Kacik felietonow, reportazy, relacji etc

Literatura, kino, poezja, balet, teatr i jeszcze kilka innych spraw...
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
b-r-k
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Re: Kacik felietonow, reportazy, relacji etc

Post autor: b-r-k » 29 sie 2010, 18:27

Andre,
tak , te kilkanście dni nie dawało mi spokoju. nie chciałam określać dokładnie.
Kilkanście< wydało mi się takim optymalnym określeniem.
Masz propozycję jak to określić bez uściślania daty, bo jej nikt nie pamięta.
a co do reszty, to wszystko można rozumieć inaczej niż napisał autor, gdyż każde może mieć inne skojarzenia.

Pseudonimów używali wszyscy. Być może to prawdziwe pseudonimy, a być może nie. Niestety tego nie wiem. I już się od nikogo nie dowiem. Wolałam napisać w ten sposób. z tzw. ostrożności "proceowej".

Z należytym szacunkiem, Drogi Andre ale w Paryżu, Paryżanie nie mówią po niemiecku i jak sądzę nie krzyczą w tym języku gdy się kochają. .
Pozdrawiam i polecam się jutro po południu.
EDIT:

ANTEK Rozpylacz. ... Ma chociaż napis. Ilu Powstańców tego nawet nie ma ? Warszawa to miasto, gdzie każdy róg ulicy, skwer miał mogiły.
-------
Każdy trud przynosi zysk, gadulstwo - jedynie straty. (Salomon 925 p.n.e ).... ;-)

Awatar użytkownika
AndreAndre
Rezydent
Rezydent

Post autor: AndreAndre » 30 sie 2010, 11:42

Hey

Pierwsze zdanie z "kilkanaście dni" wystarczy calkowicie.
Czyli drugie zdanie z "kilkanaście dni" nalezy wyrzucic.
To jest najprostsze rozwiazanie.
Zasadniczo kazdy Polak powinien wiedziec,
ze powstanie trwalo niewiele ponad dwa miesiace.
Musialo ono wybuchnac?
To pytanie bedzie jeszcze bardzo dlugo wywolywac bol.

Mile jest podanie przez Ciebie nazw ulic. Moge dodac, ze Plac Napoleona,
dzisiaj Plac Powstancow Warszawy, ma dla niektorych znaczenie.

Nie opuszcza Cie tez humor:
Krysia lezy i "jej włosy, które opadły na ramiona".
A Dziewczyna lezy na pewno nie na brzuchu.
Poza tym widac wyraznie, ze noc jest opisywana przez kobiete.

Plan Burza wykazal naiwnosc myslenia "Londynczykow".
Dlaczego Stalin mialby respektowac polska wladze utworzona
przez AK na terenach opuszczonych przez nazistow?
Co bylo wazniejsze dla Czerczila? Nie zapominajmy postanowien
konferencji w Teheranie.

Niektorzy Paryzanie kochaja sie po niemiecku i to w Paryzu,
tak jak np. niektorzy Amerykanie na poludniu USA po francusku.
Kto wie dlaczego?

Smacznego
AndreAndre
P.S.
Historia z innej epoki:
http://blogbiszopa.blog.onet.pl/Splacon ... 05543536,n
Wszystkiemu winna jest Ewa.
Uwiodla Adama.

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 01 wrz 2010, 08:15

-@ -> dziękuję Podwójny A... postaram się to skorygować. Obiecano mi w każdym razie poprawić.

Starałam się tu lansować nie tylko własne artykuły n/t powiązane polsko szwajcarskie i inne ciekawostki.
Myślę, że kto chce i kto chętnie takie pisanie czyta , wie już gdzie znaleźć, dlatego nie będę już sama siebie lansowała, co oczywiście nie znaczy , że nie można tutaj wrzucać linków, o ile ktoś uzna za warte polecenia. może właśnie wówczas wątek ożyje.

Dodam, że obecnie w serwisie Wiadomości24.pl można pisać komentarze bez rejestracji i bez logowania oraz bez podania @maila. zaznaczam jednak, że wszystkie wulgarne i obraźliwe komentarze są usuwane szybko i bezwzględnie.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich wiernych i przypadkowych i sporadycznych czytelników .
Do zobaczenia BRK.
A teraz udaję się posłuchać szumu morza gdyż cisza alpejska już dzwoni mi w uszach. :D :lol:
-------
Każdy trud przynosi zysk, gadulstwo - jedynie straty. (Salomon 925 p.n.e ).... ;-)

Awatar użytkownika
AndreAndre
Rezydent
Rezydent

Post autor: AndreAndre » 01 wrz 2010, 17:45

b-r-k pisze:A teraz udaję się posłuchać szumu morza gdyż cisza alpejska już dzwoni mi w uszach. :D :lol:
A wczesnym wieczorem zyczymy Madame uva prosto z krzako-rosli.
Milych spotkan z auslenderami i ... cichych nie paryskich nocy. :oops: :oops:

Dla nielicznej grupy nieznajacej odpowiedzi na:
AndreAndre pisze:kochaja sie ... niektorzy Amerykanie na poludniu USA po francusku.
Kto wie dlaczego?
uprzejmie donosze:
Francuzi skoniolizowali na poludniu USA m. in. Luiziane.
Do dzis ok.5% ludnosci (200k) mowi tam po franzusku.

