Drugi profil,wyplata pieniedzy

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
gregoire
Przygodny Gość
Przygodny Gość
Gadu: 0

Drugi profil,wyplata pieniedzy

Post autor: gregoire » 18 gru 2013, 12:48

Witam serdecznie.Mam pytanie.Chcalbym definitywnie wyjechac ze Szwajcarii.Czy instnieje sposob na wyplacenie pieniedzy z drugiego profilu?Zgory dziekuje za odp.Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Re: Drugi profil,wyplata pieniedzy

Post autor: Aga1979 » 18 gru 2013, 13:17

tak
zakladam ze pytajac o drugi profil, masz na mysli drugi filar, pensionkasse?
przypraszam ,ze czesciowo po angielsku, ale tak mnie tlumaczono.
w 2007 roku nastapily zmiany, nie mozna juz wyciagnac calej pensionkasse tylko czesc okreslona jako non-compulsory part.
tu jest link, mozna tez zadzwonic.
http://www.zentralstelle.ch/xml_3/inter ... 51/f61.cfm

duze znaczenie ma kraj do ktorego wyjezdzasz.

tu informacjie przy wyjezdzie do Polski
http://www.verbindungsstelle.ch/documen ... len_dt.pdf

najlepiej skontaktowac sie ze swoja pensionkasse, czy gdziekolwiek te pieniazki sa odkladane i zapytac co jest z tego nie compulsory, oni powinni Ci podac dokladna sume, ktore bedziesz mogl uzyskac w gotowce

gregoire
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: gregoire » 18 gru 2013, 15:32

Diekuje Agniesiu za odpowiedz.Fajnego masz pieska.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 18 gru 2013, 17:07

gregoire pisze:Diekuje Agniesiu za odpowiedz.Fajnego masz pieska.
prosze bardzo;)

a ten piesek to ma prawie 50kg i sile czolgu :wink:

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 18 gru 2013, 23:19

Aga1979 pisze:tak
zakladam ze pytajac o drugi profil, masz na mysli drugi filar, pensionkasse?
przypraszam ,ze czesciowo po angielsku, ale tak mnie tlumaczono.
w 2007 roku nastapily zmiany, nie mozna juz wyciagnac calej pensionkasse tylko czesc okreslona jako non-compulsory part.
tu jest link, mozna tez zadzwonic.

duze znaczenie ma kraj do ktorego wyjezdzasz.

tu informacjie przy wyjezdzie do Polski
http://www.verbindungsstelle.ch/documen ... len_dt.pdf

najlepiej skontaktowac sie ze swoja pensionkasse, czy gdziekolwiek te pieniazki sa odkladane i zapytac co jest z tego nie compulsory, oni powinni Ci podac dokladna sume, ktore bedziesz mogl uzyskac w gotowce
Przytoczylas bardzo dobre linki, tylko jeszcze trzeba je prawidlowo odczytac. Nie wiem jak z Twoim angielskim, ale w wersji niemieckiej ( wystarczy kliknac symbol flagi w prawym gornym rogu ) jest napisane, ze w zasadzie podstawowym warunkiem wyplaty pelnej kwoty BVG ( a nie tylko czesci ponadobligatoryjnej - non-compulsory, albo po niemiecku überobligatorisch, czyli wplat dodatkowych i zyskow wypracowanych przez Pensionskasse ) przy definitywnym opuszczeniu Szwajcarii i przeprowadzce do Polski, jest niezgloszenie do ZUS-u w ciagu 3 miesiecy po opuszczeniu Szwajcarii. Pensionskasse, przed wyplata, wystapi do ZUS-u o taka informacje. Co wiecej, wystapi rowniez o informacje do centrali zbiorczej drugiego filaru w Zurüchu, czy nie leza tam na koncie jakies zalegle skladki, ktorymi nie zadysponowano.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 18 gru 2013, 23:59

Bogwar, na chwile obecna, wracajac do Polski nie ma mozliwosci uzyskania calej kwoty BVG. potwierdzone bezposrednio u zrodla.

