Polacy w Szwajcarii

(Forum of Polish Community in Switzerland)
Teraz jest Cz 23 paź 2014 19:31

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: prawo jazdy
PostNapisane: Śr 25 kwi 2007 18:41 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Mam permit B na 5 lat i posiadam prawo jazdy kategorii B , juz w tym formacie miedzynarodowym. Obecnie mam samochod i zaczynam nim jeździć. Podobno musze wymienic moje prawo jazdy na szwajcarskie? Czy to prawda? Czy Szwajcaria nie respektuje miedzynarodowych praw jazdy, czy chodzi o to, ze mieszkam na dluzej w Szwajcarii?
I jeszcze jedno pytanko- poniewaz przez 16-lat nie niejździlam, chcialam sobie przkleic literke L, żeby sie inni na mnie nie wkurzali za brak "brawury" na drogach. Ale ponoc wtedy nie moge jeździć sama? A nie ma jakis zielonych listkow, jak w Polsce?
Dzieki za wszelkie informacje

Tytuł:
PostNapisane: Śr 25 kwi 2007 18:46 
Administrator
Administrator

Gadu: 5436677
A jak długo jesteś w Szwajcarii? Prawo jazdy trzeba wymienić do roku pobytu. Jeśli tego nie zrobisz - trzeba prawo jazdy robić od zera.

Polecam wątki:
http://forum.polacy.ch/viewtopic.php?t=192
http://forum.polacy.ch/viewtopic.php?t=272

Tytuł:
PostNapisane: Śr 25 kwi 2007 18:55 
Domownik
Domownik

w ogole nie mozesz miec L jesli masz prawko,wiem to z doswiadczenia.Jechalam kiedys do Basel a ze mialam kilka miesiecy prawko i nie czulam sie pewnie przyczepilam L i mimo ze maz siedzial obok( czyli ta druga osoba)w momencie kontroli policyjnej kazali mi natychmiast zdjac

Tytuł:
PostNapisane: Cz 26 kwi 2007 08:00 
Domownik
Domownik

lemina napisał(a):
A jak długo jesteś w Szwajcarii? Prawo jazdy trzeba wymienić do roku pobytu. Jeśli tego nie zrobisz - trzeba prawo jazdy robić od zera.

Hmm, jestes pewna, ze od zera? Ostatnio na forum czytalam, ze wymagana jest tylko jazda kontrolna. To jak w koncu z tym jest?

Tytuł:
PostNapisane: Cz 26 kwi 2007 08:32 
Administrator
Administrator

Stokrotka napisał(a):
Hmm, jestes pewna, ze od zera?

Raczej tak, ale oczywiście może się okazać, że się trafi na urzednika, który przepisze prawo jazdy bez mrugnięcia okiem
Stokrotka napisał(a):
Ostatnio na forum czytalam, ze wymagana jest tylko jazda kontrolna.

Jazda kontrolna obowiązkowa była kilka lat temu.
Cytuj:
To jak w koncu z tym jest?

Pewnie będzie można stwierdzić, że to zależy od kantonu ;-)

Zawsze jednak najpewniejszą informację uzyska się w urzędzie ds komunikacji, któremu się podlega...

Poszperałam jeszcze... Jeśli chodzi o jazdę próbną, to może być konieczna dla mieszkańców niektórych krajów (Polska już do nich nie należy).
Prawo jazdy należy wymienić w ciągu 12 miesięcy od przyjazdu. Niestety nie znalazłam jeszcze co się stanie, jak się nie wymieni, ale jeszcze poszukam...

A te informacje z ostatniego akapitu znalazłam tutaj (mozna sobie język zmienić ;-) )

Znalazłam jeszcze ciekawostkę tutaj
Napisano tam, że prawo jazdy obce nie może być używane w Szwajcarii i w Liechtensteinie, jeśli:
- zamieszkujesz w Szwajcarii od więcej niż 12 miesięcy

Jest też lista krajów, których mieszkańcy muszą przejść kontrolną jazdę i Polski tam nie ma.
Nawet jakiś cennik jest, ale nadal nie ma żadnej informacji co się stanie jak wystąpimy o zmianę prawa jazdy po 12 miesiącach. Nie wiem, czy będzie trzeba zdawać jeszcze raz prawko, ale wiadomo, że nie można się legitymować polskim prawem jazdy.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 26 kwi 2007 14:14 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Pewnie jest znowu tak jak napisala Lemina, ze to zalezy od kantonu, ale napisze jak to bylo u mnie jak pytalam. Jezeli nie wymieni sie prawa jazdy do 12 miesiecy, to trzeba potem przejsc przez jazde kontrolna. Wprawdzie Polska nie znajduje sie na tej liscie, o ktorej wspomniala Lemina, ale dotyczy to tylko warunkow przepisania prawka DO 12 MIESIECY. Wtedy nie trzeba robic nic oprocz zaplacenia ok 100 chf.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 26 kwi 2007 15:18 
Domownik
Domownik

kattousti napisał(a):
Pewnie jest znowu tak jak napisala Lemina, ze to zalezy od kantonu, ale napisze jak to bylo u mnie jak pytalam. Jezeli nie wymieni sie prawa jazdy do 12 miesiecy, to trzeba potem przejsc przez jazde kontrolna. Wprawdzie Polska nie znajduje sie na tej liscie, o ktorej wspomniala Lemina, ale dotyczy to tylko warunkow przepisania prawka DO 12 MIESIECY. Wtedy nie trzeba robic nic oprocz zaplacenia ok 100 chf.

O, wlasnie o taka sytuacje mi chodzilo, dzieki kattousti. Jak na razie nie planujemy posiadania samochodu, ale lepiej wiedziec co jesli nam sie zachce jezdzic :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 26 kwi 2007 18:37 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

dzieki za wszelkie informacje, na szczescie na stale w Szwajcarii jestem od 29 sierpnia wiec jeszcze zdaze zlozyc wniosek i wymienic, bez zadnych egzaminow- ulzylo mi nie powiem, bo taki powtorny egzamin to zawsze dodatkowy stres a tych mi tutaj nie brakuje! Udanego i slonecznego weekendu!

