EDUKACJA: Edukacja dzieci (także polskie szkoły w CH)

Kompendium wiedzy o Szwajcarii zebrane z postów publikowanych na forum
Odpowiedz
Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

EDUKACJA: Edukacja dzieci (także polskie szkoły w CH)

Post autor: Bernard » 07 wrz 2006, 20:18

Szwajcarski system szkolny jest dość skomplikowany i ma trochę różnic międzykantonalnych.

Ogólny schemat zaczerpnąłem ze strony http://www.educa.ch/
Obrazek

Ograniczając się do wykształcenia ogólnego z planowamymi studiami uniwersyteckimi mamy 6 lat szkoły podstawowej, 3 lata gimnazjum, 3 lata liceum i po maturze studia.
Zatem widać podobny schemat jak w Polsce.
Co więcej także na uniwersytetach wprowadzino tutaj licencjat, a potem magisterium.

Jednak jest wiele alternatywnych scieżek edukacji, których tu nie opisuję.
Zainteserowanych odsyłam do strony http://www.educa.ch/.

Znajdziecie też obszerną dyskusję o szwajcarskich szkołach w tym wątku:
viewtopic.php?t=676

Polskie szkoły w Szwajcarii mogą pomóc Waszym dzieciom podtrzymać znajomość języka polskiego.
Do Waszej dyspozycji jest:

Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Bernie
http://www.berno.polemb.net/?document=214

Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Bernie oddział w Zurychu
http://www.szkola.ch/

Szkoła im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bazylei
http://www.polskaszkola.ch/

Szkoła Polonijna w Genewie
(nie mam informacji)

Szkoła Niedzielna przy PMK w Zurychu
http://www.pmk-zurich.ch/szkola.htm

Dyskusja na forum o polskich szkołach w Szwajcarii : viewtopic.php?t=221
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2007, 09:09 przez Bernard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 16 mar 2007, 16:15

Jako uzupełnienie powyższej informacji publikuję informację jako nadesłano do nas ze Szkoły w Zurychu:
NASZEJ SZKOŁY OTWIERAMY WROTA

Drodzy Rodzice!
Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie w Bernie Filia z siedzibą w Zurychu drzwi swe gościnnie otwiera dla przyszłych uczniów klasy pierwszej.Zapewniamy uczniom wysoką jakość nauczania i wychowania, klimat życzliwości i profesjonalizm.
W chwili obecnej placówka skupia 52 uczniów, którzy zgodnie z obowiązującym programem nauczania zdobywają wiedzę z języka polskiego, historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie. Ponadto nauczana jest matematyka wprowadzona w celu wyrównania różnic programowych. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanej kadry pedagogicznej przygotowanej do takiej pracy z uczniem, która pozwala mu
w ograniczonym wymiarze godzin na opanowanie materiału zawartego w „Podstawie programowej kształcenia ogólnego”, obowiązującej w Polsce. Przekazujemy uczniom wiedzę i kształtujemy ich umiejętności, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji kluczowych. Staramy się tak pracować, żeby nauka w naszej szkole pomagała zarówno dzieciom wracającym do kraju w kontynuowaniu edukacji, jak i przyjeżdżającym z Polski w znalezieniu swojego miejsca w nowym środowisku.
Uczeń kończący naukę w danym roku szkolnym otrzymuje świadectwo szkolne według zasad i wzorów obowiązujących w systemie oświaty Rzeczypospolitej Polskiej.
Zajęcia prowadzone są w soboty w salach lekcyjnych przy parafii Felix i Regula, ul.Hardstrasse 76 oraz Serca Jezusowego, ul. Aemtlerstr. 45.

Zgłoszenia przyjmują ( do końca maja ) i informacji udzielają:
Agata Włodarczyk- tel. 0443812989, email: agata.wlodarczyk@szkola.ch
Sylwia Janiak- tel. 0432110115, email: informator@szkola.ch
Agnieszka Vavricek-Banaś- tel.0525341457, email: agnieszka.vavricek@szkola.ch

Strona internetowa szkoły: www.szkola.ch

Izabella Borel
Bywalec
Bywalec
Gadu: 0
Kontaktowanie:

Godzinna lekcja polskiego dla dzieci.

Post autor: Izabella Borel » 01 paź 2008, 13:24

Ponizszy watek zostal dolaczony z ogloszen drobnych poniewaz zawieral duzo interesujacych informacji.
ModeratorI

Szukam chetne dzieci od 5 lat,ktore mialyby ochote uczeszczac na godzinna lekcje polskiego przy Misji polskiej w Genewie na Grand Saconnex.
Jesli sa zainteresowane osoby prosilabym o kontakt;
Tel 022 774 31 23
078 768 45 63

mia
Bywalec
Bywalec

Re: Godzinna lekcja polskiego dla dzieci.

