.
Raz zmieniałem pracodawcę,ale nie byłem ani jeden dzień bezrobotny.

Chodzi o pieniądz z BVG z konta pensionskasse.
Czy muszę do obu pracodawców zgłosić się z zapytaniem w jakiej kasie jestem byłem/jestem ubezpieczony czy jest jakaś ogólna?

Pozdrawiam
Od tego quasi pierwszego pracodawcy pieniądze powinna pensionkasse przelać do Freizügigkeitskonto, powinieneś dostać list od nich o utworzonym koncie.
Bezrobocie nie ma tu nic do gadania bo z arbeitslosenkasse nie są odciągane składki na BVG tylko Risikopremie pauschal.

Jeżeli nie wiesz jaką masz pensionkasse zapytaj tu http://www.zentralstelle.ch/xml_2/inter ... 3/f365.cfm

Sprawdzą oni ile masz na kontach, koncie i u kogo... wypełnij ten formularz
http://www.zentralstelle.ch/documents/D ... 010_11.pdf

misiek79
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: misiek79 » 24 sty 2016, 16:50

Dzięki, Wojtek.

Zabieram się zatem za wypełnienie.
O postępach będę informował...może komuś się to przyda w przyszłości :)

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik

Post autor: wojtek/rheinfelden » 24 sty 2016, 18:58

misiek79 pisze:Dzięki, Wojtek.

Zabieram się zatem za wypełnienie.
O postępach będę informował...może komuś się to przyda w przyszłości :)

Pozdrawiam.

Nie jestem pewien czy to nic nie kosztuje takie sprawdzenie...

misiek79
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: misiek79 » 03 lut 2016, 19:03

Witam ponownie :)

Tak jak mnie Wojtek pokierował- przesłałem formularz wraz z kopią karty ubezpieczeniowej do centrali BVG i dziś przyszła mi odpowiedź.
Jak narazie do pisma żaden rachunek dołączony nie jest :)
Pismo to załączam do przestudiowania dla zainteresowanych.

http://imageshack.com/a/img923/2926/eYv5li.jpg
http://imageshack.com/a/img921/3084/VKN5ms.jpg

Szczerze mówiąc nie dało mi to wiele,więc dalej stoję w punkcie wyjścia. Nawet nie podpowiedzieli mi gdzie mógłbym pytać...
Zamierzam przejść się do Gminy,może coś podpowiedzą.Jak zechcą...

Wojtek,może masz jeszcze jakieś pomysły??? :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wojtek/rheinfelden
Domownik
Domownik

Post autor: wojtek/rheinfelden » 03 lut 2016, 21:34

Dowiedz się najlepiej od szefa w jakiej firmie jesteś ubezpieczony, potem dalej.

Freizügig konta nie masz, a szef płaci te Twoje składki, nie zalega, tylko Ty nie wiesz gdzie.

Potem jak już się dowiesz, pukaj do nich czy mają opcje inwestycji czy remontu w Twoją nieruchomość.

Np jak swiss life w skrócie tu
zakup
https://www.swisslife.ch/content/dam/ch ... wnload.pdf

remontu szukałem ale na próżno

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 05 lut 2016, 19:55

misiek79 pisze:Witam wszystkich na tym forum :D

Długo przeszukiwałem jego zawartość w poszukiwaniu konkretnych informacji na temat możliwości wypłaty środków z BVG,ale nie znalazłem interesującego mnie wątku,dlatego pozwoliłem sobie założyć nowy :roll:

Pracuję w Szwajcarii od 2,5 roku stale na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z pensji mam potrącane Quellensteuer, AHV, BVG, ALV, NBUV, KTG i Berufsbeitrag.

Chodzi o to,że mam w Polsce na własność dom, w którym rozpocząłem remont ale w tym tempie zajmie mi to jeszcze ze dwa lata,więc zainteresowałem się możliwością wypłaty choćby jakiejś części z BVG celem przyśpieszenia tego.

Znalazłem stronę
Otrzymałem po dwóch dniach krótką odpowiedź,że taka wypłata jest możliwa (nie podano mi więcej szczegółów), z zapytaniem czy zamierzam i kiedy zamierzam wyprowadzić się stąd?

W odpowiedzi zaznaczyłem,że: Tak,zamierzam wrócić kiedyś do Polski,ale termin nie jest mi jeszcze znany. I gdzie mam udać się by rozpocząć procedurę uzyskania tych środków.

Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma wiedzę gdzie miałbym się udać by tę procedurę ruszyć z miejsca?
Właśnie tego chcę uniknąć,bo im mniej w firmie o mojej prywatności będą wiedzieć tym będą zdrowsi :D

Pozdrawiam
Arek Miś
Witaj.

Pieniadze ( ale raczej tylko czesc ) z Pensionskasse ( BVG ) mozna wyplacic na zakup nieruchomosci ( rowniez w Polsce ) dla wlasnych potrzeb, czyli nie mozna miec zadnego innego lokum. Nic mi nie wiadomo o takiej mozliwosci w przypadku remontu. Ale przeciez nie wiem wszystkiego. :D
To, co Ci napisali w pismie wspomnianym w Twoim poscie dotyczy definitywnego opuszczenia Szwajcarii. Stad ich pytanie, kiedy ja opuszczasz. Wtedy, z zachowaniem pewnych warunkow, wyplata, nawet calosci, tez jest mozliwa. Nic nie wiesz o swojej Pensionskasse ? A to czemu ? Nie interesuja Cie Twoje pieniadze odkladane na emeryture w 2 filarze ? :shock: A moze Twoj pracodawca wcale ich nie odprowadza dokladajac swoja czesc ( bo to, ze potraca z pensji, to juz wiemy ) :!: :!: ? Po prostu go zapytaj do jakiej Pensionskasse nalezy. To zadna tajemnica. Tych instytucji jest co najmniej tyle, ile kantonow, bo w kazdym musi byc co najmniej jedna. A po zmianie pracodawcy nie dostales pisma z Pensionskasse, bo prawdopodobnie nowy pracodawca nalezy do tej samej, nie minely 2 miesiace miedzy jedna a druga praca i Pensionskasse potraktowala to jako kontynuacje ubezpieczenia. Zawsze mozesz jednak wystapic o informacje na temat zgromadzonych srodkow. Tylko musisz wiedziec dokad skierowac zapytanie.
Pozdr. :D

misiek79
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: misiek79 » 05 lut 2016, 23:12