Natomiast nie wiem czy jak kupisz dom lub otworzysz business w Polsce to bedzie to potraktowane analogicznie do sytuacji w Szwajcarii, bo tylko w takim wypadku mozna zyjac w Szwajcarii wyciagnac pensionkasse przed uzyskaniem stosownego wieku emerytalnego.

co jest wazne moze dla Gregorie, czesc obligatoryjna BVG nie zostanie przelana na konto ZUS's tylko pozostanie w Szwajcarii, i bedzie dostepna najwczesniej 5 lat przed emerytura, podobnie jak AHV,
przepraszam, ze nie posluguje sie odpowiednim slownictwem, ale jak juz wspomnialam udzielono mi informacji w jezyku angielskim, i w takim jezyku moge wytlumaczyc co mi pani z Berna wytlumaczyla;) natomiast dla mnie wszystko co zwiazane z ZUS'em to chinszczyzna;)

naprawde najprosciej zadzwonic i dowiedziec sie jaka suma moze zostac wyplacona w konkretnym przypadku

i chyba byl juz kiedys watek na ten temat, moze ktos bardziej fachowo to wyjasni:)

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 gru 2013, 00:45

Nie wiem co nazywasz " zrodlem ", bo jesli to informacja pani referentki z Pensionskasse, to niekoniecznie moze byc prawdziwa. Co do kompetencji zwyklych urzednikow w Szwajcarii ( zreszta w Polsce tez ) w kwestiach nie potwierdzonych na pismie, mam duza rezerwe. Ja opieram sie na podanych przez Ciebie linkach, gdzie jest czarno na bialym napisane, jakie warunki musza byc spelnione, zeby uzyskac pelna wyplate z 2 filara, co zreszta ktos juz wczesniej na forum potwierdzil. Przestudiuje jeszcze ustawe na ten temat, ale mysle, ze te linki sa esencja z tej ustawy.
Zaden filar nie zostanie przelany do ZUS-u. Przynajmniej wg przepisow na chwile obecna.
BVG, jesli sie mieszka w Szwajcarii lub po wyprowadzce podlega sie obligatoryjnemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w kraju zamieszkania ( dotyczy krajow UE i EFTA ), rzeczywiscie moze byc wyplacony najwczesniej 5 lat przed osiagnieciem wieku emerytalnego, AHV nie. W ogole nie ma mozliwosci jednorazowej wyplaty AHV. Nie wiem skad masz takie dane.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 19 gru 2013, 08:52

Bogwar, tak na marginesie, bo juz w kilku watkach chcialam to napisac, to uwazam ze jestes naprawde niezastapiony na tym forum :D

sama pracuje w regulacjach prawnych, tylko troche inna para kaloszy, oczywscie nie polegalabym tylko i wylacznie na informacji pani z pensionkasse:)

Poniewaz rozwazam powrot do Polski to temat walkuje juz od 2 miesiecy.
te infomracje mam pezposrednio z Zentralstelle 2. Säule czy jak to sie tam zwie:)
potwierdzone przez kolejnego madrego pana ktory zajmuje sie doradztwem finansowym.

maly edit
ale jak znajdziesz cos ciekawego to rowniez bardzo prosze o info, bo w kazdym przepisie sa luki a jesli chodzi o pensionkasse to nawet kilka i mozliwe, ze mozna znalezc jeszcze nastepne

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 21 gru 2013, 14:03

Aga1979 pisze:Bogwar, tak na marginesie, bo juz w kilku watkach chcialam to napisac, to uwazam ze jestes naprawde niezastapiony na tym forum :D
Dziekuje, bardzo mi milo. Staram sie jak moge a przy okazji sam sie ucze. Wiem jednoczesnie, ze nie ma ludzi niezastapionych. :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 21 gru 2013, 14:17

Aga1979 pisze: maly edit
ale jak znajdziesz cos ciekawego to rowniez bardzo prosze o info, bo w kazdym przepisie sa luki a jesli chodzi o pensionkasse to nawet kilka i mozliwe, ze mozna znalezc jeszcze nastepne

