Gmina- ubezpieczenie

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
milenka1311
Domownik
Domownik
Gadu: 0

Gmina- ubezpieczenie

Post autor: milenka1311 » 17 lip 2015, 12:51

Pani w gminie kaze nam doniesc kopie polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Tak sie zastanawiam, po co to jest jej potrzebne?orientuje sie ktos?

Awatar użytkownika
Magdalena1212
Rezydent
Rezydent

Re: Gmina- ubezpieczenie

Post autor: Magdalena1212 » 17 lip 2015, 13:26

po to zeby byc pewnym ze macie ubezpieczenie zdrowotne, ktore jest OBOWIAZKOWE. jesli sami go nie wybierzecie, wybierze go pani z gminy, niekoniecznie najtansza opcje...
Mam na imię MAGDALENA.

Nie mylić z MAGDĄ:)

"Wehikuł czasu to byłby cud"

milenka1311
Domownik
Domownik

Post autor: milenka1311 » 17 lip 2015, 13:28

Czyli po prostu takie tu maja ,,zwyczaje":)

Awatar użytkownika
Magdalena1212
Rezydent
Rezydent

Post autor: Magdalena1212 » 17 lip 2015, 13:41

takie maja obowiazki i prawo.
Mam na imię MAGDALENA.

milenka1311
Domownik
Domownik

Post autor: milenka1311 » 17 lip 2015, 20:21

A czy jak zmienia sie kanton zamieszkania, a wiec i zmienia sie wysokosc skladki w krankenkasie, to czy wtedy podpisuje sie nowa umowe na to ubezpieczenie czy jest to po prostu jakis aneks do dotychczasowej umowy?

Cantedeskia
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Cantedeskia » 18 lip 2015, 22:20

Nie jestem ekspertem, ale np. pod koniec ubiegłego roku dostałam od ubezpieczyciela informację na temat nowej wysokości składki i pewnie wówczas mogłam zrezygnować. Być może również dostaniesz coś podobnego.

Awatar użytkownika
Magdalena1212
Rezydent
Rezydent

Post autor: Magdalena1212 » 19 lip 2015, 15:49

Wydaje mi sie, ze w nowym kantonie podpisujesz nowa umowe. o to musisz zapytac ubezpieczyciela.
Mam na imię MAGDALENA.

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 19 lip 2015, 19:54

Magdalena1212 pisze:Wydaje mi sie, ze w nowym kantonie podpisujesz nowa umowe. o to musisz zapytac ubezpieczyciela.
O ile dobrze pamiętam, to ja nic nie podpisywałam nowego po zmianie kantonu. Jedyne, co dostaliśmy, to zmianę stawek ubezpieczenia po zmienia miejsca zamieszkania. Jednakże w ciągu 8 lat mogło się coś zmienić (wtedy się przeprowadzaliśmy)
Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zdania. (Wolter)

jasiu_1988
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: jasiu_1988 » 04 sie 2015, 12:38

Witam serdecznie,

Jeżeli chodzi o kwestię ubezpieczenia zdrowotnego, to każda osoba zameldowana w Szwajcarii ma obowiązek ubezpieczenia, a gmina jest po to, aby te kwestie kontrolować.

Jeżeli chodzi o kwestię zmiany kantonu to nie ma możliwości zmiany ubezpieczenie z powodu "przeprowadzki".

Więcej informacji o ubezpieczeniach i finansach w Szwajcarii na blogu :

http://szwajcaria-finanse.blogspot.ch/s ... 0zdrowotne

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.
Maciek Jasiczak

milenka1311
Domownik
Domownik

Post autor: milenka1311 » 04 wrz 2015, 07:06

Szwajcarskie prawo naklada na mnie obowiazek placenia Krankenkasse a o dofinansowanie nie moge sie starac, bo nie mam pozwolenia na pobyt.. Jest tak rzeczywiscie czy kolejny raz pani u nas w gminie okazuje sie niekompetentna?

