Permit C , Permis C anticipé, po 5latach

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
magnolia
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 0

Permit C , Permis C anticipé, po 5latach

Post autor: magnolia » 08 lut 2015, 15:10

Czy ma ktoś doświadczenie w ubieganiu się o 'Permis C anticipé' (Ausweis C) po 5 latach posiadania Permis B?
Jakie warunki trzeba spełnić, czy jest to możliwe dla Polaków, jak długo wcześniej (przed upływem daty ważności PermisB)
trzeba złożyć dokumenty?

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Magda

lem
Domownik
Domownik

Re: Permit C , Permis C anticipé, po 5latach

Post autor: lem » 09 lut 2015, 09:42

Witaj. Co Ci sie tak spieszy do "C"? Akurat nie tak dawno bylem z kolega w tej sprawie w gminie. Chcial miec "C" ze wzgledu na odliczenia podatkowe bo kupuje mieszkanie . W gminie powiedzieli ze po zakupie mieszkania i tak dostanie automatycznie. Automatycznie sie tez dostaje po 120 miesiacach pobytu w Szwajcarii. Jezeli chcesz wczesniej to ta sprawe reguluja jakies przepisy, mowila cos o egzaminie jezykowym. Ale szczegulow nie wiem bo mnie to nie interesowalo. Ci co maja "C" nie sa zadowoleni mowia ze lepiej bylo na "B" i co miesiac maly podatek placic niz raz w roku duzy. Pozdrawiam, moze cos pomoglem. :!:

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 09 lut 2015, 11:14

sa rozne poglady w temacie... inni znowu wola C niz B...
ja na ten przyklad wolalem miec C niz B...

C to pozwolenie na "osiedlenie sie" w Szwajcarii a B to tylko pozwolenie na pobyt...

Awatar użytkownika
Gräg
Rezydent
Rezydent
tlen: ca 3.5l

Post autor: Gräg » 09 lut 2015, 11:52

... bo jak masz "C" to pani "bim Bäck" od razu milsza dla ciebie jest..... i ludzie na ulicy się do ciebie uśmiechają.
Wysłane z mojego kalkulatorka Casio przy użyciu środkowego palucha.

shaque
Domownik
Domownik

Post autor: shaque » 09 lut 2015, 13:53

lem pisze:(...) W gminie powiedzieli ze po zakupie mieszkania i tak dostanie automatycznie. (...)
Nigdy nie słyszałem o takiej możliwości, czy możesz podać jakieś źródła przepisów?

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 09 lut 2015, 14:46

Gräg pisze:... bo jak masz "C" to pani "bim Bäck" od razu milsza dla ciebie jest..... i ludzie na ulicy się do ciebie uśmiechają.
nie znam takich objawow... po prostu z mojego punktu widzenia i z punktu widzenia tysiecy innych ludzi C jest lepsze od B...

nie znam przypadkow aby ktos kto dostal C chodzil z tym do urzedow aby mu na B wymienili z powrotem... za to znam ludzi, ktorzy sie staraja o C majac B... i poznalem takich paredziesiat sztuk...

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 09 lut 2015, 15:14

lem pisze: Automatycznie sie tez dostaje po 120 miesiacach pobytu w Szwajcarii.:!:
Automatycznie to chyba nie. Ponizej art. 34 ustawy o obcokrajowcach.

Art. 34 Niederlassungsbewilligung
1 Die Niederlassungsbewilligung wird unbefristet und ohne Bedingungen erteilt.
2 Ausländerinnen und Ausländern kann die Niederlassungsbewilligung erteilt werden,
wenn:
a. sie sich insgesamt mindestens zehn Jahre mit einer Kurzaufenthalts- oder
Aufenthaltsbewilligung in der Schweiz aufgehalten haben und sie während
den letzten fünf Jahren ununterbrochen im Besitz einer Aufenthaltsbewilligung
waren; und
b. keine Widerrufsgründe nach Artikel 62 vorliegen.
3 Die Niederlassungsbewilligung kann nach einem kürzeren Aufenthalt erteilt werden,
wenn dafür wichtige Gründe bestehen.

"...kann... erteilt werden..." nie znaczy " ...wird erteilt...."

W skrocie : pozwolenie C moze zostac przyznane po pobycie w Szwajcarii na podst. pozwolen krotkoterminowych ( czyli L ) lub pozwolen na pobyt ( czyli B ) przez co najmniej 10 lat, z tym, ze przez ostatnie piec lat trzeba bylo miec nieprzerwanie pozwolenie na pobyt ( czyli B ).

Umowa o swobodnym przeplywie osob miedzy EU i Szwajcaria nie reguluje kwestii pozwolen typu C.
Obywatele krajow EU-17 ( z wyjatkiem Cypru i Malty ) i EFTA, dostana na podstawie oddzielnych umow ze Szwajcaria permit C juz po 5 latach nieprzerwanego pobytu w Szwajcarii. W stosunku do krajow EU-8, Cypru, Malty, Bulgarii, Rumunii i aktualnie pewnie Chorwacji ( bo w miedzyczasie przystapila do UE ) nie ma takich ustalen i taka ewentualnosc jest indywidualnie rozpatrywana, ale raczej z niewielkimi szansami. Co nie znaczy, ze nigdy. :D Sprobowac zawsze mozna. Troche szczegolow w linku ponizej, w rozdziale pt. " Aufenthaltskategorien von EU/EFTA-Bürgern Ausweis C ".

