Rozliczenie podatku w CH a konto bankowe w PL

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
kocur
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0

Rozliczenie podatku w CH a konto bankowe w PL

Post autor: kocur » 20 lut 2011, 19:01

Witam!

Czy orientuję się ktoś może jak na rozliczenie podatkowe w CH "wpływa" posiadanie w PL konta bankowego lub funduszy inwestycyjnych ? Czy trzeba je wykazywać, płacić jakiś podatek itd ?

Ps. ...i jeszcze z innej beczki - czy mieszkając na stałe w CH należy płacić 19% "podatku Belki" od zysków z lokat bankowych/funduszy inwestycyjnych w PL ?

Z góry dziękuje za pomoc!

vexi
Rezydent
Rezydent

Re: Rozliczenie podatku w CH a konto bankowe w PL

Post autor: vexi » 20 lut 2011, 21:02

Posiadany majatek nalezy wykazac w rocznym zeznaniu podatkowym. Wliczone sa w to rowniez aktywa poza granicami CH.
Podatek Belki jest podatkiem od dochodu i miejsce zamieszkania nie ma tu znaczenia.

V.
My nie emigrujemy. My kolonizujemy.

Bartek M.
Swojak
Swojak
Gadu: 5045389
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 21 lut 2011, 10:18

kocur pisze:Witam!

Czy orientuję się ktoś może jak na rozliczenie podatkowe w CH "wpływa" posiadanie w PL konta bankowego lub funduszy inwestycyjnych ? Czy trzeba je wykazywać, płacić jakiś podatek itd ?
Podpowiedz: Jak bedziesz sprzedawac jendostki funduszy, to warto do maklera napisac, ze jestes rezydentem Szwajcarii, zalaczyc certyfikat rezydencji podatkowej ze Szwajcarii (papier, na ktorym Twoj urzad skarbowy stwierdza, ze placisz tu podatki od...). Wtedy nie zostanie Ci jako rezydentowi podatkowemu Szwajcarii odciagniety podatek u zrodla od zysku. Ja tak mialem. Odpowiednie zapisy mozesz znalezc w ordynacji podatkowej i ustawie o podatku od osob fizycznych. Wiem, ze cos tam wtedy na ten temat znalazlem.
vexi pisze:
kocur pisze:Ps. ...i jeszcze z innej beczki - czy mieszkając na stałe w CH należy płacić 19% "podatku Belki" od zysków z lokat bankowych/funduszy inwestycyjnych w PL ?
Podatek Belki jest podatkiem od dochodu i miejsce zamieszkania nie ma tu znaczenia.
vexi - mozesz podac odpowiedni przepis w prawodawstwie polskim? Bo w sumie podatek od zbycia jednostek funduszu tez jest "tylko podatkiem od dochodu" ale jak widzisz nie zaplacilem podatku. Pytam z ciekawosci, bo sam bym chetnie nie placil tego podatku...

Mi sie jednak wydaje (ale tylko wydaje), ze calkiem mozliwe, ze nie trzeba placic tych 19% od odsetek. Tylko wtedy bank musi zaakceptowac Twoj adres stalego zameldowania za granica i miec go w systemie pod taka pozycja i zadnego innego adresu na terenie Polski a to w niektorych bankach nie jest proste lub wrecz niemozliwe.

Tutaj mozna zasiegnac calkiem konkretnej informacji, Krajowa Informacja Podatkowa:
http://www.mf.gov.pl/index.php?const=4& ... 2&sub=sub3

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego
Nie umiem widziec w "nadplaszczyznie" i nie "wiem, kto za tym stoi".

Bartek M.
Swojak
Swojak
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 21 lut 2011, 12:49

Pogrzebalem i prosze:
USTAWA z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, art 30a, pkt 1. ust. 3)
Art 30a.

1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany poda-
tek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a: (art 52a dotyczy srodkow sprzed 2001 roku)
3) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych
na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywa-
nia lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na pod-
stawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych
z wykonywaną działalnością gospodarczą,
(...)
2. Przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwój-
nego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zasto-
sowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójne-
go opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką
umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych
miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
Konwencja o unikaniu podwojnego opodatkowania, Art. 11, pkt. 1 mowi, ze jesli jestes rezydentem Szwajcarii, to podatek od odsetek z Polski mozesz opodatkowac w Szwajcarii. pkt. 2 mowi, ze mozna opodatkowac owe odsetko w Polsce, ale podatek nie moze przekroczyc 10%.