Hej wszystkim,

Heh... oczywiście,że mnie interesują,tylko nikt nie chce mi powiedzieć gdzie mam zapytać czy mam takowe środki i gdzie :)
Mój poprzedni pracodawca to młody Albaniec,który odkupił firmę od Szwajcara i pod jego nazwą prowadził ją. Rozpuścił całą firmową kasę w kasynach więc i zaczęły się opóźnienia w wypłatach- dlatego m.in. zwolniłem się od niego. Był zaskoczony i zły na mnie,że wypowiedziałem pracę. Byłem u lekarza ze względu na mały wypadek przy pracy- nie załatwił by ubezpieczenie mi pokryło wizytę- musiałem zapłacić rachunek,rozliczenie końcowe uzyskałem po 2,5 m-ca dopiero pomimo,że on sam do mnie dzwonił i umawiał się ze mną. Gdy zapytałem o swoją kasę, powiedział że -"chyba w Axie,nie jest pewien". Po prostu mściwa gnida, totalna olewka,dlatego nie mam jak uzyskać tych informacji.
Poza tym podobno co rok na koniec roku lub w styczniu powinno mi coś z pensionskasse przychodzić,jakieś rozliczenie czy informacja.... nigdy czegoś takiego nie dostałem pracując w byłej firmie a teraz gdzie jestem wiem,że pensionskasse mam w swisslife....
A czy gmina w ktorej zarejestrowana jest firma miałaby takie informacje?

Pozdrawiam,
Arek

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 05 lut 2016, 23:52

Ponizej link do ciekawych informacji w temacie.

http://www.verbindungsstelle.ch/xml_2/i ... n/f664.cfm

Pozdr.

yacek
Rezydent
Rezydent

Post autor: yacek » 06 lut 2016, 11:54

misiek79 pisze:Poza tym podobno co rok na koniec roku lub w styczniu powinno mi coś z pensionskasse przychodzić,jakieś rozliczenie czy informacja....
Te kilka kas, w których byłem ubezpieczony w 2 filarze emerytalnym, przesyłały takie roczne wyciągi gdzieś w pierwszym kwartale.
Te kasy to z reguły instytucje prywatne. Więksi pracodawcy prowadzą własne, mniejsi korzystają z prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe.
Poradź się w gminie, jak nacisnąć na pracodawcę, żeby Ci podał dane ubezpieczyciela. Możesz też zapytać w Axa, a nóż to oni właśnie.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lut 2016, 19:37

bogwar pisze:
misiek79 pisze:Witam wszystkich na tym forum :D

Znalazłem stronę

Pozdrawiam
Arek Miś
Witaj.

Pieniadze ( ale raczej tylko czesc ) z Pensionskasse ( BVG ) mozna wyplacic na zakup nieruchomosci ( rowniez w Polsce ) dla wlasnych potrzeb, czyli nie mozna miec zadnego innego lokum. Nic mi nie wiadomo o takiej mozliwosci w przypadku remontu. Ale przeciez nie wiem wszystkiego. :D

To, co Ci napisali w pismie wspomnianym w Twoim poscie dotyczy definitywnego opuszczenia Szwajcarii. Stad ich pytanie, kiedy ja opuszczasz. Wtedy, z zachowaniem pewnych warunkow, wyplata, nawet calosci, tez jest mozliwa. Nic nie wiesz o swojej Pensionskasse ? A to czemu ? Nie interesuja Cie Twoje pieniadze odkladane na emeryture w 2 filarze ? :shock: A moze Twoj pracodawca wcale ich nie odprowadza dokladajac swoja czesc ( bo to, ze potraca z pensji, to juz wiemy ) :!: :!: ? Po prostu go zapytaj do jakiej Pensionskasse nalezy. To zadna tajemnica. Tych instytucji jest co najmniej tyle, ile kantonow, bo w kazdym musi byc co najmniej jedna. A po zmianie pracodawcy nie dostales pisma z Pensionskasse, bo prawdopodobnie nowy pracodawca nalezy do tej samej, nie minely 2 miesiace miedzy jedna a druga praca i Pensionskasse potraktowala to jako kontynuacje ubezpieczenia. Zawsze mozesz jednak wystapic o informacje na temat zgromadzonych srodkow. Tylko musisz wiedziec dokad skierowac zapytanie.
Pozdr. :D
Doczytalem w przepisach. Na remont tez mozna wyplacic. :D Oczywiscie nieruchomosci , z ktorej sie samemu korzysta, a nie np. na wynajem.

misiek79
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: misiek79 » 19 lut 2016, 20:15

Dzięki Wam za informacje.
W obecnej firmie będąc otrzymałem tydzień temu dokumenty z ubezpieczalni i jestem nie w swisslife tylko w spidzie ubezpieczony. Mam wydruk ile BVG wpłacili pracując u nich. Na kolejnym egzemplarzu jest informacja jaki jest stan konta na koniec roku 2014-ego i ...nic. 0.
Albo poprzedni nie płacił,albo ...nie wiem. Telefonów nie odbiera, na wiadomości nie odpowiada a wiem,że są przeczytane.
Cholera,czy bez prawnika się nie obędzie???...
Dodzwoniłem się do brata mojego byłego szefa i powiedziałem co jest...przyrzekł mi dowiedzieć się i dać znać na początku przyszłego tygodnia.

