Polacy w Szwajcarii

(Forum of Polish Community in Switzerland)
Teraz jest So 01 lis 2014 05:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz 20 sty 2011 18:45 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Gadu: 0
Mam takie krótkie pytanko ; Ile lat trzeba przepracować legalnie w Szwajcarii aby otrzymać emeryturę?

PostNapisane: Śr 26 sty 2011 23:29 
Rezydent
Rezydent

Witam,
wiek emerytalny jest ustalony kobiety 64lata, mezczyzni 65lata. nie lata pracy tylko wiek.
jak cos to wejdz na stronke avs-ai, poczytaj.
pozdrawiam

PostNapisane: Cz 27 sty 2011 11:48 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Dzięki za informację :)

PostNapisane: Cz 27 sty 2011 13:00 
Rezydent
Rezydent

:mrgreen: ,

PostNapisane: Pt 28 sty 2011 03:01 
Rezydent
Rezydent

dorota83 napisał(a):
:mrgreen: ,

I wszystko jasne.
A powaznie, zeby dostac pelna emeryture z 1 filaru, czyli AHV, odpowiednia do zarobkow w swoim zawodzie trzeba przepracowac 44 lata. Tak gdzies wyczytalem w internecie w przepisach. Z niepotwierdzonych zrodel slyszalem, ze po osiagnieciu wieku emerytalnego mozna dostac 7,5 % rocznie ( czyli ok. 0.6 % miesiecznie ) kwoty odprowadzonych skladek, co by sie mniej wiecej zgadzalo, bo odpowiada to ok. 13 latom zycia po osiagnieciu wieku emerytalnego, czyli ok.78, moze troche wiecej uwzgledniajac odsetki od gromadzonego kapitalu. Kto zyje dluzej, przejmuje kapital tych, ktorym zmarlo sie wczesniej. :mrgreen: Bo zgromadzony kapital, czyli odprowadzone skladki, jest podstawa do wyliczenia naleznej emerytury. Nie wiem jak jest z drugim filarem, ale pewnie podobnie.
Pozdro.

PostNapisane: Pt 28 sty 2011 08:15 
Domownik
Domownik

Wiecej informacji dotyczacych Pensionierung - Emerytury doczytacie sie tu.
"Pensionierung: Reich in Rente" Das Schweizer Wirtschaftsmagazin
Bilanz 19/6 07.11.2006 :D

PostNapisane: Pt 28 sty 2011 12:45 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

A Jak to wygląda w przypadku renty wypadkowej i chorobowej .

PostNapisane: Pt 28 sty 2011 17:28 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Po 10 - u latach udokumentowanej pracy tu mozesz się starać o dodatek emerytalny. Otrzymujesz go po ukończeniu 67-go roku zycia, wynosi około 300 fr.Ch na miesiąc, kolega zjechał definitywnie i mi to powiedział, pozdrawiam.

PostNapisane: Pt 28 sty 2011 23:38 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

a co jeśli się przepracuje te 10 lat legalnie a nie ma wieku emerytalnego?????

PostNapisane: So 29 sty 2011 08:12 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Otrzymasz te pieniadze zgromadzone przez ten okres na Twoim koncie emerytalnym AHV po uprzednim wypełnieniu wniosku że już nigdyu nie podejmiesz pracy w Szwajcarii. Kontakt da Ci pracodawca, nie jest wiele tych pieniedzy, tak ze warto wszystko przemyśleć.

PostNapisane: Śr 16 lut 2011 22:21 
A czy mozna wrocic do Kraju nie wyplacici od razu tych srodkow ze Szwajcarii tylko uczynic to np po 2 -3 latach?