Tytuł:
PostNapisane: Cz 26 kwi 2007 18:42 
Administrator
Administrator

Nussbaumer: życzę szybkiej wymiany dokumentów :D

Tytuł:
PostNapisane: Pt 27 kwi 2007 16:28 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Wielkie dzieki!

Tytuł:
PostNapisane: N 29 kwi 2007 17:53 
Witam...co ja moge w tej kwesti dodac.
z osobistej sytuacji posiadalem prawo jazdy kat ABCDE Polskie
mialem prawo przez dwanascie miesiecy po zgloszeniu na policji jezdzic samochodem wydali mi Lernausweis a po tym czasie musialem sie poddac praktycznemu egzaminowi.1 pytanie ktore mnie zadal egzaminator zanim usiadl obok mnie bylo ile godzin wykupilem w privat
Fahrtschule a na moja odpowiedz ze zadnej gdyz 20 lat bylem zawodowym kierowca w Polsce niewiele patrzal na moja jazde tylko kreslil co mogl np zbyt ofensiwa jazde w miescie (bremsbereitschaft)
nieprawidlowe zajmowanie miejsca na skrzyzowaniu ze swiatlami i bez swiatel i tak dalej ....wiec musialem zrobic wszystkie kursy wraz z pierwsza pomoca co nie bylo trudne (lecz kosztowne) i wykupic min 5 godz.jazdy probnej a 80 sFr.i oczywiscie pozdawac testy i ponownie jazde kontrolna.a ze odbylem ja samochadem z Fahrtschule odbylo sie oczywiscie bez problemu(styl mej jazdy byl identyczny jak za 1 razem).Wiec mala rada jesli skieruja was na jazde kontrolna wykupcie jazdy probne(tu chodzi o napedzanie rynku hehe)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 kwi 2007 15:38 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

rozumiem, ze mnie to nie bedzie dotyczyc! W czwartek wybieram sie w sprawie dokumentow, napisze potem jak to teraz wyglada

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 kwi 2007 15:43 
Administrator
Administrator

nussbaumer napisał(a):
rozumiem, ze mnie to nie bedzie dotyczyc!

Nie sądzę :) Jeśli wymieniasz dokumenty w terminie, to naprawdę nie masz czym się przejmować :)

Andrzeju może napisz w którym roku wymieniałeś prawo jazdy?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 kwi 2007 18:00 
Bywalec
Bywalec

Gadu: 0
witam
Koleżanko ja przechodziłem wymianę prawa jazdy w kantonie TG moi koledzy w SG , jeśli masz tylko kategorie B czeka Cię tyko okulista koszt około 20-50chf i wypełnienie formularza odnośnie zdrowia i przebytych chorób, no i za wydanie dokumentu około 100chf (przyjdzie CI rachunek)
pozdrawiam serdeczni :D

Tytuł:
PostNapisane: Pt 01 cze 2007 11:35 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

mam problem. Wlasciwie spodziewalam sie takiego obrotu sprawy, gdyz czytam forum w miare regularnie i wszyscy wypowiadajacy sie w temacie (nie w konkretnie mojej sprawie) wiedzieli dokladnie co sie wydarzy. A mianowicie, mieszkajac w polsce, bedac tam studentka, zrobilam prawo jazdy. Pech chcial, iz w "miedzy czasie" wyszlam za maz za Szwajcara. (Data slubu 31. 03.2006- data uzyskania prawa jazdy 14.08.2006.) Z tego tez wzgledu Szwajcarzy nie chca uznac mojego prawa jazdy tutaj. Niby to normalne, takie maja przepisy. Jednak ja mam do Was male pytanko, gdyz ich uzasadnienie nieco daje mi do myslenia. brzmi nastepujaco:

Gemäss Art.22 Abs. 1 des Strassenverkehrsgesetzes ist für die Erteilung von Führerausweisen der Wohnsitzkanton bzw. Wohnsitzstaat zuständig. Nach internationalem und schweizerischem Recht müssen nur Ausweise anerkannt werden, die im Wohnsitzstaat erworben worden sind.

nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale na moje oko to pisza, iz wedlug miedzynarodowego i szwajcarskiego prawa o ruchu drogowym nalezy uznawac tylko te prawa jazdy, ktore zostaly uzyskane w miejscu zamieszkania. (jesli sie myle to prosze mnie poprawic).
Dalej pisza, iz prawa jazdy uzyskane za granica moga byc uznane, jezeli ten kto uzyskal takowe prawojazdy przebywal minimum rok (nieprzerwanie) w miejscu w ktorym uzyskal owo prawo jazdy (trzeba sie oficjalnie wymeldowac ze Szwajcarii).
I dalej...wedlug kodeksu o ruchu drogowym, prawa jazdy ktore zostaly nabyte niezgodnie z wyzej wymienionymi przepisami, nie moga byc w Szwajcarii uznane.
I na koncu: Pani przybyla do szwajcarii 31 marca, zas prawo jazdy otrzymala dopiero 14 sierpnia. a wiec mi go nie uznaja (to tak w skrocie).