nasiu
Domownik
Domownik

Post autor: nasiu » 04 wrz 2015, 08:08

to fakt, musisz czekać na pozwolenie i meldunek, u nas do dofinansowania potrzebna była kopia ausweisów

Bartek M.
Swojak
Swojak
Gadu: 5045389
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 04 wrz 2015, 13:44

milenka1311 pisze:Szwajcarskie prawo naklada na mnie obowiazek placenia Krankenkasse a o dofinansowanie nie moge sie starac, bo nie mam pozwolenia na pobyt.. Jest tak rzeczywiscie czy kolejny raz pani u nas w gminie okazuje sie niekompetentna?
Ku rozwadze: Pieniadze od gminy tutaj trzeba oddac po tym jak sie "sytuacja finansowa poprawi". Nie kazda pomoc bo jest rozroznienie miedzy pomoca na minimum do przezycia a innymi, ale ktores trzeba oddac. Nie wiem do ktorej kategorii sie zaliczaja doplaty do kasy chorych. Mozesz zapytac w gminie.

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego
Nie umiem widziec w "nadplaszczyznie" i nie "wiem, kto za tym stoi".

milenka1311
Domownik
Domownik

Post autor: milenka1311 » 04 wrz 2015, 14:11

Juz kiedys o to pytalam na forum. Dofinansowanie do KK to nie pomoc socjalna. Taka uzyskalam odpowiedz.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 04 wrz 2015, 18:54

milenka1311 pisze:Szwajcarskie prawo naklada na mnie obowiazek placenia Krankenkasse a o dofinansowanie nie moge sie starac, bo nie mam pozwolenia na pobyt.. Jest tak rzeczywiscie czy kolejny raz pani u nas w gminie okazuje sie niekompetentna?
Alez Ty jestes niecierpliwa we wszystkich tematach. :( Dofinansowanie do Krankenkasse ( o ile Ci sie bedzie nalezalo ) i tak dostaniesz dopiero na rok nastepny na podstawie dochodow za rok biezacy. Zeby je przyznac, gmina musi miec dochody za caly rok kalendarzowy, bo teoretycznie w ciagu roku mozna zmienic prace i zarobic tyle, ze sie wypadnie z widelek dochodowych kwalifikujacych do dofinansowania. Pensja miesieczna ( lub jej brak ) nie jest wiec tu wykladnikiem dochodow rocznych. A Ty ledwo przyjechalas i juz chcesz dofinansowania. Wyluzuj. Co Ci sie nalezy, nie przepadnie. Zanim skonczy sie rok kalendarzowy wyjasni sie sprawa pozwolen i dofinansowania. :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 04 wrz 2015, 18:55

milenka1311 pisze:Juz kiedys o to pytalam na forum. Dofinansowanie do KK to nie pomoc socjalna. Taka uzyskalam odpowiedz.
I to by sie zgadzalo.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 05 wrz 2015, 00:07

milenka1311 pisze:Juz kiedys o to pytalam na forum. Dofinansowanie do KK to nie pomoc socjalna. Taka uzyskalam odpowiedz.
Nie wierz we wszystkie odpowiedzi na forum. Moje rowniez. :mrgreen: Zawsze staraj sie je zweryfikowac. W waznych sprawach popros zawsze o zrodlo informacji lub podstawe prawna. Za duzo tu bajkopisarzy. :wink: :wink:

nadol
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: nadol » 10 wrz 2015, 20:15

A ja mam takie krótkie dopytanie, czy na zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia kasy chorych mam jakiś określony czas po przyjeździe do CH, np. 3 pierwsze miesiące? Czy muszę tego dokonać zaraz po otrzymaniu zezwolenia na pobyt, np. do dwóch tygodni od przyjazdu do CH?
Pytam ponieważ moja pierwsza umowa opiewa na 3 miesiące czasu próbnego i nie chciałbym się jakoś mocno wiązać różnymi obciążeniami poza tym okresem.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz