Polacy w Szwajcarii

(Forum of Polish Community in Switzerland)
Teraz jest Pt 19 wrz 2014 14:48

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający

Autor Wiadomość
 Tytuł: Rodzinne
PostNapisane: Wt 16 paź 2012 09:41 
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Hej! Mój mąż pracuje od roku w szwajcarii i złożyliśmy wszystkie dokumenty potrzebne do rodzinnego z E411 . Mąż dostał już część pieniędzy które musi oddać poniewasz przyszło pismo z gminy o nowych przepisach mówiących że jeżeli żona pracuje w polsce i mieszka tam z dziećmi to w polsce powinnam brać rodzinne a oni ewentualnie to wyrównają.Może to iprawda ale w polsce rodzinne mi się nie należy bo przekracza nam dochód.Jeśli ktoś coś wie na ten temat bardzo proszę o pomoc . Dodam jeszcze ze chodzi o kanton Argau.

Tytuł: Re: Rodzinne
PostNapisane: Wt 16 paź 2012 12:57 
Bywalec
Bywalec

Witam.

Mialem dokladnie taka sama sytuacje. Tutejsze dochody powoduja, ze rodzinne w Polsce Ci sie nie nalezy. Wez wiec zaswiadczenie, iz rodzinne w Polsce nie nalezy Ci sie z powodu wysokich zarobkow meza i oczywiscie przetlumaczone zloz w ( maz ) w tutejszej Ausgleichkasse. Szwajcarzy sa konkretni i bez slowa przyznali calosc rodzinnego.
Pozdrawiam Grzegorz

PostNapisane: Wt 16 paź 2012 14:22 
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Cześć ! Grzegorz. Dziękuje za odpowiedz.Chciała bym się dowiedzieć coś więcej, mianowicie skąd wziążć takie zaświadczenie ze w polsce mi się nie nalęży bo rops jak nie złożyłam wniosku to nie da mi żadnej decyzji.Jedynie zaświadczenie ze w polsce nie pobieram.

PostNapisane: Wt 16 paź 2012 17:12 
Domownik
Domownik

Gadu: 0
Hallo
Musisz wystapic do Osrodka Pomocy Spolecznej tam gdzie mieszkasz Gminny lub Miejski z podaniem o przyznanie zasilku na dziecko i po otrzymaniu odpowiedzi odmownej przetlumaczyc ja i twoj maz powinien to zlozyc - niestety troche to trwa

PostNapisane: Wt 16 paź 2012 21:05 
Bywalec
Bywalec

W naszym przypadku wzielismy zaswiadczenie z Urzedu Gminy, ze nie pobieramy zasilku rodzinnego z powodu zbyt wysokich dochodow.
Wniosku o zasilek skladac nie musielismy poniewaz urzedniczki same rozumialy, iz to mija sie z celem.
I Ty rowniez wez to zaswiadczenie, ze nie otrzymujesz, tylko niech dopisza powod - tzn. za wysokie przychody.
Pozdrawiam

PostNapisane: Wt 16 paź 2012 21:23 
Domownik
Domownik

W naszym przypadku pomimo iz urzednicy wiedzieli i zdawali sobie sprawe iz zasilek nie przysluguje musielismy przejsc cala procedure zlozenie podania ze wszystkimi niezbednymi zalacznikami ,na nasze pytanie po co ta cala zabawa jezeli z gory wiadomo ze decyzja bedzie negatywna i czy nie moga wystawic zaswiadczenia o nieprzyslugiwaniu zasilku z powodu zbyt wzsokich zarobkow uslyszelismy iz takie sa przepisy i odpowiednie rozporzadzenia a ja mysle ze po to zeby w polsce taka armia urzednikow do przekladania papierkow byla potrzebna.
To tak jak z dzisiejszym meczem Polska Anglia stadion ma dach ale w czasie deszczu nie mozna go zasunac bo to niebezpieczne ,a murawa nie ma drenazu i nie ma maszyn do usuwania wody z murawy bo stadion jest wyposazony w dach.Chory kraj

PostNapisane: Śr 17 paź 2012 13:53 
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Dzięki za pomoc już złożyłam wniosek w mosie.Pozdrawiam Sylwia.