Pozdrawiam

PostNapisane: Cz 17 lut 2011 17:09 
Swojak
Swojak

Gadu: 5045389
lem: Czy moge zobaczyc jakis link, do przepisu, ktory okresla, ze Polacy w roku 2011 moga wyplacic pieniadze z AHV (z BAV czy z Pensionskasse (2. Säule) czy z 3. Säule??) jesli wyjezdzaja ze Szwajcarii na stale? O ile mi wiadomo, od 2007 lub 2008 jest umowa miedzy polskim ZUSem a Szwajcaria i pieniadze te sa przekazywane do polskiego ZUSu lub trzymane w Szwajcarii do osiagniecia wieku emerytalnego i wyplacane potem przez polski ZUS.

Bartek M.

PostNapisane: Cz 17 lut 2011 17:13 
W takim wypadku jak wyplacisz srodki to nie moga oni ich przekazac do ZUS - w pewnym sensie wyglada to tak jakbys wyplacil pieniadze z ZUS ale czemu ZUS czepia sie moich pieniedzy ze Szwacjarii? Chca je po prostu przejesc i postawic nowe budynki za to... :/

PostNapisane: Cz 17 lut 2011 17:15 
Swojak
Swojak

Jesli Ci wolno wyplacic te srodki i je wyplacisz to nie przekaza. Tylko sek w tym, ze wg moich wiadomosci od paru lat jest porozumienie miedzy polskim ZUSem a Szwajcaria i pieniadzy tych nie wolno nam wyplacic.

Ale lem z pewnoscia pokaze nam przepis, ktory pozwala na wyplate.

Bartek M.

PostNapisane: Cz 17 lut 2011 17:21 
Ja slyszalem ze I filaru (AHV) wyplacic nie mozna ale II filar mozna wyplacic (placony przez firme).

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 11:50 
Rezydent
Rezydent

Bartek M. napisał(a):
Jesli Ci wolno wyplacic te srodki i je wyplacisz to nie przekaza. Tylko sek w tym, ze wg moich wiadomosci od paru lat jest porozumienie miedzy polskim ZUSem a Szwajcaria i pieniadzy tych nie wolno nam wyplacic.

To obowiazuje cale EU. Nie mozna wypalcic pieniedzy z drugiego filaru podczas wyprowadzki z CH do kraju nalezacego do EU. Mozna je zostawic w CH na przyklad tu. Mozna tez dokonac transferu.

Pieniadze mozna wyplacic, jezeli docelowy kraj pobytu nie nalezy do EU.

V.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 12:43 
Masz jakies link do tego, bo ja slyszalem inaczej chcialbym to sprawdzic. No i czemu ten ZUS chce sie dobrac do mojej Szwajcarskiej emerytury - i wlasnie jesli skladalem to przez 3-4 lata to ile z tego odprowadza do OFE a ile przeje ZUS? wedlug nowych zasad czy wedlug starych czy wcale? a moze lepiej wogole sie w ZUSie nie chwalic to nie przeniosa moich skladek i po 6x roku zycia cokolwiek dostane chociaz ze Szwajcarii... bo u nas to wsiaknie w jakies lewe kontrakty na nowe budynki marmurowe dla ZUSu... i po kieszeniach prezesow... :/

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 13:22 
Rezydent
Rezydent

Oczywiscie, ze mam. http://www.ahv-iv.info/andere/00134/00224/index.html?lang=de
Ostatni pdf - Leaving Switzerland and moving to an EU or EFTA member state

V.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 13:33 
Swojak
Swojak

No. To mamy w koncu jakis konkret. Teraz z niecierpliwoscia czekam az lem pokaze nam na jakiej podstawie tak pewnie stwierdzil, ze "Otrzymasz te pieniadze zgromadzone przez ten okres na Twoim koncie emerytalnym AHV po uprzednim wypełnieniu wniosku że już nigdyu nie podejmiesz pracy w Szwajcarii."

Pewnie na tej samej podstawie (czyli bezmyslnie), na ktorej twierdzil, ze mozna spokojnie zerwac umowe z operatorem sieci komorkowej, "bo mam zaslaby zasieg".
viewtopic.php?f=25&t=10570&p=139334#p139334

Moze nastepnym razem zanim cos komus poradzisz, to sie 5 razy zastanow.