http://www.ma.zh.ch/internet/sicherheit ... der+CH.pdf

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 09 lut 2015, 15:49

lem pisze:W gminie powiedzieli ze po zakupie mieszkania i tak dostanie automatycznie. :
Dobrze by bylo, zeby jeszcze powiedzieli na podstawie jakich przepisow. Byloby sie czym podeprzec wnioskujac o takie pozwolenie. Ja w kazdym razie nic takiego nie znalazlem na ten temat ani w ustawie o obcokrajowcach, ani w rozporzadzeniu do tej ustawy. Chyba, ze cos przeoczylem. :( A to sa przepisy regulujace te kwestie. Ale pewnie w gminie wiedza lepiej. W koncu to fachowcy. :D

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 09 lut 2015, 16:27

magnolia pisze:Czy ma ktoś doświadczenie w ubieganiu się o 'Permis C anticipé' (Ausweis C) po 5 latach posiadania Permis B?
Jakie warunki trzeba spełnić, czy jest to możliwe dla Polaków, j a k d ł u g o w c z e ś n i e j ( p r ze d upływem daty w a ż n o ś c i PermisB)
trzeba zł o ż y ć dokumenty?[/color]

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Magda

Radziłabym skierować pytanie do gminy i do Kantonu.
-------
Każdy trud przynosi zysk, gadulstwo - jedynie straty. (Salomon 925 p.n.e ).... ;-)

lem
Domownik
Domownik

Post autor: lem » 10 lut 2015, 07:04

Na ten przyklad malzenstwo , oboje na "C" zeszlego roku musialo zaplacic podatku ok. 11000 Frch. Znam ich , dla nich to bylo spore obciazenie. Na ten rok przezornie wykupili trzeci filar emerytalny, by mogli dodatkowo wiecej obliczyc. Nie wiem co takiego daje "C" zeby je tak chciec. Moze dzieki "C" podniesiesz swoja wartosc spoleczna? Ja radze isc do imigracyjnego, tam dostaniesz wszystko na ten temat i powodzenia na "C"

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 10 lut 2015, 08:59

godzilla pisze:
Gräg pisze:... bo jak masz "C" to pani "bim Bäck" od razu milsza dla ciebie jest..... i ludzie na ulicy się do ciebie uśmiechają.
nie znam takich objawow... po prostu z mojego punktu widzenia i z punktu widzenia tysiecy innych ludzi C jest lepsze od B...

nie znam przypadkow aby ktos kto dostal C chodzil z tym do urzedow aby mu na B wymienili z powrotem... za to znam ludzi, ktorzy sie staraja o C majac B... i poznalem takich paredziesiat sztuk...
no to ja jestem takim. chcieli mi dac C, ja grzecznie odmowilam.
wlasnie dostalam znowu pismo, mimo ze moje pozwolenie jeszcze jest wazne dobre pare latek, ze mam mozliwosc wymiany B na C. tylko ze mnie to niepotrzebne. i mam nadzieje ze znowu sie wywine :lol:

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 10 lut 2015, 09:01

lem pisze:Moze dzieki "C" podniesiesz swoja wartosc spoleczna?
i to tylko we wlasnej glowie :lol:

Awatar użytkownika
Aisha
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aisha » 10 lut 2015, 09:20

Po co te zlosliwosci? Jak ktos chce miec B to niech ma, jak ktos ma ochote na C, to niech sie stara.
Nie wiem kogo to obchodzi, ze jemu chcieli dac a on nie chcial?

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 09:27

lem pisze:Na ten przyklad malzenstwo , oboje na "C" zeszlego roku musialo zaplacic podatku ok. 11000 Frch. Znam ich , dla nich to bylo spore obciazenie. Na ten rok przezornie wykupili trzeci filar emerytalny, by mogli dodatkowo wiecej obliczyc. Nie wiem co takiego daje "C" zeby je tak chciec. Moze dzieki "C" podniesiesz swoja wartosc spoleczna? Ja radze isc do imigracyjnego, tam dostaniesz wszystko na ten temat i powodzenia na "C"
no, faktycznie... mocne...
ja C nie potrzebuje a moja wartosc spoleczna jest nieosiagalna dla maluczkich probujacych sie dowartosciowac na forum...

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 09:29

Aga1979 pisze:
godzilla pisze:

no to ja jestem takim. chcieli mi dac C, ja grzecznie odmowilam.
wlasnie dostalam znowu pismo, mimo ze moje pozwolenie jeszcze jest wazne dobre pare latek, ze mam mozliwosc wymiany B na C. tylko ze mnie to niepotrzebne. i mam nadzieje ze znowu sie wywine :lol:
w dalszym ciagu nie znam ludzi, ktorzy oddali C aby je wymienic na B...

wysil sie pani dochtur mocniej aby mi przywalic to ci sie wartosc podniesie...

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 10 lut 2015, 10:06

Aisha pisze:Po co te zlosliwosci? Jak ktos chce miec B to niech ma, jak ktos ma ochote na C, to niech sie stara.
Nie wiem kogo to obchodzi, ze jemu chcieli dac a on nie chcial?
a ze to ja zlosliwa? :shock:
nie mialam zamiaru, serio wydaje mi sie ze niektorym to jakos umacnia poczucie wartosc, takiej "spolecznej" :wink:
rozumiem ze ludzie sie wkurzaja ze maja L, bo to utrudnia zycie. Rozumiem, ze ktos kto zyje tu n lat, ma rodziny, chce zostac ,starasie o obywatelstwo.
ale tego B-C nie rozumiem, mnie sie po prostu nie oplacalo, nie ma w tym zadnych zlosliwosci, godzill nie spotkal sie z przypadkiem to ja mu napislam :lol:
Ostatnio zmieniony 10 lut 2015, 10:10 przez Aga1979, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 10 lut 2015, 10:09

godzilla pisze: w dalszym ciagu nie znam ludzi, ktorzy oddali C aby je wymienic na B...