Bogwar,

Sekretarka z mojej firmy podobno gdzieś się dowiadywała dla mnie w tym temacie i podobno można wypłacić część BVG w przypadku przeprowadzki lub gdy ma się w kraju pochodzenia najbliższa rodzinę typu żona/dziecko.
Nielogiczne to jak dla mnie. Było/nie było- w Polsce mam na własność dom i tam też jest mój Hauptwohnsitz a tutaj tylko Nebenwohnsitz.
Ale ściskają,byle tylko nie wypłacić.... :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lut 2016, 22:38

misiek79 pisze:Dzięki Wam za informacje.
W obecnej firmie będąc otrzymałem tydzień temu dokumenty z ubezpieczalni i jestem nie w swisslife tylko w spidzie ubezpieczony. Mam wydruk ile BVG wpłacili pracując u nich. Na kolejnym egzemplarzu jest informacja jaki jest stan konta na koniec roku 2014-ego i ...nic. 0.
Albo poprzedni nie płacił,albo ...nie wiem. Telefonów nie odbiera, na wiadomości nie odpowiada a wiem,że są przeczytane.
Cholera,czy bez prawnika się nie obędzie???...
Dodzwoniłem się do brata mojego byłego szefa i powiedziałem co jest...przyrzekł mi dowiedzieć się i dać znać na początku przyszłego tygodnia.
A masz za duzo pieniedzy ? :shock: :shock: :lol: :lol:
Prawnik kosztuje ok. 160 CHF za godzine pracy. Jak zobaczysz rachunek, jaki Ci przysle, to moze sie okazac, ze jest wyzszy niz Twoj kapital zgromadzony w 2 filarze. :lol: Nie badz kolejnym naiwnym wierzacym w nadprzyrodzona moc prawnikow. Zwlaszcza w Szwajcarii ( ze wzgledu na koszty ). Zostaw sobie taka opcje, gdy bedziesz mial sprawe w sadzie ( czego oczywiscie Ci nie zycze ). Wtedy rzeczywiscie prawnik moze byc potrzebny.
A poki co, wydrukuj, wypelnij, podpisz i wyslij wniosek o ewentualny stan Twojego konta w Auffangeinrichtung. Link do wniosku ponizej.

http://www.chaeis.net/fileadmin/CHAEIS_ ... auszug.pdf

Adres jest na wniosku. Teoretycznie instytucja, do ktorej wyslales zapytanie ( Zentralstelle 2 Säule w Bernie ) powinna sprawdzic rowniez tam, ale moze czegos nie dopatrzyli ( generelnie sprawdzili w Pensionskassach, a w Auffangeinrichtung w Zürichu sa zapomniane przez wszystkich pieniadze z 2 filara ). Tak, jak jest na koncu we wniosku, dla szybszego opracowania sprawy dolacz kopie dowodu ubezpieczenia AHV. Jesli tam tez nie bedzie Twoich pieniedzy, a miales odciagane skladki na rozliczeniach, to by oznaczalo, ze normalnie pracodawca Cie okradal. Wtedy powinienes mu wyslac poleconym pismo z rozliczeniami, zaznaczajac kolorowym flamastrem odciagane skladki na BVG i wyciagami zerowymi z Auffangeinrichtung i Zentralstelle 2 Säule i pytaniem, gdzie sa Twoje pieniadze z 2 filara ( zakladam oczywiscie, ze nie zostaly za Twoja wiedza przelane do Twojej aktualnej Pensionskasse ) i wyznaczajac rozsadny ( 2 tygodnie czy miesiac ) termin na uzupelnienie zaleglosci, zaznaczajac, ze w przeciwnym razie kierujesz sprawe do Betreibungsamt, czyli urzedu komorniczego. I zabacz, co sie bedzie dzialo. Powinno podzialac na wyobraznie bylego pracodawcy a zaoszczedzisz spory rachunek od prawnika, ktory do tego momentu nic wiecej by nie zdzialal. A na brata bylego pracodawcy za bardzo nie licz, bo to w koncu rodzina. :(

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lut 2016, 23:58

misiek79 pisze: Bogwar,
Sekretarka z mojej firmy podobno gdzieś się dowiadywała dla mnie w tym temacie i podobno można wypłacić część BVG w przypadku przeprowadzki lub gdy ma się w kraju pochodzenia najbliższa rodzinę typu żona/dziecko.
Nielogiczne to jak dla mnie. Było/nie było- w Polsce mam na własność dom i tam też jest mój Hauptwohnsitz a tutaj tylko Nebenwohnsitz.
Ale ściskają,byle tylko nie wypłacić.... :)
Pozdrawiam
To wydrukuj i daj do przeczytania sekretarce ( pkt 8 ), to co jest w ponizszym linku, a ona niech przekaze to tam, gdzie sie dowiadywala. :D
Zaznacz, ze osiedlony, to Ty jestes w Polsce ( bo takiej sytuacji dotyczy ponizszy link ), poniewaz, poki co, pozwolenia C ( pozwalajacego na osiedlenie sie w Szwajcarii ) nie masz ( no chyba, ze masz ? :shock: :shock: ) i w Szwajcarii przebywasz tylko czasowo.

http://www.bsv.admin.ch/vollzug/storage ... 3_1_de.pdf

A gdyby miala watpliwosci, niech przeczyta i przekaze dalej rowniez to :

http://www.bsv.admin.ch/themen/vorsorge ... ml?lang=de

Pamietaj jednak, ze minimalna wyplata z tytulu, ktory jest przedmiotem rozwazan, wynosi 20 000 CHF i, jesli jestes zonaty, wymagana jest zgoda zony. Jesli nie masz tyle na koncie BVG, sprawa jest niebyla.

jahjachu
Bywalec
Bywalec

Post autor: jahjachu » 11 lis 2016, 13:02

Witam,

Chcialbym odswierzyc troche temat.
Zamierzam rowniez opuscic niebawem Szwajcarie i chcialbym wyciagnac pieniadze z drugiego filaru i przeznaczyc na budowe nowego domu.

Bogwar,
Nie do konca rozumiem, dlaczego nie mozna miec innego lokum. Mam mieszkanie w Polsce, ktore wynajmuje obecnie, ale nie zamierzam w nim zamieszakac. Przepisy mowia, ze pienadze nalezy przeznaczyc na dom w ktorym sie zamieszka - na wlasny uzytek. Skoro wiec zamierzam zbudowac dom w ktorym zamieszkam, w czym przeszkadza fakt posiadania innego lokum, nie zamieszkanego przeze mnie?

BTW. Czy ktos przechodzil przez podobna procedure (pobrania pieniedzy na budowe domu) i wie jakie dokumenty sa wtedy wymagane?
Kontakt z moja Pensionsskasse nie nalezy do latwych. Odpisuja maile po kilku dniach, badz tygodniu, nie udzielajac mi konkretnych odpowiedzi, tylko odsylaja mnie do jakis broszurwek z generalnymi informacjami.

Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 11 lis 2016, 14:24

jahjachu pisze:Witam,

Chcialbym odswierzyc troche temat.
Zamierzam rowniez opuscic niebawem Szwajcarie i chcialbym wyciagnac pieniadze z drugiego filaru i przeznaczyc na budowe nowego domu.