AndreAndre
Wszystkiemu winna jest Ewa.
Uwiodla Adama.

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 07 lut 2011, 12:53

Na ile Hamsa czuwa nad arabską rewolucyjną drogą do demokracji dowiemy się wkrótce.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/hams ... 80826.html
o amulecie i talizmanie w trzech kulturach.
Pozdrawiam B.
-------

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 07 lut 2011, 14:41

b-r-k pisze:Na ile Hamsa czuwa nad arabską rewolucyjną drogą do demokracji dowiemy się wkrótce.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/hams ... 80826.html
o amulecie i talizmanie w trzech kulturach.
Pozdrawiam B.
zadna tam hamsa tylko obama ze swoimi kolesiami wywolal zadyme a dopiero potem go kolesie przyhamowali ze to przyniesie zagrozenie ze strony radykalnych islamistow... ale caly "nowoczesny swiat ludzi mlodych, wyksztalconych z wiekszych miast" popiera ta zadyme a ludzie gina dla cudzych interesow...

no bo wywolac ta rewolucje bylo taniutko... wystarczylo podszkolic parudziesieciu czy paruset mlodych zdolnych i puscic ich w tlum...

a na ropie sie zarobi paredziesiat miliardow...

tanie jest zycie glupich/biednych ludzi na tym swiecie...

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 07 lut 2011, 18:12

Godzil. niby masz rację, wydawać by się mogło, ale wirus rewolucji wybuchł w Tunezji , a tam ropy nie ma, w Egipcie także nie.
Raczej wysokie ceny zbóż i żywności, podwójna cena chleba spowodowały te rozruchy.
My odczuwamy tylko cenę ropy, ale cenę mąki już nie albo prawie .
Silny frank niczym resor te ceny zboża amortyzuje.
A USA . nadrukowała takie niesamowite ilości zielonych banknotów, że także nie odczuli.
rzeczywiście rzecz w cenie ropy, ale odbija się zbożem.
-------

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 07 lut 2011, 22:44

gdyby komukolwiek z NICH chodzilo w jakikolwiek sposob o dobro ludzi to w usa nie marnowaloby sie 40% wyprodukowanej tam zywnosci... a ile jej sie marnuje w Europie?

nawet gdyby zbierac suchy chleb, mielic go i wysylac do najbiedniejszych krajow w formie maki tartej to moznaby uratowac co roku MILIONY istnien ludzkich, ale komu by od tego przybylo MILIARDOW na kontach?

to sie nie KALKULUJE... ale oplacac dyktatorow przez dziesieciolecia, utrzymywac systemy kolonialne przez stulecia, okradac narody z ich bogactw naturalnych czy oszczednosci - TO SIE OPLACA!

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 10 lut 2011, 13:03

b-r-k pisze:Godzil. niby masz rację, wydawać by się mogło, ale wirus rewolucji wybuchł w Tunezji , a tam ropy nie ma, w Egipcie także nie.
w Egipcie troche ropy maja... ale spekulanci trzepia kase na tym ze sie cokolwiek tam w regionie dzieje.... no i kanal sueski chyba jeszcze lezy w Egipcie`?

za Wikipedia:
W 2009 roku przez Kanał Sueski przepłynęło ponad 35 tysięcy statków, z czego 10% to tankowce, które przewożą 15 % konsumpcji ropy w Europie [1].
i to im wystarczy aby probowac wyciagnac kase od nas wszystkich...

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 14 lut 2011, 11:51

Sueski kanał to kaczka co złote jaja znosi. Tego Tunezja nie ma.
Ale co będzie z Jemenem i Jordanią?
A Europie dostanie się nowa porcja uchodźców. Już lądują na Malpeduzie.

Zboże zdrożało i na pewno nie potanieje. A to ono jest wymiernikiem nastrojów mas.
Tłum woła : CHLEBA!!!! to przecie nic nowego.