PostNapisane: Cz 25 paź 2012 08:43 
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Witam
ja mam podobny problem, mąż pracuje w CH i parcodawca złożył wniosek o rodzinne na dzieci.Zaznaczam, że my mieszkamy w polsce..i teraz w gminie nie wiedzą czy mi się nalezy dodatke na dzieci czy nie.
Czy powinnam również wziąć zaświadczenie z MOPS z Polski,ze nie pobiaram zasiłku i czy to w CH wystarczy??
Może ktoś podpowie....
Z gory dziękuje
Pozdr

PostNapisane: N 28 paź 2012 10:32 
Rezydent
Rezydent

Witam,

zeby sprawa byla przejrzysta i nikt sie nie czepial, najpierw nalezy zlozyc wniosek o zasilek w Polsce ( nie wiem gdzie to sie teraz robi, kilka lat temu byl to lokalny osrodek pomocy spolecznej ), dostac odmowe ( co ze wzgledu na dochody w Szwajcarii jest oczywiste ) i zlozyc wraz z drukiem E411 w wojewodzkim Centrum Polityki Spolecznej. Tam musza wypelnic czesc B formularza i w punkcie 6.2 zaznacza, ze zasilek w Polsce sie nie nalezy ( trzecia kratka od gory w punkcie 6.2 czesci B formularza ). Jesli nie zlozysz wniosku o zasilek w Polsce zaznacza, ze nie zlozylas wniosku ( kratka czwarta od gory w punkcie 6.2 czesci B formularza ) i jak jest wyjasnione w odnosniku nr 10 wpisza ile wynosilaby wysokosc zasilku, gdybys taki wniosek zlozyla ( wtedy nie maja znaczenia zarobki, bo nie beda w to wnikac ). Ta kwote po przeliczeniu na franki, szwajcarska Ausgleichkasse odejmie od naleznego zasilku i wyplaci roznice. W internecie mozna znalezc formularz druku E411 po polsku (jest identyczny jak po niemiecku ) i dokladnie sobie przejrzec, zwracajac uwage na odnosniki przy niektorych punktach, ktore sa na koncu dokladnie tlumaczone.
Pozdrawiam.

PostNapisane: N 28 paź 2012 10:42 
Rezydent
Rezydent

Lepiej to zrobic dosc szybko, bo wprawdzie sam zasilek nie przepadnie ( wyrownanie dostaje sie do 5 lat wstecz ), ale dopoki nie zostanie przyznany przez Ausgleichkasse, podatek ( Quellensteuer ) jest pobierany z wyzszej tabeli ( tak, jakby sie nie mialo dzieci w wieku szkolnym ), a pozniej, przy wyrownaniu tez oczywiscie bedzie wyzszy ze wzgledu na kwote brutto w miesiacu wyrownania. Mozna to odzyskac robiac rozliczenie roczne, ale to sie rozciaga w czasie.

PostNapisane: N 28 paź 2012 12:36 
Rezydent
Rezydent

Chyba nie w kazdym kantonie mozna zrobic rozliczenie roczne.

PostNapisane: N 28 paź 2012 15:02 
Rezydent
Rezydent

Tego nie wiem. Byc moze. Zawsze mozna dopytac w lokalnym urzedzie podatkowym. Nie slyszalem jednak o braku takiej mozliwosci, ale oczywiscie nie mam danych ze wszystkich kantonow. W internecie mozna jednak znalezc potrzebne informacje, lacznie z tabelami podatkowymi, wysokosciami dodatkow rodzinnych itd. Trzeba tylko troche pogrzebac. Dzis np. wygrzebalem, ze w kantonie Fribourg, kazdy otrzymujacy miesieczna, stala pensje, niezaleznie od dodatku rodzinnego kantonalnego, ma prawo do dodatku rodzinnego od pracodawcy na kazde dziecko. Na pierwsze dwoje po 150chf miesiecznie, na kazde nastepne po 75chf miesiecznie. Jak wiec widac poza przepisami ogolnokrajowymi sa jeszcze uzupelniajace kantonalne. Trzeba tylko cierpliwie wertowac urzedowe kantonalne strony internetowe. Czasem sie to bardzo oplaca. Bo na tacy nam raczej wszystkiego nie podadza.