Bogwar,
Nie do konca rozumiem, dlaczego nie mozna miec innego lokum. Mam mieszkanie w Polsce, ktore wynajmuje obecnie, ale nie zamierzam w nim zamieszakac. Przepisy mowia, ze pienadze nalezy przeznaczyc na dom w ktorym sie zamieszka - na wlasny uzytek. Skoro wiec zamierzam zbudowac dom w ktorym zamieszkam, w czym przeszkadza fakt posiadania innego lokum, nie zamieszkanego przeze mnie?

BTW. Czy ktos przechodzil przez podobna procedure (pobrania pieniedzy na budowe domu) i wie jakie dokumenty sa wtedy wymagane?
Kontakt z moja Pensionsskasse nie nalezy do latwych. Odpisuja maile po kilku dniach, badz tygodniu, nie udzielajac mi konkretnych odpowiedzi, tylko odsylaja mnie do jakis broszurwek z generalnymi informacjami.

Z gory dziekuje i pozdrawiam.
Bo tu nie ma co rozumiec. Musisz o to zapytac ustawodawcy. :( Taki jest przepis. Nie ja go ustanawialem. W podanym przeze mnie ponizej linku

http://www.bsv.admin.ch/themen/vorsorge ... ml?lang=de

jest zdanie

Die Finanzierung einer Zweitwohnung ist ausgeschlossen.

Czyli : Finansowanie drugiego mieszkania jest wykluczone.

:( :( :( :(

jahjachu
Bywalec
Bywalec

Post autor: jahjachu » 11 lis 2016, 15:17

Dzieki bardzo!

Tej informacji wlasnie nie moglem nigdzie znalzec!
Przepis mowi:
Mit dem Vorbezug kann hingegen einzig das von der versicherten Person und ihrer Familie selbstbewohnte Wohneigentum (Haus oder Wohnung) finanziert werden. Die Finanzierung einer Zweitwohnung ist ausgeschlossen

Wlasciwie, to przepis ten mozna zrozumiec w dwojaki sposob (ale pewnie sie myle).
Pieniadze z BVG moga byc zainwestowane tylko w mieszkanie w ktorym zamieszkasz. Jesli wiec jestes juz wlascicielem mieszkania w ktorym mieszkasz, to nie mozesz otrzymac pieniedzy z BVG na drugie mieszkanie z przeznaczeniem tylko na wlasny uzytek (nawet jesli bedzie to twoje np. "weekendowe mieszkanie" itd.) bo juz takowe masz.
Ale skoro masz mieszkanie w ktorym nie mieszkasz (nie uzytkujesz tego mieszkania, bo jest np. za male dla twojej rodziny itd.), to dlaczego mialbys nie dostac srodkow na zakup nieruchomosci w ktorej chcesz zamieszkasz (na wlasny uzytek) ?
Ma to sens?

Problem polega na tym, ze kredyt na mieszkanie ktore mam wlasciwie splacane jest przez najemcow i nie chcialbym sie go pozbywac.
Pieniedzy na koncie BVG mam znacznie wiecej, niz wysokosc splaty owego mieszkania. Wiec bardziej by sie oplacalo wyciagnac cala sume z BVG na budowe domu, niz tylko czesc, na zakup splate kredytu.

Pytanie, co jesli jest sie tylko wspolwlascicielem nieruchomosci... czy to cos zmienia?

Czekam na odpowiedz ze swojej pensionsskasse na wyjasnienie tych kwestii.

jahjachu
Bywalec
Bywalec

Post autor: jahjachu » 12 lis 2016, 06:55

Kobieta z mojej Pensionsskasse potwierdzila, ze fakt posiadania juz mieszkania w Polsce nie ma wplywu na pobranie pieniedzy na nowa nieruchomosc (np. budowe nowego domu) o ile zamierzamy zamieszkac w tej nieruchomosci.

Rico:ch
Rezydent
Rezydent

Post autor: Rico:ch » 12 lis 2016, 07:32

A jak mi się odwidzi,bo, ooo...,to co,kasę trzeba oddać ?

jahjachu
Bywalec
Bywalec

Post autor: jahjachu » 15 lis 2016, 13:33

Jak najbardziej :)

Rezydent
Rezydent

Post autor: Rico:ch » 15 lis 2016, 14:53

jahjachu pisze:Jak najbardziej :)
Mógłbyś mnie przeprowadzić przez "meandry" ?

...bo jeśli zjadę finalnie ze Szwajcarii,a następnie przeznaczę środki uzyskane w BVG na nieruchomość... i tu jest sto i jeden powodów,że nie zamieszkam w rzeczonym locum,to na jakie sankcje prawne jestem narażony i w jaki sposób byłby egzekwowany zwrot pieniędzy ?

...a byłbym oporny w... bo chcę napisać książkę..."majątek dla opornych"

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 15 lis 2016, 22:38

jahjachu pisze:Kobieta z mojej Pensionsskasse potwierdzila, ze fakt posiadania juz mieszkania w Polsce nie ma wplywu na pobranie pieniedzy na nowa nieruchomosc (np. budowe nowego domu) o ile zamierzamy zamieszkac w tej nieruchomosci.
Wyglada na to, ze kobieta ma racje. Zaintrygowalo mnie to i znow zostalem zmuszony :lol: do przewertowania przepisow ( 3 godziny snu mniej :( , ale znow nowe doswiadczenie :D :D ). Z tego, co przeczytalem wynika, ze zdanie mowiace o niemozliwosci sfinansowania drugiego mieszkania nalezy rozumiec, ze tylko raz mozna dokonac transferu srodkow z 2 filara na sfinansowanie budowy czy remontu domu lub mieszkania, a nie, ze majac juz mieszkanie czy dom, nie mozna zbudowac, wyremontowac czy kupic drugiego. Warunek osobistego korzystania z budowanej lub remontowanej nieruchomosci pozostaje aktualny. I musi to byc nieruchomosc, czyli musi posiadac ksiege wieczysta. Wystepuja tez pewne ograniczenia wysokosci transferu srodkow w przypadku przekroczenia 50tego roku zycia.

shaque
Domownik
Domownik

Post autor: shaque » 16 lis 2016, 18:02

Ja mam pokrewną kwestię, chciałbym lepiej zrozumieć.

