Koszty utrzymania w Szwajcarii

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Caterina11
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 0

Koszty utrzymania w Szwajcarii

Post autor: Caterina11 » 05 lip 2015, 17:08

Cześć :)

Wiem, że tego typu wątki już były na forum, ale chciałabym uzyskać aktualne informacje.
Mam propozycję rocznego kontraktu w Szwajcarii. Chciałabym wiedzieć, ile mniej więcej kosztuje utrzymanie 2 osób (w tym jednej niepracującej) - chodzi mi o absolutne minimum niezbędne do przeżycia tj. koszty żywności (bez wypadów do restauracji , kawiarni itd) + ubezpieczenie + chemia gospodarcza. Ceny najmu mieszkań są w internecie :), więc o to nie pytam. Szwajcaria francuska, okolice Riaz.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Re: Koszty utrzymania w Szwajcarii

Post autor: lemina » 05 lip 2015, 19:33

Podane informacje na forum są nadal aktualne - akurat to zbytnio się nie zmieniło. Ceny są dosyć stabilne.
Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zdania. (Wolter)

Caterina11
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Caterina11 » 11 lip 2015, 15:31

Tak, ale gdyny ktoś jednak był na tyle serdeczny i mieszkał w kantonie, do którego ja być może się wybieram i zechciał ''jednozdaniono'' odpowiedzieć na moje pytanie..będę b. wdziędzna. :)

katapulta
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: katapulta » 11 lip 2015, 16:00

Jednozdaniowo to będzie 'jest w ch.j drogo'

Katalina2010
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Katalina2010 » 11 lip 2015, 16:57

Koszty żywności czy chemii sama możesz sobie oszacować. Po prostu zobacz sobie ceny np. tu: https://www.leshop.ch/leshop/Main.do?cu ... UPERMARKET. Taniej można kupować w: www.denner.ch, www.lidl.ch lub www.aldi.ch. Na stronach sklepów masz oferty promocyjne, które pozwolą Ci się zorientować w cenach.

Katalina2010
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: Katalina2010 » 11 lip 2015, 17:06

I jeszcze jedno. Największym kosztem utrzymania jest zawsze mieszkanie, ale to tez zależy od miejsca i standardu. Na jedzenie i chemię na 2 osoby starcza swobodnie ok. 1000 CHF, choć to też zależy gdzie kupujesz i ile jesz hehe. Koszt ubezpieczenia to na 2 osoby 300-400 CHF. Kwoty podałam z własnego doświadczenia.

Odpowiedz