Bartek M.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 16:54 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Bartek! Z AHV nie dostaniesz pieniedzy zgromadzonych już teraz. Będą do dyspozycji jak osiagniesz wiek emerytalny , nie wcześniej , teraz jedynie mozesz się starać o zwrot z filaru BVG. Dostaniesz je bez problemu. Koledze przelali po wcześniejszym wypełnieniu wniosku otrzymanego od pracodawcy.Nie mam czasu siedzieć w necie i szukać jakiś przepisów. Te info... miałem z pierwszej reki jak już wcześniej pisałem.Pozdrawiam.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 17:06 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Aha , jak już szczęśliwie osiagniesz ten wiek emerytalny ( mnie się za bardzo do tego nie spieszy ) to nie jest tak ze automatyucznie na bazie jakiejś tam umowy z ZUS otrzymasz nalezny Ci dodatek Szwajcarski. Sam musisz się o niego wystarać, czyli czekają Cię ponownie formularze itp. Szwajcaria to biurokratyczny kraj. Pozdrawiam Marek

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 17:14 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

A jeżeli chodzi o zerwanie umowy z operatorem sieci komurkowej. Sam to zrobilem po dwóch miechach, kiedy już straciłem cierpliwość do tego neta. Bartek , moze Cię ktoś skrzywdził tym że Ci powiedział że jesteś mądry . Ty w to uwierzyłeś ........ i teraz jest tak jak jest.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 17:15 
Rezydent
Rezydent

Tu cos jest na temat BVG:

http://www.123-pensionierung.ch/de/pens ... ndern-bvg/

Auswandern vor der Pensionierung
Grundsätzlich gilt: Wer in ein Land ausserhalb der EU zieht, kann in der Regel, muss aber nicht, das gesamte Pensionskassenkapital beziehen. Der überobligatorische Teil kann immer bezogen werden, auch bei der Auswanderung in ein EU-Land.

V.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 17:20 
Rezydent
Rezydent

I tu:

http://www.finanzmonitor.com/2-saule/au ... ionskasse/

praktycznie to samo.

V.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 17:43 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

No niby tak, tak piszą, już nie wiem w co wierzyć, te info mam od osoby bliskiej, wcześniej się zapytam czy mogę dać Ci na nią namiary, Najlepiej będzie jak sobie razem porozmawiacie. Jak się zgodzi to oki. Panu Bartkowi nie dam bo to osoba chyba konfliktowa i bym sie ze wstydu spalił, pozdrowiena Marek.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 19:50 
Swojak
Swojak

So sty 29, 2011 8:12 am
lem napisał(a):
Otrzymasz te pieniadze zgromadzone przez ten okres na Twoim koncie emerytalnym AHV po uprzednim wypełnieniu wniosku że już nigdyu nie podejmiesz pracy w Szwajcarii. Kontakt da Ci pracodawca, nie jest wiele tych pieniedzy, tak ze warto wszystko przemyśleć.

Pt lut 18, 2011 4:54 pm
lem napisał(a):
Bartek! Z AHV nie dostaniesz pieniedzy zgromadzonych już teraz. Będą do dyspozycji jak osiagniesz wiek emerytalny , nie wcześniej , teraz jedynie mozesz się starać o zwrot z filaru BVG. Dostaniesz je bez problemu. Koledze przelali po wcześniejszym wypełnieniu wniosku otrzymanego od pracodawcy.Nie mam czasu siedzieć w necie i szukać jakiś przepisów. Te info... miałem z pierwszej reki jak już wcześniej pisałem.Pozdrawiam.

