Godziny pracy w Okręgu Bazylea!!! Pomocy!!!

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
Joanna71
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Godziny pracy w Okręgu Bazylea!!! Pomocy!!!

Post autor: Joanna71 » 04 sie 2017, 20:54

Witam, jesstem w Szwajcarii do czerwca... Opiekuję się starszą panią i u niej mieszkam... Jeszcze przed przyjazdem dostałam wzór umowy.. i zdecydowałam się zamknąć wszystkie spraw w PL i przjechać tu... Na miejscu się okazało, że do podpisu otrzymałam inną umowę, z naniesionymi koniecznymi korektami... Nic nie mówiłam... podpisałam... lecz minął cały lipiec... i wg umowy miałam 47 godzin pracy w tygodniu... a ja przez trzy tygodnie przepracowałam 296 godzin (nie wliczając wstawania dwa lub trzy razy w nocy) ... zwróciłam na moje godziny i zapytałam o czas na odpoczynek... i otrzymałam kolejną umowę do podpisu... i już tu nie ma godzin pracy w tygodniu, tylko dyspozycyjność 24/24... i raz w tygodniu 12 godzin wolnego!!!! O co tu chodzi??? Pomocy!!!

Adulka
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Re: Godziny pracy w Okręgu Bazylea!!! Pomocy!!!

Post autor: Adulka » 05 sie 2017, 20:07

Jestes w CH, masz pozwolenie to poszukaj nowej pracy.

Joanna71
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Joanna71 » 05 sie 2017, 21:11

Jeszcze nie dostałam pozwolenia:( czekam:(

DoraZH
Domownik
Domownik

Post autor: DoraZH » 06 sie 2017, 19:15

Niestety dopiero w 2018 maja wprowadzic minimalne standarty dla opiekunk 24/24h. Chwilowo nie ma konkretnych widelek, ile i za ile powinno sie pracowac. Ale tylko 12h wolnego raz w tygodniu to definitywnie juz niewolnictwo. Podejzewam, ze i pensie masz niska.

Wystawienie dowodu traw roznie, od 5 dni do 4 tygodni. Nie wiem jak dlugo potrzebuja w Kt. BL, ale nie powinno przekroczyc mieisaca. Pytalas sie juz pracodawcy za ile dostaniesz dowod? Cos mam wrazenie, ze masz umowe, ale moze wogole nie jestes zameldowana. Oprocz dowodu L lub B musisz dostac od pracodawcy rowniesz AHV-Ausweis, to legitymacia ktora potiwerdza, ze jestes zamelowana w szwajcarskim "ZUSie". No i jak wyglada z kasa chory? Zameldowas sie w ktorejs? Zameldowal Ciebie moze pracodawca?

Joanna71
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: Joanna71 » 07 sie 2017, 13:52

DoraZH, dzięki za odzew... Nie podpisałam tej kolejnej umowy... Poinformowałam, że 12 godzin wolnego w jednym dniu mi nie odpowiada... i została ta poprzednia, już podpisana.... Zapytałam o Bewiligung, to otrzymałam odpowiedź, że we wrześniu to dostanę (a 17.09.2017 minie mi trzy miesiące pobytu). Nic również nie otrzymałam od pracodawcy.. żadnej legitymacji... :( I jeszcze się nie zameldowałam w kasie chorych, ponieważ nie mam jeszcze pozwolenia:( chyba bez tego, nie mam co się zapisywać?? Pozdrawiam serdecznie;)