PS. coś widzę, że dyskutantów tu na forum już w ogóle nie ma. są tylko zainteresowani. :(((
-------

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 14 lut 2011, 11:56

b-r-k pisze:PS. coś widzę, że dyskutantów tu na forum już w ogóle nie ma. są tylko zainteresowani. :(((
starsze semestry "powymieraly" smiercia naturalna a ci co pozostali czyli "mlodzi wyksztalceni z wiekszych miast" sie polityka nie interesuja...
:mrgreen:

Spiggy
Swojak
Swojak
Gadu: 15653476

Post autor: Spiggy » 14 lut 2011, 15:04

b-r-k pisze:Ale co będzie z Jemenem i Jordanią?
Yemen dostanie pare groszy od Saudi
i bedzie spokoj
Jordania-cholera wie?

Zdziwilem sie dzis czytajac o malych demontracjach w Omanie i Bahrajnie

z RUH pozdrawiam
Kosciesza

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 25 kwie 2011, 09:36

A zatem... :D

a oto fotorelacja z Wielkiego Piątku w sercu Alp.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/szwa ... 92183.html
spacer. Trochę zadumy....

--
Pozdrawiam Wielkanocnie i Dyngusowo , jak to dobrze, że dziś ciepły, piękny, słoneczny dzień.
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 30 kwie 2011, 14:16

Ponieważ -> wolność, emigrant, uchodźca, zmieniły sens i znaczenie, nie wspominając ceny i wymiaru
pozwolę sobie polecić i zaprosić do ewentualnej dyskusji. Jak to jest ?
Czy kobietom jest łatwiej po 30 latach?
Czy wszystko jest po coś? czy w końcu po NIC?
Czas i życie ucieka. Co zostaje?
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/192733-1--1-d.html
Pozdrawiam
-------

wkramarczyk

Post autor: wkramarczyk » 30 kwie 2011, 14:16

Swietnie ze wraca pani do pisania :) Milo sie czyta! :)

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 30 kwie 2011, 14:19

No nie, jeszcze nie przeczytałeś P A N I E Wojtku.
a już pada słowo świetnie... heheheh
-------

wkramarczyk

Post autor: wkramarczyk » 30 kwie 2011, 14:19

No przeciez mowie w czasie terazniejszym prosze PANI :D
Ze 'sie czyta' :)

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 30 kwie 2011, 15:03

PANIE WOJCIECHU i jakie jest pana odczucie ?
Dziś każdy może żyć i pracować wszędzie gdzie go tylko przyjmą. A kobieta?
Emigrant i uchodźca już nie istnieją. świat stoi otworem.

Czy dla kobiet też ? Kartki z pamiętnika Maritki
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kobi ... --1-d.html
-------

wkramarczyk

Post autor: wkramarczyk » 30 kwie 2011, 15:21

Moje odczucie - jak bardzo swiat sie zmienil! Ja jeszcze pamietam slynne kolejki jak i odrobine rozrob na gornym slasku, ale gros mpjego zycia jest juz w wolnej, niepodleglej polsce. A gros doroslego zycia, jest w wolnej, niepodleglej EUROPIE bez granic.

Dlatego przeniesienie sie do szwajcarii przyszlo mi bardzo naturalnie, nie jestem tu dlugo ale poprEdnik dlugo bardzo bylem w UK. I co? Nie byla to moja ojczyzna, tak jak ojczyzna nie jest dla mnie szwajcaria i nigdy chleb nie bedzie tak smakowal jak na ojczystej ziemi.

Co nie przeszkadza mi zupelnie czuc sie jak w domu gdziekolwiek jestem.

Wiec pojecie imigranta, w pejoratywnym znaczeniu juz nie istnieje. My raczej poprostu zmieniamy miejsce zamieszkania w otwartym kraju europa.

Ale pamietamy gdzie sa nasze korzenie :)

Awatar użytkownika
MartaM
Domownik
Domownik

Post autor: MartaM » 01 maja 2011, 00:19

Czy naprawde jest az tak cudownie..?Teraz powody do wyjazdu z kraju sa inne,nie tak dramatyczne-to pewne...Ale czy nie jest troche smutne,ze tak wiele osob decyduje sie wyjechac zeby zapewnic sobie i rodzinie normalne,dostatnie zycie?Czy nie jest troszke smutne,ze w ojczyznie tych potrzeb czesto zaspokoic nie sposob pomimo wlozonych lat pracy i wysilku?

Europa bez granic..No ale sa rozne jezyki..jest inna kultura..I jesli wyjezdzasz to trzeba te "nie swoje" zasady zaakceptowac. Dyplomy z Polski moga okazac sie wciaz niewiele warte-w wielu zawodach trzeba je nostryfikowac lub starac sie o tutejsze uprawnienia. No i ze Szwajcarem nie powspominasz sobie kota Filemona czy Reksia.Szwajcar raczej drzwi przed dziewczyna nie otworzy(no nie wiem-moze sa tacy,osobiscie nie znam:) )Wiec jednak troche obco dla mnie, cos zawsze przypomina ze jestem nie stad..