Do rzeczy. Interesuje mnie punkt pierwszy tego uzasadnienia, ten ktory napisalam po niemiecku. A wiec uznaja tylko te prawa jazdy ktore zostaly uzyskane w miejscu zamieszkania. Problem polega na tym, iz ja po dzien dzisiejsz jestem zameldowana w Polse (obok szwajcarii) a wiec tak jakby mam dwa stale miejsca zamieszkania (dwa meldunki). Co wiecej w czasie uzyskania (robienia) prawa jazdy na prawde przebywalam w Polsce, co wiecej studiowalam tam dziennie do pazdziernika 2006 roku. Teraz owszem, mieszkam w Szwajcarii, ale nadal jestem zameldowana w Polsce. i nie mam zamiaru zmieniac tego stanu rzeczy. Pytanie: Czy Wohnsitzstaat to miejscowosc w ktorej posiadam meldunek, czy szwajcarzy to jakos inaczej rozumieja? czy w zwiazku z tym nie mam racji piszac, iz spelniam warunek zawarty w przytoczonym przeze mnie Art. 22 Abs. 1 szwajcarskiego prawa o ruchu drogowym?
Moze gra nie warta swieczki, juz sie pogodzilam z faktem ze musze po raz drugi poniesc nie male (dla mnie) koszty zwiazane ze zrobieniem prawa jazdy, ale jesli mam racje to jeszcze im to na stol wyloze. A moze nadinterpretuje po prostu to wszystko. Dlatego prosze Was o pomoc.
z gory dzieki.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 01 cze 2007 12:23 
Swojak
Swojak

Gadu: 5045389
Przede wszystkim: Czy w ciagu 1 roku przed 14.08.2006 bylas zameldowana w Szwajcarii? Jesli, tak to nie ma dyskusji. Jesli nie, to mozesz sie odwolac i napisac, ze zamazpojscie nie oznacza, ze mieszkalas w Szwajcarii i faktycznie tak tez bylo; mozesz zalaczyc przetlumaczone potwierdzenie zameldowania do 14.08.2006 w Polsce.

W Polskim ustawodawstwie funkcjonuje pojecie "siedziby osrodka interesow zyciowych" i adres zameldowania stalego nie jest rownoznaczny z osrodkiem interesow zyciowych. Moze byc, jesli w danej ustawie jest to wyraznie napisane, ze przyjmuje sie adres zameldowania jako "osrodek interesow zyciowych". Ale ogolnie interpretowane jest to jako faktyczne miejsce Twojego zycia, posiadania najblizszej rodziny, przyjaciol itp.

Czy szwajcarskie "Wohnsitz" oznacza polskie "adres zameldowania" czy "osrodek interesow zyciowych to nie wiem".

Bartek M.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 01 cze 2007 18:07 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

dzieki Bartek za odpowiedz. Zameldowana w Szwajcarii zostalam niejako automatycznie przy slubie, wiec jak juz wspomialam 31 marca. Latwo obliczyc iz do sierpnia w ktorym to uzyskalam prawo jazdy, minelo 6 miesiecy (podczas ktorych jak Boga kocham nie przebywalam w Szwajcarii, trudno robic prawo jazdy z perspektywy tysiaca kilometrow, nie wspomne o studiowaniu dziennym). A jezeli chodzi o sformulowanie siedziba osrodka interesow zyciowych to na pewno w owczesnym czasie byla nia Polska. Nie pracowalam tutaj w tym okresie ani nic poza mezem i meldunkiem mnie z tym miejscem nie laczylo. No ale coz, pewnie szwajcarskich urzednikow niewiele to obchodzi. Jednakze jak juz sie powoluja na takie konkretne prawo, to kurcze, na moje oko ja sie mieszcze w wytyczonych ramach. Jezeli chodzi o zaswiadczenie o meldunku to otrzymalam takowe z Polski, iz jestem tam zameldowana na pobyt staly od 1984 roku do dnia dzisiejszego nieprzerwanie. Kto ma prawo roztrzygnac ktory z moich wohnsitz jest wazniejszy i prawdziwszy?(w imie przytoczonego prawa, iz tylko prawo jazdy uzyskane w miejscu zamieszkania mozna uznac) Zobaczymy jak sprawa sie zakonczy. Moze zadzwonie do tego urzedu i zapytam jeszcze raz co i jak. Najbardziej denerwuje mnie fakt, iz dostalam nowa prace gdzie auto jest niezbedne no i prosze, z dnia na dzien nie wolno mi siadac za kierownica. Smutne to.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 01 cze 2007 21:46 
Rezydent
Rezydent

Gadu: 2340744
Anita, sprobuj wyciagnac jeszcze zaswiadczenie ze studiow, ze studiowalas na dziennych w zwiazku z czym MUSIALAS przebywac nieprzerwanie w kraju, zatem nie moglas przebywac Szwajcarii. A w Szwajcarii bylas TYLKO zameldowana z racji slubu (najlepiej jeszcze, gdyby odbyl sie w Polsce). Bo to, ze jestes w Polsce zameldowana do teraz to raczej Ci nie pomoze, skoro jestes zameldowana TAM ale widza Cie TUTAJ.
Jesli udaloby Ci sie zebrac papiery swiadczace o tym, ze musialas mieszkac w Polsce i musialas zrobic prawo jazdy tam, bo bylo Ci niezbedne, potem przenioslas sie tutaj i prawo jazdy jest Ci nadal niezbedne, to moze warto probowac.
W efekcie koncowym i tak bedzie zalezalo na biurko jakiego urzedasa trafi Twoje podanie. Przepisy przepisami, ale jest w nich tez sporo miejsca na osobista interpretacje urzednika (to na podstawie porownania doswiadczen osobistych i cudzych) - wiec moze warto probowac.

Jesli nie, czeka Cie robienie wszystkiego od poczatku, a to kosztuje mase czasu i forsy :( Chyba zebys dostala pozwolnie na jazde kontrolna jako sprawdzian umiejetnosci, ale ta jest raczej nie do przejscia, jesli nie masz doswiadczenia w kierowaniu samochodem.

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 13:18 
Domownik
Domownik

Gadu: 3896818
Sorka, bo nie kapuje... pomieszalo mi sie szystko. Jak jestem na permicie L i bedac tutaj w pracy, ale podzcas urlopu w Polsce, zdalem prawko i jezdze tutaj samochodem, to musze je wymienic,nawet gdy mam uznawane w UE. ??? Dodam, ze jestem juz tutaj drugi rok! I niby mialbym teraz wymieniac moje prawo jazdy na ich???

