PRACA: Jestem w PL, chcę pracować w CH - co zrobić?

Kompendium wiedzy o Szwajcarii zebrane z postów publikowanych na forum
Odpowiedz
muflon

PRACA: Jestem w PL, chcę pracować w CH - co zrobić?

Post autor: muflon » 25 wrz 2005, 10:21

Jestem w Polsce, chcę pracować w Szwajcarii - co moge zrobić, jakie mam możliwości?

Najpierw musisz znaleźć pracodawcę w Szwajcarii, który chce Cię zatrudnić. Następnie pracodawca musi złożyć w kantonalnym biurze ds. ludności wniosek o pozwolenie na pracę dla Ciebie (+ ewentualnej rodziny). Wniosek musi zawierać uzasadnienie dlaczego jesteś potrzebny akurat Ty, w szczególności, dowód, że pracodawca nie był w stanie znaleźć nikogo na lokalnym rynku pracy (*), spełniającego wszystkie wymagania. Jeśli urząd się zgodzi - dalej to tylko kwestia kolejnych formalności.

(*) Przez "lokalny rynek pracy" należy rozumieć wszystkie osoby pracujące w Szwajcarii lub posiadające stosowne permity - nie tylko Szwajcarów.

Jestem w Polsce, mam rodzinę w Szwajcarii, chcę pracować w Szwajcarii - co moge zrobić, jakie mam możliwości?

Dokładnie takie same jak powyżej. Jedyna różnica jest taka, że formalnie możesz przyjechać do rodziny z trzymiesięczną wizytą - i przez ten czas szukać pracy "lokalnie", co jest z reguły dużo łatwiejsze.

Czy Szwajcaria rzeczywiście otworzyła swój rynek pracy dla Polaków 25.09.2005?

Nie, przynajmniej nie w takim znaczeniu w jakim większość Polaków rozumie "otwarcie rynku pracy" - czyli nie tak jak Wlk. Brytania, gdzie po prostu można "jechać i pracować".

Po pierwsze, pracodawca chcąc zatrudnić kogoś z 10 nowych krajów UE musi ciągle udowadniać, że na lokalnym rynku pracy nie może znaleźć nikogo, kto akurat jest bezrobotny, szuka pracy i ma odpowiednie kwalifikacje.

Po drugie: jeśli mu się to uda, to składa w odpowiednim urzędzie wniosek o przyznanie pozwolenia na pracę. Pozwolenia te podlegają rocznym limitom (patrz wyżej w tym wątku) i nie są przyznawane "automatycznie" - każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i urząd może odmówić.

W praktyce, sytuacja się przesadnie nie zmieniła. Dobry specjalista jesli będzie chciał, to pracę znajdzie :-)
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2005, 19:01 przez muflon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bernard
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: Bernard » 18 wrz 2006, 21:55

Uwaga:
dodatkowe informacje o zmianach po 1/4/2006 dotyczących pracowników z Polski znajdują się tutaj: viewtopic.php?t=1861

Odpowiedz