Ale z drugiej strony w Polsce tez robi sie obco..Kazdy powrot do kraju mnie osobiscie przygnebia, bo to wytesknione miejsce wydaje sie tak okropnie niedoskonale w porownaniu z krajem ktory mnie przygarnal-caly entuzjazm z powrotu, mozliwosci uzywania wlasnego jezyka,poruszania sie znajomymi sciezkami rozbija sie o bariere zazdrosci i glupoty..do tego to poczucie bezsilnosci,ze tak niewiele moge zmienic..choc po paru latach tulania sie po swiecie wyrazniej widze ze zmienic nalezy..

Europa bez granic,wiecej mozliwosci..Tylko to tez oznacza trudny proces szukania wlasnego miejsca,odnajdowania wlasnej tozsamosci,przynaleznosci..Nie zawsze mozna utozsamic sie z ludzmi wsrod ktorych sie wyroslo,nie zawsze miejsce w ktorym przyszlo sie na swiat jest TWOIM MIEJSCEM.

wkramarczyk

Post autor: wkramarczyk » 01 maja 2011, 09:41

MartaM pisze:Czy naprawde jest az tak cudownie..?Teraz powody do wyjazdu z kraju sa inne,nie tak dramatyczne-to pewne...Ale czy nie jest troche smutne,ze tak wiele osob decyduje sie wyjechac zeby zapewnic sobie i rodzinie normalne,dostatnie zycie?Czy nie jest troszke smutne,ze w ojczyznie tych potrzeb czesto zaspokoic nie sposob pomimo wlozonych lat pracy i wysilku?
Bardzo smutne i dlatego tez powinnismy sie cieszyc ze jestesmy czescia europejskiej rodziny i mamy taka mozliwosc. Pozbycie sie granic w koncu spowoduje ze wszystko sie wyrowna, Polska otrzymuje teraz BARDZO duzo pieniazkow bezposrednio od wszystkich 'emigrantow' poniekad to spowodowalo status owej bzdurnej zielonej wyspy. Dlaczego bzdurnej? To juz temat na inna dluuuga dyskusje.
Nie narzekajmy, cieszy sie ze nie pochodzimy np. z Libii.
MartaM pisze: Europa bez granic..No ale sa rozne jezyki..jest inna kultura..
W samej polsce sa rozne jezyki i rozna kultura :) Kaszubi vs. Slazacy vs. Gorale? Trzy najprostsze przyklady :) A generalnie my jestesmy najlepszym przykladem ze unifikacja jezyka w europie tez nastepuje. Czy panna Marta mowi plynnie po niemiecku, czy mowi pan Wojtek? Czy nawet Ruda z 8 letnim stazem ? WIec chyba cos w tym jest... :)

MartaM pisze:I jesli wyjezdzasz to trzeba te "nie swoje" zasady zaakceptowac.
Co moze miec 2 ekstrema. Sa dwa modele - nazwe je brytyjskim i szwajcarskim. W UK, mniejszosc jest wiekszoscia, polityczna poprawnosc rzadzi spoleczenstwem. Panstwo stara sie dopomoc imigrantom, zmieniajac sie nie do poznania tylko dla nich i specjalnie nie myslac o wiekszosci, ktora owe prawa i przywileje bardzo denerwuja. Sam jako polak kilkakrotnie zagralem karta 'a bo to dlatego ze jestem polakiem co?' co powodowalo piorunujaca reakcje w takim np. parkingowym. Czy chociazby druki panstwowe, podania, Job Centres, wszystkie maja polskojezyczne wersje i polskich pracownikow.
W takim modelu Marteczko, mozesz przywiezc swoje zasady a Panstwo sie samo dostosuje, jezeli takie cos Ci sie podoba.

