Polacy w Szwajcarii

(Forum of Polish Community in Switzerland)
Teraz jest Cz 30 paź 2014 19:57

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt 05 lis 2013 10:46 
Bywalec
Bywalec

Czy wie ktoś coś o ubezpieczeniach które obejmują kaucje za mieszkanie. Dokładnie chodzi mi o to czy jest coś takiego, że można odprowadzać jakąś kwotę w ubezpieczalni zamiast wpłacania kaucji przy wynajmowaniu mieszkania. Podobno jest jakaś możliwość.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 10:56 
Domownik
Domownik

Gadu: 0
Moto napisał(a):
Czy wie ktoś coś o ubezpieczeniach które obejmują kaucje za mieszkanie. Dokładnie chodzi mi o to czy jest coś takiego, że można odprowadzać jakąś kwotę w ubezpieczalni zamiast wpłacania kaucji przy wynajmowaniu mieszkania. Podobno jest jakaś możliwość.

Jest, np. [url]swisscaution.ch[/url]. Natomiast wielu wynajmujacych takiego sposobu nie akceptuje. Pamietaj tez, ze w przypadku ubezpieczenia, pieniadze sa stracone!

Co do samej kaucji, jej wysokosc mozna zwykle negocjowac lub umowic sie na pozniejsza wplate.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 10:58 
Domownik
Domownik

tlen: ca 3.5l
Jest i przy ostatnim mieszkaniu tez sie nad tym zastanawialem. Ale po przeczytaniu wszystkich informacji nie polecal bym tego rozwazania. Bardziej oplaca sie normalny kredyt wziac.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 13:39 
Rezydent
Rezydent

Gräg napisał(a):
Jest i przy ostatnim mieszkaniu tez sie nad tym zastanawialem. Ale po przeczytaniu wszystkich informacji nie polecal bym tego rozwazania. Bardziej oplaca sie normalny kredyt wziac.

boze, widzisz i nie grzmisz :roll:

Mota jak masz pieniazki to plac gotowka jak nie masz bierz swiss caution.
znam mnostwo ludzi ktorzy tak robia, ostatnio zreszta sama tak placilam, bo nie chcialam topic gotowki.
Z reguly osoby prywatne nie zgadzaja sie na swiss caution, firmy wynajmujace nie maja nic przeciwko.
jest to wydatek rzedu ca 200-300 CHF rocznie i masz z glowy.
Czesto zdarzaja sie opoznienia przy wyplacie kaucji, problemy zwlaszcza z osobami prywatnymi. jest to szczegolnie uciazliwe jezeli mamy juz nowe mieszkanie gdzie trzeba wplacic nowa kaucje a pieniedzy ciagle nie dostalismy za poprzednia. przy swiss cation masz to w plecach.
...tak w wielkim uproszczeniu :mrgreen:
@ Grag:
jak krowce na granicy :mrgreen:
kredyt: bierzesz pieniazki z banku, i splacasz, wlacznie z odsetkami.
kaution, wsadzasz na konto wskazane przez osobe/firmy wynajmujaca, jak nie rozwalisz mieszkania, dostajesz z powrotem czesto z procentem.
widzisz roznice?
czlowieku, czy ty w ogole kiedys cos wynajmowales w tym kraju????

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 14:28 
Domownik
Domownik

"wsadzasz" jak masz. Ale nie kazdy moze zaplacic 3,5 tysiaca kaucji, 1,5 tysiaca czynszu i przeprowadzki na raz.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 14:35 
Rezydent
Rezydent

Gräg napisał(a):
"wsadzasz" ja masz. Ale nie kazdy moze zaplacic 3,5 tysiaca kaucji, 1,5 tysiaca czynszu i przeprowadzki na raz.

Grag, masz niemiecki znaczek w nicku, moze wsadz to co napisalam do google translate i przetlumacz na niemiecki, angielski, chinski etc
albo sprobuj przeczytac raz jeszcze, ze zrozumieniem

powodzenia :mrgreen:

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 14:38 
Moderator
Moderator

Gräg napisał(a):
"wsadzasz" jak masz. Ale nie kazdy moze zaplacic 3,5 tysiaca kaucji, 1,5 tysiaca czynszu i przeprowadzki na raz.

no i wtedy wlasnie "pomaga" swisscaution*. tyle tylko, ze nie kazdy lubi placic te kilkaset chf co roku za "nic".
z drugiej strony nie kazdy tez lubi miec swoje kilka tysiecy na martwym koncie przez X lat.

* swisscaution (jak i podobne firmy, bo to nie jedyna, choc chyba najwieksza) "wyklada" za delikwenta pieniazki na kaucje w zamian dostajac za to prowizje. prowizja wynosi w pierwszym roku iles-tam-stala-cena (nie pamietam, ale mozna sobie wygooglac i sprawdzic) plus % od kaucji. w kazdym kolejnym roku % kaucji. zakladajac, ze mieszka sie 10lat - moze sie niezla kwota "za nic" uzbierac...