Przejrzalem, na razie pobieznie, ustawe ( przed swietami nie mam niestety czasu na dokladniejsza analize, a ustawa jest dluuuuga ) i wyglada na to, ze rzeczywiscie jest tu chyba luka prawna. Racje moga miec zarowno Twoje zrodla jak i osoby, ktore po definitywnym powrocie do Polski 2 filar wyplacily ( ktos pisal o tym na forum ). Jak przeanalizuje ustawe, rozporzadzenie i objasnienia zdam raport. A tymczasem wszystkiego najlepszego z okazji Swiat Bozego Narodzenia dla Ciebie i wszystkich Forumowicz/ow/ek, kto/rzy/re zajrza do tego watku. :D :D :D

zachil
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: zachil » 12 lut 2014, 12:31

Witam wszystkich!
Nawiązując do w/w wątku wiem że pieniądze z drugiego filara (np. BVG) można w całości odzyskać przez prawnika w Szwajcarii!!!

set
Rezydent
Rezydent

Post autor: set » 12 lut 2014, 13:27

A cos wiecej? I jak rozumiem pierwszy filar jest przelewany do ZUS?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 12 lut 2014, 22:22

zachil pisze:Witam wszystkich!
Nawiązując do w/w wątku wiem że pieniądze z drugiego filara (np. BVG) można w całości odzyskać przez prawnika w Szwajcarii!!!
A masz za duzo pieniedzy, zeby sie dzielic z prawnikiem ? Co znaczy odzyskac w calosci ? Ty pracujac wplacasz swoja obligatoryjna czesc, pracodawca ( uczciwy ) dodaje drugie tyle, z tego sa potracane skladki na obligatoryjne ubezpieczenia, tzn. od inwalidztwa, smierci, osierocenia dzieci itp. Reszte Pensionskasse inwestuje i stara sie osiagnac zyski w wysokosci minimalnej stopy wzrostu, ktora ostatnio zostala podniesiona z 1,5 % na 1,75 % w skali roku ( tak jak w polskich OFE, jesli chodzi o zasade, nie o minimalne stopy wzrostu ). Jesli przebywasz w Szwajcarii, nie wyplacisz tego do ukonczenia min. 60 roku zycia. Jesli opuszczasz szwajcarskie Eldorado na stale, zglaszasz to w Pensionskasse, podajac ewentualne konto do przelewu, wracasz do Polski, przez minimum 3 miesiace nie dajesz sie zarejestrowac w ZUSie ( ale uwaga , bo nie jestes nigdzie ubezpieczony, a w razie choroby czy wypadku cale BVG moze nie starczyc na pokrycie kosztow ), w tym czasie Pensionskasse sprawdza czy podlegasz obowiazkowemu ubezpieczeniu w kraju wyjazdu z wynikiem negatywnym ( jesli nijak Cie nie ma zarejestrowanego w ZUSie ) i przelewa Ci pieniadze na podane konto. Tak to wyglada wg przepisow.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 12 lut 2014, 22:41

set pisze:A cos wiecej? I jak rozumiem pierwszy filar jest przelewany do ZUS?
Nie, pierwszy filar cierpliwie czeka az osiagniesz wiek emerytalny ( aktualnie 65 lat dla mezczyzn i chyba 62 lata dla kobiet ) i wtedy oddaje sie Tobie w ratach miesiecznych, ktore z grubsza wynosza okolo 0,5%-0,6% miesiecznie tego, co masz uzbierane na koncie AHV z uwzglednieniem potracanych skladek na ubezpieczenie od inwalidztwa, smierci, osierocenia dzieci, owdowienia wspolmalzonka itd., podobnie jak w drugim filarze, czyli BVG, ( a konkretnie, na konto AHV odklada sie 8,4 % pensji brutto, lacznie juz z obligatoryjna czescia pracodawcy 5,15 % + 5.15% - skladki ) oraz oszalamiajacych zyskow z inwestycji przede wszystkim w szwajcarskie papiery dluzne z oprocentowaniem.....no nie wazne, w kazdym razie niewielkim.
A powaznie, co nie znaczy, ze przytoczone liczby sa zartem, wg obecnych przepisow szwajcarskich ( na szczescie ) nie ma mozliwosci przelania ani do ZUS pierwszego filara, ani do OFE drugiego.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 13 lut 2014, 09:00