Post autor: mia » 01 lis 2008, 14:42

a nie ma pani podobnego kontaktu w bern albo freiburg:)pozdrawiam

krzysztof11
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: krzysztof11 » 06 lis 2008, 12:58

witam

mam pytanko czy dzieci te bedą uczyc sie tylko polskiego czy tez innych przedmiotów jak jest z egzaminami a dokładniej ze świadectwami czy są honorowane w polsce i czy przypadkiem nie poszukujecie nauczycielki do kl 1-3 lub przedszkola gdzyz moja zona była by tym zainterezowana ja mieszkam w muri kanton AG za odpowiedz z góry dziekuje
a moze macie oddziały gdzies bliżej mnie koło zurichu np. :D

Izabella Borel
Bywalec
Bywalec
Kontaktowanie:

Post autor: Izabella Borel » 06 lis 2008, 13:27

Witam ,
Jak wyglada ze szkolami w okolicy Zurichu,tego nie wiem ,ale powinien w poblizu byc jakis kosciul polski i tam prosze popytac.
U nas w kantonie genewskim jest juz szkola polska .Na poczatek od 7 lat do 9 jest tylko jezyk polski 2 god lekcyjne,potem dochodza juz inne przedmioty.Na koniec roku jest swiadectwo tak jak w Polsce,dzieci przerabiaja to samo co i tam.

Co do lekcji godzinnej ,byl by to tylko polski bez zadnego swiadectwa ,ale nikogo jeszcze nie znalazlam .To byl moj pomysl z otwarciem takiej klasy ,aby dzieci mogly miec kontakt z tym jezykiem i nasza tradycja.

Jesli znajde chetnych jest mozliwosc otwarcia takiej szkolki.
Pozdrawiam,

Bartek M.
Swojak
Swojak
Gadu: 5045389
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 06 lis 2008, 13:49

W zurychu jest polska szkola (www.szkola.ch) podlegajaca pod polskie MEN i wydajaca polskie swiadectwa ukonczenia szkoly oraz polska szkolka przy polskiej parafii w kosciele "Herz Jesu" w Wiediekon.

Co do polskiej szkoly, to napisze tylko, ze jest to "normalna polska szkola", w ktorej wymagane jest uczenie sie i praca. Pisze tak, bo czesc dzieci rezygnuje po jakims czasie kiedy sie okazuje, ze oni sie tu maja uczyc i jeszcze jakies oceny sa a myslaly, ze przyjda i pospiewaja "oj dana dana" czy posluchaja na wygodnej kanapie "jak to drzewiej z Lechem, Czechem i Rusem bywalo."

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego
Nie umiem widziec w "nadplaszczyznie" i nie "wiem, kto za tym stoi".

krzysztof11
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: krzysztof11 » 06 lis 2008, 18:48

ślicznie dziekuje za info a czy w basel tez jest jakaś polska szkoła i czy do polskiej szkoły uczeszcza sie tylko w soboty czy cały tydzień a jak jest z dostaniem sie do szkoły szwajcarskiej jakie papiery trzeba przedstawic no i jak to jest z jezykiem
moje dzieci s ą w wieku 6 i 9 lat czyli jedna dopiero zaczyna a druga juz jest w trzeciej klasie i jak to rozwiazac a jak wiadomo jezyk niemiecki unich nie wystepuje ja mieszkam w kantonie ARGAL
pozdrawiam

Bartek M.
Swojak
Swojak
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 06 lis 2008, 19:53

Zapomnialem dopisac. W Bazylei tez jest jakas polska szkolka, ale o ile kojarze, to nie wydaje swiadectw uznawanych w Polsce. Mozesz sprobowac poszukac na forum, bo czasem ktos podawal namiary.

Do polskiej szkoly w Zurychu chodzi sie w soboty (8-15, zaleznie od planu oczywiscie). Szkola przy kosciele jest w niedziele po mszy od ok. 14:00.

Szkola sie chyba sama o Twoje dzieci upomni. Nie slyszalem, zeby trzeba bylo jakies szczegolne papiery przedstawiac. Co do niemieckiego, to beda mialy dodatkowe zajecia.

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego

JustynaLS
Przygodny Gość
Przygodny Gość

Post autor: JustynaLS » 07 lis 2008, 09:27

Link do szkoly w Bazylei: http://www.polskaszkola.ch
Poza tym sa szkoly przy Polskiej Misji Katolickiej w Marly i Lozannie. W Bernie jest przy Ambasadzie.
Serdeczne pozdrawiam!

krzysztof11
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Post autor: krzysztof11 » 08 lis 2008, 10:40

dzieki za odpowiedzi jak bede miał jakies jeszcze problemy to bede pisał
a czy te polskie szkoły sa płatne bo cos takiego słyszałem
a i koniecznie misze miec B aby sciagnac tu rodzinke
a moze jest ktos kto tu mieszka z rodzinka i to juz przechodził chetnie bym z nim zamienił słówko
pozdrawiam

Bartek M.
Swojak
Swojak
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 08 lis 2008, 10:46

www.szkola.ch jako rozszerzenie polskich szkol na zagranice jest bezplatna.

Nie musisz miec koniecznie B zeby sciagnac rodzine aczkolwiek mozna sie ewentualnie spodziewac trudnosci z L.

Bartek M.

Odpowiedz