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 14:42 
Moderator
Moderator

Aga1979 napisał(a):
jest to wydatek rzedu ca 200-300 CHF rocznie i masz z glowy.

kwota jest % od kaucji. okolo 300chf bedzie przy ca 5000 kaucji. wlasnie sprawdzilam. jest na stronie swisscaution latwy kalkulator - 2 sekundy zajmuje ;-)

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 14:44 
Domownik
Domownik

Sorry nie bede tego przetlumaczal. http://www.mieterverband.ch/fileadmin/alle/Dokumente/Mieterinnentipps/MT_Merkblatt_Mietzinsdepot_aktuell.pdf

Ale jako "krowka na granicy" mam wrazenie ze Mieterverband troszeczke sie na tym zna.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 14:56 
Rezydent
Rezydent

poddaje sie :mrgreen:

pozostaje miec nadzieje, ze zanim ktos skorzysta z twojej blyskotliwej rady co by wziac kredyt na zapalcenie depozytu to pomysli przez chwilke, poczyta, moze zapyta o zdanie kogos bardziej doswiadczonego.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 15:08 
Domownik
Domownik

Aga1979 napisał(a):

pozostaje miec nadzieje, ze zanim ktos skorzysta z twojej blyskotliwej rady co by wziac kredyt na zapalcenie depozytu to pomysli przez chwilke, poczyta, moze zapyta o zdanie kogos bardziej doswiadczonego.

A wiec po przeczytaniu tej publikacji, dalej uwazasz ze twoja "bezwzgledna" krytyka mojego zdania na ten temat, jest uzasadniona.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 15:11 
Moderator
Moderator

a nie prosciej policzyc?

wezmy te przykladowe 5'000 kaucji i 5 lat wynajmu.

opcja 1. wkladamy 5'000 na zamrozone konto "kaucyjne" - zyskujemy - nic (odsetki bankowe pomijam, bo to grosze sa), tracimy - nic (poza moze plynnoscia finansowa ;-) )
opcja 2. bierzemy 5'000 kredytu i dalej opcja 1. zyskujemy - nic, tracimy - odsetki od 5'000 kredytu - ile to moze byc, ktos bral kredy na tyle?
opcja 3. korzystamy ze swisscaution, czy innego takiego. zyskujemy - te 5'000, ktorych nie wydalismy i mozemy zainwestowac. tracimy - 300chf*5 lat = 1500chf

teraz pytanie - umiesz zainwestowac 5'000 zeby dalo ci wiecej niz 1'500 w ciagu pieciu lat? to decyduj sie na swisscaution. proste? proste :-)
nie umiesz, nie chcesz, boisz sie inwestowac - stracisz tylko 1'500chf (to juz lepiej chyba wziac ten kredyt wtedy, o ile odsetki do splacenia bylyby nizsze...)

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 15:34 
Rezydent
Rezydent

Gräg napisał(a):
Aga1979 napisał(a):

A wiec po przeczytaniu tej publikacji, dalej uwazasz ze twoja "bezwzgledna" krytyka mojego zdania na ten temat, jest uzasadniona.

jakby to powiedziec, twoje zdanie to ja "skrytykowalam" kilka postow powyzej :mrgreen:

teraz to mi przychodzi do glowy krytyka pewnych ogolnych zdolnosci, ale nie wiem jak to napisac zeby mi alty bana nie dala :mrgreen:
wiem tez cie lubie;) masz jeszcze dwa zielone ludziki ode mnie :mrgreen: :mrgreen:

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 15:39 
Moderator
Moderator

Aga1979 napisał(a):
Gräg napisał(a):
Aga1979 napisał(a):

jakby to powiedziec, twoje zdanie to ja "skrytykowalam" kilka postow powyzej :mrgreen:

teraz to mi przychodzi do glowy krytyka pewnych ogolnych zdolnosci, ale nie wiem jak to napisac zeby mi alty bana nie dala :mrgreen:
wiem tez cie lubie;) masz jeszcze dwa zielone ludziki ode mnie :mrgreen: :mrgreen:

alty juz sie zastanawiala nad zwroceniem grzecznym uwagi. gräg zdaje sie doroslym mezczyzna jest i, zdaje sie, nie zasluguje na traktowanie, jakby byl twoim niegrzecznym synkiem. a taki ton niestety maja twoje wypowiedzi... z zielonymi potworkami czy bez nich
alty/mod.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 15:39 
Rezydent
Rezydent

Misia Harley Davidson za pieniadze z Migro pozyczki kosztowal 5.7% rocznie przez 2 lata. Gotowkowo wyszlo ok 700CHF odsetek.

Misiak kupil na kredyt bo kredyt taniej wyszedl niz kupno za gotowke.

Tyle ze Harley kosztowal 13000 CHF... Wiec luzno mozna pomyslec ze malejace odsetki od kredytu na 5000CHF beda ok 250CHF przez 2 lata..

Wiec kredyt gotowkowy na kaucje to zdecydowanie lepsza opcja niz swiskaution i rada Graga jest jak najbardziej celna.

O ile oprocentowanie jest niskie.

Jak ktos wisi w betreibung i ma oprocentowanie 25%, sytuacja wyglada inaczej.