bogwar pisze:
set pisze:A cos wiecej? I jak rozumiem pierwszy filar jest przelewany do ZUS?
Nie, pierwszy filar cierpliwie czeka az osiagniesz wiek emerytalny ( aktualnie 65 lat dla mezczyzn i chyba 62 lata dla kobiet ) i wtedy oddaje sie Tobie w ratach miesiecznych, ktore z grubsza wynosza okolo 0,5%-0,6% miesiecznie tego, co masz uzbierane na koncie AHV z uwzglednieniem potracanych skladek na ubezpieczenie od inwalidztwa, smierci, osierocenia dzieci, owdowienia wspolmalzonka itd., podobnie jak w drugim filarze, czyli BVG, ( a konkretnie, na konto AHV odklada sie 8,4 % pensji brutto, lacznie juz z obligatoryjna czescia pracodawcy 5,15 % + 5.15% - skladki ) oraz oszalamiajacych zyskow z inwestycji przede wszystkim w szwajcarskie papiery dluzne z oprocentowaniem.....no nie wazne, w kazdym razie niewielkim.
A powaznie, co nie znaczy, ze przytoczone liczby sa zartem, wg obecnych przepisow szwajcarskich ( na szczescie ) nie ma mozliwosci przelania ani do ZUS pierwszego filara, ani do OFE drugiego.
z drugiego jest mozliwe uzyskanie pewnej czesci w gotowce, okreslanej (w uproszczeniu) jako nieobligatoryjne.
to mniej wiecej kwota ktora na naszym rocznym podliczeniu BVG w ogolnych "gesetzliche werte" jest okreslana jako Antrag BVG.
to sie pewnie jakos ladnie nazywa po polsku i niemiecku, podaje W UPROSZCZENIU, na ktory numerek patrzec na wyciagu.
tylko trzeba jeszcze uwzglednic podatek, nie mam pojecia ile.

set
Rezydent
Rezydent

Post autor: set » 13 lut 2014, 12:14

Juz gdzies pisalam, ze pani w oddziale ZUS od rozliczen miedzynarodowych mowila mi, ze maja umowe ze Szwajcaria i skladki przelewane sa do ZUS. Jakie dokladnie, nie dopytywalam sie. Dobrze by bylo zeby w koncu napisal ktos, kto wrocil i odzyskal/nie odzyskal skladki.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 13 lut 2014, 13:27

set pisze:Juz gdzies pisalam, ze pani w oddziale ZUS od rozliczen miedzynarodowych mowila mi, ze maja umowe ze Szwajcaria i skladki przelewane sa do ZUS. Jakie dokladnie, nie dopytywalam sie. Dobrze by bylo zeby w koncu napisal ktos, kto wrocil i odzyskal/nie odzyskal skladki.
To sie odnosi do BVG, AHV, zostaje
zobacz tu:

http://www.zentralstelle.ch/xml_2/internet/de/intro.cfm

z tym, ze to wszystko opiera sie na umowie z EU o "wolnej migracji", co 4 dni tem Szwajcarzy z hukiem zakonczyli :mrgreen:

Der Sicherheitsfonds BVG ist die Verbindungsstelle der Schweiz mit den Mitgliedsländern der EU und EFTA für den Bereich berufliche Vorsorge.

set
Rezydent
Rezydent

Post autor: set » 13 lut 2014, 14:05

O, to moze i umowa z ZUS im wygasnie. Dzieki za link, widze ze nawet angielski jest do wyboru, super.