Materialy do znalezienia na isip.sejm.gov.pl

Wniosek stad, ze po przedstawieniu certyfikatu rezydencji podatkowej bank powinien zaprzestac pobierania podatku Belki. Jednak doradca finansowym nie jestem i zalecam skontaktowanie sie z takowym. Moze sa jeszcze jakies inne przepisy szczegolne, ktorych nie wzialem pod uwage.

Datki za porade mozna przelewac na konto, ktore podam chetnym. :)

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego

kocur
Bywalec
Bywalec

Post autor: kocur » 21 lut 2011, 14:33

Dzięki wszystkim za pomoc! ...wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują że tych 19% płacić nie trzeba - super! :D Pytanie jest tylko jak zapłacić ten podatek tutaj - czy trzeba płacić wymienione maximum 10% czy też jest na to jakaś formuła?

Jeśli chodzi o wykaznie aktywów to trzeba na to przedstawić jakiś dokument czy wszsytko odbywa się "na słowo"? ...pytanie może banalne ale tu widziałem jakieś zestawienia wysyłane na koniec roku przez bank a w Polsce takiego czegoś chyba wogóle nie ma.

Ps. Bartek podaj mi numer konta najlepiej z hasłem tak bym mógł sprawdzić czy pieniążki wpłyneły bez problemów :wink:

Pozdrawiam!

Bartek M.
Swojak
Swojak
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 21 lut 2011, 16:34

Tutaj zeby byc super krystalicznie czysty powinienes podac stan konta na dzien 31.12 poprzedniego roku wraz z wyciagiem z tego konta na ten dzien. W Szwajcarii przy osiagnieciu takowego zabierane jest Ci automatycznie 35% "Verrechnungssteuer" po czym albo w najblizszym zeznaniu podatkowym podajesz stan konta i placisz podatek od kapitalu (sa to promile od niego) i te 35% jest Ci zaliczane na poczet kolejnych podatkow (lub zwracane - raczej rzadko) albo nie podajesz stanu swojego konta i oddajesz im te 35%. ;) Przy normalnych stanach konta (kilka-kilkadziesiat tysiecy) i jesli nie masz szczegolnych odliczen od podatku biorac pod uwage tutejsze OGROMNE ;) oprocentowanie oplaca sie bardziej oddac im te 35% od 2,376 SFr na rok odsetek niz podawac stan konta...

Konto:
Julius Bär
CH21398718735

Kwoty ponizej 5-cyfrowych nie sa ksiegowane.

Bartek M.

vexi
Rezydent
Rezydent

Post autor: vexi » 21 lut 2011, 17:21

Aktywa wykazuje sie w rocznym zeznaniu podatkowym, w formularzu "Wertschriftenverzeichnis". Mozna powiedziec, ze odbywa sie to "na slowo", bo nie zalacza sie do tego zadnych zaswiadczen.

Odnosnie podatku Belki, to opieralem sie na Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozdzial 1, ust. 3, punkt 2a i 2b - ograniczony obowiązek podatkowy. Sadze, ze dochody od zyskow kapitalowych sa dochodami osiaganymi na terytorium RP, i jako takie, tamze sa opodatkowane.

100% pewnosci nie mam i glowy uciac za to sobie nie daje.

Konwencja w sprawie unikania podwojnego opodatkowania ... jest troche, jak dla mnie, niejasna.
Art 11, ust .1 -Odsetki, ..., moga byc opodatkowane ... - moga a nie musza ??
Art 11, ust. 2 - Jednakze odsetki takie moga byc takze opodatkowane .. - znowu moga, takze - to znaczy tu i tu ?

V.

vexi
Rezydent
Rezydent

Post autor: vexi » 21 lut 2011, 17:27

@Bartek

Nie bardzo rozumiem, co masz na mysli piszac:
Bartek M. pisze:oplaca sie bardziej oddac im te 35% od 2,376 SFr na rok odsetek niz podawac stan konta...
Pod jakim wzgledem to sie oplaca?

