Tageskarty

Kompendium wiedzy o Szwajcarii zebrane z postów publikowanych na forum
Odpowiedz
ew
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Tageskarty

Post autor: ew » 31 mar 2010, 18:43

Gminne karty podróży,na tego rodzaju karcie mozna sie poruszac od 5.00 rano do 5.00 rano następnego dnia(24 h),po całej CH koleją,a także pocztowymi(żółtymi) busami i statkamina statki często jest 50% ceny biletu zwykłego ,na specjalne przejazdy,jak np.Palm Express i większość kolejek linowych tez 50% ,pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent
Gadu: 0

Re: Tageskarty

Post autor: bogwar » 31 mar 2010, 23:27

ew pisze:Gminne karty podróży,na tego rodzaju karcie mozna sie poruszac od 5.00 rano do 5.00 rano następnego dnia(24 h),po całej CH koleją,a także pocztowymi(żółtymi) busami i statkamina statki często jest 50% ceny biletu zwykłego ,na specjalne przejazdy,jak np.Palm Express i większość kolejek linowych tez 50% ,pozdrawiam
Chyba jednak sa wazne do godz. 24.00 w dniu datowania ( tak mi powiedziano w gminie, ale dopytam jeszcze w informacji na dworcu ). Jest na nich napisane, ze sa wazne w wydrukowanym dniu, wiec raczej nie da sie na jedna karte dojechac i wrocic z nocnych baletow.

Awatar użytkownika
Stokrotka
Domownik
Domownik

Post autor: Stokrotka » 01 kwie 2010, 07:32

bogwar pisze:Chyba jednak sa wazne do godz. 24.00 w dniu datowania ( tak mi powiedziano w gminie, ale dopytam jeszcze w informacji na dworcu ). Jest na nich napisane, ze sa wazne w wydrukowanym dniu, wiec raczej nie da sie na jedna karte dojechac i wrocic z nocnych baletow.
A ja slyszalam, ze karty takie sa wazne do ostatniego pociagu nocnego na dany dzien, tzn. jesli ostatni pociag dzienny odjezdza po polnocy, to tez mozna jechac. A potem sa jeszcze nocne - trzeba dokupic zuschlag, ale wciaz nasza karta jest wazna. Na pierwszy pociag dzienny po godz. 24 juz musimy kupic nowy bilet.

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 01 kwie 2010, 08:33

Stokrotka pisze:
bogwar pisze:Chyba jednak sa wazne do godz. 24.00 w dniu datowania ( tak mi powiedziano w gminie, ale dopytam jeszcze w informacji na dworcu ). Jest na nich napisane, ze sa wazne w wydrukowanym dniu, wiec raczej nie da sie na jedna karte dojechac i wrocic z nocnych baletow.
A ja slyszalam, ze karty takie sa wazne do ostatniego pociagu nocnego na dany dzien, tzn. jesli ostatni pociag dzienny odjezdza po polnocy, to tez mozna jechac. A potem sa jeszcze nocne - trzeba dokupic zuschlag, ale wciaz nasza karta jest wazna. Na pierwszy pociag dzienny po godz. 24 juz musimy kupic nowy bilet.
Co znaczy " pociag dzienny " ? Czy chodzi o to, ze przed polnoca rozpoczyna bieg ze stacji poczatkowej i mozna nim dojechac na Tageskarte z dnia rozpoczecia biegu ? Bo chyba nie chodzi o pore dnia ? Ja pytalem w gminie, ale oczywiscie najbardziej miarodajna jest informacja na dworcu. Sprawdze to jak wroce po swietach.

Awatar użytkownika
Stokrotka
Domownik
Domownik

Post autor: Stokrotka » 01 kwie 2010, 09:51

bogwar pisze: Co znaczy " pociag dzienny " ? Czy chodzi o to, ze przed polnoca rozpoczyna bieg ze stacji poczatkowej i mozna nim dojechac na Tageskarte z dnia rozpoczecia biegu ?
Tak, wlasnie o to chodzi. Czyli mozesz sie zdazyc, ze wsiadasz juz po polnocy, ale jest to jeszcze pociag dzienny i wtedy karta obowiazuje. Jesli jest to juz pociag nocny (nie wiem jak one sa oznaczone w innych regionach, tu lokalnie sa N-costam), trzeba dokupic "Nachtzuschlag" i razem z ta karta jest wazny - mozna wracac w nocy po baletach bez problemu :) W praktyce to jest to chyba bliskie temu, co pisala ew - od 5.00 do 5.00 (tylko na niektore pociagi trzeba miec ten dodatek na nocne).

Awatar użytkownika
rycho1972
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: rycho1972 » 01 kwie 2010, 10:13

Warto dodac ze pociagi Nocne kursuja tylko z piatku na sobote i z soboty na niedziele.To tak dla wiadomosci,aby ktos w srodku tygodnia niezechcial wracac nocnymi pociagami :).Na kazdy pociag nocny trzeba dokupic dodatkowy bilet za 5 chf.Kupuje sie je w automacie.Dotyczy to wszystkich rodzajow biletow od GA(General Abo-bilet roczny na cala szwajcarie) po bilet miesieczny.
,,Najważniejszy element demokracji to grubość książeczki czekowej. Im więcej ludzie mają pieniędzy, tym bardziej korzystają z wolności,,--L.Wałęsa

margod
Domownik
Domownik

Post autor: margod » 01 kwie 2010, 10:39

Na bilecie np z Thalwil do Zurichu w ta i z powrotem czyli tageskarte jest zawsze napisane, ze jest wazny do godz x i dnia x zawsze cala dobe. Czyli, ze jest wazny nie tylko do konca dnia, w ktorym kupilam, ale do tej samej godziny, w ktorej zostal kupiony dnia przyszlego.
Z tego co piszecie mimo wszystko wracajac noca pasazer musi kupic dodatkowy bilet mimo, ze bilet ktory posiada jest wazny ?
Martin Seligman
Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń i tragedii, co pesymistę, ale optymista znosi to lepiej.