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 13 lut 2014, 15:40

set pisze:O, to moze i umowa z ZUS im wygasnie. Dzieki za link, widze ze nawet angielski jest do wyboru, super.
wiesz co, mi powiedzieli ze do ZUS'u rowniez z 2 filaru nic nie wysla, moge wybrac ta nieobligatoryjna czesc reszta pensionkasse zostanie w Szwajcarii

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 14 lut 2014, 00:43

set pisze:Juz gdzies pisalam, ze pani w oddziale ZUS od rozliczen miedzynarodowych mowila mi, ze maja umowe ze Szwajcaria i skladki przelewane sa do ZUS. Jakie dokladnie, nie dopytywalam sie. Dobrze by bylo zeby w koncu napisal ktos, kto wrocil i odzyskal/nie odzyskal skladki.
Pani pewnie by chciala lub czegos nie doczytala. Wg obecnych przepisow szwajcarskich, tak jak potwierdzila Aga, nie ma opcji przelania skladek do ZUS w przypadku definitywnego opuszczenia Szwajcarii. Z zadnego filara. Procedura mozliwosci wyplaty 2 filara, czyli BVG, jest opisana dokladnie w linkach przytoczonych przez Age. Ja to pokrotce opisalem, z mala poprawka, ze ZUS sprawdza dopiero po 3 miesiacach, od wymeldowania sie w CH lub zaprzestania pracy, na wyrywkowo wybrany dzien, czy jestesmy zgloszeni do ubezpieczen spolecznych, czyli czy im w tym momencie podlegamy. Jesli wynik jest negatywny tzn. nie ma nas zarejestrowanych w ZUSie, daje odpowiedz szwajcarskiemu funduszowi zabezpieczen ( bo on o to do ZUSu wystepuje ), ktory powiadamia Pensionskasse i nas o wyniku kontroli i wtedy Pensionskasse ma zielone swiatlo do wyplaty. Ta cala procedura trwa kilka miesiecy.
Oczywiscie na samym poczatku procedury trzeba wypelnic odpowiedni wniosek, bo bez naszej inicjatywy w postaci wniosku o wyplate nic sie nie zadzieje.

set
Rezydent
Rezydent

Post autor: set » 14 lut 2014, 07:40

No to bardzo mnie to cieszy. Ale zeby sie upewnic, czy dobrze rozumiem, po wyjezdzie na stale ze Szwajcarii mozna odzyskac nieobligatoryjna czesc drugiego filaru, a pierwszy filar i obligatoryjna czesc drugiego zostaja w Szwajcarii do czasu osiagniecia odpowiedniego wieku?

Awatar użytkownika
Aga1979
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aga1979 » 14 lut 2014, 08:32

set pisze:No to bardzo mnie to cieszy. Ale zeby sie upewnic, czy dobrze rozumiem, po wyjezdzie na stale ze Szwajcarii mozna odzyskac nieobligatoryjna czesc drugiego filaru, a pierwszy filar i obligatoryjna czesc drugiego zostaja w Szwajcarii do czasu osiagniecia odpowiedniego wieku?
tak jest na dzien dzisiejszy:)
a zmieniono to w 2007 roku, wczesniej mozna bylo wyplacac cala kwote BVG przy wyjezdzie, nie jestem pewna AHV. Kiedy Szwajcaria podpisala umowe o "free people migration" uzyskala automatycznie prawo to "przechowania" obligatoryjnej czesci BVG. Teraz sie chce z umowy wypisac, wiec analogicznie, chlopaki beda musieli rowniez to zmienic, chyba, ze zdolaja sie wykrecic, sprytnie skonstruowanym aneksem;)

shaque
Domownik
Domownik

Post autor: shaque » 14 lut 2014, 09:49

ech, żeby tak można było wypłacić z Polski część pieniędzy z któregoś filaru... Czy prawo unijne nie przewiduje takiej możliwości przy wyprowadzce poza EU ?