Swisskaution to absolutna ostatecznosc i Misia zdaniem pokretne oszustwo nie zapewniajace kompletnie NIC.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 15:52 
Domownik
Domownik

Chcial bym dodac ze strona finansowa nie jest jedynym aspektem tutaj. W tej w.w. publikacji sa jeszcze inne punkty, ktore wydaja mi sie wazne. Poza tym, szukajac "Erfahrugen/Kostenfalle Mietzinsgarantie/Swisskaution" w google, znajduje sie kilka innych zdan i doswiadczen na ten temat.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 16:21 
Rezydent
Rezydent

no, to super :mrgreen:
sprawa rozwiazana, bierzmy kredyty na depozyt :lol: :lol: :lol:

a moze by tak zalozyc firme, skierowana do rodakow oferujaca kredyty wylacznie na depozyt?
czyli dokladnie to samo co swisscaution, nazwijmy to cos polska kaucja.
bedziemy wykladac pieniazki, a taki maciupenki kredyt bedzie maciupenko oprocentowany.
pomysl bomba, obawiam sie ze nie bedziemy pierwsi.

a swoja droga, klienci swisscaution to i tak glownie towarzystwo przyjezdne.
jak misio uwazasz ze procent bedzie mniejszy to ok, ja uwazam co innego.

jeden problem, o ktorym chyba tu nikt nie wspomnial
prosze sobie doliczyc do miesiecznego czynszu wydatek n frankow na splate kredytu.
i owszem te pieniazki dostaniemy (w calosci lub nie) po uplywie danego czasu.
zakladam ze jak trzeba brac kredyt na 5000 to sie nie przelewa i kazda dodatkowa oplata boli.

ale pomysl rewelacja. :mrgreen:

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 16:27 
Rezydent
Rezydent

Alty napisał(a):
[alty juz sie zastanawiala nad zwroceniem grzecznym uwagi. gräg zdaje sie doroslym mezczyzna jest i, zdaje sie, nie zasluguje na traktowanie, jakby byl twoim niegrzecznym synkiem. a taki ton niestety maja twoje wypowiedzi... z zielonymi potworkami czy bez nich
alty/mod.[/color]

prosze zostawic synka w spokoju, z synkiem to ja rozmawiam konkretnie, i jakos mnie trawi :mrgreen:
z kolega to nie pierwsza rozmowa z cyklu jak na granicy, jak mi kolega powie odczep sie glupia babo to go przeprosze :mrgreen:

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 16:44 
Rezydent
Rezydent

Aga1979 napisał(a):
no, to super :mrgreen:
sprawa rozwiazana, bierzmy kredyty na depozyt :lol: :lol: :lol:

a moze by tak zalozyc firme, skierowana do rodakow oferujaca kredyty wylacznie na depozyt?
czyli dokladnie to samo co swisscaution, nazwijmy to cos polska kaucja.
bedziemy wykladac pieniazki, a taki maciupenki kredyt bedzie maciupenko oprocentowany.
pomysl bomba, obawiam sie ze nie bedziemy pierwsi.

a swoja droga, klienci swisscaution to i tak glownie towarzystwo przyjezdne.
jak misio uwazasz ze procent bedzie mniejszy to ok, ja uwazam co innego.

jeden problem, o ktorym chyba tu nikt nie wspomnial
prosze sobie doliczyc do miesiecznego czynszu wydatek n frankow na splate kredytu.
i owszem te pieniazki dostaniemy (w calosci lub nie) po uplywie danego czasu.
zakladam ze jak trzeba brac kredyt na 5000 to sie nie przelewa i kazda dodatkowa oplata boli.

ale pomysl rewelacja. :mrgreen:

No i po co durnowaty wysmiewajacy ton. Tylko sie kolezanka osmiesza bo brnie w bezsensowna dyskusje z duza iloscia zielonych ludkow.

Jak aga1979 ma pieniazki by dawac kredyciki na dobrych warunkach, to Misio chetnie skorzysta. Biznes plan gotowy.

Swisskaution to wlasnie naciaganie przyjezdnych na fakt, ze ich nie stac wplacic depozytu samemu.

Apropos. W trakcie aplikacji na kredycik, jakies tam 2 lata temu, w polu 'powod aplikacji' byla opcja 'kaucja za mieszkanie' wiec chyba nie Grag pierwszy wpadl na ten pomysl.

A juz zupelnie rozwala Misia argument 'prosze sobie doliczyc do miesiecznego czynszu'... Toz to wlasnie nic nie robimy tylko kalkulujemy i doliczamy.

Misio zrobil symulacje...

Przy kredycie na 5000 CHF na rok, przy oprocentowaniu 6% (jak wiekszosc gotowkowcow w CH)

Rata: 430CHF

Calkowity koszt: 163,99 CHF

Swisskaution: 283.50 CHF

Jak kogos nie stac na 1 rok, wezmie na dwa..

Rata: 221 CHF

Calkowity koszt: 318 CHF

Swisskaution: 2 x 283.50 CHF

A i oddawanie mieszkania latwiejsze.. Papierkow mniej, no i mozna negocjowac sprzatanko i inne 'wymagania' swisskaution. A przy wyprowadzce, mamy splacony depozyt gotowy na nastepne mieszkanie..