Kupuję mieszkanie:

20% kapitał własny, z tego załóżmy połowa pochodzi z pension (połowa gotówka

80% hipoteka

W księdze wieczystej będzie zapis o tych 10%, czyli przy sprzedaży nieruchomości te 10% musi wrócić do pension (nawiasem całość czy bez podatku potrąconego przy wypłacie?).

Co jeśli chciałbym wynająć mieszkanie? Muszę natychmiast oddać te 10% ?
A może 10% z najmu odprowadzać?

Co jeśli wyjadę z CH na 2 lata? (permit C na holda)?

Co jeśli wyjadę z CH na stałe poza EU zabierając cały (prawie) 2 filar w walizce a jednak mieszkania nie chcę sprzedać?

Czy to ustawa przewiduje?

Bogwar jakbyś rzucił linka do ktu to sam sobie poczytam na dobranoc :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

jahjachu
Bywalec
Bywalec

Post autor: jahjachu » 17 lis 2016, 06:45

Rico:ch pisze:
jahjachu pisze:Jak najbardziej :)
Mógłbyś mnie przeprowadzić przez "meandry" ?

...bo jeśli zjadę finalnie ze Szwajcarii,a następnie przeznaczę środki uzyskane w BVG na nieruchomość... i tu jest sto i jeden powodów,że nie zamieszkam w rzeczonym locum,to na jakie sankcje prawne jestem narażony i w jaki sposób byłby egzekwowany zwrot pieniędzy ?

...a byłbym oporny w... bo chcę napisać książkę..."majątek dla opornych"
Nie mam pojecia czy Szwjacaria ma mozliwosc doszukania sie, czy mieszkasz w danym lokum, czy nie. Takze, czy sprzedales je , czy nie.
Z tego co zrozumialem, to pension fund przerzuca ta kase na specjalne konto, ktore musisz utworzyc sobie w jakims banku i dopiero ten bank wyplaca ci te pieniadze, o ile spelniasz wymogi takowej wyplaty.
Byc moze ten sam bank bedzie kontrolowal, co dzieje sie z twoja nieruchomoscia... Nie mam pojecia.
Zauwazylem w wielu przypadkach, ze prawdopodobienstwo doszukiwania sie przez Szwajcarow tego i owego jest male. Trzeba sie zastanowic, czy warto ryzykowac.

Rezydent
Rezydent

Post autor: Rico:ch » 17 lis 2016, 14:05

OK jahjachu
ale na okładkę "mojej" książki nie trafisz.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 18 lis 2016, 21:24

shaque pisze:Ja mam pokrewną kwestię, chciałbym lepiej zrozumieć.

Kupuję mieszkanie:

20% kapitał własny, z tego załóżmy połowa pochodzi z pension (połowa gotówka

80% hipoteka

W księdze wieczystej będzie zapis o tych 10%, czyli przy sprzedaży nieruchomości te 10% musi wrócić do pension (nawiasem całość czy bez podatku potrąconego przy wypłacie?).

Co jeśli chciałbym wynająć mieszkanie? Muszę natychmiast oddać te 10% ?
A może 10% z najmu odprowadzać?

Co jeśli wyjadę z CH na 2 lata? (permit C na holda)?

Co jeśli wyjadę z CH na stałe poza EU zabierając cały (prawie) 2 filar w walizce a jednak mieszkania nie chcę sprzedać?

Czy to ustawa przewiduje?

Bogwar jakbyś rzucił linka do ktu to sam sobie poczytam na dobranoc :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

https://www.admin.ch/opc/de/classified- ... index.html

Przyjemnej lektury. :D

Jona
Domownik
Domownik

Post autor: Jona » 18 lis 2016, 23:40

bogwar pisze:
jahjachu pisze:Kobieta z mojej Pensionsskasse potwierdzila, ze fakt posiadania juz mieszkania w Polsce nie ma wplywu na pobranie pieniedzy na nowa nieruchomosc (np. budowe nowego domu) o ile zamierzamy zamieszkac w tej nieruchomosci.
Wyglada na to, ze kobieta ma racje. Zaintrygowalo mnie to i znow zostalem zmuszony :lol: do przewertowania przepisow ( 3 godziny snu mniej :( , ale znow nowe doswiadczenie :D :D ). Z tego, co przeczytalem wynika, ze zdanie mowiace o niemozliwosci sfinansowania drugiego mieszkania nalezy rozumiec, ze tylko raz mozna dokonac transferu srodkow z 2 filara na sfinansowanie budowy czy remontu domu lub mieszkania, a nie, ze majac juz mieszkanie czy dom, nie mozna zbudowac, wyremontowac czy kupic drugiego. Warunek osobistego korzystania z budowanej lub remontowanej nieruchomosci pozostaje aktualny. I musi to byc nieruchomosc, czyli musi posiadac ksiege wieczysta. Wystepuja tez pewne ograniczenia wysokosci transferu srodkow w przypadku przekroczenia 50tego roku zycia.
Bogdanku przykro by mi bylo gdybys sie przeze mnie nie wyspal ale zaryzykuje.. :) .I przy okazji podepne sie do watku bezczelnie,ale czy w Twoich poszukiwaniach natrafiles moze na informacje gdzie nalezy zglosic zakup nieruchomosci w PL,jesli sie ja zakupilo podczas pobytu i pracy tu w Szwajcarii,podobno jest taki obowiazek ,nie wiem tez co sie z tym wiaze ,napewno jakas oplata..A w dodatku jesli jest wziety na to kredyt hipoteczny w PL?Raty pomniejszaja dochod miesieczny..Nie musisz bardzo szukac ale jakbys tak przypadkiem znalazl.. :wink: A moze ktos cos juz przerabial na ten temat?Pozdrawiam niespiacych przy okazji..

wiesiek
Domownik
Domownik

Post autor: wiesiek » 19 lis 2016, 09:54

Trzeba zglosic w Steueramtu sluzy do tego Steuererklarung za rok ... gdzie w rubrykach do tego przeznaczonych trzeba zaznaczyc iz posiada sie nieruchomosc warta.... i placi sie kredyt raty ,odsetki w wysokosci ...