No ale pewnie ktos mnie skrzywdzil... i nie rozumiem co czytam.

lem napisał(a):
A jeżeli chodzi o zerwanie umowy z operatorem sieci komurkowej. Sam to zrobilem po dwóch miechach, kiedy już straciłem cierpliwość do tego neta. Bartek , moze Cię ktoś skrzywdził tym że Ci powiedział że jesteś mądry . Ty w to uwierzyłeś ........ i teraz jest tak jak jest.
To, ze Tobie sie to udalo nie oznacza, ze jest tak zawsze. Jest roznica miedzy "jak tak zrobilem i mi sie udalo" a "spoko, mozesz zerwac umowe". Za swoje slowa i rady ponosi sie odpowiedzialnosc. Czasem nawet przed sadem...

Moze i niektorzy moga uwazac, ze jestem konfliktowy. Ale ja po prostu lubie wyjasnic wszystko do konca i w szczegolach. Urzednicy i rozne osoby na "infoliniach" mnie bardzo nie lubia, bo zadaje trudne pytania... Znaczy oczekuje wyczerpujacych i wiazacych odpowiedzi. Coz... Tak mam...

Bartek M.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 20:21 
Domownik
Domownik

Moze i niektorzy moga uwazac, ze jestem konfliktowy. Ale ja po prostu lubie wyjasnic wszystko do konca i w szczegolach. Urzednicy i rozne osoby na "infoliniach" mnie bardzo nie lubia, bo zadaje trudne pytania... Znaczy oczekuje wyczerpujacych i wiazacych odpowiedzi. Coz... Tak mam...

Bartek M.[/quote]
I tak trzymaj Bartek, śledzę forum na bieżąco i jestem pod wrażeniem Twoich wypowiedzi :D . Nigdy niezauważyłam byś nabijał sobie tylko licznik postów :D

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 20:53 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Witam! Jesteś konfliktowy i nie tylko , do tego jeszcze tupeciarz. Mamy to forum, założyciele powinni być dumni że stworzyli to coś. Ja jestem praktykiem , przepisy , jakieś tam wyczytane linki , nie mają się ni jak do życia. W Szwajcarii jestem od 2.5 roku. Byłem zielony, porady z forum mi wiele pomogły za co z całego serca dziękuje. To co wiem na 100% zawsze piszę. Kiedy mam problem i nie wiem jak postąpić, zamieszczam to na forum. Jest dużo odpowiedzi, niejednokrotnie sprzecznych. Sprawdzam je w praktyce, a moze tak, może inaczej. Nie ganię nikogo, nie mam prawa. zawsze dziękuję. Kultura to jest dla Ciebie z pewnoscią nie zrozumiałe słowo i jestem pewien ze nie tylko dla urzędasów jesteś nie lubiany. Ja tylko chciałem pomóc, doradzić. Ale najlepiej umiescić link na niebiesko i weź sobie go przetłumacz i przeanalizuj na Polskie. To też pomoc , ale ja link odpowiedni potrafię znaleźć i sobie go przetłumaczyć, ale jak jest w praktyce? Mozesz w każdej chwili podać mnie do sadu, mam to gdzieś.

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 21:31 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Licznik postów?, co to, olimpiada?

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 21:52 
Domownik
Domownik

lem napisał(a):
Licznik postów?, co to, olimpiada?

Niechodziło mi o Ciebie, ale są tacy użytkownicy :mrgreen:

PostNapisane: Pt 18 lut 2011 21:55 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Jest oki? sam się z tego śmieję, pozdrawiam......

PostNapisane: So 19 lut 2011 05:50 
Rezydent
Rezydent

lem napisał(a):
No niby tak, tak piszą, już nie wiem w co wierzyć, te info mam od osoby bliskiej, wcześniej się zapytam czy mogę dać Ci na nią namiary, Najlepiej będzie jak sobie razem porozmawiacie.

W sumie, osobiscie, to nie jest mi to do niczego potrzebne, na razie nigdzie sie nie wybieram, ..., a jak bym sie przypadkiem wybieral to sie dowiem u zrodla.

V.

PostNapisane: So 19 lut 2011 20:29 
Bywalec
Bywalec

witam mam pytanie może ktoś wie jak sprawdzić stan konta ahv

Strefa czasowa: UTC + 1