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 07 sie 2017, 18:34

Joanna71 pisze:
07 sie 2017, 13:52
DoraZH, dzięki za odzew... Nie podpisałam tej kolejnej umowy... Poinformowałam, że 12 godzin wolnego w jednym dniu mi nie odpowiada... i została ta poprzednia, już podpisana.... Zapytałam o Bewiligung, to otrzymałam odpowiedź, że we wrześniu to dostanę (a 17.09.2017 minie mi trzy miesiące pobytu). Nic również nie otrzymałam od pracodawcy.. żadnej legitymacji... :( I jeszcze się nie zameldowałam w kasie chorych, ponieważ nie mam jeszcze pozwolenia:( chyba bez tego, nie mam co się zapisywać?? Pozdrawiam serdecznie;)
Witaj Joasiu. :D
Nie panikuj i wierz do konca we wszystko, co tu pisza. :D Rowniez w to, co pisze ja, bo kazdy jest omylny, z tym, ze ja staram sie na to co pisze, w razie potrzeby przedstawic kwity, czyli linki do stron, z ktorych czerpie informacje, bo przeciez nie jestem kopalnia wiedzy sama w sobie, tylko staram sie wykorzystac mozliwosci, jakie stwarza internet plus moje wlasne i kolegow doswiadczenia. A niektorzy forumowicze opisuja wlasne jednostkowe doswiadczenia i wiedze czesto zaslyszana, myslac, ze to jest obowiazujace w calej Szwajcarii. A Szwajcaria to prawie 30 kantonow, w ktorych czesto szczegolowe przepisy sie roznia. Pisze to poraz kolejny i niektorzy powiedza, ze sie powtarzam, ale widze, ze jestes nowa w CH, wiec tym razem pisze to dla Ciebie i ewentualnie innych nowoprzybylych. :D
I prawidlowo, bo do 3 miesiecy nie potrzebujesz pozwolenia. Wystarczy, ze pracodawca Cie zglosi w gminie. Dlatego otrzymalas odpowiedz, ze we wrzesniu, czyli po uplywie 3 miesiecy. W ten sposob przywiazuje Cie do siebie, bo pozwolenie najczesciej pozwala na podjecie pracy w calej Szwajcarii, wiec mowiac brzydko, gdybys od razu takowe dostala i znalazla lepsza oferte pracy, moglabys sie na aktualnego pracodawce wypiac. Dlatego dopoki nie masz pozwolenia pracodawca sonduje, na co moze sobie z Toba pozwolic w kwestii umow o prace. Zawsze mozesz zadzwonic lub udac sie do gminy i zapytac czy Cie zglosil, ale nie sadze, zeby tego nie zrobil, bo za zatrudnianie na czarno dostalby wysoka kare.
Legitymacje AHV nie dostaniesz od pracodawcy, tylko bezposrednio z Ausgleichkasse. Potrwa to jednak troche......, jak to w Szwajcarii. :(
Mozesz zadzwonic lub napisac maila do Ausgleichkasse zgodnie z Twoim miejscem zamieszkania ( z tego co widze, to kanton Basel-Landschaft ) z zapytaniem, czy jestes zgloszona i kiedy otrzymasz AHV Ausweis. Dane teleadresowe w linku ponizej, na samym dole strony po lewej.

https://www.sva-bl.ch/de/kontakt/

Do ubezpieczenia w Krankenkasse masz teoretycznie 3 miesiace od przyjazdu, ale pod warunkiem, ze masz polska karte EKUZ z NFZ ( przepisy dokladnie mowia, ze jesli masz inne adekwatne do szwajcarskiego ubezpieczenie, a wiec zadne prywatne tu nie wchodza w gre, tylko jesli juz, polskie panstwowe. A i z tym, czasem niektorzy mieli problemy, zeby te 3 miesiace przeciagnac. Generalnie, jesli zglosi Cie pracodawca do Krankenkasse, bedziesz musiala placic od razu, jesli nie i zglosisz sie sama po 3 miesiacach, jest szansa, ze nie beda zadac skladek wstecz. Moga jednak to zrobic, bo przeciez nie wiedza, czy bylas ubezpieczona i tu nie majac karty EKUZ nie masz nic na swoja obrone. Majac ja, mozesz probowac sie droczyc z Krankenkasse. Za wynik nie recze. ). Jesli nie masz, radzilbym to zrobic natychmiast, bo w przypadku choroby ( odpukac ) zbankrutujesz, zanim sie wzbogacisz. :( Skoro mozesz nie miec przez 3 miesiace pozwolenia, to logiczne, ze nie musisz go przedkladac przy zgloszeniu. Doslesz pozniej.
Co do Twoich umow i godzin pracy, to calkiem odrebna bajka. Musisz sobie najpierw odpowiedziec na pytanie na ile Ci na tej pracy zalezy, a dopiero potem dostosowac swoje zachowania do zachowan i wymagan pracodawcy. Mozna sie poddac calkowicie, a mozna isc na noze. Musisz sie sama ustawic w odpowiednim miejscu w podejsciu do tematu.
Pozdrawiam. :D
P.S. Jesli masz uczace sie lub studiujace dzieci ( do ukonczenia 25 roku zycia ) upomnij sie u pracodawcy o zgloszenia do Ausgleichkasse w celu pobierania dodatkow na nich.

DoraZH
Domownik
Domownik

Post autor: DoraZH » 08 sie 2017, 17:51

@bogwar: w kantonie ZH jestem zameldowana jako pracodawca i meldowalam juz kilka osob z Polski jako moich pracownikow. Wszystkie legitymacie AHV przychodzily do mnie jako pracodawca z listem, ze mam jej przekazac pracownikowi. Bardzo mozliwe, ze w kantionie BE jest to innaczej rozwiazane.

Co do pracy przez pierwsze 3 miesiace, to pracodawca musi zemeldowac pracownika przez "Meldeverfahren" na ten okres. Tak czy siak musi zameldowac pracownika w Ausgleichskasse i Steueramt, bo te oplaty trzeba odprowadzic do panstwa. Co do ubespieczenia zdrowotnego, to robotnikow ktozi przyjezdzali na remont ubespieczalam w WARTA specialnie na prace za granica. "Normalen" ubespieczenie zdrowotne nie koniecznie musi pokrywac wypadku w pracy za granica, gdzy z reguly jest tlyko przewidziane w razie wypadku lub choroby jako turysta za granica. Nie wynikalam tutaj w detale, bo to ubespieczenie dodatkowe jest na tylke tanie, ze warto sie zabespieczyc zeby potem nie walczyc z polskim ZUSem.