Jak Aga lubi swisskaution, to niech lubi. Ale niech Macierewicza nie odgrywa i nie wmawia Misiowi ze procent wg Misia bedzie mniejszy a wg Agi bedzie wiekszy. Wyliczenia Powyzej.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 17:03 
Rezydent
Rezydent

Maly_Mis_Koala napisał(a):
Misio zrobil symulacje....

no misio, mowie ze pomysl rewelacja...
nawet nie dodam ludzika...

przy oprocentowaniu 6% (jak wiekszosc gotowkowcow w CH)

ja sie nie znam na kredytach. wzielam jeden, jak pamietasz i jakos nijak ma sie to do twoich obliczen.
ale zakladam ze mogli sie wlanac w banku, ok?

A i oddawanie mieszkania latwiejsze.. Papierkow mniej, no i mozna negocjowac sprzatanko i inne 'wymagania' swisskaution. A przy wyprowadzce, mamy splacony depozyt gotowy na nastepne mieszkanie..

mam skrajnie inne doswiadczenia. wyplata depozytu bardzo czesto wlecze sie miesiacami.
swiss caution mam chyba od roku. w ciagu ostatnich 10 lat przeprowadzalam sie 5 razy, za kazdym razem byl problem z odzyskaniem kaucji na czas. i nie, to nie tylko ja mam pecha.
i moze tobie udalo sie negocjowac sprzatanko. ja wole ruszyc wulgaryzm i raczej pomachac scierka niz uslyszec ze sprzatnko to mi odciagna od depozytu. podejrzewam ze sporo osob na tym forum rowniez

Jak Aga lubi swisskaution, to niech lubi. Ale niech Macierewicza nie odgrywa i nie wmawia Misiowi ze procent wg Misia bedzie mniejszy a wg Agi bedzie wiekszy. Wyliczenia Powyzej.

nie misiu, nie lubi,
macierewicza nie zna
natomiast odnosi sie do pytania kolegi tudziez kolezanki ktora jak byk pyta sie o swisscaution, prosze misia zerknac na gore watku

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 19:38 
Rezydent
Rezydent

Aga1979 napisał(a):

ja sie nie znam na kredytach. wzielam jeden, jak pamietasz i jakos nijak ma sie to do twoich obliczen.
ale zakladam ze mogli sie wlanac w banku, ok?

Trzeba bylo odrazu ze sie nie zna. A jak sie nie zna to niech nie opowiada jak wyrocznia. Jezeli nie ma sie nic w betreibungsamt, to zwykle procent jest jaki Misio podal. Nie bedzie sie Misio odnosic do Twojej sytuacji, przypomni tylko ze odradzal Ci umowy kredytowe w ksztalcie w ktorym je podpisalas.
Wtedy tak samo jak w tej sytuacji uparlas sie jak koza ze Twoj pomysl jest jedyny prawdziwy i innego nie ma. A z perspektywy czasu pewnie wyglada to juz troche inaczej.
Ale jakby co to mozemy o tym pogadac na PW, byloby zupelnym nietaktem pisac o osobistych sprawach na publicznym forum pelnym wariatow.

Aga1979 napisał(a):
mam skrajnie inne doswiadczenia. wyplata depozytu bardzo czesto wlecze sie miesiacami.
swiss caution mam chyba od roku. w ciagu ostatnich 10 lat przeprowadzalam sie 5 razy, za kazdym razem byl problem z odzyskaniem kaucji na czas. i nie, to nie tylko ja mam pecha.

No tak to bywa. Albo w lewo albo w prawo. Jezeli wszystko jest tiptop, to nie ma sie co zalic. Misio z kolei ma kolege ktory ze swisskaution dostal pokazny rachunek za 'usuniecie brudu' ktorego tam nie bylo bo razem malowalismy nawet sciany. I NIC nie da sie podyskutowac, bo z kim? Jak swisskaution juz zaplacilo.. A koszty placi sie tak czy inaczej.
Wiec lepiej miec owa kaucje chroniona, ze wlasciciel ot tak sobie z wulgaryzmu potrzeby nie odciagnie 2000 CHF.

Aga1979 napisał(a):
i moze tobie udalo sie negocjowac sprzatanko. ja wole ruszyc wulgaryzm i raczej pomachac scierka niz uslyszec ze sprzatnko to mi odciagna od depozytu. podejrzewam ze sporo osob na tym forum rowniez

Poczytaj wyzej. Wlasnie o odciaganie z depozytu chodzi. Woli Mis sie klocic o swoje pieniadze niz z firma posredniczaca ktora rachunek juz zaplacila i tylko wyslala mi zolty kwiteczek.

Aga1979 napisał(a):
nie misiu, nie lubi,
macierewicza nie zna
natomiast odnosi sie do pytania kolegi tudziez kolezanki ktora jak byk pyta sie o swisscaution, prosze misia zerknac na gore watku

Nie, odnosisz sie do ludzi jak do ciemniakow, jakby Twoja racja byla jedyna sluszna. A tak nie jest. Jak ktos ma mozliwosci inne niz Ty, to powinien z nich korzystac a przynajmniej rozwazyc.
Dla Ciebie moga sie wydac niestandardowe, ale nie znaczy to ze sa glupie durne i zasluguja na traktowanie zielonymi ludzikami.

Howgh.

PostNapisane: Wt 05 lis 2013 20:57 
Domownik
Domownik

1. Z tego co widze, Swiss Caution jest tylko dla posiadaczy permitow B i C. Wiekszosc dopiero-co-przyjezdnych Polakow sie jednak nie zalapie:http://www.swisscaution.ch/en/your-rental-guarantee/private-rental-lease/steps-follow

2. Nasze (moje i wlasciciela mieszkania, bo zadne z nas nie moze sobie po prostu ruszyc tych pieniedzy) konto kaucyjne jest oprocenowane jak typowe konto depozytowe.