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 13:22 
Administrator
Administrator

Palec w uchO napisał(a):
nawet gdy mam uznawane w UE.

A czy Szwajcaria jest w UE?

Palec w uchO napisał(a):
Dodam, ze jestem juz tutaj drugi rok! I niby mialbym teraz wymieniac moje prawo jazdy na ich?

Do roku czasu pobytu w Szwajcarii należy wymienić prawo jazdy na szwajcarskie (nie sądzę, że to zależy od rodzaju permitu). Proponuję wizytę w urzedzie ds komunikacji.

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 13:26 
Domownik
Domownik

A ja nie wymienie;) A pozatym to ze nie sa w UE nie znaczy, ze nie moga tolerowac prawa jazdy. Jak rejestrowalem i ubezpieczalem samochod, jakos nikomu to nie przeszkadzalo ze mam PL prawko. A pozatym, co mi zrobia,jak mnie zatrzymaja i zobacza ze mam Polskie Prawko??? Mandat mi wlepia, mam uprawnienia na samochod:) hehehe Bede sie klocil:P

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 13:39 
Administrator
Administrator

Palec w uchO napisał(a):
A ja nie wymienie;)

Twoja wolna wola. Nikt nie zmusza, tylko musisz isę liczyć z konsekwencjami.
Palec w uchO napisał(a):
A pozatym to ze nie sa w UE nie znaczy, ze nie moga tolerowac prawa jazdy.

Przepisy mówią o wymianie prawa jazdy. Jeśli się go nie wymieni, to nie jest ono ważne na terenie Szwajcarii, co oznacza, że nie możesz kierować samochodem.
Palec w uchO napisał(a):
Jak rejestrowalem i ubezpieczalem samochod, jakos nikomu to nie przeszkadzalo ze mam PL prawko.

A przekroczyłeś wtedy rok pobytu, czy jeszcze nie?
Palec w uchO napisał(a):
A pozatym, co mi zrobia,jak mnie zatrzymaja i zobacza ze mam Polskie Prawko?

Każą wymienić.
Palec w uchO napisał(a):
mam uprawnienia na samochod:) hehehe Bede sie klocil:P

Z prawem będziesz się kłócił? Masz za dużo kasy na prawników? ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 13:44 
Domownik
Domownik

Tak, przekroczylem rok pobytu, dostalem przedluzenie mojego pozwolenia na kolejny NIECALY rok;). A prawko bede dopiero wymienial, jak dostane Permit B:) Bo bede wiedzial, ze zostane tutaj dluzej. A tak jak narazie jestem na L to po co mam wymieniac, jak moze bede musial za 2 miesiace jechac do domu do PL, kto wie:) Wiec wydaje mi sie, ze to dotyczy osob z innym niz L. Bo inaczej byloby to bez sensu heheh. A jak mi kaza wymienic, to wtedy to zrobie, a jak cos udam glupka i zwale na tych urzedasow ze mi nic nie powiedzieli:P

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 14:54 
Rezydent
Rezydent

Palec w uchO - klopoty to moja specjalnosc? czy jakos tak? ;)

A powody sa dwa:
1) prawo jazdy zrobione w PL w czasie gdy juz byles zameldowany w CH
2) przekroczony rok pobytu

I o ile z pkt 2 moze daloby sie cos zrobic - znam przypadki kiedy ludzie na L-ce dostawali pozwolenia na zatrzymanie polskiego prawka przez 1,5 roku, ale primo: byly to czasy kiedy na L-ce mozna bylo przebywac tutaj maksymalnie 1,5 roku, po drugie primo: zalatwialy to z odpowiednim wyprzedzeniem.
Tak jesli idzie o pkt 1 mozna miec z tego powodu duuuuze problemy. Podobna historia byla juz nawet na forum opisana.

Nie chce byc zlym prorokiem, ale pozostaje Ci tylko miec nadzieje, ze ktos sie tego nie dopatrzy. Bo moze sie okazac, ze z dnia na dzien masz w CH zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych.

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 15:00 
Rezydent
Rezydent

Palec w uchO napisał(a):
A pozatym, co mi zrobia,jak mnie zatrzymaja i zobacza ze mam Polskie Prawko??? Mandat mi wlepia, mam uprawnienia na samochod:) hehehe Bede sie klocil:P

Wlepia Ci mandat i zakaz prowadzenia pojazdow na terenie Szwajcarii. Klocic sie mozesz - wtedy dojda Ci do tego jeszcze koszta sadowe :mrgreen:

Palec w uchO napisał(a):
Wiec wydaje mi sie, ze to dotyczy osob z innym niz L.

Wydaje Ci sie. Obecnie na L-ce mozna przebywac tutaj latami. Nawet kiedys jak L-ka byla MAKSYMALNIE na poltora roku to zmuszali ludzi do wymiany. Trzeba bylo sie prosic o specjalne pozwolenie na zatrzymanie waznosci prawka na te pol roku dluzej.

Palec w uchO napisał(a):
A jak mi kaza wymienic, to wtedy to zrobie, a jak cos udam glupka i zwale na tych urzedasow ze mi nic nie powiedzieli:P

Obawiam sie, ze na wymiane tego prawa jazdy to nie masz najmniejszej szansy (powody patrz post wyzej). Jesli juz to bedziesz zmuszony je zrobic od nowa od zera.
A nieznajomosc prawa nie zwalnia Cie od ponoszenia konsekwencji - Twoja wina a nie urzedasow.

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 15:14 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Palec w uchO napisał(a):
Mandat mi wlepia, mam uprawnienia na samochod:

Nie wiem, jak jest w Szwajcarii, ale w Niemczech w takiej sytuacji (przed wejsciem do UE) dostawalo sie mandat wlasnie za prowadzenie samochodu bez uprawnien...