wysil sie pani dochtur mocniej aby mi przywalic to ci sie wartosc podniesie...
Godzill, ja Ci nie przywalam,troszke sie zapedziles. z tego co piszesz w co drugim watku jestes juz, po 30 latacl obywatelem tego kraju, wiec i tak nijak sie to ma do permitu c.
i dlaczego mialabym Ci przywalac?

a moje poczucia wartosci jest ok, nie trzeba go podnosic. A jak sie chwieje, to znam inne sposoby aby je umocnic, niz dowalanie innym z tak debilnego powodu.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 10 lut 2015, 10:14

godzilla pisze:
lem pisze:Na ten przyklad malzenstwo , oboje na "C" zeszlego roku musialo zaplacic podatku ok. 11000 Frch. Znam ich , dla nich to bylo spore obciazenie. Na ten rok przezornie wykupili trzeci filar emerytalny, by mogli dodatkowo wiecej obliczyc. Nie wiem co takiego daje "C" zeby je tak chciec. Moze dzieki "C" podniesiesz swoja wartosc spoleczna? Ja radze isc do imigracyjnego, tam dostaniesz wszystko na ten temat i powodzenia na "C"
no, faktycznie... mocne...
ja C nie potrzebuje a moja wartosc spoleczna jest nieosiagalna dla maluczkich probujacych sie dowartosciowac na forum...
o tu sie popisales :lol:

to super, fajnie miec kogs takiego na forum szkoda ze nie uchylisz rabka tajemnicy co sie sklada na ta wartosc spoleczna pana Godzilla ze bije na glowe cale bande anonimowych maluczkich na forum :lol:

ale ciesze sie bardzo :wink:
i o ile sie nie myle przyjechales tu jakos w latach 80? kiedy zagraniczny paszport, juz nawet nie wspominajac o szwajcarskim byl szczytem marzen?
Godzill, czasy sie zmienily. i tyle. Permit L jest do bani, to na pewno. z punku widzenia naszego statusu spolecznego, jezeli w ogole permit ma tu jakis wplyw, to roznice miedzy B a C sa marginalne, raczej w glowach niektorych obcokrajowcow C stanowi jakis dziwny obiekt pozadania:)

...co zmienia sie jak przychodzi do rozliczen podatkowych :lol: w moim wypadku doszly jeszcze inne czynniki i po prostu nie chcialam dodatkowych komplikacji. Dziwne no nie? :D

lem
Domownik
Domownik

Post autor: lem » 10 lut 2015, 10:35

"C" wciskaja , spotkalem sie juz z taka opinia, urzednicy tez przepisy po swojemu interpretuja ( taka maja wladze ) czasami na tym korzystamy a czasami tracimy. Taki juz mamy wolny swiat. Jednym pasuje miec "C" innym nie. Cale zycie sie uczymy i czesto tez popelniamy bledy. Monotonnia jest wrogiem zycia. W roznorodnosci cala zabawa, jeszcze raz pozdrawiam i powodzenia. Marek.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 11:06

Aga1979 pisze:a moje poczucia wartosci jest ok, nie trzeba go podnosic. A jak sie chwieje, to znam inne sposoby aby je umocnic, niz dowalanie innym z tak debilnego powodu.
to po co to zawracanie wulgaryzmu o jakichs "poczuciach wartosci"?
C jest praktyczniejsze... a przynajmniej bylo wtedy kiedy mnie to dotyczylo... B trzeba bylo odnawiac co roku i placilo sie WIECEJ podatku niz z C... gdy sie bylo tu z rodzina... z C mozna bylo dopiero nieruchomosci kupowac i inaczej patrzyli w bankach na czlowieka... nie bylo problemow z wiza do USA, nie trzeba sie bylo tlumaczyc ze nie jest sie wielbladem dwugarbnym...

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 11:08

Aga1979 pisze:o tu sie popisales :lol:

to super, fajnie miec kogs takiego na forum szkoda ze nie uchylisz rabka tajemnicy co sie sklada na ta wartosc spoleczna pana Godzilla ze bije na glowe cale bande anonimowych maluczkich na forum :lol:
znowu jakies kretynstwa wypisujesz nie przeczytawszy calosci...
nie do ciebie to pisalem...

....rwa kulszowa, najpierw poczytaj a potem komentuj!
dziekuje...

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 11:10

tu sobie aga skomentuj!
tu wystepuje po raz pierwszy "wartosc spoleczna" i inne bzdury...

to straszne gdy trzeba zaplacic jedenascie tysiecy podatku... wiem cos o tym...

tylko ze z drugiej strony ci co zarabiaja trzy tysiace na miesiac brutto tyle placic nie musza, wiec w czym problem?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 10 lut 2015, 11:28