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 14 lut 2014, 12:22

set pisze:No to bardzo mnie to cieszy. Ale zeby sie upewnic, czy dobrze rozumiem, po wyjezdzie na stale ze Szwajcarii mozna odzyskac nieobligatoryjna czesc drugiego filaru, a pierwszy filar i obligatoryjna czesc drugiego zostaja w Szwajcarii do czasu osiagniecia odpowiedniego wieku?
No wlasnie caly czas walkuje, ze dotyczy to czesci obligatoryjnej BVG. Czesc ponadobligatoryjna mozna wyplacic na dzien dobry przy definitywnym opuszczeniu Szwajcarii. W linkach podanych przez Age jest to czarno na bialym napisane, w kilku jezykach. Jezyk mozna zmienic klikajac w ikone flagi w prawym gornym rogu.
Innym sposobem wyciagniecia calego BVG jest inwestycja w nieruchomosc, rowniez w Polsce. Warunkiem jest, zeby to byla nieruchomosc kupowana dla wlasnych potrzeb a nie np. na wynajem. W tym przypadku nie trzeba sie ze Szwajcarii wyprowadzac.
Pierwszego filara nijak nie mozna ugryzc az do osiagniecia wieku emerytalnego. Moze to i dobrze, bo bysmy wszystko przehulali i na starosc chodzili po prosbie. :lol:
Tak jest w kazdym razie na ten moment. Co bedzie w przyszlosci, zycie pokaze.

andziulek0
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: andziulek0 » 15 paź 2014, 14:45

Witam mam pytanie czy składki na BVG są obowiązkowe , czy można z tego zrezygnować ?

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 15 paź 2014, 15:15

tak...
nie mozna...

mozna za to poczytac watek i odczytac to w nim...

andziulek0
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: andziulek0 » 15 paź 2014, 17:08

godzilla pisze:tak...
nie mozna...

Tak zapoznałam się z wątkiem pisze że można zrezygnować jak się opuszcza CH. Ale ja mam pytanie czy można zrezygnować od tak bo się np nie chce płacić tego 2 filaru . :)

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 22 paź 2014, 21:50

andziulek0 pisze:
nie mozna...

Tak zapoznałam się z wątkiem pisze że można zrezygnować jak się opuszcza CH. Ale ja mam pytanie czy można zrezygnować od tak bo się np nie chce płacić tego 2 filaru . :)
godzilla pisze: nie mozna...

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 23 paź 2014, 22:52

bogwar pisze:
andziulek0 pisze:
nie mozna...

godzilla pisze: nie mozna...
Dokladnie skladki na BVG trzeba placic dopiero po przekroczeniu rocznego dochodu w wysokosci ok. 21 000 CHF, czyli miesiecznie od nadwyzki ponad ok. 1750 CHF.

Awatar użytkownika
odrobinka_lesna
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: odrobinka_lesna » 18 lis 2017, 15:48

A do jakiego kraju należy wyjechac zeby odzyskac II filar najbliżej Polski?
A w mojej głowie wciąż płonie ogień

Awatar użytkownika
odrobinka_lesna
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: odrobinka_lesna » 18 lis 2017, 15:52

I czy dalej wystarczy nie zarejestrować się w ZuS przez trzy miesiące żeby go odzyskać? Czy jeśli ja nie pracowałam w Szwajcarii a mąż pracował i miał płacony II filar to jeśli ja otworzę działalność w Polsce albo zatrudnię się tam to nie mogę ubezpieczyć męża na mnie w Zusie również czy to też sprawdzą? W sumie cieszy mnie fakt że na Zus nie przelewają tylko ztarzymują w Szwajcarii.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 18 lis 2017, 20:42

odrobinka_lesna pisze:
18 lis 2017, 15:48
Na Bialorus, Ukraine, do Obwodu kaliningradzkiego ( lub w ogole do Rosji ),a nieco dalej po zakonczonym Brexicie do Wielkiej Brytanii ( ale tam to wtedy z pewnoscia nie bedzie to juz takie proste :( ). W kazdym przypadku oczywiscie nie na wycieczke, tylko na pobyt z adresem i pewnie dokumentem uprawniajacym do pobytu. :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 18 lis 2017, 20:50

odrobinka_lesna pisze:
18 lis 2017, 15:52
I czy dalej wystarczy nie zarejestrować się w ZuS przez trzy miesiące żeby go odzyskać? Czy jeśli ja nie pracowałam w Szwajcarii a mąż pracował i miał płacony II filar to jeśli ja otworzę działalność w Polsce albo zatrudnię się tam to nie mogę ubezpieczyć męża na mnie w Zusie również czy to też sprawdzą? W sumie cieszy mnie fakt że na Zus nie przelewają tylko ztarzymują w Szwajcarii.
Nic mi nie wiadomo, zeby sie cos w temacie zmienilo.
Sprawdza czy maz jest zarejestrowany w ZUSie, a skoro go zarejestrujesz ( przeciez nie bedzie figurowal w rejestrach jako Ty tylko jako on ) to bedzie zarejestrowany i bedzie podlegal ubezpieczeniom spolecznym niezaleznie czy placonym przez siebie czy przez Ciebie. :(
Tak w kazdym razie podpowiada logika, ale mozesz sprobowac. :D