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 16:55 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Ja nie wiem, ale moj maz twierdzi ze wymieniaja prawo jazdy nawet jak sie juz tutaj dluzej niz rok przebywa (pokazal mi nawet jakies strony internetowe gdzie bylo to napisane, choc ja dla odmiany znalazlam takie gdzie bylo napisane zupelnie cos innego, a wiec iz mozna tylko do roku czasu prawo jazdy wymienic- dziwny ten kraj). W moim wypadku sprawa wygladala tak, iz ja dopiero w maju zglosilam sie do urzedu by mi prawo jazdy wymienili, a oficjalny rok mojego pobytu tutaj uplynal juz w marcu. i nikt do tego faktu sie nie doczepil. doczepili sie natomiast do tego, iz prawo jazdy otrzymalam juz po zameldowaniu w szwajcarii ( o czym wyzej pisalam). jak moj maz dzwonil do nich w tej sprawie i troche sie klocil z jakas pania urzedniczka, wkurzony mowil, ze przez prawie rok moglam tutaj jezdzic samochodem a teraz z dnia na dzien nie moge, blablabla i pytal co by sie stalo gdybym nie zglosila sie do urzedu z prosba o wymiane prawa jazdy, na co uslyszal odpowiedz- NIC. wiec juz sama zaczelam zalowac ze w ogole sie za to zabralam. Jednak nie chce nikogo w blad wprowadzac, kazdy sam musi wiedziec co dla niego najlepsze i liczyc sie z ewentualnymi konsekwencjami.

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 17:12 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Acha, wlasnie rozmawialam z mezem i powiadomil mnie (zaznaczam ze on alfa i omega nie jest, wiec jego wypowiedzi nie musza byc w 100% zgodne ze stanem rzeczy), ze przez rok czasu od zameldowania tutaj prawo jazdy polskie czy kazde inne jest wazne. Po roku czasu traci waznosc. jednak jak kogos z takim czyms "przylapia" to chyba wlasnie dostaje tylko mandat i nakaz wymiany prawa jazdy. A wymiany mozna dokonac nawet po 10 latach pobytu tutaj (co nie zmienia faktu ze przez 9 lat bedzie sie jezdzilo nielegalnie). W kazdym razie nikt nie odmowi wymiany ze wzgledu na uplyw czasu. Ale ze ci takowej wymiany odmowia z uwagi na fkt, iz prawo jazdy zrobiles w Polsce bedac juz tutaj zameldowanym- tego mozesz byc pewnien. moj maz (Szwajcar) szczerze powiedzial, iz gdyby jeszcze raz mial do wyboru czy wymieniac moje prawo jazdy czy nie- nie zrobilby tego po raz drugi. wkleili mi okropna plakietke ze nie moge sie z tym dowodem po szwajcarii poruszac i koniec. Pewnie i przez to prace strace :-( Nie, nie , tak zele chyba nie bedzie.

Tytuł:
PostNapisane: So 02 cze 2007 18:02 
Rezydent
Rezydent

Anita5 napisał(a):
A wymiany mozna dokonac nawet po 10 latach pobytu tutaj (co nie zmienia faktu ze przez 9 lat bedzie sie jezdzilo nielegalnie). W kazdym razie nikt nie odmowi wymiany ze wzgledu na uplyw czasu.

Owszem, odmowi. Jesli komus sie uda zalatwic to po uplywie roku czasu, to mial po prostu nieziemskiego farta. Natomiast znam pare osob, ktore nie wymienily do roku i juz niestety nie wymienia. Kazano im zrobic caly kurs na prawko od poczatku.
BTW, jest jeszcze jakas mozliwosc cudowania z pobytami i jazda za granica, ale nie wiem dokladnie co i jak. W kazdym razie jeden znajomy nawet tego probowal, zeby uniknac placenia za caly kurs na prawko. Ale tez mu to w efekcie nic nie dalo.

Linkow do stosownych paragrafow wyszukiwac mi sie nie chce, zreszta byly tu juz podawane (o ile dobrze pamietam).

PS. Chetnie sie dowiem czy jest na forum ktos, komu sie udalo wymienic prawko PO uplywie tego magicznego roku czasu.

Tytuł:
PostNapisane: N 03 cze 2007 10:00 
Rezydent
Rezydent

Jo napisał(a):
Owszem, odmowi. Jesli komus sie uda zalatwic to po uplywie roku czasu, to mial po prostu nieziemskiego farta. Natomiast znam pare osob, ktore nie wymienily do roku i juz niestety nie wymienia. Kazano im zrobic caly kurs na prawko od poczatku.
....
PS. Chetnie sie dowiem czy jest na forum ktos, komu sie udalo wymienic prawko PO uplywie tego magicznego roku czasu.

Mojej zonie sie udalo :) Sytuacja wygladala tak ze dopiero po 2.5 roku wymianialismy prawo jazdy (przez pierwsze 18 mies bylismy na permicie L wiec sie nie liczylo). Wtedy jeszcze wogole nie wymianiali polskiego prawa jazdy. My mielismy prawa jazdy z innego panstwa ale obowiazywal nas tzw Kontroll Fahrt czyli taki egzamin praktyczny. W pracy uprzedzono mnie zebym lepiej wzial jedna jazde z instruktorem. Tak tez postapilem i bez problemu zdalem. Moja zona stwierdzila za zadnej jazdy nie bedzie brala i ... oblala. Podobno instruktorzy i egzaminatorzy maja jakies wspolne konszachty i oblewaja tych co nie brali jednej lekcji.