Pozwolenie C dostaje sie wprawdzie na czas nieokreslony, ale i tak co 5 lat pacjent musi sie ubiegac o nowy Ausweis ( art. 41 pkt 3 ustawy o obcokrajowcach AuG ), bo ten jest wydawany na taki wlasnie okres. C jest o tyle dobry, ze wydalic ze Szwajcarii kogos, kto go posiada mozna zasadniczo tylko przy powaznych zatargach z prawem lub ( przy pobycie do 15 lat, pozniej juz nie ) dlugotrwalym korzystaniu samemu lub osoby bedacej na utrzymaniu posiadacza permitu C z pomocy socjalnej ( art. 63 wspomnianej wczesniej ustawy ). Poza tym, przy czasowym opuszczeniu Szwajcarii mozna go " zawiesic " ( art. 61 pkt 2 ustawy. Ostatnie zdanie w tym punkcie ) na okres do 4 lat i potem wrocic nie martwiac sie o pozwolenie na pobyt, z ktorym bedzie chyba coraz trudniej.
Inne zalety, to z pewnoscia lepsze " chody " w banku ( np. przy ubieganiu sie o kredyt ), czy latwiejsze wynajecie mieszkania i pewnie inne, o ktorych nie wiem, bo nie mialem takich doswiadczen osobistych. :D
Zasadnicza ( i chyba jedyna, jesli ktos zna inne, to niech napisze, bedzie lepszy przeglad sytuacji ) wada permitu C sa, z tego co slysze, bo sam nie doswiadczylem, wyzsze podatki. Zwlaszcza pewnie dla samotnych i bez uczacych sie dzieci.
Kazdy wiec musi sam rozwazyc co dla niego lepsze, o ile oczywiscie ma wybor. :D I nie ma sensu sie licytowac. Jeden lubi rybki, inny lubi..... :lol:
Ponizej link do wspomnianej ustawy o obcokrajowcach.

http://www.admin.ch/opc/de/classified-c ... index.html

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 10 lut 2015, 11:48

@ Godzill, co Ty masz taki humor dzis? slonce, zaraz wiosna bedzie :lol:

wyluzuj Godzill :wink:

shaque
Domownik
Domownik

Post autor: shaque » 10 lut 2015, 11:50

no właśnie, trzymajmy się konkretów, a nie flirtowaniem.
Może zbierzmy informacje kiedy na pozwoleniu C płaci się większe podatki niż na B? Czy jest to związane z uśrednionym Quellensteuer? Przecież na B też można sobie zrobić rozliczenie roczne i dostać zwrot nadpłaconego podatku (jeśli tak akuraty było).
Jakie są więc te sytuacje, że się płaci wyższe podatki na C? Z tego co słyszałem, można też negocjować stawki podatku z urzędem?

konkrety konkrety konkrety poproszę.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 11:55

Aga1979 pisze:@ Godzill, co Ty masz taki humor dzis? slonce, zaraz wiosna bedzie :lol:

wyluzuj Godzill :wink:
nie czepiaj sie ZANIM nie zapoznasz sie z materialem...
to wszystko...

lem
Domownik
Domownik

Post autor: lem » 10 lut 2015, 11:59

Jakos nie spotkalem sie ze zlosliwosciami czy niesymatycznosciami ze strony urzednikow gdy bylem na "L" lub "B" Nie bylem tez traktowany jako "wielblad dwugarbny". Ale widocznie jak Cie widza tak Cie pisza. Zabolala Cie ta "wartosc spoleczna"? Dlaczego? I chyba nastepne powiedzenie tutaj pasuje ( "udez w stol , a nozyce sie odezwa") Juz widze jak odebrales dlugo oczekiwane "C", chodziles z pewnoscia dumny i naburbuszony jak paw. Albo jak Schetyna po objeciu teki w MSZ.

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 10 lut 2015, 12:02

Stawki podatku raczej nie możesz sobie negocjować (chyba, że masz DUŻO kasy). Możesz natomiast negocjować rozłożenie podatku.

Wracając do sytuacji, gdzie małżeństwo musiało dopłacić tyyyyyyyyyyle podatku... Zapewne wynikało to z tego, że jak dostajesz C, to automatycznie przestajesz płacić podatek u źródła, a więc trzeba dopłacić ten podatek, którego się nie zapłaciło, a jak ktoś się na to nie przygotował, to potem przeżył szok.

Podobno na C można wynegocjować niższe stawki ubezpieczeniowe... I obiło mi się o uszy, że aby dostać C po 5 latach (zakładamy, że współmałzonek/a nie są ludźmi posiadającymi obywatelstwo szwajcarskie lub pozwolenie typu C) trzeba udowodnić, że jest się bardzo w gminie zintegrowanym, ale zapewne to zależy od gminy)
Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zdania. (Wolter)

ankapa
Domownik
Domownik

Post autor: ankapa » 10 lut 2015, 12:19

raczej konkretow sie tu nie doczekasz, lepiej zawsze doinformowac sie u zrodla i podjac decyzje samodzielnie, to Forum sluzy wlasciwie tylko jednemu sfrustrowanemu dziadkowi, ktory skutecznie obniza jego przeznaczenie i poziom. Osobiscie radze rozmawiac z madrymi przez priv, zawsze mozesz liczyc na to, ze rozmowa bedzie dotyczyc tego co Cie interesuje .