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 18 lis 2017, 21:34

bogwar pisze:
18 lis 2017, 20:42
odrobinka_lesna pisze:
18 lis 2017, 15:48
Na Bialorus, Ukraine, do Obwodu kaliningradzkiego ( lub w ogole do Rosji ),a nieco dalej po zakonczonym Brexicie do Wielkiej Brytanii ( ale tam to wtedy z pewnoscia nie bedzie to juz takie proste :( ). W kazdym przypadku oczywiscie nie na wycieczke, tylko na pobyt z adresem i pewnie dokumentem uprawniajacym do pobytu. :D
Mozna tez wziac pod uwage kraje balkanskie nie nalezace do UE/EFTA, czyli Serbia, Albania, Czarnogora, Kosowo itd., albo np, Andora, Monako, Watykan, San Marino. Wbrew pozorom wybor jest calkiem spory. :D :D

Awatar użytkownika
odrobinka_lesna
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: odrobinka_lesna » 18 lis 2017, 22:40

Ok. A jeżeli ja zarejestruję działalność albo pójdę do pracy w Polsce? Czy to nie będzie miało wpływu na odzyskanie BVG przez męża? Czy w ogóle żadne z nas nie może figurować w ZUS. Przyznam że gotówka by się nam przydała na inwestycje w Polsce...Ja w Szwajcarii nie pracowałam i nie mam czego wyciągać. Informacje znalezione w internecie potwierdzają Twoją @Bogwar wykładnię że wystarczy nie być ubezpieczonym w ZUS. A jeśli ubezpieczę męża prywatnie zdrowotnie i wypadkowo w Polsce nie korzystając z państwowych molochów wcale? Ja osobiście nie wierzę że moje pokolenie będzie miało emeryturę na godnym poziomie.
Tu w tym linku o ile go dobrze rozumiem potwierdza się Twoja wersja że do wybrania jest możliwe całe BVG:
http://www.chaeis.net/fr/clp-comptes-de ... anger.html
Ostatnio zmieniony 18 lis 2017, 22:49 przez odrobinka_lesna, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
odrobinka_lesna
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: odrobinka_lesna » 18 lis 2017, 22:47

Aha i ile trzeba przebywać w takim kraju ościennym typu Ukraina czy Białoruś? bo to chyba byłoby możliwe...