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lis 2016, 19:31

Jona pisze: Bogdanku przykro by mi bylo gdybys sie przeze mnie nie wyspal ale zaryzykuje.. :) .I przy okazji podepne sie do watku bezczelnie,ale czy w Twoich poszukiwaniach natrafiles moze na informacje gdzie nalezy zglosic zakup nieruchomosci w PL,jesli sie ja zakupilo podczas pobytu i pracy tu w Szwajcarii,podobno jest taki obowiazek ,nie wiem tez co sie z tym wiaze ,napewno jakas oplata..A w dodatku jesli jest wziety na to kredyt hipoteczny w PL?Raty pomniejszaja dochod miesieczny..Nie musisz bardzo szukac ale jakbys tak przypadkiem znalazl.. :wink: A moze ktos cos juz przerabial na ten temat?Pozdrawiam niespiacych przy okazji..
Nie wyspac sie z Twojego powodu to przyjemnosc. :D :wink: Choc z pewnoscia jeszcze wieksza bylaby, gdyby byla spowodowana inna przyczyna. :wink: :wink: :wink: :lol: No ale coz, jak sie nie ma, co sie lubi, to sie lubi, co sie ma. :(
Co do Twojego pytania, to temat i prosty i skomplikowany jednoczesnie, bo kazdy kanton ma swoje ustawy i rozporzadzenia w kwestiach podatkowych, ale generalnie rozporzadzenie do ustawy o podatku Quellensteuer ( link ponizej ) nic nie mowi o koniecznosci jakiegokolwiek zglaszania zakupu nieruchomosci, przez osoby podlegajace temu podatkowi, czyli te, ktore nie posiadaja pozwolenia C, ktorych dochod roczny brutto nie przekroczyl 120 tys. CHF ( w kantonie Genewa 500 tys. CHF ) i ktore nie sa obywatelami szwajcarskimi, ani jch wspolmalzonkami. Zakladam oczywiscie, ze jestes opodatkowana podatkiem Quellensteuer, bo jesli rozliczylas sie choc raz indywidualnie, to powinnas to robic juz co roku niezaleznie od innych czynnikow, a wtedy oczywiscie powinnas wpisac w odpowiednich rubrykach nieruchomosci, jakie posiadasz w Szwajcarii i za granica.
W ponizszym linku do wspomnianego rozporzadzenia art. 5 i 6 mowia, kiedy zmienia sie forma opodatkowania z Quellensteueru na rozliczenie osobiste.

https://www.admin.ch/opc/de/classified- ... index.html

Nie widze tam nic o koniecznosci zgloszenia zakupu nieruchomosci przez osoby, podlegajace Quellensteuerowi.
Podobnie jak w pkt. 10 broszury informacyjnej z urzedu skarbowego kantonu Zürich, czyli Twojego, ktory mowi, jakie obowiazki meldunkowe maja w sprawach podatkowych osoby podlegajace podatkowi Quellensteuer.

https://www.steueramt.zh.ch/dam/finanzd ... t15_de.pdf

Pamietaj jednak, ze nie jestem prawnikiem i moje zdanie nie jest wyrocznia. :D
Pozdr.

Jona
Domownik
Domownik

Post autor: Jona » 19 lis 2016, 20:54

Bogdan Ty to potrafisz... :) Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz,bardzo sie przydala.

Jona
Domownik
Domownik

Post autor: Jona » 19 lis 2016, 21:41

I tez pozdrawiam :wink:

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lis 2016, 23:49

Bogdan Ty to potrafisz... :) Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz,bardzo sie przydala.

Owszem, potrafie.....penetrowac nie tylko przepisy.... :D :wink: :wink: :wink:.
Zartuje oczywiscie, zeby nie bylo, ze mysle od pasa w dol. :D :lol: Prywatnie mam gdzie penetrowac. :D Moge sobie jednak na to pozwolic, bo znamy sie osobiscie. :D :wink:
Pozdrawiam. :D

jahjachu
Bywalec
Bywalec

Post autor: jahjachu » 19 sty 2018, 11:23

Witam,

Wlasnie przesiedlilem sie z CH do PL. Po dwoch miesiacach walki udalo mie otrzymac czesc pieniedzy z BVG. Przetarlem kilka szlakow dotyczacych wyplaty pieniedzy na budowe domu czy splate kredytu mieszakniowego. Generalnie sprawa jest dosc skomplikowana i wiele zalezy od pracowanikow gdzie pieniadze z drugiego filaru sie znajduja.

Planowalem od dluzszego czasu wyplacic pieniadze na rozpoczeta budowe domu. Odbylem kilka rozmow telefonicznych z przedstawicielami mojego Pensionsskasse, ktorzy potwierdzali, ze nie ma problemu w wyplacie pieniedzy na budowe domu w momencie wyprowadzki do Polski.
Niestety, jak przyszlo mi to zalatwic, utknalem w martwym punkcie.
Problem polegal na tym, ze Pensionskasse chce sie upewnic, ze srodki ktore ci przeleje zostana wykorzystane do zbudowania domu, w ktorym sie zamieszka. Dlatego zazada przedstawienia wszystkich papierow dowodzacych wlasnosci gruntu itd. wypis z rejestru ksiag wieczystych, akt notarialny, projekt budowy domu (wszystko przetlumaczone), notarialnego podpisu malozonki(a) (ze sie zgadza z wyplata srodkow) oraz... otwarcie specjalnego konta w polskim banku, z potwierdzeniem banku, ze wszelkie srodki finansowe wplacone na to konto zostana wykorzystane na budowe tegoz domu !!! (Niestety nie znalazlem w Polsce banku, ktory zgodzil sie na stworzenie takiego specjalnego konta!)
Dodatkowo poprosili o potwierdzenie zarejestrowania w tym domu!
Na nic zdaly sie tlumaczenia mojej strony, ze banki w Polsce nie oferuja takich uslug, i ze nie moge zarejestrowac sie domu, ktory nie jest zbudowany!! Ludzie w Pensionskasse stwierdzili, ze nie mieli nigdy takieg przypadku i nie wiedza co zrobic... a skoro nie moge im dostarczyc tego co potrzebuja to nie wyplaca mi pieniedzy.