No i moja zona zostala bez prawa jazdy, do Kontroll Fahrt mozna podejsc tylko raz. Kazano jej robic caly kurs od poczatku. Po jakims czasie (chyba rok czy poltora) doszly nas sluchy ze Szwicki wymianiaja polskie prawa jazdy bez problemu. Wypelnilismy formularz, wyslalismy razem z polskim prawem jazdy mojej zony i po jakims czasie dostalismy, tez poczta, nowe, pachnace szwajcarskie prawo jazdy. Do dzis nie wiemy czy nikt sie nie zorientowal czy co ale moja zona prawo jazdy dostala :)

Maciej

[edit]

Wlasnie dopiero teraz przeczytalem caly watek. Moja doswiadczenia sa dokladnie takie same jak Andrzeja. Co do pobytu na permicie L, ja zdawalem jazde kontrolna dopiero po 2.5 roku, przez pierwsze 18 mies bylem na permicie L i zostalem poinformowany przez Strassenverkhersamt na Uetlibergstrasse w ZH ze dopiero jak dostane permit B to zegar zaczyna tykac. Nie mialem ZADNYCH problemow po 30 mies jazdy na obcym prawie jazdy (coprawda nie polskim a australijskim ale to bez znaczenia, posiadam oba). Dzialo sie to w 2000 roku wiec wiele od tego czasu moglo sie zmienic.

Tytuł:
PostNapisane: N 03 cze 2007 10:58 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Moze jo masz racje, ale ja wlasnie weszlam na strone www.stva.zh.ch i tam w miejscu zatytulowanym Fristen für den umtausch w punkcie 1.2 napisane jest:
1.2. Wass passiert, wenn die Gültigkeit des ausländischen Führerausweises nach der Einreise in der Schweiz abläuft?
Innerhalb eines Jahres nach Ablauf der Gültigkeit kann dieser noch umgetausch werden.
Co sie stanie, jezeli waznosc zagranicznego prawa jazdy po przybyciu do szwajcarii skonczy sie?
W obrebie roku od uplyniecia waznosci mozna owo prawo jazdy wymienic.
(wolne tlumaczenie Anity)
A wiec wychodzi na to, ze jednak wymieniaja jeszcze przez rok od utraty waznosci (bynajmniej ja tak to zrozumialam). Jednak jak juz wspomialam, niemalze na tej samej stronie mozna znalezc punkt gdzie jest napisane, iz wymieniaja tylko do roku czasu. Jaki urzednik, taki obyczaj (bo to juz nawet o kantony nie chodzi).

Tytuł:
PostNapisane: N 03 cze 2007 12:05 
Rezydent
Rezydent

tvferret napisał(a):
Wypelnilismy formularz, wyslalismy razem z polskim prawem jazdy mojej zony i po jakims czasie dostalismy, tez poczta, nowe, pachnace szwajcarskie prawo jazdy. Do dzis nie wiemy czy nikt sie nie zorientowal czy co ale moja zona prawo jazdy dostala :)

Czyli metoda "na idiote" :) Moze byc trudna do powtorzenia :( Jak nadmienilam wyzej, mam znajomych, ktorzy nie wymienili, bo nie wiedzieli. Kumplowi niedawno z tego powodu nowa praca "przeszla kolo nosa" :evil: A robienie od poczatku to jednak masa kasy i zachodow :?

tvferret napisał(a):
Nie mialem ZADNYCH problemow po 30 mies jazdy na obcym prawie jazdy

Anita5 napisał(a):
Jaki urzednik, taki obyczaj (bo to juz nawet o kantony nie chodzi)

Mam dokladnie takie same obserwacje jesli idzie o Szwajcarie. Dajcie mi 100 identycznych przypadkow, a zakonczenie kazdego z nich bedzie inne. I co smieszniejsze kazde zgodne z tutejszym prawem (podobno :roll:). Zaczynam sie zastanawiac - szwajcarskie prawo jest tak elastyczne czy my do tego stopnia go nie znamy? A moze nie znaja go urzednicy i stad decyzje podejmowane wg "widzi mi sie"?

tvferret napisał(a):
przez pierwsze 18 mies bylem na permicie L i zostalem poinformowany przez Strassenverkhersamt na Uetlibergstrasse w ZH ze dopiero jak dostane permit B to zegar zaczyna tykac

Tez interesujace, bo znam dziewczyne (podobny okres czasowy, zeby nie bylo, ze rozbieznosc przepisow w latach), ktora na L-ce (tej 18-sto miesiecznej) zmuszono do wymiany prawka :twisted:

tvferret napisał(a):
Podobno instruktorzy i egzaminatorzy maja jakies wspolne konszachty

Mam nadzieje, ze masz racje ;) Ludzie od "mojego" instruktora egzamin zdaja, wiec i ja moglabym miec jakas nadzieje ;)

Tytuł:
PostNapisane: N 03 cze 2007 17:49 
Swojak
Swojak

Jo napisał(a):

mnie sie udalo.... karte rowerowa.... po tym jak pedzac z predkoscia dwudziestu paru kilometrow (na godzine) obladowany zakupami i zona na bagazniku motoroweru ucieklem przyczajonej w pszenicy policji... zona uciekla do domu z zakupami ale mnie zlapali na podworku z goracym jeszcze motorem...

dostalem mandat no i kazali mi wymienic karte rowerowa z polski na szwajcarskie PRAWO JAZDY na motorower... pojechalem do zurichu i mi wymienili.... bez problemu.... a bylo to roku panskiego..... gdzies tak 1983... potem sie wzialem w garsc i zrobilem prawdziwy kurs na prawdziwe prawo jazdy...

Tytuł:
PostNapisane: Pn 04 cze 2007 10:55 
Domownik
Domownik

No wiecmoi drodzy narobiliscie mi stracha ze cala niedziele spac nie moglem, wiec wybralem sie z rana do urzedu i o to co sie dowiedzialem od milej pani.
Prawko moge wymienic, nie ma problemu ( po roku czasu pobytu).
Jak zrobilem je po przyjezdzie tutaj, to dostane CZASOWE prawo jazdy na okolo 5 lat, lecz w ciagu 3 lat musze zrobic kurs jazdy (ok. 2 popoludnia) dla udowodnienia, ze potrafie jezdzic samochodem. ALe mam wazne prawo jazdy Polskie i na nim takze moge sie poruszac, z tym nie ma prblemu, policja nie bedzie mi z tym zadnych problemow robila, jedyne co, to moge miec problem z ubezpieczeniem samochodu( z czym juz sie uporalem) i moge smialo jezdzic na tym prawie jazdy.
Wiec jak widzicie w kazdym urzedzie moga wam powiedziec co innego. A i jak policja mniezatrzyma, to nie dostane mandatu, bo MAM UPRAWNIENIA NA POJAZD, jedyne co to moga mi dac specjalny papier, abym wymienil prawo jazdy, ale nie musza, gdyz to jest wazne i jesz wazne w calej UE, a oni maja jakies umowy bla bla bla i akceptuja te prawko. Wiec;) Jak narazie nie martwie sie i smigam na polskim prawku z gwiazdkami i nic nie wymieniam;)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 04 cze 2007 11:04 
Rezydent
Rezydent

Palec w uchO napisał(a):
Prawko moge wymienic, nie ma problemu ( po roku czasu pobytu).