3. W CH rynek mieszkaniowy jest rynkiem wlascicieli. Wlasciciel ma zwykle min. 15 osob do wyboru. Z jego punktu widzenia, powodem, dla ktorego chcesz uzyc swisscaution jest prawdopodobnie fakt, ze nie masz fizycznie pieniedzy na depozyt. A to drastycznie zmniejsza Twoje szanse na wynajem mieszkania. Poczytaj sobie watki na http://www.englishforum.ch - znajdziesz wiele historii o odrzuconych podaniach wylacznie z powodu SwissCaution.

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 10:26 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

A ja mam pytanie z serii "oświećcie mnie" :oops:

Piszecie o kontach depozytowych i swiss caution, ale może mi ktoś powiedzieć ile średnio ta kaucja za wynajem lub inaczej depozyt wynosi i od czego zależy jego wysokość?

Moje pytanie wynika stąd, że ja jeszcze w PL jestem, a mój małż mieszka u siostry która wynajmuje mieszkanie od ich szefa i tam z ta kaucją to ja nie wiem jak było bo to już 5 lat. Ale w lipcu przenosimy się tam i będziemy musieli sobie swój kąt wynająć i chciałabym wiedzieć jakiego rzędu są to koszta. Mam jeszcze trochę czasu to coś pokombinuję :D

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 10:34 
Domownik
Domownik

Maksymalnie moze to byc trzykrotnosc miesiecznego czynszu. Jego wysokosc zalezy wylacznie od wlasciciela. Jesli nie jest to mieszkanie luksusowo wykonczone, zwykle jest to czynsz netto x2, chociaz znam przypadki mieszkan, gdzie wlasciciel w ogole nie chcial kaucji

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 10:37 
Domownik
Domownik

Kaucja moze wynosic maksymalnie "Kaltmiete" za 3 miesiace. Ja nie musialem jeszcze nigdy placic wiecej niz 2 miesiace (3 przeprowadzki mam za soba)
A wiec: Mieszkanie 1700 "warm" --> circa 1500 "kalt" = Kaution 3000CHF. +/- kilka stowek w jedna albo druga.

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 10:54 
Moderator
Moderator

a ja mieszkam w 7 miejscu w szwajcarii - doswiadczenie mam w przeprowadzkach takie, ze moglabym prace dyplomowa napisac ;-)
na 7 razy - jeden raz zdarzyla sie kaucja w wysokosci 1 czynszu (netto)
jeden raz zdarzyla sie kaucja w wysokosci 3 czynszow
pozostale 5 - byl to dwumiesieczny czysz
a miejsca byly rozne - od 2.5 pokoja w ZH schwamendingen (czytaj taniego ;-) ), przez nieco wieksze w BS, dwa mieszkania w BL (ale po dwoch roznych stronach basel ;-) ), jedno wielkie w AG, do domu w AG.
jedno z mieszkan i dom - wlasciciele prywatni. pozostale - agencje wynajmu, kazda inna :-)
generalnie sa dwie agencje, ktorych bym ABSOLUTNIE radzila sie wystrzegac - z dwoch roznych powodow. jedna to Privera (w AG, moze to kwestia ludzi pracujacych w konkretnym oddziale jest i nie nalezy na cala agencje generalizowac), druga to Gribi w BL (tutaj to a firme jako taka chodzi, ludzie sa jacy sa, ale firma to jedna wielka porazka - gigantyczne przeinwestowanie w nieruchomosci, w zwiazku z tym brak funduszy na podstawowa "opieke" nad budynkami; po raz ka)

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 10:59 
Domownik
Domownik

Alty napisał(a):
....generalnie sa dwie agencje, ktorych bym ABSOLUTNIE radzila sie wystrzegac - z dwoch roznych powodow. jedna to Privera (w AG, moze to kwestia ludzi pracujacych w konkretnym oddziale jest i nie nalezy na cala agencje generalizowac)....

nie strasz mnie, wlasnie u nich jestem. Jakie problemy mialas?

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 11:06 
Moderator
Moderator

Gräg napisał(a):
Alty napisał(a):
....generalnie sa dwie agencje, ktorych bym ABSOLUTNIE radzila sie wystrzegac - z dwoch roznych powodow. jedna to Privera (w AG, moze to kwestia ludzi pracujacych w konkretnym oddziale jest i nie nalezy na cala agencje generalizowac)....

nie strasz mnie, wlasnie u nich jestem. Jakie problemy mialas?

przy oddawaniu mieszkania.
pani np wkladala reke do toalety. do srodka znaczy sie. falszywy rachunek za rzekome sprzatanie mieszkania (bo niby zle sprzatnelismy) - nikt mieszkania dodatkowo nie sprzatal.
do tego - zle naliczone/celowo zanizone (zeby zwiekszyc atrakcyjnosc mieszkania) nebenkosten. oczywiscie nebenkosten nie da sie policzyc co do franka, ale jakis tam estymat zawsze z poprzendiego okresu wynajmu jest. a tutaj trzeba bylo doplacic wiecej niz drugie tyle (nie pamietam dokladnie ile, to 11 lat temu bylo ;-) ). to bylo pierwsze mieszkanie w szwajcarii - czlowiek uczy sie na bledach, wiecej takich nie popelnilam.