Model Szwajcarski mnie sie bardzo podoba. Przyjezdzasz tu, takie sa oficjalne jezyki, dostosuj sie, zasymiluj i wszystko bedzie dobrze. Czy to jest podszyte odrobina ksenofobii? Mysle ze tak, ale ktokolwiek kto byl kiedykolwiek na przedmiesciach paryza badz londynu powinien owa mala doze ksenofobii przyjac ze zrozumieniem. W tym modelu Marteczko, musimy sie nauczyc niemieckiego, predzej czy pozniej, albo conajmniej znalezc sobie szwajcarskiego meza :lol:
MartaM pisze:Dyplomy z Polski moga okazac sie wciaz niewiele warte-w wielu zawodach trzeba je nostryfikowac lub starac sie o tutejsze uprawnienia.
Unia mocno nad tym pracuje. Pamietaj ze szwajcaria w unii nie jest, wiec nostryfikacja dokumentow w takim np. UK nie jest az tak wielkim problemem. Moja slynna matura przyjela sie bardzo dobrze jako tzw. A levels :) A swoja droga, otwarlo mi to tylko oczka na zasadnosc prob uzyskiwania polskiego dyplomu magistra na platnej publicznej uczelni, tzw. fabryce magistrow. W Polsce magisterium z Mickiewicza czy Jagielonki znaczy tyle samo co z Wyzszej Szkoly Bankowosci i Finansow w Bielsku Bialej. Czy to sprawiedliwe?
Inna sprawa ze i tak owe 'prestizowe' instutucje by zarobic schodza na psy oferujac 'zaoczne' i 'uzupelniajace' tzw. fabryki magistrow.
Ja zrobilem kompletnie prywatne studium CIMA (www.cimaglobal.com) kompletnie sponsorowane przez mojego pracodawce, nie jest to formalna kwalifikacja, a dyplom jest uznawany praktycznie wszedzie na swiecie i daje nawet odrobine prestizu. Co przy mojej maturze leczy kompleksy :)
MartaM pisze: No i ze Szwajcarem nie powspominasz sobie kota Filemona czy Reksia.
Od czego masz DVD ? :) Pokaz, wytlumacz o co chodzi i jazda :)
MartaM pisze:Szwajcar raczej drzwi przed dziewczyna nie otworzy(no nie wiem-moze sa tacy,osobiscie nie znam:) )
No, bedzie sie tez bac pocalowac i wogole :D Ale chyba da sie wychowac, co ? :)
MartaM pisze:Wiec jednak troche obco dla mnie, cos zawsze przypomina ze jestem nie stad..
Zawsze tak bedzie pani Marto, zawsze. Wrocisz do Polski, tez bedziesz nie stamtad, tak juz jest. Czy zycie 25 lat w jednym miejscu na bidulu ma sens tylko po to by byc 'skads' ?
MartaM pisze: Ale z drugiej strony w Polsce tez robi sie obco..Kazdy powrot do kraju mnie osobiscie przygnebia, bo to wytesknione miejsce wydaje sie tak okropnie niedoskonale w porownaniu z krajem ktory mnie przygarnal-caly entuzjazm z powrotu, mozliwosci uzywania wlasnego jezyka,poruszania sie znajomymi sciezkami rozbija sie o bariere zazdrosci i glupoty..do tego to poczucie bezsilnosci,ze tak niewiele moge zmienic..choc po paru latach tulania sie po swiecie wyrazniej widze ze zmienic nalezy..
I wlasnie ludzie tacy jak ty i ja maja szanse cos zmienic :) Uzywajac wlasnie tego doswiadczenia, ktore zdobywamy za granica :)
MartaM pisze: Europa bez granic,wiecej mozliwosci..Tylko to tez oznacza trudny proces szukania wlasnego miejsca,odnajdowania wlasnej tozsamosci,przynaleznosci..Nie zawsze mozna utozsamic sie z ludzmi wsrod ktorych sie wyroslo,nie zawsze miejsce w ktorym przyszlo sie na swiat jest TWOIM MIEJSCEM.
Czyli perpetuum mobile? Cokolwiek sie zdarzy, kolko bedzie sie krecic nieskonczona energia ? :) To juz pesymizm prosze pania, wywolany chyba pewnymi brakami w tzw. Asymilacji :lol: Ktore chetnie mozemy zmienic uzywajac do tego srodkow tzw. Mohitkowych :lol:

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 01 cze 2011, 08:35

Moja Majówka w Polskiej Kanadzie-
reminiscencje z aparatem fotograficznym w ręce.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/w_po ... 97314.html
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 02 cze 2011, 14:42

to cześć druga z Bieszczadzkiej majówki, urokliwe te Bieszczady... ;)
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ener ... 97365.html
a tutaj powrót
takiego zjawiska jak żyję nie widziałam.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/luna ... 97399.html
Pozdrawiam i miłego oglądania z czytaniem tych ciekawostek.
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 03 cze 2011, 17:35

Część 3 . "kultowe Bieszczady"
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kult ... 97403.html
O Siekierezadzie, poezji , ikonach i itd itp....
o polskiej Kanadzie pachnącej żywicą.
Pozdawiam b.
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 04 lip 2011, 08:23

Witam serdecznie i lipcowo,
przesyłam krótkie osobiste wspomnienie . Skojarzyło się wiele faktów
w historię -> O Sikorskim, o roku 68, a wszystko w związku z prezydencją w Radzie UE.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/201059.html

Ciekawe jak to się czyta i odbiera?