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 10 lut 2015, 12:26

shaque pisze:
konkrety konkrety konkrety poproszę.
Trudno o konkrety obowiazujace w calej Szwajcarii, bo kantony maja dosc duza swobode w sprawach podatkowych. Pewne konkrety ( ustawowe ) to takie, ze z permitem L lub B na dzien dobry sie placi Quellensteuer. W kilku ( chyba 7 ) kantonach mozna sie po zakonczeniu roku podatkowego rozliczyc indywidualnie, w innych mozna dokonac rozliczenia korygujacego Quellensteuer, a w innych pewnie trzeba pozostac przy Quellensteuerze. Ale to trzeba zweryfikowac na stronach kantonalnych urzedow podatkowych.
Poza tym pewne jest, ze majac permit C lub paszport szwajcarski trzeba sie obowiazkowo rozliczac indywidualnie ( rowniez po zawarciu zwiazku malzenskiego z obywatelem szwajcarskim ).
Inne konkrety, to jednakowe rodzaje tabel podatkowych. RODZAJE, ale nie STOPY podatkowe.
I z konkretow to chyba wszystko. Chyba, ze ktos cos jeszcze doda.
shaque pisze:no właśnie, trzymajmy się konkretów, a nie flirtowaniem.
Może zbierzmy informacje kiedy na pozwoleniu C płaci się większe podatki niż na B? Czy jest to związane z uśrednionym Quellensteuer?
Generalnie mozna zalozyc, ze wieksze podatki na C zaplacimy bedac osobnikiem samotnym bez uczacych sie dzieci, bo Quellensteuer zawiera pewne ulgi malzenskie i na posiadanie uczacych sie dzieci. Bedac malzonkiem/ka i rodzicem uczacych sie dzieci, przy rozliczeniu indywidualnym czy korekcie Quellensteueru mozemy dokonac wiekszych odpisow od podstawy opodatkowania, zas bedac osoba samotna bez takich dzieci nie mamy ulg zawartych w ryczalcie Quelensteueru i z duzym prawdopodobienstwem doplacimy podatek rozliczajac sie indywidualnie. Zwlaszcza w kantonach, gdzie podatki w ogole sa wysokie, jak np. Genewa.
shaque pisze: Z tego co słyszałem, można też negocjować stawki podatku z urzędem?
Owszem ( choc w kilku kantonach lud sie wypowiedzial przeciw i to nie obowiazuje ), jesli jestes milionerem/ka i masz te miliony w Szwajcarii. Gdzies jednak czytalem, ze w takim przypadku nie wolno podjac pracy najemnej. No ale milioner nie musi sie parac praca najemna i zabierac miejsce pracy potrzebujacym. :D Jest to wiec jak najbardziej zrozumiale. :mrgreen:

ankapa
Domownik
Domownik

Post autor: ankapa » 10 lut 2015, 12:52

Jak zawsze.......z kultura i w temacie..!

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 13:19

lem pisze:Jakos nie spotkalem sie ze zlosliwosciami czy niesymatycznosciami ze strony urzednikow gdy bylem na "L" lub "B" Nie bylem tez traktowany jako "wielblad dwugarbny". Ale widocznie jak Cie widza tak Cie pisza. Zabolala Cie ta "wartosc spoleczna"? Dlaczego? I chyba nastepne powiedzenie tutaj pasuje ( "udez w stol , a nozyce sie odezwa") Juz widze jak odebrales dlugo oczekiwane "C", chodziles z pewnoscia dumny i naburbuszony jak paw. Albo jak Schetyna po objeciu teki w MSZ.
a wiesz, juz tak dokladnie nie pamietam bo to bylo w roku 1987... kiedy ciebie pewnie jeszcze tatus przy sobie nosil...

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 13:25

ankapa pisze:to Forum sluzy wlasciwie tylko jednemu sfrustrowanemu dziadkowi, ktory skutecznie obniza jego przeznaczenie i poziom...
bo to trzeba najpierw ZROZUMIEC co ludzie pisza a potem sie czepiac gdy juz widac ze sie NIC nie rozumie... najpierw jakis lem zaczyna cyrki ze nie warto "bo kolega", potem aga "bo jak lem napisal to warto godzilli przypier...." niczyc... teraz klon slynnej artystki to wszystko podsumowuje...

ankapa
Domownik
Domownik

Post autor: ankapa » 10 lut 2015, 13:27

o nareszcie skonczyla sie przerwa obiadowa i mozna spokojnie wrocic do pracy.....teraz to dowiemy sie czegos pozytecznego w temacie!

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 13:33

dla tych, ktorzy wola B i nie przyjmuja C...

jako ze pozwolenie B to jedynie pozwolenie na pobyt czasowy, moze sie zdarzyc w przypadku wojny ze Szwajcaria bedzie sie pozbywac "gosci"... tych co sie tu osiedlili nie rusza ale moga np. pozamykac do obozow internowania obywateli krajow bioracych bezposredni udzial w wojnie... po co? zeby tu nie prowadzili jakichs zorganizowanych akcji wojennych...

Polska sie wybiera na wojne z Rosja....

ja niczego nie sugeruje ale.........................

ps
jak wiadomo wszyscy, ktorych wojna w ich kraju zastanie za granica, przede wszystkim marza o tym aby znalezc sie w kraju gdzie odbywaja sie dzialania wojenne... bo mozna sie wykazac swoja bojowoscia i patriotyzmem...

ankapa
Domownik
Domownik

Post autor: ankapa » 10 lut 2015, 13:39

I to jest konkret, przemawiajacy za C, tak z ciekawosci co bylo dzisiaj na obiad?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 10 lut 2015, 13:40

:mrgreen:
godzilla pisze: a wiesz, juz tak dokladnie nie pamietam bo to bylo w roku 1987... kiedy ciebie pewnie jeszcze tatus przy sobie nosil...
Nie chce byc niedyskretny, ale wiesz, ze jestem szczegolarzem. :lol: Jesli juz, to o ile ja pamietam to byl rok 1982 :mrgreen:
A pamietam, bo w zeszlym roku chyba, pisales w ktoryms poscie, ze jestes juz w Szwajcarii 32 lata, wiec matematycznie liczac..... :D
A z pewnoscia ( jesli sie nawet troche myle ) pisales kilkakrotnie, ze jestes juz ponad 30 lat w Szwajcarii, wiec raczej nie mogl to byc rok 1987. A swoja droga niemozliwe, zebys nie pamietal kiedy przyjechales do Szwajcarii. Demencji raczej u Ciebie nie zauwazylem. :D :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 10 lut 2015, 13:42 przez bogwar, łącznie zmieniany 1 raz.

shaque
Domownik
Domownik

Post autor: shaque » 10 lut 2015, 13:42

Dzięki bogwar!