Spiggy
Swojak
Swojak
Gadu: 15653476

Post autor: Spiggy » 01 kwie 2010, 11:06

margod pisze:Na bilecie np z Thalwil do Zurichu w ta i z powrotem czyli tageskarte jest zawsze napisane, ze jest wazny do godz x i dnia x zawsze cala dobe. Czyli, ze jest wazny nie tylko do konca dnia, w ktorym kupilam, ale do tej samej godziny, w ktorej zostal kupiony dnia przyszlego.
Z tego co piszecie mimo wszystko wracajac noca pasazer musi kupic dodatkowy bilet mimo, ze bilet ktory posiada jest wazny ?
bo to margot jest inna tageskarta od biletu 24-godzinnego ZVV
http://www.tageskarte-gemeinde.ch/
http://mct.sbb.ch/mct/reisemarkt/billet ... meinde.htm
tu info, gdzie jest wazna
http://mct.sbb.ch/mct/uebersichtskarte-halbtax-abo.pdf
Kosciesza

Awatar użytkownika
Babcia_Monika
Domownik
Domownik

Post autor: Babcia_Monika » 03 kwie 2010, 07:54

Bilet jest wazny od 00:00 do 24:00.

Pozdrawiam
Monia

Awatar użytkownika
bogwar
Rezydent
Rezydent

Post autor: bogwar » 08 kwie 2010, 21:55

Witam ponownie,
w informacji na dworcu w Bernie, pani potwierdzila, ze Gemeindetageskarte, czyli kupiona w gminie, jest wazna od godz. 0.00 do 24.00 ale jak ktos juz pisal, jesli pociag rozpoczal bieg przed 24.00 mozna nim dojechac do stacji koncowej, mimo, ze bedzie to juz nastepna doba. Czy to bedzie az 5.00 rano raczej watpie, bo przez 5 godzin mozna przejechac cala Szwajcarie i jeszcze zawrocic. Jesli chodzi o pociagi nocne, powiedziala, ze na terenie Szwajcarii takowe nie kursuja, a na moje dociekliwe pytanie na temat dodatkow do pociagow nocnych, stwierdzila, ze takie sa tylko do kursujacych za granice, np. do Wiednia. Ale sprawdze to jeszcze u kogos innego, bo moze byla niedinformowana, a ja lubie drazyc temat do konca. Przy okazji dala mi mape Szwajcarii, gdzie byly rowniez oznaczone kolejki gorskie, na ktorych wiekszosc, jak sie okazuje jest z ta karta ( jak z Generalabo ) 50% znizki.
Pozdrawiam i zycze udanych wojazy.

Bartek M.
Swojak
Swojak
Gadu: 5045389
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 09 kwie 2010, 09:14

Bo faktycznie pociagow jadacych ciagle miedzy 01:00 a 05:00 nie ma. Sa za to SBahn (i tego slowa pewnie trzeba bylo uzyc) w nocach pi/sb i sb/nd.

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego
Nie umiem widziec w "nadplaszczyznie" i nie "wiem, kto za tym stoi".

Jona
Domownik
Domownik

Post autor: Jona » 15 mar 2011, 11:35

A jak to jest z ta tania tageskarta kupiona na dworcu ,ktora obowiazuje na 2 sterfy.Konkretnie kupilam w Adliswil do Zurichu za 6,40 (z halbtaxem).Data waznosci 24 godziny.Czy oprocz S-bahnow moge jeszcze jezdzic innymi srodkami lokomocji w tych dwoch strefach?Tramwaje mam na mysli..Nawiasem strasznie mnie ucieszylo ze tak tanio,bo w Wallis tylko zjazd busem z gorki do miasteczka i z powrotem byl w podobnej cenie...

Awatar użytkownika
lemina
Administrator
Administrator
Gadu: 5436677

Post autor: lemina » 15 mar 2011, 12:41

Możesz jeździć każdym środkiem transportu publicznego, który jest w tych strefach. Czasem, jak się kupi kartę dzienną kolejową, to nie działa ona na specjalne kolejki. Jednakże zakładam, że kolejek na górki nie ma, więc możesz i tramwajem, i trolejbusem, i autobusem, i nawet pociągiem, jeśli będziesz miała ochotę...
Nie zgadzam się z tobą, ale zaw­sze bro­nił będę twe­go pra­wa do po­siada­nia włas­ne­go zdania. (Wolter)

Martt@
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: Martt@ » 15 mar 2011, 12:49

a nawet statkiem;) tak samo jest z miesiecznym abonamentem np na stefy trzeba popatrzec co one obejmuja i mozna jezdzc wszystkimi miejskimi srodkami komunikacji.

Jona
Domownik
Domownik

Post autor: Jona » 15 mar 2011, 13:01

I to jest piekne bo ja kocham jezdzic pociagami...A w ogole to nie wiedzialam do jakiego stopnia jestem mieszczuchem, po przeprowadzce w okolice Zurichu wyszlo szydlo z worka...Wsi spokojna,wsi wesola jest cudowna, zwlaszcza w pieknym Wallis, ale atmosfera dworca glownego w Zurichu tez mnie kreci :oops:

Odpowiedz