Pozdrawiam BRK
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 05 lip 2011, 17:35

A może ktoś by mi powiedział .
O czym by chętnie przeczytał.

Ciekawa jestem, co interesuje naszych forumowiczów.

Może ktoś mi podpowie jaki z tematów . które miałam na tapecie moich artykułów powinnam pociągnąć dalej.
Będę bardzo wdzięczna.
pozdrawiam i życze wesołego lata. BRK
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 07 lip 2011, 07:45

Nie ja jestem autorem. Mimo to . artykuł jest bardzo wartościowy. Jeśli ktoś czyta z namysłem i rozwagą to nawet sporo wniosków wyciągnąć będzie mógł. Nie tylko z postaci głównego bohatera, ale z całej sytuacji, tła , okoliczności , oraz co chyba także ważne. skutków.. Ale trzeba doczytać do końca. Polecam gorąco
ten artykuł
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wyro ... 01505.html
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 12 lip 2011, 09:32

Od szwajcarskiego Burgu Habsburg do polskiej Bestwiny
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/habs ... 00011.html
-------

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 12 lip 2011, 09:39

b-r-k pisze: Ciekawa jestem, co interesuje naszych forumowiczów.
Kulinaria szwajcarskie :) Legendy i różne historie z przeszłości i teraźniejszości. To jeśli chodzi o mnie (obecnie, potem może coś mi się dopisze) :)
Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zdania. (Wolter)

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 18 lip 2011, 12:16

Lemino, "kulinaria szwajcarskie" to brzmi przeokropnie dumnie i zawadiacko, ale konia z rzędem temu, kto
poda tych kulinarii więcej niż, fondu, rosti. waliser teller, käse teller, kotlet schabowy po szwajcarsku, czyli w panierce, salata zielona przed obiadem, i białe serdelki z rusztu.
-------

Spiggy
Swojak
Swojak

Post autor: Spiggy » 18 lip 2011, 12:34

kiedys sie odgrazalas, ze napiszesz o tym gosciu...
viewtopic.php?f=6&t=6082&p=96433&hilit=Farinet#p96433
Kosciesza

Awatar użytkownika
aleksandra
Rezydent
Rezydent

Post autor: aleksandra » 18 lip 2011, 13:26

b-r-k pisze:Lemino, "kulinaria szwajcarskie" to brzmi przeokropnie dumnie i zawadiacko, ale konia z rzędem temu, kto
poda tych kulinarii więcej niż, fondu, rosti. waliser teller, käse teller, kotlet schabowy po szwajcarsku, czyli w panierce, salata zielona przed obiadem, i białe serdelki z rusztu.
käsekuchen
osobiscie dla mnie obrzydlistwo
http://orbaspain.com/rezepte/kaesekuchen.htm

a ze wzgledu na nazwe, ktora kojarzy mi sie z naszym sernikiem (a nic nie ma z nim wspolnego)
jak dla mnie:

:mrgreen: profanacja sernika :mrgreen:

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator

Post autor: lemina » 19 lip 2011, 07:01

Nie pamiętam jak nazywa się taki wynalazek, ale ostatnio widziałam w jakiejś gazecie szwajcarskiej kulinarnej: ziemniaki tarkuje się (nie pamiętam na jakich oczkach), miesza sie z mąką i smaży się. Wygląda to dziwnie, ale może być dobre, taka ziemniaczana kruszonka. Jak wrócę z wakacji, to mogę zajrzeć do gazety - to tak z głowy - nad innymi musiałabym pomyśleć :) Tym niemniej temat ciekawy moim zdaniem.... :D
Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zdania. (Wolter)

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 19 lip 2011, 16:42

Spiggy pisze:kiedys sie odgrazalas, ze napiszesz o tym gosciu...
viewtopic.php?f=6&t=6082&p=96433&hilit=Farinet#p96433
SPiggy to wymaga solidnego przestudiowania i napisania. Ja nie jestem kopistką tzn nie powielam artykułu napisanego przez kogoś tyle że przepisany na polski.
dlatego to pracochłonny temat. Jak tylko zakończę te projekty nad którymi obecnie pracuję zabiorę się za tego fałszerza.
Mogę Cię tylko prosić uprzejmie o pomoc w zbieraniu materiałów.