V.

vexi
Rezydent
Rezydent

Post autor: vexi » 21 lut 2011, 17:44

Wedlug tego bloga:

http://www.podwojneopodatkowanie.pl/kon ... ezydencji/

"... podatek od odsetek w Polsce wynosi 19%, ale w umowie np. z Irlandią jest on niższy i wynosi 10%. W tej sytuacji, jeżeli rezydent podatkowy Zielonej Wyspy przedstawiłby w polskim banku irlandzki certyfikat rezydencji, to bank musiałby zastosować stawkę podatkową z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania."

mozna zamienic 19% na 10%.

W.

gayga1
Domownik
Domownik

Post autor: gayga1 » 21 lut 2011, 20:47

Możliwe, że wkrótce ten problem zniknie :D

http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,91 ... adcza.html

vexi
Rezydent
Rezydent

Post autor: vexi » 22 lut 2011, 07:58

gayga1 pisze:Możliwe, że wkrótce ten problem zniknie :D
Nie bardzo rozumiem, dlaczego mialby zniknac. :(

Bartek M.
Swojak
Swojak
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 22 lut 2011, 11:25

vexi pisze: Odnosnie podatku Belki, to opieralem sie na Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozdzial 1, ust. 3, punkt 2a i 2b - ograniczony obowiązek podatkowy. Sadze, ze dochody od zyskow kapitalowych sa dochodami osiaganymi na terytorium RP, i jako takie, tamze sa opodatkowane.
No tak. Tylko w punkcie 2b) jest wymienione jakiego dochodu ten przepis dotyczy:
2b. Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uwa-
ża się w szczególności dochody (przychody) z:
1) pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie
stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego
stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
2) działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Pol-
skiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
3) działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Pol-
skiej;
4) położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze
sprzedaży takiej nieruchomości.
A dopiero tam gdzie podalem jest mowa o odsetkach. Ja tez glowy nie daje i dlatego odsylam do fachowcow.
vexi pisze:Konwencja w sprawie unikania podwojnego opodatkowania ... jest troche, jak dla mnie, niejasna.
Art 11, ust .1 -Odsetki, ..., moga byc opodatkowane ... - moga a nie musza ??
Art 11, ust. 2 - Jednakze odsetki takie moga byc takze opodatkowane .. - znowu moga, takze - to znaczy tu i tu ?
Normalnie - jak w przepisach. Przeciez po co tworzyc jednoznaczne przepisy jak mozna pogmatwac... Sady nie mialyby co robic... :)

Co do oplacalnosci podawania wysokosci konta (w Szwajcarii nie podanie w ogole jakiegos konta nie jest przestepstwem o ile mi wiadomo). Chodzilo mi o to, ze wartosc tych 35% od smiesznie niskich tutejszych odsetek jest tak znikoma przy kilkunastu czy kilkudziesieciu tysiacach na koncie, ze nie oplaca sie ich odzyskiwac w zamian za satysfakcje, ze Panstwo nie wie co i gdzie mam... A ja takim typem wlasnie jestem, zeby jak najmniej informacji o sobie ujawniac. Tym bardziej, ze jest to podobno zgodne z prawem... Czy moze inaczej ujmujac nie tak bardzo scigane.

Bartek M.

vexi
Rezydent
Rezydent

Post autor: vexi » 22 lut 2011, 12:04

@Bartek

No tak, ale jak nie podasz stanu konta to nie ujawnisz swojego majatku i jednoczesnie unikasz placenia podatku. Wiec jak cos takiego moze byc legalne?
W przypadku podatnikow nalezacych do klasy sredniej, czyli takich co moga miec zgromadzony majatek liczony w tysiacach CHFow to nie sa jakies wielkie pieniadze oczywiscie, ale tacy co maja miliony?