PostNapisane: Śr 21 lis 2012 13:15 
Domownik
Domownik

No dobrze a taka przypadek: mąż pracuje od kwietnia w CH, w sierpniu spłynął z Pl E411, oczywiście dostaliśmy wytyczne o przedstawieniu zaświadczenia, że nie pobieramy zasiłku w Pl. Wniosek został złożony ,przyszła decyzja, że w nowym roku zasiłkowym nam się zasiłek nie należy , bo oczywiście przekraczamy kryterium dochodowe. I cóż z tego skoro mimo, że wniosek złożony we wrześniu, decyzja obowiązuje od listopada. a co z zasiłkiem od kwietnia? mam oczywiście zaświadczenie o nie pobieraniu w ty czasie zasiłku w Pl, ale z powodu nie złożenia wniosku, wstecznie nie można decyzji o nie przyznaniu zasiłku dostać. Jak mam kobiecie wytłumaczyć, ze wcześniej się nie pobierało zasiłku, bo było się wg polskiego prawa zbyt bogatym.

PostNapisane: Śr 21 lis 2012 14:26 
Domownik
Domownik

U mnie w kantonie Bern, w sytuacji, gdy ja pracuje juz tu, a zona z dzieckiem jeszcze w PL siedza, pracodawca(SBB) przyslal mi list, gdzie pisze, ze skontaktuja sie z polskimi wladzami, potwierdza, ze nie pobieram tam zadnych zasilkow na dziecko (moze podobno trwac do 3 miesiecy), a nastepnie po pozytywnej weryfikacji wyplaca zalegla kwote

PostNapisane: Śr 21 lis 2012 14:38 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

bogwar napisał(a):
Lepiej to zrobic dosc szybko, bo wprawdzie sam zasilek nie przepadnie ( wyrownanie dostaje sie do 5 lat wstecz ), ale dopoki nie zostanie przyznany przez Ausgleichkasse, podatek ( Quellensteuer ) jest pobierany z wyzszej tabeli ( tak, jakby sie nie mialo dzieci w wieku szkolnym )

ktoś wie może ile mniej więcej wynosi ta różnica w podatku?

PostNapisane: Śr 21 lis 2012 14:48 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

ozzman1 napisał(a):
U mnie w kantonie Bern, w sytuacji, gdy ja pracuje juz tu, a zona z dzieckiem jeszcze w PL siedza, pracodawca(SBB) przyslal mi list, gdzie pisze, ze skontaktuja sie z polskimi wladzami, potwierdza, ze nie pobieram tam zadnych zasilkow na dziecko (moze podobno trwac do 3 miesiecy), a nastepnie po pozytywnej weryfikacji wyplaca zalegla kwote

w naszym przypadku, mąż również pracuje w Bern, otrzymał pusty formularz E411, ja w PL musiałam jechać po wspomniane wcześniej zaświadczenie do tutejszego Centrum Świadczeń, potem z zaświadczeniem i drukiem E411 do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, gdzie E411 został wypełniony w części B i wysłany do szwajcarskiego pracodawcy.
Więc widocznie wszystko zależy od pracodawcy jak ta cała procedura wygląda...

PostNapisane: Śr 21 lis 2012 18:54 
Rezydent
Rezydent

martherim napisał(a):
bogwar napisał(a):
Lepiej to zrobic dosc szybko, bo wprawdzie sam zasilek nie przepadnie ( wyrownanie dostaje sie do 5 lat wstecz ), ale dopoki nie zostanie przyznany przez Ausgleichkasse, podatek ( Quellensteuer ) jest pobierany z wyzszej tabeli ( tak, jakby sie nie mialo dzieci w wieku szkolnym )

ktoś wie może ile mniej więcej wynosi ta różnica w podatku?

W kantonie Bern ta roznica to ok. 2% kwoty brutto na kazde dziecko, tzn. przy 2 dzieci to ok. 4%.