To widac, ze nie ma co generalizowac, bo co urzednik to inna decyzja :D Wyglada na to, ze ta pani nie zna przepisow, ale w takim razie sprobuje namowic kumpla, zeby sprobowal raz jeszcze metody "na idiote". Tylko, ze w wiekszych miastach urzednicy bywaja - niestety - bardziej kompetentni.
O wynikach poinformuje (jak bede je znala).

Palec w uchO napisał(a):
Jak zrobilem je po przyjezdzie tutaj, to dostane CZASOWE prawo jazdy na okolo 5 lat, lecz w ciagu 3 lat musze zrobic kurs jazdy (ok. 2 popoludnia) dla udowodnienia, ze potrafie jezdzic samochodem

A to cos absolutnie nowego - takiej wersji jeszcze nie slyszalam od nikogo :shock:

Tytuł:
PostNapisane: Pn 04 cze 2007 11:29 
Domownik
Domownik

No ta opcjia z tym kursem jest dla osob, ktore zrobily prawko po 31 grudnia 2005 roku;) a tak wogole mowie, urzednik mi powiedzial, MOZESZ JEZDZIC NA TYM PRAWIE JAZDY, bo jest ono UE i jest na okres unbefriestet;P i ze generalnie problem moze byc z ubezpieczeniem samochodu, ale prawk JEST WAZNE;) hehe a niby Szwajcaria taki kraj üprawa i porzadku;P a od kazdego co innego sie dowiesz;)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 04 cze 2007 11:31 
Domownik
Domownik

a dodam jeszcze, nie szedlem na idiote, wzialem szefa;P ktory gada jak oni i powiedzial jak sprawa wyglada;) wiec juz sam niewiem, ale co jak co, za kurs trza 400chf zaplacic;) wiec jak narazie jezdze ile wlezie,az mi sami policjanci powiedza, ze musze wymienic;) a jak cos, robieakcjie, zjazd do Polski na 3 miesiace, powrot i dalej jazda hehehe;)

Tytuł: prawko
PostNapisane: N 24 cze 2007 11:12 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Cieszę sie, że wyrobienie nowych dokumentów poszlo tak szybko! Obecnie wystarczy tylko 1 zdjęcie kolorowe i niepotrzebna jest wizyta u okulisty! Wystarczy zrobić krótki test u optyka, który w Zugu kosztuje 10 franków.Wniosek złożyłam w czwartek po 14-ej a w sobotę już odebrałam szwajcarskie prawo jazdy. Ponoć kosztuje to 150 franków ale jeszcze nie dostałam rachunku, to też milo z ich strony, że najpierw przysłalidokumenty. Tak więc wszystkoodbyło sie bezboleśnie i bardzo sprawnie.

Tytuł:
PostNapisane: N 24 cze 2007 12:06 
Administrator
Administrator

Gratuluję :) U nas w zasadzie jakby się poczekało, to po godzinie (no, do dwóch) od złożenia dokumentów możnam ieć prawko w ręku (pod warunkiem, że mieścisz się oczywiście w czasie działania urzędu ;-) )

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 lip 2007 09:50 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

To ja Wam opowiem jak zakonczyla sie moja "historia" z prawem jazdy. Jaki byl jej poczatek to mozna sobie poczytac wyzej. Moj super Maz napisal podanie do urzedu ktory wydal mi pozwolenie na pobyt typu "B" (Migrationsamt) i poprosil ich co by mi w owym pozwoleniu date przyjazdu do Szwajcarii o pare miesiecy przesuneli, tak aby wygladalo, iz przyjechalam tutaj kilka dni po zrobieniu prawa jazdy w Polsce. Napisal im, iz zadnego zwrotu podatkow nie chce za te wczesniejsze miesiace kiedy zekomo siedzialam w Szwajcarii, przyznal sie nawet, iz to chodzi o prawo jazdy (ze jak nie zmienia tej daty to ja nie dostane prawa jazdy, a jest mi ono niezbedne do pracy, blablabla i zakonczyl: wiedza Panstwo jak trudno jest znalezc prace dla obcokrajowca (- z moimi kwalifikacjami mial na mysli- dodam ze prace sama sobie znalazlam). No ale poskutkowalo, po okolo miesiacu przyslali do mojej gminy nowe pozwolenie "B" ze zmieniona data. Udalam sie z tym zaraz do urzedu ruchu drogowego i po trzech dniach dostalam nowe Szwajcarskie prawo jazdy. Do teraz w to nie wierze. Pozdrawiam. Anita

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 lip 2007 17:01 
Rezydent
Rezydent

lemina napisał(a):
Do roku czasu pobytu w Szwajcarii należy wymienić prawo jazdy na szwajcarskie (nie sądzę, że to zależy od rodzaju permitu). Proponuję wizytę w urzedzie ds komunikacji.

Owszem, to zależy od rodzaju permitu. Obowiązek wymiany prawa jazdy na szwajcarskie nie dotyczy posiadaczy pozwoleń L. Pisałem o tym tu:
http://forum.polacy.ch/viewtopic.php?t= ... 149b5a9105
Mój post z 9.03.2007.
Byłoby dziwne, gdyby były w tym przypadku różnice między kantonami.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 lip 2007 18:14 
Domownik
Domownik

Kingu napisał(a):
yłoby dziwne, gdyby były w tym przypadku różnice między kantonami.