Postanowilem wiec, ze wyplace pieniadze na splate kredytu mieszkaniowego. I podobnie jak poprzednio wydawalo sie, ze wszystko jest latwe i proste ale... Zgodnie z wymaganiami, powienienem przedstawic im tlumaczone dokumenty: wypis z ksiag wieczystych, akt notarialny, numer konta technicznego banku na ktory nalezy wplacic sume przeznaczona na splate kredytu. Mnie poproszono dodatkowo o dostarczenie potwierdzenia zameldowania mojej rodziny w tym mieszkaniu, umowe kredytowa, i dokladna kwote splaty kredytu w dzien przelewanie pieniedzy z BVG (data wybiegajaca w przyszlosc). I tu znowu pojawily sie problemy.
Wytlumaczylem, ze zona mieszka tymczasowo z rodzicami, a mieszkanie to jest puste, ale zamierzam tam zamieszkac po powrocie ze Szwajcarii (pokazalem im druk wymeldowania na ktorym ten adres jest wskazany jako moje miejsce przeprowadzki). Moj bank takze odmowil wystawiania dokumentow wybiegajacych w przyszlosc, i ze jedyna opcja to zlozenie pisemnego wniosku i otrzymanie potwierdzenia po 5-10 dniach, ze stanem kredytu z biezacego dnia.
Pensionskasse odrazu odrzucilo moje protesty, tlumaczac mi, ze nie potrafie dostarczyc im niezbednych dokumentow. Na nic zdaly sie kolejne tlumaczenia, mimo ze zaproponowalem im wglad to stanu kredytu w mojej obecnosci poprzez portal online i potwierdzenie zameldowania mojej zony w kredytowanym mieszkaniu. Poprostu zignorowali mnie.

Pozostalo mi wyciagnac tylko te czesc pieniedzy, ktora mozna podjac bez podawania powodu (jakies 60% calej sumy). Reszte pieniedzy nalezy umiescic specjalnym koncie utworzonym w ktoryms ze Szwajcarskich bankow. Pieniadze te bede lezec do wieku emerytalnego, ale moga zostac podjete wczesniej, na splate hipoteki, budowe nieruchomosci badz wlasny interes.

Podczas calego tego procesu, konsultowalem sie ze szwajcarskim doradca finansowym, ktory mial mi pomoc w wyplacie srodkow na budowe domu.
Wytlumaczyl mi, ze caly problem polega na tym, zeby przekonac Pensionskasse, ze faktycznie srodki te beda wykorzystane an okreslony cel. Jesli zaufaja dokumentom, wyplaca srodki. Jesli poczuja, ze cos jest nie tak, nie beda chcieli wspolpracowac, i ciezko bedzie ich zmusic do wyplaty (nawet poprzez prawnika).
Finalnie rozmawialem tez z przedstawicielem mojej Pensionskasse, ktory byl lekko zazenowany cala ta moja sytuacja. Stwierdzil, ze po przejsciach ze mna, zrezygnuja chyba z wszelkich wyplat na nieruchomosci poza granicami Szwajcarii. Na pytanie "Czy to jest zgodne ze szwajcarskim prawem, bo przeciez ludzie maja prawo pobrac te pieniadze..." odpowedzial, ze oni maja "swoje" prawa i zasady. :) Poza tym tlumaczyl sie, ze coraz czesciej sa kontrolowani, czy srodki z BVG faktycznie sa przeznaczane na okrelone cele, i ze zdarzalo sie, ze ktos splacal kredyty rodzicom itd.
A problem polega na tym, ze nie sa w stanie kontrolowac sytuacji poza Szwajcaria, dlatego nieufnie podchodza do nieruchomosci zagranicznych.

Pieniadze trafily juz na moje polskie konto, tak jak bylo ustalone. Od tej sumy pobierany jest podatek w Szwajcarii, po zaplaceniu podatku w Polsce mozna zwrocic sie o zwrot podatku w Szwajcarii.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 20 sty 2018, 00:25

jahjachu pisze:
19 sty 2018, 11:23
Witam,

Wlasnie przesiedlilem sie z CH do PL. Po dwoch miesiacach walki udalo mie otrzymac czesc pieniedzy z BVG. Przetarlem kilka szlakow dotyczacych wyplaty pieniedzy na budowe domu czy splate kredytu mieszakniowego. Generalnie sprawa jest dosc skomplikowana i wiele zalezy od pracowanikow gdzie pieniadze z drugiego filaru sie znajduja.

Planowalem od dluzszego czasu wyplacic pieniadze na rozpoczeta budowe domu. Odbylem kilka rozmow telefonicznych z przedstawicielami mojego Pensionsskasse, ktorzy potwierdzali, ze nie ma problemu w wyplacie pieniedzy na budowe domu w momencie wyprowadzki do Polski.
Niestety, jak przyszlo mi to zalatwic, utknalem w martwym punkcie.
Problem polegal na tym, ze Pensionskasse chce sie upewnic, ze srodki ktore ci przeleje zostana wykorzystane do zbudowania domu, w ktorym sie zamieszka. Dlatego zazada przedstawienia wszystkich papierow dowodzacych wlasnosci gruntu itd. wypis z rejestru ksiag wieczystych, akt notarialny, projekt budowy domu (wszystko przetlumaczone), notarialnego podpisu malozonki(a) (ze sie zgadza z wyplata srodkow) oraz... otwarcie specjalnego konta w polskim banku, z potwierdzeniem banku, ze wszelkie srodki finansowe wplacone na to konto zostana wykorzystane na budowe tegoz domu !!! (Niestety nie znalazlem w Polsce banku, ktory zgodzil sie na stworzenie takiego specjalnego konta!)
Dodatkowo poprosili o potwierdzenie zarejestrowania w tym domu!
Na nic zdaly sie tlumaczenia mojej strony, ze banki w Polsce nie oferuja takich uslug, i ze nie moge zarejestrowac sie domu, ktory nie jest zbudowany!! Ludzie w Pensionskasse stwierdzili, ze nie mieli nigdy takieg przypadku i nie wiedza co zrobic... a skoro nie moge im dostarczyc tego co potrzebuja to nie wyplaca mi pieniedzy.