W kantonie ZH z reguly kasy chorych nie odpuszcaja i trzeba zaplacic za te pierwsze trzy miesiace w CH. W kantonie AG znam przypadki, gdzie nie trzeba bylo placic za te pierwsze 3 miesiace. Wiec i tu zalezy od kasy i kantonu czy trzeba bedzie zaplacic czy nie.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 08 sie 2017, 18:44

DoraZH pisze:
08 sie 2017, 17:51
@bogwar: w kantonie ZH jestem zameldowana jako pracodawca i meldowalam juz kilka osob z Polski jako moich pracownikow. Wszystkie legitymacie AHV przychodzily do mnie jako pracodawca z listem, ze mam jej przekazac pracownikowi. Bardzo mozliwe, ze w kantionie BE jest to innaczej rozwiazane.

Co do pracy przez pierwsze 3 miesiace, to pracodawca musi zemeldowac pracownika przez "Meldeverfahren" na ten okres. Tak czy siak musi zameldowac pracownika w Ausgleichskasse i Steueramt, bo te oplaty trzeba odprowadzic do panstwa. Co do ubespieczenia zdrowotnego, to robotnikow ktozi przyjezdzali na remont ubespieczalam w WARTA specialnie na prace za granica. "Normalen" ubespieczenie zdrowotne nie koniecznie musi pokrywac wypadku w pracy za granica, gdzy z reguly jest tlyko przewidziane w razie wypadku lub choroby jako turysta za granica. Nie wynikalam tutaj w detale, bo to ubespieczenie dodatkowe jest na tylke tanie, ze warto sie zabespieczyc zeby potem nie walczyc z polskim ZUSem.

W kantonie ZH z reguly kasy chorych nie odpuszcaja i trzeba zaplacic za te pierwsze trzy miesiace w CH. W kantonie AG znam przypadki, gdzie nie trzeba bylo placic za te pierwsze 3 miesiace. Wiec i tu zalezy od kasy i kantonu czy trzeba bedzie zaplacic czy nie.
Tak, masz racje. :D Informacja z mojej strony nie byla precyzyjna. Przepraszam. To akurat napisalem z glowy, bo jakies 8 lat temu byla zmiana numerow ubezpieczenia i jakos mi sie zapamietalo, ze nowy Ausweis przyszedl bezposrednio z Ausgleichkasse. Moglem wtedy tez byc czasowo bez pracy i byc moze tak bylo z tego powodu. A z glowy napisalem z lenistwa, bo nie chcialo mi sie kliknac kilka razy w klawiature. :mrgreen: Nie ma jednak tego zlego......,bo przy okazji to dowod na porady na podstawie wlasnych doswiadczen, o czym pisalem w poprzednim poscie. :mrgreen: Zmobilizowalas mnie i znalazlem wlasnie strone z przepisami w tej sprawie.

https://www.ahv-iv.ch/de/Merkbl%C3%A4tt ... ngsausweis

Rzeczywiscie, jesli sie jest pracownikiem najemnym zalatwia sie to przez pracodawce. Dopiero w innych przypadkach bezposrednio w urzedzie.

No wlasnie, to czemu o tym nie napisalas, tylko napisalas , jak ponizej ? Chyba jednak moze tez od razu wystapic o pozwolenie dla pracownika. Te 3 miesiace mozna pracowac na zgloszenie lub po kilku tygodniach dostac pozwolenie. Zalezy , jak sie zachowa pracodawca. Teoretycznie mialo to ulatwic biurokracje przy krotkookresowym zapotrzebowaniu na pracownika. W praktyce jednak wychodzi czesto tak, jak napisalem poprzednio.
DoraZH pisze:
06 sie 2017, 19:15
Wystawienie dowodu traw roznie, od 5 dni do 4 tygodni. Nie wiem jak dlugo potrzebuja w Kt. BL, ale nie powinno przekroczyc mieisaca. Pytalas sie juz pracodawcy za ile dostaniesz dowod? Cos mam wrazenie, ze masz umowe, ale moze wogole nie jestes zameldowana.
Takie ubezpieczenie jest sprawa prywatna i jesli przyjechali legalnie do pracy, a Krankenkassa by sie dowiedziala, nie sadze, zeby je uznala za adekwatne do szwajcarskiego i zrezygnowala z naleznych skladek. Jedynie z karta EKUZ mozna probowac przeciagnac zgloszenie do Krankenkasse. Czasem sie to udaje, czasem nie. Tu jestesmy zgodni. A co do wypadku w pracy, to w Szwajcarii obowiazkiem pracodawcy jest ubezpieczyc pracownika. Pracownik nawet o tym nie wie, bo nie ma tego na rozliczeniu miesiecznym. Mam oczywiscie na mysli legalne zatrudnienie, bo na czarno to mozna robic rozne rzeczy. Dopoki sie nic nie stanie. :(

Odpowiedz