Sprawa podatków ciekawi mnie też dlatego, że patrząc na quellensteuer najtańszym kantonem jest Zug. Ale już rozliczając się samemu (w sensie bez quellensteuer) może się okazać, że kanton Schwyz (niektóre gminy) może być tańszy - np. z wyliczeń na Comparis:

Obrazek

nie wiem do końca jak oni to obliczają, chciałbym sobie móc samemu porównać, ale nie wiem jak zdobyć stopy podatków.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 10 lut 2015, 13:44

@ Godzill, jak zaczyna sie plucie, to ja sie zmywam.
juz Ci milion razy klikalam ze nie interesuje mnie wzajemne wylewanie pomyj na forum.
ani czepianie sie herr godzilla :wink:
faktycznie nie doczytalam, ze Lem zwraca sie tylko do Ciebie, w jednym z cytowanych przeze mnie postow. Ale to nawet Ty zauwazyles wiec w czym problem?

Raz jeszcze, rozumiem trudnosci przy permicie L, ale inaczej patrze na roznice miedzy B and C.
Inaczej niz te tysiace ludzi o ktorych gdzies powyzej wspomniales :wink:
i staram sie kolejny raz o nie wciskania mi permitu C.

...cos sie zrobil nadwrazliwy, musi slonca Ci trzeba :lol:
gdybym traktowala tak powaznie chocby tylko Twoje teksty to z rudych przeszlabym na siwe, a to akurat bylaby wielka szkoda :mrgreen:

i obawiam sie, ze wojna nie wojna to i tak sie stad nie rusze :lol:
Ostatnio zmieniony 10 lut 2015, 13:46 przez Aga1979, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 10 lut 2015, 13:45

godzilla pisze:dla tych, ktorzy wola B i nie przyjmuja C...
jako ze pozwolenie B to jedynie pozwolenie na pobyt czasowy, moze sie zdarzyc w przypadku wojny ze Szwajcaria bedzie sie pozbywac "gosci"... tych co sie tu osiedlili nie rusza ale moga np. pozamykac do obozow internowania obywateli krajow bioracych bezposredni udzial w wojnie... po co? zeby tu nie prowadzili jakichs zorganizowanych akcji wojennych...
Majac pozwolenie C nadal bedziemy obywatelami polskimi, wiec idac tokiem Twojego rozumowania tez nas zamkna do obozu internowania. Ale moze to i lepsze niz wydalenie. :mrgreen: Niech kazdy sobie zdecyduje. :D
Ostatnio zmieniony 10 lut 2015, 13:47 przez bogwar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 13:46

bogwar pisze:Nie chce byc niedyskretny, ale wiesz, ze jestem szczegolarzem.
to niech szanowny szczegolarz przeczyta jeszcze raz i zastanowi sie o jakim pozwoleniu mowa...
wydawalo mi sie ze sobie tu cwierkamy o C... ale moge sie mylic...

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 13:47

bogwar pisze:Majac pozwolenie C nadal bedziemy obywatelami polskimi, wiec idac tokiem Twojego rozumowania tez nas zamkna do obozu internowania.
nic nie pisalem ze musza... napisalem ze "moga".... tak jak mogli i pozamykali polskich obywateli w czasie ostatniej wiekszej awantury swiatowej...
Ostatnio zmieniony 10 lut 2015, 13:54 przez godzilla, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 13:53

Aga1979 pisze:@ Godzill, jak zaczyna sie plucie, to ja sie zmywam.
juz Ci milion razy klikalam ze nie interesuje mnie wzajemne wylewanie pomyj na forum.
ani czepianie sie herr godzilla :wink:
faktycznie nie doczytalam, ze Lem zwraca sie tylko do Ciebie, w jednym z cytowanych przeze mnie postow. Ale to nawet Ty zauwazyles wiec w czym problem?

i obawiam sie, ze wojna nie wojna to i tak sie stad nie rusze :lol:
drobny problem w tym ze atakujesz akurat MNIE... bo przeczytalas COS...
wojna nie wojna ale w przypadku Szwajcarii to ona w takim przypadku patrzy na interesy wlasnych OBYWATELI przede wszystkim i interesu wlasnego kraju... nie tak jak dzielna PO-lska, ktora wysle swoich synow bardzo chetnie aby przelewali swoja krew w interesie......?

w czyim wlasciwie interesie jest w tej chwili umieranie za Ukraine?

co Polska i Polacy beda z tego mieli?

fanatycy pis-u powinni to wiedziec...