Postanowilem wiec, ze wyplace pieniadze na splate kredytu mieszkaniowego. I podobnie jak poprzednio wydawalo sie, ze wszystko jest latwe i proste ale... Zgodnie z wymaganiami, powienienem przedstawic im tlumaczone dokumenty: wypis z ksiag wieczystych, akt notarialny, numer konta technicznego banku na ktory nalezy wplacic sume przeznaczona na splate kredytu. Mnie poproszono dodatkowo o dostarczenie potwierdzenia zameldowania mojej rodziny w tym mieszkaniu, umowe kredytowa, i dokladna kwote splaty kredytu w dzien przelewanie pieniedzy z BVG (data wybiegajaca w przyszlosc). I tu znowu pojawily sie problemy.
Wytlumaczylem, ze zona mieszka tymczasowo z rodzicami, a mieszkanie to jest puste, ale zamierzam tam zamieszkac po powrocie ze Szwajcarii (pokazalem im druk wymeldowania na ktorym ten adres jest wskazany jako moje miejsce przeprowadzki). Moj bank takze odmowil wystawiania dokumentow wybiegajacych w przyszlosc, i ze jedyna opcja to zlozenie pisemnego wniosku i otrzymanie potwierdzenia po 5-10 dniach, ze stanem kredytu z biezacego dnia.
Pensionskasse odrazu odrzucilo moje protesty, tlumaczac mi, ze nie potrafie dostarczyc im niezbednych dokumentow. Na nic zdaly sie kolejne tlumaczenia, mimo ze zaproponowalem im wglad to stanu kredytu w mojej obecnosci poprzez portal online i potwierdzenie zameldowania mojej zony w kredytowanym mieszkaniu. Poprostu zignorowali mnie.

Pozostalo mi wyciagnac tylko te czesc pieniedzy, ktora mozna podjac bez podawania powodu (jakies 60% calej sumy). Reszte pieniedzy nalezy umiescic specjalnym koncie utworzonym w ktoryms ze Szwajcarskich bankow. Pieniadze te bede lezec do wieku emerytalnego, ale moga zostac podjete wczesniej, na splate hipoteki, budowe nieruchomosci badz wlasny interes.

Podczas calego tego procesu, konsultowalem sie ze szwajcarskim doradca finansowym, ktory mial mi pomoc w wyplacie srodkow na budowe domu.
Wytlumaczyl mi, ze caly problem polega na tym, zeby przekonac Pensionskasse, ze faktycznie srodki te beda wykorzystane an okreslony cel. Jesli zaufaja dokumentom, wyplaca srodki. Jesli poczuja, ze cos jest nie tak, nie beda chcieli wspolpracowac, i ciezko bedzie ich zmusic do wyplaty (nawet poprzez prawnika).
Finalnie rozmawialem tez z przedstawicielem mojej Pensionskasse, ktory byl lekko zazenowany cala ta moja sytuacja. Stwierdzil, ze po przejsciach ze mna, zrezygnuja chyba z wszelkich wyplat na nieruchomosci poza granicami Szwajcarii. Na pytanie "Czy to jest zgodne ze szwajcarskim prawem, bo przeciez ludzie maja prawo pobrac te pieniadze..." odpowedzial, ze oni maja "swoje" prawa i zasady. :) Poza tym tlumaczyl sie, ze coraz czesciej sa kontrolowani, czy srodki z BVG faktycznie sa przeznaczane na okrelone cele, i ze zdarzalo sie, ze ktos splacal kredyty rodzicom itd.
A problem polega na tym, ze nie sa w stanie kontrolowac sytuacji poza Szwajcaria, dlatego nieufnie podchodza do nieruchomosci zagranicznych.

Pieniadze trafily juz na moje polskie konto, tak jak bylo ustalone. Od tej sumy pobierany jest podatek w Szwajcarii, po zaplaceniu podatku w Polsce mozna zwrocic sie o zwrot podatku w Szwajcarii.
Witaj.
Szacun za relacje z zalatwienia sprawy w realu. Bo zwykle bywa, ze przepisy przepisami, a w zyciu bywa......, troche trudniej. Zwlaszcza w Szwajcarii, gdzie co kanton to obyczaj ( w oryginale to oczywiscie co kraj to obyczaj ). Poza tym rzadko kto, zadajac pytanie na forum z prosba o porade, pisze pozniej o wynikach swojej sprawy. Ty napisales, mimo, ze nie masz w tym juz zadnego interesu. I dlatego wielkie dzieki. :D :D :D Czasem zaluje, ze odpowiadam na zapytanie w poscie, gdy widze, ze ktos zadaje pytanie, a potem ma wszystko w.......glebokim powazaniu, nie logujac sie na koncie i nie informujac o ostatecznym zalatwieniu sprawy. Jedyna pociecha jest wtedy, ze szukajac odpowiedzi, sam sie po prostu wtedy czegos wiecej dowiem w poruszanym temacie.
Z Twojej relacji wynika, ze biurokracja w Szwajcarii ma sie dobrze. :evil: No coz, nikt nas nie zmuszal do przyjazdu i pracy tutaj, a Szwajcaria dziala na zasadzie kija i marchewki ( a wlasciwie marchewki i kija, czyli z jednej strony da zarobic, ale odbierze z powrotem co tylko sie da ). I dlatego trzeba egzekwowac swoje prawa gdzie tylko sie da, bez sentymentow.
Czytajac Twoja historie utwierdzam sie w przekonaniu, ze pieniadze z Pensionskasse nalezy wyrwac przy najblizszej mozliwej okazji.
To i tak dobrze, ze Ci sie udalo wyrwac chociaz tyle, bo w zasadzie nie ma takiej mozliwosci wg przepisow, jesli w Polsce jestes zarejestrowany w ZUSie lub nie masz co najmniej 60 lat.
Pozdr.

jahjachu
Bywalec
Bywalec

Post autor: jahjachu » 21 sty 2018, 13:05

Nie ma problemu.
Mam nadzieję że przyda się to Wam w przyszłości jeśli postanowicie wracać. Chociaż tak jak napisałeś, lepiej wyrwać ta kasę dopóki jest możliwość. Facet z mojej pensionskasse potwierdził że rząd CH zamierza w kierunku ograniczenia wypłat BVG wcześniej niż w wieku emerytalnym.
Mój kolega, który wracał w 2012 wypłacił pieniądze na spłatę hipoteki bez żadnego problemu, podsyłając zaledwie zaświadczenie z banku i odpis księgi wieczystej.
Dam znać jeśli uda mi się ruszyć reszte kasy (leżącej w szwajcarskim banku) na kredyt hipoteczny :)
Powodzenia!

Odpowiedz