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 13:34 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Oj, dziękować ja bardzo dziękować :D :D :D

Teraz wiem :)

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 16:00 
Rezydent
Rezydent

@ misio
Wypchaj sie misiu z ciemniakami
Jezeli uwazam kogos za ciemniaka, to nie duskutuje, bo nie ma po co
Jezeli duskutuje to znaczy ze nie uwazam
Proste jak swinski ogon
Napisz mi ze uwazasz ze jestem ruda i glupia, masz prawo, ale nie pisz mi co uwazam bo guzik wiesz
Howgh;-))

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 16:02 
Rezydent
Rezydent

Aga1979 napisał(a):
@ misio
Wypchaj sie misiu z ciemniakami
Jezeli uwazam kogos za ciemniaka, to nie duskutuje, bo nie ma po co
Jezeli duskutuje to znaczy ze nie uwazam
Proste jak swinski ogon
Napisz mi ze uwazasz ze jestem ruda i glupia, masz prawo, ale nie pisz mi co uwazam bo guzik wiesz
Howgh;-))

No tupnij jeszcze nozka do kompletu.
Tup Tup.
Howgh.

Ps. na pewno nie znasz Macierewicza?

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 18:51 
Rezydent
Rezydent

@ misio
Nie misiu, nie bede tupac nozka, raczka, glowka tez nie bede machac.
Jak ci sie nie podoba co pisze to nie czytaj. Proste. Zreszta zawsze mozesz skorygowac i np zachecic do kredytu na depozyt. Kazdy ma swoj wlasny rozum i zrobi wlasny bilans strat i zyskow. Jak nie zrobi sam, to mu np bank zrobi. Ja mam wlasne zdanie i wyrazam, nikt sie nie musi zgadzac. Po to jest to forum, zeby te zdanie wyrazac, korygowac itd. Taka pseudo- dyskusja;-)

Ogolnie fajny watek, wiele przydatnych informacji i o to chodzi.

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 19:23 
Rezydent
Rezydent

Ale wlasnie o to chodzi o dyskusje. Nie mozesz mi nic zabronic ani nakazac. Szczegolnie zeby sie zgadzac z czyms co Misio uwaza za bzdurne tlumaczenie.
A przy okazji lekcewazace podejscie do innych.

Wez sobie jeszcze raz od poczatku swoje posty przeczytaj.

Misio zakonczyl z Toba dyskusje bo merytorycznie nie masz specjalnie nic do powiedzenia poza 'urzekla mnie Twoja historia' plus zwyczajna pycha I zlosliwosc.

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 20:18 
Rezydent
Rezydent

Super:) czyli nie bedziesz juz moralow prawil :mrgreen:
I dzieki za komplement :lol:

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 20:33 
Rezydent
Rezydent

...plus zwyczajna pycha I zlosliwosc.

To akurat nic nowego, przed rozwodem było to samo. Były tłumaczenia "z góry" dla ludków z "główkami" itp. Od razu śpieszę dodać, że nie zamierzam z Agą o tym dyskutować. Skoro Miś już zwrócił na to uwagę, to ze swojej strony tylko potwierdzam.

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 22:03 
Domownik
Domownik

Widze, ze zrobila sie z tego watku jakas nagonka i na Age i na Swiss Caution. :?

Kazdy moze wybrac, ja wiem, ze rozwazylabym Swiss Caution bardziej niz pozyczke w banku, nawet jesli koszt bylby wiekszy.
Powodow byloby kilka, np. obnizona wydolnosc kredytowa (wazne jesli planuje sie jakies inne wieksze wydatki), ale przede wszystkim zwiekszone ryzyko przy pozyczce. Biorac pozyczke trzeba ja splacic razem z odsetkami, nawet jesli te pieniadze przepadna, bo np. wlasciciel nie chce oddac kaucji albo uciekl czy zaginal. A nawet jesli nie uciekl, to zwykle zajmuje to kilka miesiecy zanim cos odda (u mnie zajelo chyba jakies 8 miesiecy). To oczywiscie jest tez ryzyko jesli placi sie kaucje swoimi pieniedzmi, ale wtedy traci sie to co sie mialo, a nie to, czego sie nie mialo i co trzeba jeszcze splacac z nadwyzka. Przy Swiss Caution takiego ryzyka nie ma, wiec ja rozumiem Swiss Caution jako pewien rodzaj ubezpieczenia i mniejsze ryzyko, nawet jesli troche wieksze koszty.

A opcja optymalna to miec swoje cztery katy, przy niewielkim kredycie z malym oprocentowaniem (jakis dlug trzeba miec zeby za duzo podatkow nie placic), najlepiej w miejscu gdzie stale rosna ceny nieruchomosci :wink:

PostNapisane: Śr 06 lis 2013 22:11 
Rezydent
Rezydent

Kingu napisał(a):
...plus zwyczajna pycha I zlosliwosc.