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 10 lut 2015, 13:55

shaque pisze:Dzięki bogwar!
nie wiem do końca jak oni to obliczają, chciałbym sobie móc samemu porównać, ale nie wiem jak zdobyć stopy podatków.
Stop podatkowych i dokladnego sposobu przy rozliczeniu osobistym, nie powie Ci nawet doradca podatkowy. Chyba, ze sam pracuje w urzedzie skarbowym. Moj nie wrozyl mi zbyt duzego zwrotu i sie zdziwil, kiedy mu w nastepnym roku powiedzialem ile to bylo.
Jesli chodzi Ci jednak o stopy Quellensteueru, to sa na stronach kantonalnych urzedow podatkowych.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 10 lut 2015, 13:59

godzilla pisze:
bogwar pisze:Nie chce byc niedyskretny, ale wiesz, ze jestem szczegolarzem.
to niech szanowny szczegolarz przeczyta jeszcze raz i zastanowi sie o jakim pozwoleniu mowa...
wydawalo mi sie ze sobie tu cwierkamy o C... ale moge sie mylic...
O kurcze. :shock: Faktycznie, masz racje. :oops: :oops:
Zwracam honor. :D

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2015, 14:05

Polska powinna brac przyklad z Litwy...

Litwa oddaje WSZYSTKO CO MA dla Ukrainy... Litwy bronic bedzie "wola polityczna i gotowosc"

Dalia Grybauskaite. Jak twierdzi, Litwa dostarcza Ukrainie broń defensywną.

Oddajemy Ukrainie do dyspozycji wszystkie środki niezbędne do obrony – wszystkie środki, jakimi dysponuje też Litwa

—mówi. I zaznacza, że Litwę chroni wola polityczna i gotowość społeczeństwa do obrony.
http://wpolityce.pl/swiat/233222-prezyd ... ainie-bron

albo to napisal jakis debil albo faktycznie Litwa zostala zdradzona totalnie... oddac obcemu krajowi wszystko i wierzyc ze cos nieokreslonego obroni wlasny kraj...

dlatego tez warto wymienic B na C, jesli jest taka mozliwosc, i zostac w normalnym kraju...

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 10 lut 2015, 14:17

lemina pisze: I obiło mi się o uszy, że aby dostać C po 5 latach (zakładamy, że współmałzonek/a nie są ludźmi posiadającymi obywatelstwo szwajcarskie lub pozwolenie typu C) trzeba udowodnić, że jest się bardzo w gminie zintegrowanym, ale zapewne to zależy od gminy)
Lepiej wiedziec niz wierzyc. :D Mowi o tym art.34 ustep 4 ustawy o obcokrajowcach

http://www.admin.ch/opc/de/classified-c ... index.html

a precyzuje ( m.in. w kwestii znajomosci lokalnego jezyka na poziomie minimum A2 ) art. 62 rozporzadzenia do tej ustawy.

http://www.admin.ch/opc/de/classified-c ... 42.201.pdf

shaque
Domownik
Domownik

Post autor: shaque » 27 maja 2015, 09:41

To ja dodam do wątku tak pytająco informacyjnie..

Koledzie minęło 5 lat na pozwoleniu B (pobyt nieprzerwany, miał od razu B, nie L, prace i mieszkanie na czas nieokreślony). Złożył podanie o permit C i dostał taką odpowiedź:

Niederlassungsbewilligung

Sehr geehrter Herr ...
Wir beziehen uns auf lhr Gesuch um Erteilung einer Niederlassungsbewilligung vom
[data]
Staatsangehörige von Polen können weder aus einem Staatsvertrag noch aus einer anderen
gesetzlichen Bestimmung einen Rechtsanspruch auf die Erteilung der Niederlassungsbewilligung
ableiten. Ihnen kann die Niederlassungsbewilligung im Rahmen des
freien Ermessens; nach einem ordnungsgemässen Aufenthalt in der Schweiz von zehn
Jahren erteilt werden, sofern sie in den letzten fünf Jahren ununterbrochen im Besitz einer
Aufenthaltsbewilligung waren und keine Widerrufsgrunde nach Art. 62 AuG vorliegen
(Art. 34 Abs. 2 AuG). An den ununterbrochenen Aufenthalt in den letzten fünf Jahren
werden vorübergehende Aufenthalte nicht angerechnet. Aufenthalte zur Aus- oder Weiterbildung
werden angerechnet, wenn die betroffene Person nach deren Beendigung
während zweier Jahre ununterbrochen im Besitz einer Aufenthaltsbewilligung für einen
dauerhaften Aufenthalt war (Art. 34 Abs. 5 AuG). Gemäss Art. 60 VZAE sind vor Erteilung
der Niederlassungsbewilligung das bisherige Verhalten des Gesuchstellers sowie
der Grad der Integration zu prüfen.
Die zeitlichen Voraussetzungen, um Ihnen eine Niederlassungsbewilligung zu erteilen,
sind nicht erfüllt. Es erübrigt sich daher, lhr bisheriges Verhalten in der Schweiz zu prüfen.
Wir werden daher die Verlängerung der bisherigen Aufenthaltsbewilligung EU/EFT A prüfen.
Dazu benötigen wir noch folgende zusätzlichen Angaben bzw. Unterlagen:

1. Aktueller Einkommens- und Vermögensnachweis

Für lhre Antwort bis am [data] danken wir im Voraus.

Sofern Sie mit der Ablehnung des Gesuchs um Erteilung der Niederlassungsbewilligung
nicht einverstanden sind, können Sie sich innert 10 Tagen nach Erhalt dieses Schreibens
schriftlich dazu äussern und einen Beschwerde fähigen Entscheid mit Rechtsmittelbelehrung
verlangen.