Slyszalem (ale za prawdziwosc tego nie recze), ze kolega jeden "zapomnial" w swojej deklaracji podatkowej umiescic swoich zagranicznych aktywow, potem przyszlo mu do glowy kupis w CH mieszkanie i czesc tych aktywow sciagnal do CH. Urzad skarbowy dopatrzyl sie, ze nagle mu kasy przybylo, a ze suma byla wieksza niz jego roczne dochody z pracy, to ta dodatkowa kasa zostala opodatkowana. Szczegolow nie znam, ale straty byly dotkliwe (podobno, bo glosno o takich sprawach nikt nie chce mowic ...).

Temat podatku Belki mnie zainteresowal i zamierzem troche bardziej pogrzebac i sprawe do konca wyjasnic, ale to zajmie troche czasu.

V.

Bartek M.
Swojak
Swojak
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 22 lut 2011, 13:53

vexi pisze:@Bartek

No tak, ale jak nie podasz stanu konta to nie ujawnisz swojego majatku i jednoczesnie unikasz placenia podatku. Wiec jak cos takiego moze byc legalne?
Nie jest to legalne, ale nie jest tez przestepstwem. Jest wykroczeniem zagrozonym kara grzywny. "Tylko"
vexi pisze:W przypadku podatnikow nalezacych do klasy sredniej, czyli takich co moga miec zgromadzony majatek liczony w tysiacach CHFow to nie sa jakies wielkie pieniadze oczywiscie, ale tacy co maja miliony?
O tych co maja miliony bym sie nie martwil... Oni raczej zadnych podatkow nie placa a wrecz maja pewnie co roku straty - jak znam zycie....
vexi pisze:Slyszalem (ale za prawdziwosc tego nie recze), ze kolega jeden "zapomnial" w swojej deklaracji podatkowej umiescic swoich zagranicznych aktywow, potem przyszlo mu do glowy kupis w CH mieszkanie i czesc tych aktywow sciagnal do CH. Urzad skarbowy dopatrzyl sie, ze nagle mu kasy przybylo, a ze suma byla wieksza niz jego roczne dochody z pracy, to ta dodatkowa kasa zostala opodatkowana. Szczegolow nie znam, ale straty byly dotkliwe (podobno, bo glosno o takich sprawach nikt nie chce mowic ...).
Owszem. Kara wynosi podobniez do 300% zatajonej sumy... :D
vexi pisze:Temat podatku Belki mnie zainteresowal i zamierzem troche bardziej pogrzebac i sprawe do konca wyjasnic, ale to zajmie troche czasu.
Jak bedziesz mial jakis konkret w postaci decyzji banku czy doradcy podatkowego albo znajdziesz jakies interpretacje czy inne szczegolowe przepisy to daj znac.

Bartek M.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 22 lut 2011, 14:21

Bartek M. pisze:Owszem. Kara wynosi podobniez do 300% zatajonej sumy... :D
podobniez wynosi do 300% wartosci podatku od zatajonej sumy...

to taka drobna roznica ale jednak...

Bartek M.
Swojak
Swojak
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 22 lut 2011, 15:33

A widzisz... To juz lepiej... Tylko pewnie dodatkowo 780% odsetek karnych... ;) Zeby nie bylo za dobrze...

Bartek M.

matt_z
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: matt_z » 05 mar 2011, 16:03

Co do podatku belki, to w dobrym banku powinniśmy płacić 10%. Oto odpowiedź pracownika jednego z nich:

"W umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Szwajcarią omawianą kwestię reguluje ust 2 art. 11 - Odsetki od rachunków prowadzonych w polskich bankach są opodatkowane w Polsce niezależnie od miejsca zamieszkania podatnika. Certyfikat rezydencji podatkowej zmniejsza tylko stawkę z 19 do 10 %."

kocur
Bywalec
Bywalec

Post autor: kocur » 08 mar 2011, 17:12

...na podstawie protokołu do umowy z dnia 20 kwietnia 2010 r. powinno być jeszcze mniej bo 5% :

Artykuł 11, ustęp 2 Konwencji (Odsetki) otrzymuje następujące brzmienie:

„2.
Jednakże, takie odsetki mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się
Państwie, w którym powstają, i zgodnie z prawem tego Państwa, ale jeżeli osoba
uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym
się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty
brutto tych odsetek.”.

Ps. W mBanku na przykład kont dla nierezytentów nie prowadzą - twierdzą że po przedstawieniu certyfikatu zamkną konto.

Odpowiedz