A taki mały leksykona kuchni szwajcarskiej. hmm pomysł dobry. Możemy napisać wspólnie. Co wy na to ?
-------

Awatar użytkownika
ewka.d
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: ewka.d » 19 lip 2011, 19:36

...
ziemniaki tarkuje się (nie pamiętam na jakich oczkach), miesza sie z mąką i smaży się. Wygląda to dziwnie, ale może być dobre, taka ziemniaczana kruszonka...

to chyba chodzi o placki ziemniaczane - do tego jeszcze jajko, szczypta soli i pieprzu i na patelnie...
smacznego :-)

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator

Post autor: lemina » 19 lip 2011, 19:44

ewka.d pisze: to chyba chodzi o placki ziemniaczane - do tego jeszcze jajko, szczypta soli i pieprzu i na patelnie...
Przecież napisałam, że ziemniaczana kruszonka wychodzi, a nie placki :)

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 08 sie 2011, 17:47

Tymczasem dzisiaj mija 225 lat od pierwszego zdobycia szczytu Mont Blanc.
Szwajcarska zasługa jest wielka. ;)))
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dach ... 05823.html
a przy okazji dodam , że zdjęcie u dołu zrobione jest aparatem zenth model chyba 1968 roku. film orwo diapozytyw. dopiero tutaj dziś rano w zakładzie fotograficznym zrobiono mi odbitkę oraz kopie elektroniczną.
Ciekawe czy z dzisiejszych cyfrówek zapamiętanych na płytach i trajberach da się odtworzyć fotkę za 38 lat z taką samą jakością?
-------

burzaxxx
Domownik
Domownik

Post autor: burzaxxx » 17 sie 2011, 20:37

b-r-k pisze:Tymczasem dzisiaj mija 225 lat od pierwszego zdobycia szczytu Mont Blanc.
Szwajcarska zasługa jest wielka. ;)))
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dach ... 05823.html
a przy okazji dodam , że zdjęcie u dołu zrobione jest aparatem zenth model chyba 1968 roku. film orwo diapozytyw. dopiero tutaj dziś rano w zakładzie fotograficznym zrobiono mi odbitkę oraz kopie elektroniczną.
Ciekawe czy z dzisiejszych cyfrówek zapamiętanych na płytach i trajberach da się odtworzyć fotkę za 38 lat z taką samą jakością?
Taśma VHS ma większą żywotność jednak i urok. Pewnie dlatego że trudniej ją zgubić z powodu wielkości ;)

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 22 sie 2011, 12:02

Relacja ze spaceru po Alpach, szlakiem UNESCO
Suonen , to kuriozum szwajcarskie. Jedyne i niepowtarzalne.
Jest takich szlaków kilka w kilku dolinach w Wallis.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/szwa ... 07364.html
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 25 sie 2011, 06:20

Zapraszam do kontynuacji spaceru w górę biegu wody aż do jej źródeł, no prawie,, ;)

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/spac ... d-1-1.html
ciekawie i przyjemnie dla oka, a spacer dla zdrowia. ;)
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 04 paź 2011, 16:49

w obu relacja zdjęciowych jest na zakończenie mały akcent szwajcarski.
może powinno być w dziale turystyka czas wolny, ale nie chce robić nowego wątku,
pozdrawiam
i polecam

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/szko ... 13712.html

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/gors ... 13727.html
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 17 paź 2011, 13:27

Szwajcaria, szwajcarski, słowem
jeszcze ciekawostki
fotoreportaż o Białym złocie Szwajcarii.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/bial ... 14701.html
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 05 lis 2011, 08:30

To wprawdzie nie felieton, ani nie reportaż,
a tylko rozmowa z górnikiem o górnictwie, energetyce i o kobietach...
Witam.

Zapraszamy do dyskusji.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/216260.html

Pozdrawiam BRK
-------

ulaka
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: ulaka » 09 lis 2011, 21:46

nie jest to felieton, reportaz... ale ciekawy skrot historii Polski
aktywna histortczna mape POLSKI od X-XI wiek do 2004 r

http://polmap.republika.pl/polska1.htm

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 02 gru 2011, 18:33

Tradycje , zwyczaje, barbórkowe imprezy czyli o górnikach , nie tylko węglowych ciekawostek kilka....
świątecznie z niespodzianką. ;) :)

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/218999.html
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 14 gru 2011, 14:38

Gdyby ktoś miał ochotę poczytać o Konkursie literackim na opowieści wigilijne - grudniowe, adwentowe, to podaję link do artykułu podsumowującego i krótko charakteryzującego każde opowiadanie. Pod niebieskimi tytułami są linki do opowiadań i komentarzy do nich.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wigi ... 20238.html
Opowiadania są krótkie.
Życzę miłej lektury i pozdrawiam Adwentowo.
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 14 gru 2011, 20:00

b-r-k pisze:Gdyby ktoś miał ochotę poczytać o Konkursie literackim na opowieści wigilijne - grudniowe, adwentowe, to podaję link do artykułu podsumowującego i krótko charakteryzującego każde opowiadanie. Pod niebieskimi tytułami są linki do opowiadań i komentarzy do nich.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wigi ... 20238.html
Opowiadania są krótkie.
Życzę miłej lektury i pozdrawiam Adwentowo.
Zapomniałam dodać , że w jednym opowiadaniu jest epizod Wigilii 1981 w Szwajcarii
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 30 gru 2011, 16:43