Freundliche Grüsse
Migrationsamt des Kantons Zürich

Generalnie o nic nam nie chodzi - tekst mówi sam za siebie, (brak umowy dla Polaków na C po 5 latach, decyzja wg. uznania itd., dostanie pewnie kolejne B), ALE czy ktoś miał podobną sytuację i napisał coś, co jednak skłoniło urzędnika to wydania C? Może ktoś inny oczytany w księgach ma jakieś uwagi? :)

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 28 maja 2015, 23:26

No coz, ksiazkowo przepisowa odmowa. :( I tu nie wygra sie przed zadnym sadem. :(
Wprawdzie nie jestem ktos inny oczytany w ksiegach :( , ale pozwole sobie na pewne uwagi. :D
Aktualnie jako Polacy, wg przepisow w normalnym trybie, nie mamy szans na wczesniejsze C, poniewaz nie wynika to z umow miedzynarodowych, ktore maja wieksza wage niz ustawa i rozporzadzenie. Taka mozliwosc ( szanse ) maja mieszkancy EU 17, o ile pamietam, bo maja pozawierane ze Szwajcaria takie bilateralne umowy. Polska takiej umowy nie ma, wiec naszych obywateli obowiazuja przepisy wynikajace z ustawy i rozporzadzenia. A te mowia, ze wczesniejsze ( niz 10 lat pobytu w Szwajcarii ) pozwolenie C mozna uzyskac tylko w przypadku, jesli istnieja do tego uzasadnione podstawy. Mowi o tym art. 34 ustep 3 ustawy. Link ponizej.

https://www.admin.ch/opc/de/classified- ... index.html

A precyzuje to art. 61 rozporzadzenia do tej ustawy, ktory mowi, ze wczesniejsze C mozna uzyskac, jesli sie takowe posiadalo wczesniej przez minimum 10 lat i nie przebywalo za granica powyzej 6 lat ( tzn. ja tak to rozumiem, ze sie mialo, ale sie wyjechalo za granice i tam przebywalo nie dluzej niz 6 lat bez wniosku o zawieszenie do 4 lat, o ktorym mowi art. 61 ustep 2 USTAWY, nie rozporzadzenia, bo jak sie przed wyjazdem zlozy wniosek o zawieszenie do 4 lat, to powinni odwiesic z urzedu ). Link do rozporzadzenia ponizej.

https://www.admin.ch/opc/de/classified- ... 42.201.pdf

Oczywiscie, jak napisalem wczesniej, w normalnym trybie. Ale cuda sie zdarzaja. :D I na tym polega urok zycia. Urzednika/czki rowniez. Jak przyjdzie do pracy wyspany/a, dopieszczony/a wink: :wink: :wink:, to i decyzje moga byc laskawsze. Dlatego, jesli ktos chce koniecznie placic wyzsze podatki, ale w zamian miec wieksza stabilizacje zyciowa, mozna probowac. Ale wynik jak w ruletce. :lol: Przepisy to np. czarne, nasze oczekiwania to biale, ale czasem wypada 0. :lol: :lol: :lol: :lol:

Rico:ch
Rezydent
Rezydent

Post autor: Rico:ch » 29 maja 2015, 07:39

bogwar,bywalcem kasyn,to Ty nie jesteś.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 29 maja 2015, 07:59

Rico:ch pisze:bogwar,bywalcem kasyn,to Ty nie jesteś.
No tak, rzeczywiscie nie jestem. Bylem tylko raz w zyciu z czystej ciekawosci, ale nie gralem. Palnalem jakiegos byka ? :lol: :lol:

Rico:ch
Rezydent
Rezydent

Post autor: Rico:ch » 29 maja 2015, 08:20

Ruletka jest bardziej kolorowa,niż przepisy.

Uważam,że swoją wyczerpującą wypowiedzią zamknąłeś wątek,stąd taka forma odpowiedzi.

shaque
Domownik
Domownik

Post autor: shaque » 29 maja 2015, 22:15

howgh.

yacek
Rezydent
Rezydent

Post autor: yacek » 30 maja 2015, 21:40

Nie do końca rozumiem odmowę zacytowaną przez Shaque, ale nie ma tam żadnym dywagacji o wcześniejszym wydaniu pozwolenia C po 5 latach w przypadku dobrej "integracji", czyli:
- źródło dochodów "odpowiednie" do liczby osób na utrzymaniu - ostatni pasek z pracy
- znajomość języka (jakiś certyfikat albo dyplom szkoły)
- niekaralność (wyciąg ze szwajcarskiego rejestru)
- nie korzystanie z pomocy socjalnej.
- brak długów - zaświadczenie

Dlatego odwoływałbym się, powołując się na przytoczone przez Bogwara przepisy.

Ja dołączyłem jeszcze list motywacyjny, zestawienie ocen na koniec roku dzieci, zdjecie z miejscowej gazety z dziecmi w miejscowej orkiestrze, no i list polecający od dyrekcji z pracy.

W Vaud to długo trwało, w sumie prawie rok.

W 2016-2017 zmienia się prawo, i będzie można się starać o obywatelstwo szwajcarskie po 10 latach pobytu, ale konieczne będzie posiadanie pozwolenia C.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 30 maja 2015, 22:57

bogwar pisze: Taka mozliwosc ( szanse ) maja mieszkancy EU 17, o ile pamietam, bo maja pozawierane ze Szwajcaria takie bilateralne umowy.
A dokladnie w punkcie 8.1 ( na koncu ) w ponizszym linku lista krajow, ktorych obywatele maja prawo do otrzymania C po 5 latach pobytu, a w punkcie 8.2 kraje, ktorych obywatele moga po 5 latach pobytu otrzymac pozwolenie C. Niestety Polski na zadnej z tych list nie ma, wiec jesli ktos po 5 latach pobytu takie pozwolenie dostal, to jakby wygral los na loterii. :D

http://www.ma.zh.ch/internet/sicherheit ... ligung.pdf

Odpowiedz