Nie wiem czy pomiedzy kantonami czy tylko pomiedzy urzednikami ale bylam, pytalam i z pozwoleniem L tez musialam wymienic.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 29 sie 2008 22:38 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Jo napisał(a):
Palec w uchO - klopoty to moja specjalnosc? czy jakos tak? ;)

A powody sa dwa:
1) prawo jazdy zrobione w PL w czasie gdy juz byles zameldowany w CH
2) przekroczony rok pobytu

I o ile z pkt 2 moze daloby sie cos zrobic - znam przypadki kiedy ludzie na L-ce dostawali pozwolenia na zatrzymanie polskiego prawka przez 1,5 roku, ale primo: byly to czasy kiedy na L-ce mozna bylo przebywac tutaj maksymalnie 1,5 roku, po drugie primo: zalatwialy to z odpowiednim wyprzedzeniem.
Tak jesli idzie o pkt 1 mozna miec z tego powodu duuuuze problemy. Podobna historia byla juz nawet na forum opisana.

Nie chce byc zlym prorokiem, ale pozostaje Ci tylko miec nadzieje, ze ktos sie tego nie dopatrzy. Bo moze sie okazac, ze z dnia na dzien masz w CH zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych.

poprosze o link to tej historii jesli mozna albo jakis skrot na PM jesli mozna ;)

Tytuł:
PostNapisane: N 31 sie 2008 01:35 
Rezydent
Rezydent

Prosze uprzejmie:
Jak jest w koncu z tym przepisaniem prawa jazdy????

Tytuł:
PostNapisane: Wt 23 wrz 2008 21:31 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Mam permit B, jestem i pracuje w szwajcarii od lipca br. Chce wymienic prawo jazdy na szwajcarskie (do roku musze). Problem w tym ze mam stary typ prawka polskiego ktorego po prostu nie wymienilam. Czy musze najpierw wymienic w Polsce na nowe a potem w Szwajcarii na tutejsze czy tez moge im podsunac stare? w koncu jest bezterminowe... czy oni sie orientuja ???

Tytuł:
PostNapisane: Śr 24 wrz 2008 09:44 
Rezydent
Rezydent

Mysle, ze mozesz sprobowac spokojnie ze starym. Jesli masz chwile, to najlepiej idz do SV osobiscie, wtedy (jak sadze) powinno przejsc bez problemow.
Zreszta - najwyzej Ci odmowia, wtedy bedziesz sie musiala bawic w wymiane w PL najpierw, ale poki co mysle ze szkoda na to czasu.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 24 wrz 2008 23:02 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Ja wymieniałem w zeszłym roku swoje austriackie prawo jazdy, które było jeszcze bardziej archaiczne niż stare polskie - o 50% wieksza płachta papieru, składana na 3 części (i do tego wszystko rózowe - fuj!). I nie było żadnego problemu.
3 dni po wizycie w urzędzie znalazłem w skrzynce pocztowej nowe plastikowe prawko CH, a po kilku tygodniach rachunek na ok. 100 CHF (o tym na swoich stronach internetowych już nie pisali).

Daj znać jak poszło.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 wrz 2008 14:53 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

dzieki za odpowiedzi... rozumiem ze polskie prawka zwracane sa wlascicielom rzecz jasna?

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 wrz 2008 15:01 
Rezydent
Rezydent

Cytuj:
rozumiem ze polskie prawka zwracane sa wlascicielom rzecz jasna?

Wcale nie taka jasna. Zwracane z adnotacja "not valid in Switzerland" (np. moje) lub zabierane i ... diabli wiedza - odsylane do Polski? Od czego to zalezy blizej nie wiadomo.
Byly juz zeznania w tym temacie na forum.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 wrz 2008 15:34 
Swojak
Swojak

Gadu: 15653476
Jo napisał(a):
diabli wiedza - odsylane do Polski?

znam 2 przypadki
kanton AG
polskie - odeslali do Polskiej Wytworni Papierow Wartosciowych
kanton ZH
niemieckie - odeslali do organu ktory to prawko wydal w Niemczech

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 wrz 2008 15:48 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Gadu: 7984244
Z tym zwracaniem bywa roznie. Chyba zalezy od "widzi-mi-sie" urzednika. Ja wymienialam swoje prawko w marcu tego roku i niestety prawo jazdy polskie mi zabrali twierdzac, ze takie sa przepisy i ze odsylaja to pozniej do Polski. Probowalam negocjowac ale nic z tego, chociaz miesiac wczesniej w tym samym urzedzie wymienial prawo jazdy kolega i jemu oddali bez problemu. Tak wiec, do konca to nie wiadomo o co chodzi.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 wrz 2008 15:50 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

zaraz, to znaczy ze to nowe szwajcarskie jest wazne rowniez na UE?
Bo ja chcialabym moc jezdzic nie tylko w Szwajcarii.....
Czy z prawiem Szwajcarskim moge jezdzic w Polsce???

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 wrz 2008 15:51 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

to moze lepiej ze dam im stare, wtedy w Polsce moge wyrobic juz to nowe, wlasciwe.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 wrz 2008 16:01 
Swojak
Swojak

Gadu: 15653476
ankaserwaciuk napisał(a):
zaraz, to znaczy ze to nowe szwajcarskie jest wazne rowniez na UE?

pewnie ze wazne, a dlaczego nie?

mi nie dali tu prawka na traktory (mialem w polskim taka kategorie)
nie placze z tego powodu

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 wrz 2008 19:38 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

sorki za naiwnych pytan ciag dalszy ;) czy dla polskiej policji to nie dziwne bedzie jak sie wylegitymuje szwajcarskim prawkiem skoro jestem obywatelem RP?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1