Jest okazja...
życzę wszystkim moim wiernym czytelnikom Do SIEGO ROKU, pomyślności i żadnych zamartwień trosk i kłopotów. Oby się nam wszystkim dobrze działo, powodziło, żyło.
Pozdrawiam i życzę szampańskiego Sylwestra, albo chociaż z kieliszkiem szampana w dłoni.
BRK
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 08 lut 2012, 13:12

[quote="b-r-k"]Jest okazja...

Otóż pochwalę się : Zostałam MILIONERKĄ, całkiem serio, bez wygłupu :D

http://www.wiadomosci24.pl/blog/osiemna ... 24741.html

a tu lista artykułów
http://www.wiadomosci24.pl/autor/artykuly/338135.html
lista fotoreportaży
http://www.wiadomosci24.pl/autor/galerie/338135.html
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 23 lut 2012, 07:32

polecam
felieton w Dziale "na luzie", z przymróżeniem oka , aczkowliek o całkiem serio :wink:
o jedzeniu i uprawie umysłu czyli o ....
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/o_te ... 25801.html

Pozdrawiam i miłego dnia
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 23 lut 2012, 17:52

"....Pokaż mi co i jak jesz, a powiem ci jak uprawiasz swój umysł........ "

"....W internecie "uprawa umysłu" widoczna jest jak na dłoni. Natomiast przez internet nie zobaczę, jak pośpiesznie łykasz i bezmyślnie wrzucasz w siebie coś, co jest tylko jadalne albo ma smak nieba w podniebieniu;...."

b-r-k pisze:polecam
felieton w Dziale "na luzie", z przymróżeniem oka , aczkowliek o całkiem serio :wink:
o jedzeniu i uprawie umysłu czyli o ....
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/o_te ... 25801.html

Pozdrawiam i miłego dnia
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 28 lut 2012, 09:54

UWAGA!!!
A teraz będzie o seksie.
"Seks? Jak już, to sama z sobą"
- [ciekawe czy dostanę bana ;) :oops: :oops: ]
Czy tak ma wyglądać emancypacja?
"Mam dość gdy jestem brana i potrząsana"
Z perspektywy 10 letniej abstynencji seksualnej..
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/seks_226443.html
Pozdrawiam wiosennie wiernych czytelników BRK
-------

b-r-k
Rezydent
Rezydent

Post autor: b-r-k » 01 mar 2012, 09:06

b-r-k pisze:UWAGA!!!

POJAWIŁY SIĘ WSPANIAŁE KOMENTARZE. PEREŁKI. POLECAM. http://www.wiadomosci24.pl/artykul/seks_226443.html

pozdrawiam
-------

Awatar użytkownika
Aboma
Rezydent
Rezydent

Post autor: Aboma » 01 mar 2012, 22:13

Miejscowość: Katowice , Visp | Kraj: Polska

Visp znajduje sie 29 km na pln.-zachod od Szklarskiej Poreby.

Jestem pierwszy ?
Gdyby ludzie mowili tylko o tym, co rozumieja, byłoby w swiecie bardzo cicho. [Albert Einstein]
Gdyby uzytkownicy forum mowili .....

Spiggy
Swojak
Swojak

Post autor: Spiggy » 03 mar 2012, 14:49

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/gaze ... 26818.html
Historia żołnierzy wyklętych obala silnie zakorzenione mity w polskim społeczeństwie, że "wszyscyśmy z PRL-u- kat, zdrajca, szpieg i ofiara" - pisze Wojciech Mucha, dziennikarz "Gazety Polskiej".

To reakcja publicysty na apel "Gazety Wyborczej" skierowany do polskiej prawicy, aby ta "zostawiła żołnierzy wyklętych w spokoju". Według dziennikarza "Gazety Polskiej", medium Michnika oraz cały salon obawia się Święta Żołnierzy Wyklętych, ponieważ zmienia ono znacznie dotychczasową narrację, narzucaną przez media głównego nurtu: "Nagle Witold Pilecki i Zygmunt Szendzielarz mogą dla młodzieży stać się, większymi autorytetami, niż Jacek Kuroń czy Bronisław Geremek - stąd te nerwowe inżynierów dusz" - pisze w 51. nr "Gazety Polskiej", Mucha.
Kosciesza

Odpowiedz