To akurat nic nowego, przed rozwodem było to samo. Były tłumaczenia "z góry" dla ludków z "główkami" itp. Od razu śpieszę dodać, że nie zamierzam z Agą o tym dyskutować. Skoro Miś już zwrócił na to uwagę, to ze swojej strony tylko potwierdzam.

Rany julek to wy juz mnie nawet rozwiedliscie???? :lol:
No jak ja lubie to forum :mrgreen:
I jeszcze pare ludzikow a co! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PostNapisane: Cz 07 lis 2013 09:13 
Swojak
Swojak

Gadu: 5045389
Magdalena1 napisał(a):
Kazdy moze wybrac, ja wiem, ze rozwazylabym Swiss Caution bardziej niz pozyczke w banku, nawet jesli koszt bylby wiekszy.
Powodow byloby kilka, np. obnizona wydolnosc kredytowa (wazne jesli planuje sie jakies inne wieksze wydatki), ale przede wszystkim zwiekszone ryzyko przy pozyczce. Biorac pozyczke trzeba ja splacic razem z odsetkami, nawet jesli te pieniadze przepadna, bo np. wlasciciel nie chce oddac kaucji albo uciekl czy zaginal. A nawet jesli nie uciekl, to zwykle zajmuje to kilka miesiecy zanim cos odda (u mnie zajelo chyba jakies 8 miesiecy). To oczywiscie jest tez ryzyko jesli placi sie kaucje swoimi pieniedzmi, ale wtedy traci sie to co sie mialo, a nie to, czego sie nie mialo i co trzeba jeszcze splacac z nadwyzka. Przy Swiss Caution takiego ryzyka nie ma, wiec ja rozumiem Swiss Caution jako pewien rodzaj ubezpieczenia i mniejsze ryzyko, nawet jesli troche wieksze koszty.
Dla scislosci. Podpisujac umowe z SwissCaution automatycznie je wyrzucasz do smieci. SwissCaution NIE pokrywa z placonych przez Ciebie rocznych skladek ZADNYCH kosztow. Ono tylko "swieci za Ciebie oczami" przed wlascicielem mieszkania. Wszelkie rachunki otrzymane od wlasciciela sa przekierowywane do Ciebie. Po prostu wlasciciel przesuwa problem odzyskiwania ewentualnych dlugow na SwissCaution, bo SwissCaution placi wlascicielowi i wystawia ten sam rachunek Tobie.

Kwestia prosta:
- bierzesz kredyt i placisz przez 1-2-3 lata CO MIESIAC kilkaset frankow wiecej. Tracisz tylko odsetki jesli kaucja jest zwrocona w calosci
- bierzesz SwissCaution i placisz co miesiac ale CALY OKRES WYNAJMU kilkadziesiat frankow wiecej i tych pieniedzy nie odzyskujesz.

Kazdy decyduje sam co mu bardziej pasuje ze wzgledu na jego sytuacje i zadne rozwiazanie nie jest glupie czy madre czy idealne.

Bartek M.

PostNapisane: Cz 07 lis 2013 10:43 
Rezydent
Rezydent

Tylko ze tutaj nie chodzi jedynie o oszczędzanie, ale tez o wygode. Nie zawsze zaoszczedzenie pieniedzy oznacza zysk dla nas w szerszym kontekscie.

Na zabawe z kredytem i bankiem trzeba miec czas, a przy pierwszej przeprowadzce zwykle go nie ma. I to co wspomniala Aga chyba, ze raty kredytu trzeba doliczyc do comiesiecznych wydatkow. Swiss Caution to ubezpieczenie i jak każde ubezpieczenie jest strata.

Ja z natury nie lubie kiedy ktos dysponuje moimi pieniedzmi, kiedy nie jest to niezbedne. I za ta wygode jestem skłonna płacic.

Misiu, piszesz do Agi niegrzecznie. I sam dokładnie robisz to, co zarzucasz - forsujesz swoje zdanie do upadłego. A juz stwierdzenia o tupaniu nozka sa dla mnie wprost proba sprowadzenia dyskutanta do roli głupszego. Takich szowinistycznych stwierdzen (wprost luba zawoalowanych) jest sporo w Twoich wypowiedziach i to im jednak odbiera wartosc, choc w zamierzeniu ma byc odwrotnie. Przykre, ze Kingu dolaczyl do tego tonu.

W ogole panowie maja tu duzy klopot z wypowiedziami pan, poza moze jedna, ktora zwykle staje po "meskiej" stronie, co zabawnie jest obserwowac, jesli sie wie, jakie mechanizmy za tym stoja. Ehhh, tyle razy juz gryzlam się w jezyk, ze juz dłuzej nie było po co.

PostNapisane: Cz 07 lis 2013 11:15 
Domownik
Domownik

Dobrze, ze jest iles rozwiazan. Kazdy moze sobie rozwazyc co jest dla niego najlepsze, totalny koszt nie jest dla wszystkich jedynym wskaznikiem, ktorym sie kieruja.

A przy okazji, warto wiedziec, ze Swiss Caution moze tez byc rozwiazaniem tymczasowym. Mozna po jakims czasie zmienic zdanie, wypisac sie z Swiss Caution i zaplacic normalna kaucje wlascicielowi (np. placic Swiss Caution przez rok i zaoszczedzic przez rok na kaucje).
Mozliwe tez, ze jesli sie jest dobrym, zaufanym lokatorem, ktory nigdy nie zalega z zadnymi platnosciami to i wlasciciel zgodzi sie w takiej sytuacji na zredukowana kaucje albo nawet kaucje w ratach.