PostNapisane: Cz 06 gru 2012 17:45 
Domownik
Domownik

zielonatosia napisał(a):
No dobrze a taka przypadek: mąż pracuje od kwietnia w CH, w sierpniu spłynął z Pl E411, oczywiście dostaliśmy wytyczne o przedstawieniu zaświadczenia, że nie pobieramy zasiłku w Pl. Wniosek został złożony ,przyszła decyzja, że w nowym roku zasiłkowym nam się zasiłek nie należy , bo oczywiście przekraczamy kryterium dochodowe. I cóż z tego skoro mimo, że wniosek złożony we wrześniu, decyzja obowiązuje od listopada. a co z zasiłkiem od kwietnia? mam oczywiście zaświadczenie o nie pobieraniu w ty czasie zasiłku w Pl, ale z powodu nie złożenia wniosku, wstecznie nie można decyzji o nie przyznaniu zasiłku dostać. Jak mam kobiecie wytłumaczyć, ze wcześniej się nie pobierało zasiłku, bo było się wg polskiego prawa zbyt bogatym.

Donoszę , iż sprawa zakończyła się pomyślnie, zaświadczenie o niepobieraniu zasiłku w roku poprzednim i decyzja odmowna ROPsu na przyszły rok, o przekraczaniu kryterium dochodowego wystarczyły. Życzę wytrwałości i cierpliwości, u nas wszystkie formalności zajęły ponad 5 miesięcy.

PostNapisane: Śr 06 mar 2013 20:06 
Domownik
Domownik

mam pytanko
... " ale dopoki nie zostanie przyznany przez Ausgleichkasse, podatek ( Quellensteuer ) jest pobierany z wyzszej tabeli ( tak, jakby sie nie mialo dzieci w wieku szkolnym ) " ...
czyli jak nie biore rodzinnego to płace quellensteuer tak jak bym nie miał dziecka ? w sumie nie wiem jak to sprawdzić

PostNapisane: Śr 06 mar 2013 22:16 
Swojak
Swojak

Gadu: 5045389
Pierwsze slysze... Dajesz pracodawcy kopie aktu urodzenia i od pierwszego miesaca podatek placisz zgodnie ze stawka odpowiednia dla ilosci dzieci. Przyznanie czegokolwiek przez Ausgleichkasse nie ma tu nic do rzeczy.

Bartek M.

PostNapisane: Cz 07 mar 2013 12:24 
Rezydent
Rezydent

Bartek M. napisał(a):
Pierwsze slysze... Dajesz pracodawcy kopie aktu urodzenia i od pierwszego miesaca podatek placisz zgodnie ze stawka odpowiednia dla ilosci dzieci. Przyznanie czegokolwiek przez Ausgleichkasse nie ma tu nic do rzeczy.

Bartek M.

Byc moze tak jest w przypadku dzieci do 16 roku zycia, bo wtedy istnieje obowiazek szkolny. Jesli zas chodzi o dodatek na ksztalcenie ( Ausbildungszulage ) na dzieci w wieku 16-25 lat, bo doswiadczenia moje i moich kolegow dotycza tego przypadku, przyznanie dodatku przez Ausgleichkasse ma o tyle znaczenie, ze dzieci w tym wieku nie maja juz obowiazku szkolnego, a ten dodatek, jak sama nazwa wskazuje, nalezy sie o ile dziecko sie dalej ksztalci. Dopoki Ausgleichkasse tego nie zweryfikuje, co wymaga zaswiadczen ze szkoly czy uczelni i wypelnienia druku E411 i trwa nie wiem czemu miesiacami, ksiegowosc nalicza Quellensteuer tak jakby dzieci nie bylo. Tak przynajmniej praktykuja biura posrednictwa pracy. Byc moze przy zatrudnieniu na stale jet inaczej.

PostNapisane: N 17 mar 2013 11:55 
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Cześć! Czy znacie może kogoś kto zajmuje się załatwianiem rodzinnego w Szwajcarii.

PostNapisane: N 17 mar 2013 14:01 
Rezydent
Rezydent

zuz napisał(a):
Cześć! Czy znacie może kogoś kto zajmuje się załatwianiem rodzinnego w Szwajcarii.

tak ja znam , kazda firma w ktorej jest sie zatrudnionym.

PostNapisane: N 17 mar 2013 14:39 
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Niestety nie każda.

Strefa czasowa: UTC + 1