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 18 lis 2017, 23:14

odrobinka_lesna pisze:
18 lis 2017, 22:40
Ok. A jeżeli ja zarejestruję działalność albo pójdę do pracy w Polsce? Czy to nie będzie miało wpływu na odzyskanie BVG przez męża? Czy w ogóle żadne z nas nie może figurować w ZUS. Przyznam że gotówka by się nam przydała na inwestycje w Polsce...Ja w Szwajcarii nie pracowałam i nie mam czego wyciągać. Informacje znalezione w internecie potwierdzają Twoją @Bogwar wykładnię że wystarczy nie być ubezpieczonym w ZUS. A jeśli ubezpieczę męża prywatnie zdrowotnie i wypadkowo w Polsce nie korzystając z państwowych molochów wcale? Ja osobiście nie wierzę że moje pokolenie będzie miało emeryturę na godnym poziomie.
Tu w tym linku o ile go dobrze rozumiem potwierdza się Twoja wersja że do wybrania jest możliwe całe BVG:
http://www.chaeis.net/fr/clp-comptes-de ... anger.html
Odrobinko_lesna ( swoja droga bardzo sympatyczny nick :D ), sprawa dotyczy przeciez Twojego meza. Co Ty zrobisz ze swoja kariera zawodowa nie ma tu najmniejszego znaczenia, tzn. ma oczywiscie dla Ciebie i tu zycze Ci jak najbardziej powodzenia :D Jesli ubezpieczysz meza ( lub zalozycie, ze przez 3 miesiace nie ma prawa chorowac, ani miec wypadku :mrgreen: ) prywatnie, czyli nie pojawi sie w rejestrach ZUSu, powinien dostac ( wg oficjalnych przepisow, a jesli odmowia beda musieli podac podstawe odmowy ) zwrot calego BVG. Ubezpiecz go jednak dobrze na te 3 miesiace, bo ......no dobra, nie chce tu byc zlym prorokiem. :( :( Bedziesz musiala jedynie jako malzonka podpisac zgode na wyplate pelnego BVG na konto meza, bo tak naprawde wg przepisow, polowa nalezy do Ciebie. :D Nie wiem czy Twoj maz o tym wie ? :D :lol: No ale chyba w Waszym przypadku to tylko formalnosc. :D
Pozdrawiam. :D
Ostatnio zmieniony 18 lis 2017, 23:27 przez bogwar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 18 lis 2017, 23:26

odrobinka_lesna pisze:
18 lis 2017, 22:47
Aha i ile trzeba przebywać w takim kraju ościennym typu Ukraina czy Białoruś? bo to chyba byłoby możliwe...
No przeciez w przepisach jest mowa o 3 miesiacach. Wystarczy przeciez, ze nie ma Twojego meza w ZUSie przez te max 3 miesiace, dostaje kase na konto, a potem hulaj dusza. Ma go nie byc w ZUSie, 3 miesiace. Byc moze bedzie musial zadeklarowac kraj, do ktorego wyjezdza, ale nie sadze, zeby ktos to kontrolowal ( glowy jednak nie dam ). 3 miesiece to jednak konkretny okres czasu.

Awatar użytkownika
odrobinka_lesna
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: odrobinka_lesna » 19 lis 2017, 00:30

Bardzo ci dziękuję @Bogwar. Wolę czasem dopytać bo często zdarzało mi się przejechać na oczekiwaniu że coś powinno być tak jak myślę a nie było. Bardzo się cieszę że wracam do Polski. Kasa się przyda jak najbardziej. I w sumie dobrze że da się ją odzyskać. Mam nadzieję że się uda, Podrawiam

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lis 2017, 01:19

odrobinka_lesna pisze:
19 lis 2017, 00:30
Bardzo ci dziękuję @Bogwar. Wolę czasem dopytać bo często zdarzało mi się przejechać na oczekiwaniu że coś powinno być tak jak myślę a nie było. Bardzo się cieszę że wracam do Polski. Kasa się przyda jak najbardziej. I w sumie dobrze że da się ją odzyskać. Mam nadzieję że się uda, Podrawiam
Odrobinko_lesna w przepisach niestety nie jest tak, jak Ty myslisz, ale tak, jak w nich jest. Jesli Twoj maz spelni warunki przewidziane przepisami, nie przejedziesz sie na oczekiwaniach. Bo przepisow NIKT nie podwazy. Jesli jakis urzad szwajcarski stanie mimo to okoniem, daj znac. Bedziemy walczyc. :D
W urzedach tez pracuja ludzie. Nie wszyscy maja pelna wiedze. Ja tez nie. :mrgreen: Jesli jednak mnie przekonaja, chetnie sie naucze.
Nikt nie jest doskonaly.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 19 lis 2017, 13:11

bogwar pisze:
18 lis 2017, 23:26
3 miesiece to jednak konkretny okres czasu.
Tzn. max 3 miesiace. W takim terminie Pensionskasse wysle zapytanie do ZUSu. Moze to byc oczywiscie wczesniej, a byc moze w ogole go nie wysle. Jesli dostanie pieniadze na konto, to bedzie oznaczalo, ze takie zapytanie juz mialo miejsce i przeciez powtarzac go nie beda, albo uwierzyli na slowo. :D
Pozdr. :D

Odpowiedz