PostNapisane: Pt 08 lis 2013 09:41 
Domownik
Domownik

Gräg napisał(a):
Kaucja moze wynosic maksymalnie "Kaltmiete" za 3 miesiace.

W moim przypadku kaucja była większa.
Kaltmiete: 1600 Fr.
Warmmiete: 1905 Fr.
Kaucja: 5700 Fr.

Czy górne ograniczenie jest uregulowane prawnie i mógłbym się domagać wypłaty 900 Fr z depozytu?

Właściciel mojego mieszkania w AG kilka lat temu w ogóle nie chciał kaucji.

PostNapisane: N 10 lis 2013 22:29 
Domownik
Domownik

Skoro prawnie kaucja moze byc tylko 3 Kaltmiete, to cos u ciebie nie tak. Ja bym najpierw "niewinnie" zapytal czy oni sie "przypadkiem" nie pomylili.

PostNapisane: Pn 11 lis 2013 08:37 
Domownik
Domownik

A skąd informacja, że to mogą być maksymalnie 3 "Kaltmieten"?

Ja znalazłem coś innego:

http://www.law-news.ch/2013/08/mietzinsdepot-so-sichern-mieter-ihre-kaution

Cytuj:
Dazu dürfen Vermieter für Wohnräume eine Mietzinskaution von maximal 3 Monatsmieten (brutto, d.h. inkl. Betriebs- und Nebenkosten) verlangen.

Cytuj:
W tym celu wynajmujący mieszkania mogą żądać maksymalnie równowartości 3-krotności miesięcznego czynszu (brutto, czyli łącznie z "Nebenkosten").

W przypadku mieszkania, którego jestem najemcą, musiałem wpłacić równowartość 2-krotnego czynszu na poczet kaucji i wyniosła ona 2x "Warmmiete".

PostNapisane: Pn 11 lis 2013 18:28 
Domownik
Domownik

johnny_pl napisał(a):
A skąd informacja, że to mogą być maksymalnie 3 "Kaltmieten"?

Ja znalazłem coś innego:

http://www.law-news.ch/2013/08/mietzinsdepot-so-sichern-mieter-ihre-kaution

najwyrazniej to prawnie nie jest uregulowane, jak widac z publikacji szwajcarskiego mieterverband: https://www.google.ch/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CD4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.mieterverband.ch%2Ffileadmin%2Falle%2FDokumente%2FMerkblaetter%2Fmb_mietzinsdepot.pdf&ei=MBKBUtvmLfHe7Aa1qIDYBw&usg=AFQjCNH9z2agEamPzaGFNZSinylENqVKNg&bvm=bv.56146854,d.ZGU&cad=rja

Cytuj:
Bei Wohnungen kann eine
Kaution von maximal drei Monatszinsen verlangt werden. Bei Geschäftsmieten
ist der Betrag im Gesetz nicht ausdrücklich begrenzt. Das Depot darf aber im
Verhältnis zum Mietzins und zum möglichen Schaden nicht übermässig sein.
Nach Ansicht der Mieterinnen- und Mieterverbände dient als Berechnungsgrundlage
für das Depot der Netto-Mietzins. Viele Formularmietverträge regeln
aber, dass vom Brutto-Mietzins ausgegangen wird.

PostNapisane: Śr 13 lis 2013 07:40 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

a jakie sa sposoby na odzyskanie depozytu od prywatnego czy tez firmy? Oddac do windykacji czy jakas instytucja postraszyc?

PostNapisane: Śr 13 lis 2013 16:50 
Swojak
Swojak

Jesli PO wyprowadzce nie oddaja pieniedzy, to nalezy napisac, ze prosisz o przekazanie kaucji (ewentualnie pomniejszonej o oplaty) na konto numer .... do dnia (tutaj data np +14 dni od dzisiaj) lub prosisz o wyjasnienie dlaczego kaucji nie oddano lub nie wplynie na konto to ww. daty i prosisz o przyslanie owego wyjasnienia do dnia (tutaj data np +7 dni od dzisiaj). Jednoczesnie uprzejmie informujesz, ze w przypadku braku wplaty do wyznaczonego dnia uruchomisz procedure "Betreibung". Po braku reakcji np. 2-3 dni po wyznaczonej dacie wplywu kaucji na Twoje konto idziesz do Betreibungsamt.

Pismo nalezy wyslac listem poleconym.

Bartek M.

PostNapisane: Śr 13 lis 2013 18:19 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

dzieki za info. Czy w momencie wyprowadzki po posprzataniu nalegamy na spisanie jakiegos porotokolu stanu mieszkania, szkod, stanu czystosci itp? Jak to jest tu praktykowane?

PostNapisane: Cz 14 lis 2013 09:36 
Swojak
Swojak

ABSOLUTNIE OCZYWISCIE TAK!!! Wszystko zawsze na papierze z podpisem, data (i ew, pieczatka). I zadne "Przysle jutro." Tu i teraz ma byc spisane i podpisane.

Bartek M.

Strefa czasowa: UTC + 1